Mokka-kof f ie: kwestie van juiste melange PROEF MET ZOETWARENWINKELTJE SLAAT AAN COFFEE E^>[J iv Lg&i pagina 4 FLITSEN "De P van Presentatie is voor zoetwaren het belang rijkste. We wisten dat eigenlijk wel, maar de resultaten van de proefneming in het filiaal Nuenen hebben in de praktijk bevestigd, wat wij dachten, dat er in theorie uit moest komen.De heer D. Onrust, verkoopleider AH laat er geen twijfel over bestaan, dat Albert Heijn bijzon der tevreden is met het verloop van de verkopen aan zoet waren in de SM in Nuenen. De laatste maanden is de zoetwarenomzet in geld met circa 22% gestegen en dat is alleen te danken aan een sterk verbeterde presentatie van het zoetwarenassortiment. "Proef gratis onze AH-Mokka-koffie!" Deze uitnodiging hebben duizenden Neder landers zich eind oktober met veel plezier laten welgevallen. Het is langzamerhand een zeer gewaardeerde traditie geworden om één keer per jaar in alle filialen van Albert Heijn gratis koffie te schenken. De béste koffie natuurlijk: AH-Mokka-koffieWat is dat eigenlijk? Moet je daar een speciale soort bonen voor hebben? Mis! Die hele aparte Mokka-smaak krijg je alleen maar door een uitgekiende melange samen te stellen. Die bestaat voor dertig procent uit Kenia-koffie, voor dertig procent uit Guatemala-koffie en voor dertig procent uit koffie die Albert Heijn uit Costa Rica liet komen. De laatste tien procent doen het echter en u begrijpt dat de samensteller daar liever niets over zegt. Het is de "spécialité de la maison", het geheim van de smid. "Zoetwaren behoren tot de artikelen die het van impulsaankopen moeten hebben," aldus de heer Onrust, "Daarom besloten we een concept te ontwikkelen van een "snoepwinkel tje", dat afzetverbeterend zou moe ten werken. Er werd contact gezocht met een belangrijke zoetwarendetaillisten- organisatie. Mede door de inbreng van eigen ideeën kwam AH tot een geheel nieuwe opstelling van het zoetwarenassortiment, waarbij aller lei factoren als plaatsing van ar tikelen bij acties, groepspresentatie, kleurengebruik, verlichting, inven taris zodanig werden gebundeld, dat er een geheel aparte sfeer van een "zoetwarenwinkeltje" ontstond. Daarbij werd nadrukkelijk de band behouden met de verder AH-winkel. Na het maken van twee proefopstel lingen werd uiteindelijk in week 16 gestart in Nuenen. De heer Onmst: "Om goed de in vloed van de presentatie te kunnen beoordelen werden er geen verande ringen aangebracht in de prijsstelling en in het assortiment. Ook de voor zoetwaren beschikbare ruimte bleef ongewijzigd." De formule voor deze melange is af komstig van de heer G. Yskes, sinds jaar en dag inkoper van koffie, thee, cacao, tabaksartikelen en grutterswaren bij Al- bert Heijn. Van hem mag dus worden verwacht, dat hij weet waar de beste koffie te krijgen is, tegen de laagste prijs, en dat hij óók nog eens duidelijk het verschil tussen koffie en thee kan proeven. Sterker nog: dat hij blindelings bepaalde afwijkingen in de smaak van een door hem bestelde partij kan vast stellen. De heer Yskes en zijn rechter hand de heer Sypkes staan dus elke dag aan de ronddraaiende tafel in de mon sterkamer - zeg maar proeflokaal - van Albert Heijn. Zo'n tachtig kopjes koffie per dag is geen uitzondering. De inhoud wordt letterlijk naar binnen geslurpt, opdat het verhemelte de smaak voor honderd procent in zich kan opnemen, en vervolgens snel in de gootsteen uitgespuwd. Niet erg smakelijk, dat geven de proevers zelf toe, maar bittere noodzaak. Koffie is en blijft een natuur- produkt, en de kans op afwijkingen in smaak of kwaliteit is verre van denk beeldig. Een "stinker" mag natuurlijk helemaal niet in de handel komen. Ons concern kan zich dat niet permitteren. De kwaliteit moet voortdurend gewaar borgd zijn. rond in de mond Het aardige is, dat koffieproevers de smaak van Mokka nog onder woorden kunnen brengen ook. "Dat is een koffie die flink rond in de mond staat", ant woordt de heer Yskes vrijwel zonder aarzeling. Buitenstaanders kunnen daar weinig mee beginnen, maar deskun digen schijnen precies te weten wat ermee wordt bedoeld. Ze gebruiken een zelfde soort vaktaal die ook onder wijn kenners gangbaar is. De manier van proeven wijkt trouwens niet veel af: bij wijndeskundigen is het al net zo'n slurperig gedoe als bij de heren Yskes en Sypkes. Het inkopen van koffiebonen gebeurt op twee manieren. Een deel wordt gekocht via makelaars, een ander deel G. Yskes rechtstreeks bij de oude relaties van Albert Heijn. Ze zitten overal ter wereld, en om u enig idee te geven: in 1979 kwam de koffie-import van Ahold voor 15% uit Columbia, voor 30% uit Cen- traal-Amerika, voor 25% uit Brazilië, voor 20% uit West-Afrika (Ivoorkust), en voor 10% uit Oost-Afrika. De totale koffie-export over de hele wereld omvat 57 miljoen balen van zestig kilo. Ons land neemt er daarvan 2,2 miljoen voor zijn rekening. Ahold neemt jaarlijks ruim honderdduizend balen af. Een aantal dat zich de laatste jaren aardig stabiliseert. De Nederlander schijnt langzamerhand aan het plafond van zijn koffieverbruik te zitten. De omzet in koffie is echter nog altijd tien keer zo groot als die in thee, althans voor wat betreft Ahold. De deskundigen zijn toch zeker een of twee keer per jaar in de tropen. Niet om snoepreisjes te maken, want zó leuk is het niet om op je dooie eentje te moeten reizen en allerlei ontberingen te moeten ondergaan, maar het bezoeken van plantages mag gerust bittere noodzaak worden genoemd. De heren Yskes en Sypkes moeten precies weten wat er wordt verbouwd, hoe de lokale ont wikkelingen zijn, moeten ook persoon lijk contact met de koffieplanters heb ben om goed duidelijk te kunnen maken wat Ahold wenst. Op die manier zijn uitstekende relaties ontstaan, waardoor het bijvoorbeeld mogelijk is een bepaal de partij koffie te kopen nog vóór de boontjes aan de bomen hangen. Kwestie van vertrouwen in het vakmanschap en de integriteit van de planter. voordelige receptie Dank zij die persoonlijke bezoeken aan de plantages kan soms ook aardig wat geld worden bespaard. Zo herinnert de heer Yskes zich met veel plezier, dat hij ooit te gast was op een receptie in Brazi lië en dat het plotseling een graad of twee begon te vriezen. Fnuikend voor de koffieoogst, want de zon die d4n later op de aanplant gaat schijnen brandt de hele zaak dood. Hij vernam die in formatie tijdens de receptie en ijlde prompt naar de telefoon om zijn collega in Zaandam te waarschuwen dat de koffie erg duur zou worden en dat hij moest proberen nog zoveel mogelijk koffie in Nederland op te kopen. Dat is toen vrij redelijk gelukt. "Ik ben ook wel eens naar het weer- instituut gegaan, om te vragen hoeveel regen er gevallen was", verklapt Yskes. Hij stond toen, gewapend met die in formatie, wel wat sterker bij het voeren van de onderhandelingen. Koffie is nooit rechtstreeks van de plantage te koop. Dit is alleen mogelijk via officiële exporteurs die meestal in de grote havenplaatsen zijn gevestigd. In balen wordt de oogst naar de zeehavens getransporteerd. Vaak onder moeilijke omstandigheden, want wegen zijn schaars, en bovendien slecht, maar uit eindelijk komt de lading toch in Am sterdam terecht. direct langszij Voor Ahold is het nog steeds een groot voordeel dat de koffiefabriek een recht streekse waterwegverbinding met de hoofdstedelijke haven bezit en daardoor kunnen de oude, vertrouwde binnen vaartschepen direct langszij komen bij het zeeschip. Dat scheelt ruim zeven gulden per ton. De opslagruimte in onze oude accommodatie aan de Oostzijde is amper toereikend, maar tot dusver zagen onze jongens nog altijd kans de hele voorraad telkens weer geborgen te De resultaten bleven niet uit en in middels is in filiaal Van Limburg laan te Eindhoven een tweede proef- winkel gestart. Deze bevindt zich wat meer in het midden van het filiaal dan die in Nuenen, zodat men uit mogelijk optredende verschillen in resultaten de invloed kan aflezen van deze iets andere opstelling. In Leiderdorp past het zoetwaren- winkeltje in de sfeer van de "AH Extra" door een weer iets ander gebruik van kleuren en materiaal, waarbij ook de indeling weer enigs zins afwijkend is van die in de twee andere filialen. "Iedereen is erg enthousiast over de nieuwe zoetwarenaanpak," vertelt de heer Onrust, "De resultaten wijzen ook uit, dat wij op de goede weg zijn." Ook in twee ZB-winkels - waar men in verband met de ruimte toch ook weer aanpassingen van het oor spronkelijke concept moet doorvoe ren - komt binnenkort een vernieuw de zoetwarenafdeling. "Het is de be doeling na te gaan of onze gedachten over de presentatie van dit zoet warenassortiment in het gehele land toepasbaar zijn," zegt de heer On rust, "Wij zijn daar zo langzamer hand wel van overtuigd." krijgen. Nog even en de nieuwe fabriek is klaar. Nog even ook en de voorraad is via één knopindruk afleesbaar van beeldschermen. De heer Yskes heeft een eigen codering ingevoerd, waardoor het mogelijk is via telexberichten exact de juiste soort en kwaliteit te bestellen. Diezelfde codering is terug te vinden op de balen die aan de Oostzijde liggen opgeslagen. Aan de hand van een standaard die de heer Yskes persoonlijk heeft vastgesteld wor den vervolgens de verschillende melan ges gemaakt en dat mengsel van bonen wordt in de gigantische brander gestort. Liefst 2500 kilo ruwe koffie kan deze per uur verwerken. Het resultaat is 2100 kilo gebrande koffie, die dan eerst nog weer gemalen wordt alvorens een automa tische verpakkingsmachine (van twee miljoen gulden) voor de finishing touch zorgt. Honderdtien pakken per minuut levert deze machine af. Vacuüm verpakt hoor! Dat wil zeggen: de koffie blijft dan een half jaar goed, tenzij het pak wordt opengemaakt. En om dan tóch nog even op die Mokka-koffie terug te komen: het is de lekkerste koffie die Albert Heijn kan produceren. Een delicatesse voor mensen die koffie erg kunnen waar deren. Een echte after-dinner-koffie. Een tractatie die zich bijzonder goed leent voor feestelijke gebeurtenissen. Eentje die flink rond in de mond staat, maar het superieure smaakgevoel goed recht doet. A2M CAFB espresso OO ifi

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 4