Nieuwe opzet personeelsdiensten verstevigt positie personeelswerk Pensioenregeling verbeterd IJIUsUIJmI Aandacht levert Meester Wijhe energiebesparing Directoraat P O Alberto introduceert eigen merk gedistilleerd met historische naam A.C. Reeuwijk Truck-Start .WEES VERSTA NWS VIET ENERGIE FLITSEN pagina 3 opleidingen Fr. Thijssen (tijd.) Centr. Oplei dingen Soc. Verzekering D. v.d. Bruggen, Mey Het grote Truck-festival dat kort geleden in de Groenoordhal te Leiden is gehouden en waar onder meer trucks uit de hele wereld bij aanwezig waren, leverde dat plaatje op van old-timers voor het AC-Restaurant Reeuwijk, van waar "de karavaan"op weg ging naar Leiden. Ondermeer ten gevolge van het voornemen om het divisie niveau bij de detailhandel ge leidelijk op te heffen, was het nodig om de personeelsdienst van de ADN alsmede de Cen trale Personeelsdienst samen te voegen tot een Directoraat Personeel en Organisatie. Voornaamste verschillen tussen de op geheven Centrale Personeelsdienst en het Directoraat P O zijn: rechtstreekse vertegenwoordiging in de Raad van Bestuur; uitbreiding van het takenpakket; verdeling van de werkzaamheden over 3 afdelingen. Om u een idee te geven van de taken van het Directoraat P O gaan wij hier onder iets uitvoeriger in op de 3 afde lingen: Nieuw binnen de Ahold-organisatie is "Management - Development", een af deling met -voorlopig- 2 medewerkers onder leiding van een nog aan te stellen functionaris. De activiteiten zijn vooral gericht op de voorzieningen die nodig zijn om, ook in de toekomst, over kader op topniveau te beschikken. De afdeling "beleidsontwikkeling en projecten" telt ca. 10 medewerkers en staat onder leiding van de heer J. Voskamp. Men heeft een pakket met 4 hoofdtaken, en wel: functiewaardering bureau Ondernemingsraden beleidsontwikkeling projecten. Zijn de eerste twee taken voornamelijk gericht op de huidige situatie; voor de twee laatste geldt dit niet: zij zijn voor namelijk toekomstgericht. Men dient bijvoorbeeld te denken aan ontwikke lingen t.a.v. arbeidstijdverkorting, deel tijdbanen, veranderingen op de arbeids markt etc. De afdeling "arbeidszaken en oplei dingen" heeft ca. 30 medewerkers die aangevoerd worden door de heer C. van Gent. Specifieke taken voor deze afde ling zijn: arbeidsvoorwaarden in ruimste zin, zowel intern als extern (onderhande lingen met vakbonden etc.) centrale opleidingen (kadercursussen en winkelopleidingen voor de werk maatschappijen, behalve voor Albert Heijn); sociale verzekeringen (ziektemeldin gen, contacten met bedrijfsverenigin gen, wao-uitkeringen en aanvullingen daarop, ziekencontroles, belangstel- lingsbezoeken en andere vormen van maatschappelijk werk); DrsP.J. van Dun Lid Raad van Bestuur bedrijfsgeneeskundige dienst (arts en drie verpleegkundigen voor keurin gen, spreekuren en rapportage over werkomstandigheden) studiefonds (uitkeringen aan stude rende medewerkers). De heer Van Gent over de nieuwe opzet: "De doorsnee werknemer van Ahold zal niet zoveel van de veranderingen mer ken. Ik ben er echter van overtuigd dat de positie van het personeelswerk ver stevigd gaat worden. Dat de heer Van Dun nu voor personeelszaken in de Raad van Bestuur zit is een goede zaak en bovendien zorgen de drie afzonder lijke afdelingen voor een aanzienlijke versteviging van de basis. Kortom: het is een verfijning van de organisatie die de kwaliteit zeker ten goede zal komen. En dat is toch voor iedere werknemer van belang". Beleidsonderzoek JPhYpma Functiewaardering Projecten Verplaatsing van motoren, LUX-metin- gen, gesloten systemen, het zyn allemaal activiteiten die ervoor zorgen dat Mees ter Wyhe een lagere energierekening gepresenteerd hoopt te krygen dan andere jaren. In het kader van de algehele energie besparing werd bij Meester Wijhe een z.g. energiegroep ingesteld. Deze groep tracht o.m. aan de hand van tips uit het bedrijf iets te doen aan het, vaak te hoge, energieverbruik. Dat een gericht denken tot resultaat leidt, blijkt wel uit De Raden van Bestuur van Ahold nv en nv Pensioenfonds Ahold hebben beslo ten met ingang van 1 januari 1981 de volgende verbeteringen in de pensioen regeling aan te brengen. 1. Verhoging van het minimum-pen sioen voor de nog niet gepensioneerde deelnemers. 2. Opname in de pensioenregeling van de resultaten over de eerste 9 perioden van 1980: Water: 18,74% besparing t.o.v. 1979 Gas: 8,3% besparing t.o.v. 1979 Elektriciteit: gelijk resultaat t.o.v. 1979. Een opmerkelijk resultaat, temeer daar tijdens de laatste 3 periodes gewerkt wordt in nieuwe, extra, bedrijfsruimtes. Niet alleen de energie wordt in Wijhe nauwlettend in de gaten gehouden. In het laatste nummer van 'Aandacht', een speciaal mededelingenblad over deze actie, lazen wij dat ook aandacht zal worden besteed aan het voorkomen van vervuiling van afvalwater. het recht op een kerstuitkering van 2%. Aan hen, die tot de pensioengerech tigde leeftijd bij Ahold werkzaam zijn geweest en die tenminste 10 pensioenjaren hebben opgebouwd zal een minimum-uitkering van 300,- worden gegarandeerd. NB: Dit recht op een kerstuitkering van het pensioenfonds komt in de plaats van de betaling, welke Ahold nv in het verleden rond de kerstdagen verrichtte. Die betaling geschiedde geheel op vrijwillige basis en was dus niet afdwingbaar. 3. Verdubbeling van de op 1 januari 1977 ingevoerde ongehuwdentoeslag voor nog niet gepensioneerde deel nemers. In de toelichting op de z.g. kennisge ving, welke de deelnemers medio 1981 ontvangen, zal een nadere uitwerking van de sub 1 en 3 bedoelde verbeteringen worden gegeven. De eenmalige kosten, welke aan deze verbetering verbonden zijn, zullen uit de daartoe gevormde voorzieningen van het pensioenfonds worden gefinancierd. De Raad van Bestuur van Ahold nv heeft zich bereid verklaard de jaarlijkse betaling aan het pensioenfonds met ruim 13% te verhogen, waarmee ook de financiering van de toekomstige kosten verhogingen is veilig gesteld. Mocht er eventueel een nieuwe loonmaatregel worden afgekondigd dan zullen, naar verwacht mag worden, verbeteringen in een pensioenregeling daar niet door worden getroffen. "De Weduwe Visser is'er" Op 29 oktober jl. heeft het meer dan honderd jaar oude merk voor gedistil leerde dranken, de Weduwe Visser, zijn hergeboorte beleefd. Dit gebeurde op initiatief van Al berto, die het uit Lemmer stam mende merk, zowel een kwaliteits verbetering als een assortimentsuit breiding liet ondergaan. Het We duwe Visser assortiment omvat nu jonge jenever met de op dit moment zeer gangbare extra zachte smaak, traditionele oude jenever, brande wijn, citroenbrandewijn, vieux, bes senjenever, advokaat en een extra kruidige, pittige Beerenburg. Deze acht gedistilleerde dranken zijn- al leen in de filialen van Alberto ver krijgbaar. De introductie van het nieuwe eigen merk van Alberto werd ondersteund vTssöi I vsnmm VEwtt ff ■a mm k v::.- -^0 in door een tot in details geplande publiciteitscampagne. Deze startte in week 44 met o.m. een paginagrote advertentie in de grootste landelijke ochtendbladen. Daar werd de We duwe Visser lètterlijk in beeld ge bracht: "De Dame", zoals liefheb bers haar noemen, afgebeeld in een via zeer speciale techniek gerepro duceerde, nostalgische steunkleur sepia-bruin. De Alberto-filialen wer den op de dag van de introductie geheel in het teken van de Weduwe Visser gebracht, met een veelheid aan winkelmateriaal. Iedere Alberto- klant ontving in de twee weken na de introductie bij een bezoek aan het filiaal een nog niet eerder in Neder land toegepaste vorm van "uitdeler", met een proefmonster jonge jenever. Ook werd een kennismakingsfolder uitgereikt. De omvangrijke campagne, die veel inzet van de Alberto-medewerkers vroeg is tevoren uitvoerig uiteengezet in een opvallende, fraai uitgevoerde campagnefolder, met ongeveer het zelfde formaat als Flitsen. Hierin konden de filiaal-beheerders zowel zien hoe de landelijke publiciteit werd aangepakt als aflezen hoe het campagnemateriaal in de winkel het beste kon worden gebruikt. Ook voor de komende tijd - de actie loopt tot ver in 1981 door - geeft de folder pre cies aan hoe men het beste de aan dacht kan blijven vestigen op de We duwe Visser. De campagnefolder kreeg de veelzeggende titel mee van 'n Dame om zaken mee te doen". Personeelsblad Ahold nv NovemDer 1980 37-ste jaargang no. 9 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten R. Gans W. Haeser Mej. T. Harder P. Hesp J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne D. Mol A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen Voorschoten J.C. Voskamp Beleidsontw. Onderzoek Management De velopment Organisatie

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 3