COR-Relatie COfjjtelatie COgjRgjatfc Initiatiefrecht voor praktijk wel bruih HET] Nieuwe arbeidsomstandighedenwet (ARBO) Nog een reactie op: "30% vrijstelling, vergeet het maar pagina 6 Onder verantwoording van de COR In de Tweede Kamer werd behandeld en goedgekeurd een wetsontwerp dat moet lei den tot een geheel nieuwe arbeidsomstandig hedenwet. Deze Arbo gaat de Veiligheidswet van 1914 vervangen (ja, u leest het goed) en is de 3e wet op dit gebied (1895, 1934, 1981). In deze Arbo is voor de werknemers een actieve rol voorzien t.a.v. veiligheid, gezondheid en welzyn in verband met arbeid. Dat betekent binnen Ahold dat OR'en hierbij betrokken kunnen worden. Krachtens deze wet kunnen zij namelijk taken en bevoegdheden (instemming, scholing, informatie, e.d.) krijgen en zich door deskundigen laten bijstaan. Gekozen kan namelijk worden voor een commissie buiten de OR om (met bepaalde bevoegdheden op het gebied van veiligheid, gezondheid en welzijn en dezelfde rechts bescherming als OR-leden), óf voor een commissie vanuit de OR. In beide gevallen overleggen ze met de werkgever en adviseren hem t.a.v. zorg voor de veiligheid, de gezondheid en het welzijn van de werknemers in de organisatie. M.i. is het van groot belang dat wij als OR'en deze kans grijpen om mee te kunnen overleggen en te adviseren. Ook voor de aparte "werkeenheden" (Miro's, AC restaurants, DCs, e.d.) moet de OR via Contact Vestigings Commissies e.d. een vinger in de pap kunnen krijgen. Wat houdt de Arbo nu in, m.a.w. waarmee bemoeit men zich? beleidvoering en jaarplan Grotere bedrijven zullen hun beleid in de vorm van een jaarplan vastleggen. Dit jaarplan moet worden opgezonden Aan Jos Ntyssen, Ook Ik heb vele COR-leden zien vertrekken. Van de 26 leden die na de verkiezingen in de COR kwamen, blaken er inmiddels 15 vertrokken te zyn. Ook ik wijt dit aan het niet samen kunnen gaan van carrièremo gelijkheden en (C)OR-werk. Al staan je chef of je collega's nog zo positief tegenover het [CjOR-werk, toch ondervinden zij het regelmatig afwezig zijn van het OR-iid als storend. De chef kan niet voldoende op je rekenen met het werk en zal je dan ook maar aangepast werk gaan geven. Nadeel voor promode omdat je de functie niet waar kan maken. Collega's zien te weinig directe resultaten van het OR-Hd, terwijl de communicatie over het OR-gebeuren te wensen overlaat. Zij moeten een deel van jouw werk overnemen, terwijl daar niets tegenover staat. Jij knijpt er lekker tussenuit. Zelf ondervind je dat het [C]ÖR-werk bijzonder taai is en soms weinig resultaat afwerpt. Soms krijg je het gevoel dat je alles alleen moet doen en door iedereen in de steek gelaten wordt. - Door je chef die weinig aan je heeft. - Door je collega's die meer werk moeten verzetten en geen resultaat van je OR-werk zien. - Door je mede [CjÖR-leden die soms niet kunnen begrijpen dat je je zo druk om het OR-werk maakt. Op dit punt gekomen, kan je twee richtingen uit. Ten eerste de richting die de meeste kiezen, nl. doorgaan op de carrière-lijn. OR-werk levert je geen stuiver op, maar kost veel werk- en privé-tijd. Ten tweede stug doorgaan met knokken voor meer en beter gestructureerde medezeggenschap. Zit je op deze lijn, dan kan je praktisch gezien, de moge lijkheid op promotie wel vergeten. Weinigen zullen dan ook deze richting inslaan. Toch, wil je de medezeggenschap van het personeel in de toekomst verzekeren, dan heb je juist die mensen nodig die bereid zijn hun promotiekansen te laten schieten of tijdelijk te bevriezen. Kijken we naar de tijdsbesteding van de secretaris en de voorzitter van de COR, dan wordt bet volgens mij eens hoog tijd om een discussie op gang te brengen over een volledige vrijstelling van die functies en/of een speciale inschakeling van deze functies in de be loningsstructuur van AHOLD. Als er niets aan gedaan wordt, dan zullen er in de toekomst nog weinig mensen bjj AHOLD te vinden zjjn die secretaris of voorzitter van de COR willen worden. Dit is in het kort, misschien wat onsamenhangend, mijn opvatting over de vrijstelling voor [CjOR-werk in de praktijk. Ik ben niet alleen bereid om over dit onderwerp van gedachten te wisselen, maar ook om mee te werken aan een oplossing. Cor Schoon OR-Vers Vlees aan het districtshoofd van de Arbeidsinspectie en moet in de (OR) commissie beproken worden. arbeidsveiligheidsrapport Dit rapport moet worden opgesteld (t.a.v. bepaalde installa ties met een groot gevarenrisico) en toegezonden aan de Arbeidsinspectie en tenslotte ter inzage worden gegeven aan de (OR) commissie. voorlichting en onderricht Deze voorlichting slaat op de verplichting dat werkgever de werknemers inlicht t.a.v. de eventuele gevaarlijke werk omstandigheden, tevens maatregelen aangeeft ter voor koming of ter beperking van deze werkomstandigheden. Voorlichting en onderricht leggen de werknemers de verplichting op gebruik te maken van de beschermings middelen. melding en registratie van ongevallen en beroepsziekten Verplichting om bij de Arbeidsinspectie melding te maken van ernstige ongevallen en vermoedens van beroepsziekten. Verdere verplichting tot bijhouden ongevallenregister. jaarverslag Er moet een jaarverslag aanwezig zijn, bevattend o.a. beleid van het afgelopen jaar, informatie over voorlichting en onderricht. Eén exemplaar naar Arbeidsinspectie en één aan de (OR) commissie. Het jaarverslag moet als toetsing worden beschouwd t.o.v. het gevoerde beleid, d.i. bespreking in het bedrijf. verplichtingen werknemer Hetgeen door werkgever als voorlichtend en onderricht aan werknemers wordt medegedeeld, moet gezien worden als plicht tot uitvoering daarvan; d.w.z. machines e.d. gebrui ken op de juiste wijze overeenkomstig de voorschriften. - Geen beveiligingen weghalen of wijzigen. - Meewerken aan het georganiseerde onderricht. - Gevaren die worden opgemerkt, direct aan de leiding melden. verplichting tot samenwerking De wet geeft aan dat werkgever en werknemer moeten samenwerken ter behartiging van de zorg voor de veiligheid, gezondheid en welzyn in de onderneming. bedrijfsgezondheidsdienst Hieromtrent is in de nieuwe Arbo niets fundamenteels gewijzigd. veiligheidsdienst Deze in te stellen diensten bevorderen de veiligheid en hygiëne van het arbeidsmilieu en moeten van deskundig personeel zijn voorzien. verplichting werkgever In de daartoe aangewezen bedrijven ervoor zorgen dat: - een (OR) commissie wordt gestart; - overleg t.a.v. veiligheid, gezondheid en welzijn wordt gevormd; - bedrijfsgezondheidsdienst en/of veiligheidsdienst of veilig heidsdeskundige aan het bedrijf wordt verbonden; - de (OR) commissie de gelegenheid krijgt zijn taken op de juiste wijze te vervullen. arbeidsinspectie Deze instantie is belast met de handhaving van de Arbo en met medewerking aan de uitvoering daarvan. Ook andere ambtenaren kunnen worden belast met deze taken, (o.a. nemen van monsters, doen van proeven en verrichten van metingen). verplichting tot verstrekken van inlichtingen Werkgever en werknemer moeten aan deze ambtenaren alle gegevens verschaffen die zij nodig hebben om hun taak te vervullen. geheimhouding Zaken- en bedrijfsgeheimen moeten geheim blijven, alsmede namen van personen door wie aangifte werd gedaan bij de Arbeidsinspectie. aanwijzing en eis tot naleving Arbeidsinspectie is bevoegd tot geven van aanwijzingen, nadat éérst werkgever en (OR) commissie zijn gehoord. De Wet op de Ondernemingsraden geeft de OR de mogelijkheid om initiatief te nemen. [Artikel 23, lid 3 en 4]. Dit artikel geeft de OR de mogelijkheid om voor stellen te doen die betrekking hebben op artikel 25 en 27 [advies- en instemmingsrecht]. Op het eerste gezicht lijkt dit een geweldige mogelijkheid om nu zelf eens aan de slag te gaan, zonder voortdurend op voorstellen va **e ondernemer te hoeven wachten. Zo gemakkelijk ligt dat echter niet. 1. Het voorstel moet van de gehele OR komen. Een indi vidueel OR-iid moet, wanneer hij een voorstel heeft, eerst de OR overtuigen, zodat deze dit voorstel over neemt. 2. Wanneer de ondernemer nee zegt op het voorstel, dan heeft de OR geen enkele mogelijkheid om de onder nemer te dwingen het voorstel over te nemen. De ondernemer is alleen verplicht te antwoorden. W anneer de ondernemer komt met een wijziging, volgens Jos N ijs sen. artikel 25 en 27, dan kq Als de OR nee zegt, ki de bedrijfscommissie o de OR met een wijzfi ondernemer zegt nee, di kan niet naar de bedrjj Zo geschetst ziet het er somber uit. Wel ant* voorstellen kunnen kor Ik denk dat de situatie voortdurende contact zijn beide op elkaar aai goede verstandhoudinj ondernemer een actief hoofd willen stoten, do zal het best mogelijk z van het initiatiefrecht o houvast biedt. Vervolgens wordt aanwijzing schriftelijk medegedeeld. Te vens kunnen zij (arb.insp.). eisen stellen tot naleving van de wet. Deze eisen geven aan welke maatregelen binnen welke tijdslimiet. vrijstelling, ontheffing en beroep Dat slaat op bepaald soort bedrijven/activiteiten vrij stelling Dat slaat op een individueel bedrijf ontheffing Dat slaat op bezwaarschriften tegen in de wet gestelde ver plichtingen (moeten binnen 4 dagen zijn ingediend bij de Arbeidsraad) beroep. arbeidsraad Samengesteld uit werknemers, werkgevers in gelijke aan tallen en een aantal ambtenaren met maximaal 1/3 deel van het aantal leden. Door middel van de Arbeidsraad heeft het bedrijfsleven invloed op de besluitvorming m.b.t. uitvoering van de wet. districtscomité De mogelijkheid wordt geboden op regionaal niveau een dergelijk comité op te richten op initiatief van bedrijfsleven of Arb.insp. Zoals u ziet behelst deze nieuwe Arbeidsomstandigheden Wet zeer veel; met name ten aanzien van Veiligheid, Gezondheid en Welzijn. Om deze Wet goed te kunnen in voeren, toepassen en navolgen, zal met name van ons OR-leden (commissies), initiatief worden verwacht. Populair gezegd kunnen wij een actieve rol gaan spelen bij: - afmetingen, inrichting en veilige staat van arbeidsplaatsen; - verkeers- en vluchtwegen in het bedrijf; - beveiliging tegen brand, electriciteit, stralingsgevaar en werken onder overdruk; - verlichting, temperatuur, luchtverversing; - zindelijkheid; - geluid; Binnenkort zat i voerd worden: di het komende jan ondernemer. Din een budget en is e De wet zegt: (artikel 2 De ondernemer kan j kosten van die OR int bedrag, dat de OR na kosten mogen geen veij artikelen 17. 18 en 19, In de artikelen 17, 181 ondernemer verplicht j Wanneer men de wet| - schaftlokalen, kanti - kleedruimten, garde - opslag en gebruik vi - beveiliging van maci - hulp bij ongevallen; - wijze waarop wordt, - arbeidsomstandighei - geestelijke en lichan - aanwezig zijn van cc - verrichten van onde: - aanwezigheid van bc - register van gegeven - aanwezigheid van in Bron: Paul F. van dei VNBA Omgaan met macht

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 6