DOG zorgt voor juiste behuizing Bij Ahold Vestigingsprocedures w orden steeds moeilijker FLITSEN pagina 5 Het beheer van winkels, woningen en andere gebouwen; het verwerven van nieuwe panden; het zoeken naar nieuwe winkel- vormen De lijst van werkzaamheden van de Dienst On roerende Goederen naar Ahold-gebruik afgekort tot DOG is zonder moeite veel langer te maken, maar wie genoemde elementen op waarde weet te schatten krijgt ongetwijfeld al een indruk van de veelomvattende taak van DOG. De heer D. P. Zwart, hoofd van de dienst en tevens directeur van de onroerend goed maatschappijen van Ahold, heeft dan ook geen probleem met de vraag: Wat doet DOG nou eigenlijk „We hebben tot taak ons te bemoeienmet alles wat met gebouwen en terreinen te maken heeft, of het nu gehuurd of gekocht wordt, of het nu voor één van onze winkelvormen is of voor b.v. een distributiecentrum. De DOG, rechtstreeks rapporterend aan de Raad van Bestuur, in casu de heer G.J. Heijn, telt 24 medewerkers, ver deeld over de afdelingen 'prospecting', 'juridische aangelegenheden en beheer', 'vestigingsplaatsondèrzoek''coördina tie' en 'secretariaat'. Die veelzijdige samenstelling heeft natuurlijk alles te maken met de problemen, waarmee de dienst in aanraking komt. Die liggen tussen een probleem met een buurman over het plaatsen van een hek en de vestiging van een Miro. Nu het steeds moeilijker wordt nieuwe vestigings plaatsen voor winkels te vinden is DOG vooral ge spitst op beschikbaar ko mende bestaande panden. Toen Jamin liet weten een aantal filialen te willen slui ten stond DOG als één van de eerste gegadigden op de stoep. In zes van deze pan den komen nu Alberto's. Ook het zoeken van DOG naar nieuwe winkelvormen heeft resultaat: met kle dingbedrijf C&A en Blok ker (huishoudelijke artike len) wordt gewerkt aan een drie-in-één winkelformule. Uitgangspunt is dat de drie zaken, die hun eigen identi teit behouden, in één pand eikaars functies bij het pu bliek nog versterken. Ge start wordt met dit soort winkels in Spijkenisse en te Nieuwegein. openen, maar verminderde bevolkings groei en gedaalde bouwactiviteiten, waardoor minder winkelcentra en een zekere verzadiging, hebben dat groei tempo aan banden gelegd. Daarnaast zijn ook de problemen rond een ves tigingsprocedure vele malen ingewik kelder geworden. De heer Zwart: "Vroe ger lukte het nog wel om in een dorp een boerderij te kopen om er dan een winkel van te maken. Met de nieuwe wet op de Ruimtelijke Ordening kun je dat wel ver geten. Bestemmingsplannen, inspraak procedures etc. maken ons werk er niet eenvoudiger op, maar bovendien hebben we te maken met politieke gevoelig heden. Waar vroeger een projectontwik kelaar bepaalde met welk winkelbedrijf hij in een nieuw centrum in zee ging, doet nu het gemeentebestuur dat. In Alkmaar komt bijvoorbeeld een nieuw winkelcentrum met plaats voor twee supermarkten. We zijn jaren bezig geweest om Albert Heijn één van die twee te laten zijn. Nu heeft echter het gemeentebestuur besloten dat er twee Alkmaarse bedrijven in komen. We zijn dus gevloerd door een plaatselijk poli tieke beslissing. Maar we zijn weer in overleg om tot een oplossing te komen." overheid gaan besteden. Ik vind het echter hele maal onaanvaardbaar, als gemeente besturen kunnen bepalen, wat je wel en niet mag verkopen. Het bindt je te erg in een detailhandel die altijd in beweging is. In wezen wordt je winkelformule dan voor altijd bepaald." (Ahold is via DOG regelmatig betrokken bij de voorberei ding en begeleiding van deze distri butie-planologische onderzoeken in het land.). Nu nieuwbouw steeds minder voor han den komt richt DOG zich in toenemende mate op bestaande (winkelpanden. Ook hier is echter sprake van moeizame vestigingsprocedures. Deze hebben dan ook te maken met bestemmingsplan perikelen, verkeerscirculatieplannen e.d. Een eventuele kleine wijziging van het bestemmingsplan die bij een ver bouwing nodig blijkt, kan soms jaren lang duren. In Amsterdam heeft het 4 jaar geduurd voordat de nieuwe Simon supermarkt in de Westerstraat open kon. Regelmatig bereiken' DOG aanbiedin gen van makelaars en particulieren, die panden te koop hebben, maar slechts 5% komt voor nader onderzoek in aan merking. vestigingsplaatsonderzoek Het antwoord op de vraag of Ahold interesse voor een bepaalde vestigings plaats heeft, wordt mede bepaald door het advies dat de afdeling "vestigings plaatsonderzoek" aan de werkmaat schappijen uitbrengt. Deze afdeling van de DOG beoordeelt de ligging, markt gebied, bestaande bewinkeling en ande re zaken die van belang zijn bij de om- zetschatting die zij maken. Deze schat ting toetst de directie met de prognose van de werkmaastschappij zélf, alvorens de beslissing te nemen al dan niet ac- Op de trap van boven naar beneden en van links naar rechtsdrs. J. F. Goossens, D. P. Zwart, J. C. v. Gerwen, M. J. A. Franken, drs. H. Hoekstra, A. J. Hardonk, mw. J. E. H. Mensink, mw. I. van Vliet, mw. W. B. v. d. Ouwehand, J. Klaver, mw. M. A. v. d. Meer, mw. K. Adriaanse, mw. J. de Zwart, A. C. Blanker, ir. H. N. Mol, drs. C. J. M. Moorman, mw. I. Heller, B. J. C. Thie mann, F. Klijzing. Afwezig waren: mr. P. J. Reeling Brouwer, J. H. Tromp Meesters, H. van Daalen, A. G. M. Rijven en J. P. Blanke. coord te gaan met het voorgestelde vestigingspunt. De 4 "distributieplanologen" die zich daarmee bezig houden maken gebruik van de kennis die opgedaan wordt met de bestaande filialen. Daarvoor en ten behoeve van andere operationele beslis singen worden ook door deze afdeling jaarlijks 200 klantenenquêtes in de fili alen gehouden. De sectie die dat doet bestaat uit 5 man. Met behulp van werkstudenten wordt deze omvangrijke klus door hen geklaard. juridische aangelegenheden en beheer De vier leden van deze afdeling hebben de handen vol aan de huur- en koop contracten van de nieuwe, maar ook van de bestaande vestigingen. Veel werk moet worden gedaan om de belangen van de gebruikers van de panden te behartigen opdat zij ongestoord en be taalbaar hun winkelfunctie kunnen blij ven vervullen. Zorgdragen voor het waardebehoud van het onroerend goed is daarbij ook van belang. Wijziging in een bestemmingsplan of een verlegging van verkeersstromen kunnen ingrijpende gevolgen hebben op het omzetpatroon èn de onroerend goed waarde. Ter bescherming van beide dient dat heel goed gevolgd te worden, waarbij ook de prospector een belang rijke functie vervult. Deze verwerft niet alleen, maar hij bewaakt ook het be staande. In dat kader behoren bezwaar schriften derhalve tot de regelmatig uit gaande correspondentie van de afdeling Beheer. Op deze correspondentie wil de heer Zwart graag eens de aandacht vestigen. Per jaar gaan er zo'n 2.000 brieven uit; hetzelfde aantal komt bin nen. Dat wordt allemaal verwerkt door de 3 dames van het secretariaat. Dat is niet het enige wat ze doen, lang niet; rap porten van de gesprekken met externe relaties worden getypt, de vestigings plaatsrapporten en niet te vergeten is het secretariaat de "telefoon/afsprakencen- trale" van de DOG. Het goed func tioneren daarvan is voor een dienst, die zeer vele externe contacten onderhoudt, van groot belang. In dat verband bezit de DOG ook een coördinator, die de voortgang in de vele afspraken met "binnen en buiten" bewaakt. huisvader' Als een goede huisvader beheert DOG een kleine 700 winkels en circa 550 woningen. Het is derhalve niet alleen "verwerven" geblazen. Zoals gezegd, worden panden gehuurd en gekocht. Wanneer ze worden gekocht, dan wor den ze ondergebracht in de onroerend goed maatschappijen. Het beheer van die BV's ligt ook in handen van de DOG. De boekwaarde van deze panden in die onroerendgoedmaatschappijen (zoals: Ahorn, Beehom, Ceehorn, Eehom, Zaangroen, De Elf Provinciën en Van Amerongen) bedraagt totaal 250.000.000,- kf 300.000.000,-. De heer Zwart: "Wij helpen het ves tigingsbeleid bepalen, dat is gebaseerd op de winkelformule van de verschil lende werkmaatschappijen binnen Ahold. Een misschien wat ingewikkelde stelling, die er echter gewoon op neer komt, dat we de werkmaatschappijen dié panden proberen te bezorgen waarin ze aan de gestelde verwachtingen kun nen voldoen." projecten Het werk van de zes medewerkers van de afdeling 'prospecting' richt zich vooral op het in koop of in huur verwerven van panden, of, als de situatie dat nodig maakt, op de verkoop ervan. Duidelijk is, dat het vestigen van bijvoorbeeld een nieuwe supermart veel ingewikkelder en tijdrovender is geworden dan zo'n twin tigjaar geleden. In die tijd zag Ahold nog kans om jaarlijks 20 a 25 nieuwe SM's te Ander aspect in de verwerving van nieuwe vestigingsplaatsen is het steeds zwaarder wordende eisenpakket van de overheid met betrekking tot de bouw zelf. "Als een gemeentelijke plannen maker van achter zijn tekenbord beslist, dat in het nieuwe winkelcentrum de auto zoveel mogelijk uit zicht moet blijven, moeten er bij de bouw dusdanige voor zieningen worden getroffen, dat de kos ten omhoog schieten en de huurprijzen haast onbetaalbaar worden." Als voor beeld noemt de heer Zwart Zoetermeer, waar een winkelcentrum wordt opgezet, waarvan de huurprijzen waarschijnlijk zo hoog üggen, dat Albert Heijn een vestiging daar wel kan vergeten. De heer Zwart: "Het wordt door de ge meentelijke plannenmakers allemaal veel te mooi op papier gezet. Ze zouden eens wat meer naar de gebruikers, de huurders, moeten luisteren. Zoals het nu vaak gaat, schieten de plannen volledig aan hun doel voorbij en ontstaat grote vertraging in de uitvoering ervan. Er zijn tenminste al ettelijke plannenmakers teruggefloten wegens praktische onhaal baarheid van hun opzet." de platte doos Hij zegt overigens geen moeite te hebben met een controlerende functie van de overheid. "Als je de zin van de meeste winkeliers deed zou je waarschijnlijk alléén de meest efficiënte winkelvorm - de platte doos - als nieuwbouw krijgen. Dat is natuurlijk niet altijd haalbaar. Er is alle controle ingebakken in bestem mingsplannen etc. Winkels op industrie terreinen kun je wel vergeten en alle vestigingen op gebieden met een detail handelsfunctie worden eerst getoetst aan distributie-planologische onderzoeken Op zich zelf begrijpelijk, maar het ont aardt helaas vaak in een gesuggereerde nauwkeurigheid. Alsof je precies zou kunnen uitrekenen hoeveel mensen naar een nog onbekend winkelcentrum zullen gaan met een exacte voorspelling wat ze SPAASFf

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 5