Nieuwe basis voor Miro Centrale Slagerij heropend Nieuw AH voorlichtingsprogramma voor scholieren pagina 2 FLITSEN (Vervolg van pag. 1) Eerste opdracht voor de heer Lachotzki (hij was eerder directeur van Ahold's Restaurant-Recreatie divisie) was: on derzoek of - en in hoeverre - de Miro- organisatie gezond is te maken. "Voordat je op zo'n vraag een goed on derbouwd antwoord kunt geven moet er eerst heel hard, maar ook zeer snel wor den gewerkt. Ik heb namelijk bij m'n be noeming 80 van de meest in aanmerking komende mensen uit de Miro-sector bij elkaar gehaald en ze verteld wat mijn op dracht was. Op dat moment schep je binnen de organisatie een enorm stuk onrust en dus was het zaak de hele pro cedure zo kort mogelijk te laten duren." onderzoek Om een inzicht te krijgen in de situatie waarin Miro verkeerde werden op zes punten uitvoerig onderzoeken ingesteld: a. met 90 medewerkers (van hoog tot laag) werden vraaggesprekken ge houden met als voornaamste thema: wat vindt u dat er fout is gegaan en wat kan er gedaan worden ter verbe tering b. de mening van de klanten over Miro werd gevraagd door inschakeling van drie onafhankelijk van elkaar wer kende bureaus voor marktonderzoek. c. de positie van de elf Miro's binnen de gegeven marktsituatie werd bepaald. Binnen een straal van 10 km werd per artikelgroep de consumptie per week vastgesteld en bovendien de aanwezi ge concurrentie in kaart gebracht. d. een financiële analyse gaf per filiaal aan wat het punt van winstgevend heid (breakeven point) was en hoe dat lag per artikelgroep e. aan de hand van de notulen van de laatste 9 jaar van Raad van Bestuur en van Miro-directie werd inzicht ver kregen in de historie. f. de situatie bij vergelijkbare onderne mingen in het buitenland werd beke ken. "Toen ik die gegevens allemaal op een rij had - een kwarwei van twee maanden - kon ik me zetten aan het schrijven van een nieuw plan voor Miro, gebaseerd op de uit het onderzoek getrokken analyses. Eén ding heb ik niet gedaan: ik heb het bestaande organisatieschema van Miro er niet naast gelegd. Ik wilde namelijk tot een onafhankelijke conclusie komen." resultaat Er is in eerste instantie beschreven wat de sleutelelementen zijn waaraan een or ganisatie die in het hypermarkt-vak zit moet voldoen wil zij succesvol zijn. Heel belangrijk daarbij was dat uit die sleu telelement-beschrijving bleek dat het ex ploiteren van hypermarkten iets wezen lijk anders was dan het exploiteren van supermarkten of warenhuizen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld een wa renhuis moet een hypermarkt een artikel tegen een zo laag mogelijke prijs aanbie den. Dat is alleen te realiseren via een zo simpel mogelijk gehouden operatie. Het lijkt een open deur intrappen, maar de historie heeft geleerd dat het toch zo makkelijk niet is. a. we hebben een antwoord gegeven op de vraag: hoe moet Miro er in de ogen van de klant over drie jaar uitzien b. we hebben het beleid vastgelegd voor de sleuteldisciplines binnen de orga nisatie: verkoop, personeelszaken, commercie, voorraadbeheer, winkel beeld, bestel- en afleveringsprocedu res, kostenbeheersing etc." Commentaar van de OR Miro op de adviesaanvraag van de algemeen directeur van Miro op de voorgenomen organisatie wijziging van Miro bv, waar het betreft de organisatie, struc turele en de personele elementen. De OR Miro geeft hiermee te kennen dat zij, met uitzondering van de afdeling Economische en Administratieve Zaken, accoord kan gaan met de nieuwe organisatie, inclusief een inmiddels toegezegde zesde P.G.M. Hardgoods. Vermelde uitzondering wordt gesteld als gevolg van het feit dat de juiste plannen en de organisatie van deze afdeling zich nog, bij de heer E. de Zoete, in een studie-stadium bevinden. De OR Miro behoudt zich het recht voor over bovengenoemd punt met de algemeen directeur van Miro van gedachten te wisselen, indien het studie-stadium zijn eind nadert, voordat uiteindelijke beslissingen worden genomen. Adviesaanvragen worden afgewacht over voorgenomen maatregelen en investeringen, welke van invloed kunnen zijn op de administratieve aanpak, de distributiestructuur, gevolgen in de filialen van organisatorische, structurele en personele aard, etc. De OR Miro reageert verder positief op de structurele wijziging binnen de Miro-organisatie al zal voor bepaalde maatregelen niet altijd een algemene aanvaarding gevonden kunnen worden. Eindelijk wordt er nu daadwerkelijk iets gedaan om de problemen op te lossen en tot goede resultaten te komen. Daardoor wordt het voortbestaan van Miro bv, als zelfstandige eenheid binnen het Ahold concern, verzekerd. Met de personele gevolgen, verwoord in de RSG-regeling met alle aanvullingen daarop, waarvoor de heer F. W.I. Lachótzki zich, als algemeen directeur Miro, mede namens de Raad van Bestuur, persoonlijk verantwoordelijk heeft gesteld, kan de OR Miro zich verenigen. De OR Miro is voorts van mening dat het welslagen van deze onderneming mede wordt bepaald door het vertrouwen en de inzet van alle personeelsleden. Een duidelijk gerichte motivatie en discipline van iedereen is een vereiste. Indien ten aanzien van het management team blijkt dat dit vertrouwen binnen de OR en bij de achterban niet bestaat, en daardoor het welslagen reëel in gevaar komt, dan behoudt de OR zich het recht voor om een motie van wantrouwen in te dienen. Bedrijfsleider Ton Wassili reikt een pakket uit aan een van de medewerksters. (Vervolg van pag. 1) mentaliteit en solidariteit, die de laatste tijd bij het personeel was opgetreden, noemde hij het voorstel van de dames zelf de toiletten te gaan onderhouden. "Maar." zo stelde de heer Van der Broek. "De grootste fout zou nu zijn te veronderstellen, dat dit het einde zou zijn. Het veranderingsproces moet op gang blijven. De eerste fase is afgerond." Algemeen bedrijfsleider organisatie "Toen we zover waren moesten er ant woorden komen op de vragen: Welke or ganisatievorm is nodig om dit beleid uit te voeren? Wat gaat die nieuwe vorm kosten? Welke omzet mag in de nieuwe opzet worden verwacht en hoe is het ver wachtingspatroon voor de komende drie jaar? Ik kan uit concurrentieoverwegin- gen hier niet verder op ingaan, maar de conclusies waren positief. Voorts bleek de organisatie in de filialen aan onze blauwdruk te voldoen. Die van de centrale Miro-diensten echter niet. Vandaar de vermindering van functies, waarmee de OR en vakverenigingen zich accoord hebben verklaard. Een opera tie, die inmiddels al vrijwel is afgerond, zonder dat er gedwongen ontslagen zijn gevallen." Vervolg van pag. 1 De heer R. Beijers, filialendirecteur, zegt over de aanleiding tot het voorlichtingsprogramma: 'De P van Personeel speelt in de formule van AH een uiterst belangrijke rol. Al enkele jaren proberen we het probleem van het gebrek aan kaderpersoneel (bedrijfslei ders en sectorchefs) op te lossen, maar tot op heden heeft dat onvoldoende re sultaat opgeleverd. Het tekort is er nog steeds, zowel wat aantal als kwaliteit betreft, en zet zich in de toekomst voort als er niet op korte termijn iets op dit gebied gebeurt'. 'Tot nu toe hebben we het tekort aan bedrijfsleiders kunnen oplossen, onder meer door het soms versneld opleiden van sectorchefs en bedrijfsleiders en het af en toe extern werven. Maar er bestaat helaas nog geen reservoir van kwalitatief goede BL's, waaruit kan worden geput in geval van bijvoorbeeld openingen van nieuwe filialen, wegvallen van huidige BL's door promotie of functie-verande ring enzovoorts', aldus de heer Beijers. hoge eisen Hij betoogt dat in de huidige tijd veel meer eisen aan o.a. een BL worden gesteld dan voorheen. 'Een supermart- manager is tegenwoordig een heel ander type dan vroeger. Destijds bestond er al tevredenheid als de BL een goede beheerder was, maar momenteel wordt al minstens evenveel nadruk gelegd op Personeel en Commercie en vooral op het samenspel van deze elementen. En dat betekent nog al wat. De drie taken (beheer, personeel, commercie) trekken een zware wissel op de huidige BL. Consequentie hiervan is dat ook hogere eisen moeten worden gesteld aan zijn opleidingsniveau' AH is momenteel aan 't onderzoeken welk type BL de meest succesvolle is, zodat in de nabije toekomst nog beter kan worden geselecteerd, ook wat In het volgende nummer van Flitsen ver telt de heer Lachotzki uitvoeriger over de gewijzigde beleidsaanpak bij Miro en over hetgeen de klant daarvan zal mer ken. Onderdeel van de reorganisatie van Miro is het hebben van een eigen on derdak voor de centrale Miro- diensten. Het ziet er naar uit, dat die wens op korte termijn in vervulling zal gaan. achtergrond en persoonlijkheid betreft. Welke kwaliteiten moet hij bezitten om in de toekomst de supermart te managen met een hoge omzet, veel medewerkers, grote goederen - en geldstroom enz. De supermart van tegenwoordig vereist een all-round manager, die theoretisch (vermogen om cijfermateriaal te analy seren en op lokaal niveau toe te passen), praktisch en contactueel (klanten, medewerkers) zeer bedreven moet zijn. De heer Beijers: 'Op dit moment denken wij dat een BL minstens HAVO, MDS of MEAO moet hebben om goed te functioneren. Zelfs denken we aan HEAO-ers, maar met het voorbehoud dat ze naast hun theoretische kennis ook praktisch zijn'. samenwerking De heer G. Tigchelaar (sinds kort hoofd opleidingen) was als personeelchef Supermarts bij de totstandkoming van het AH-voorlichtingsprogramma voor de MDS-en betrokken. Hij zegt: 'Het was voor het eerst dat bij Albert Heijn tussen Marketing en Personeelzaken voor een dergelijk project nauw is samengewerkt. Binnen AH is het een uniek project geweest, met af en toe uiteraard heftige discussies. Maar het resultaat is, dat we de scholen een gedegen programma aanbieden'. De heer W. Hoogenboom, hoofd afdeling functiebezetting en loopbaan ontwikkeling, en de heer A. Albers, voorheen zonemanager en nu stafmede werker van Hoogenboom's afdeling, beamen de goede samenwerking over en weer. Juist omdat het personeelsproject ondersteuning van marketingmensen heeft gekregen, heeft het voorlichtings programma een indringender karakter gekregen, zo menen tie heren Albers en Hoogenboom. het programma De heer R. Gans, medewerker marketing services en projectleider, zet uiteen wat precies met het voorlichtings programma wordt beoogd en waaruit het bestaat: 'Het gaat in de eerste plaats om de werving van scholieren (primair MDS-ers (en MEAO-ers) en secundair HAVO-ers (en HEAO-ers) voor de kaderfuncties: eerste verkoper, sector chef en bedrijfsleider. Daarnaast willen we laten zien dat het beeld van het levcnsmiddelenbedrijf een betere waar dering dient te hebben'. In diverse varianten betogen de heren Albers, Hoogenboom, Tigchelaar en Gans dat het vervullen van kaderfunc ties bij het levensmiddelenbedrijf (en dus uiteraard ook AH) een dynamisch gebeuren is, verantwoordelijk werk inhoudt. Een paar van die varianten: een supermart is meer dan potjes jam in het gelid zetten, het beeld van de stofjas en het schappen vullen is enerzijds achterhaald en anderzijds te beperkt. ten doop Op 25 november wordt het voorlich tingsprogramma intern ten doop gehou den, voor directie, alle bij het maken van het voorlichtingsprogramma betrokken mensen en alle PZ-functionarissen bij Albert Heijn. Op 27 november wordt op de dekanendag van de MDS-en (er zijn 43 van zulke scholen in ons land) in Utrecht het programma extern gepre senteerd. Het is vooral een vertoning, want een van de belangrijkste bestanddelen van het voorlichtingsprogramma is de 15 minuten durende film 'AH, een uitdaging voor de toekomst'. Tweede element van het programma is het boek 'Het levensmiddelenbedrijf in Nederland'. Dit fraaie lesboek wordt van tevoren naar de examenklassen van de MDS-en toegestuurd. Doorgaans zal de leraar commerciële vorming van de MDS één van zijn lesuren voor het AH-voorlich- tingsprogramma inruimen. lesuur Het programma van dat lesyur zal er in grote lijn als volgt uitzien: inleiding door begeleider (een AH-bedrijfsleider uit de betreffende regio en/of een zoneperso- neelsopleidingsfunctionaris of een re gionale personeelsopleidingsfunctiona- ris, resp. afgekort als ZPOF en RPOF), film, uitleg of bespreking lesboek, vragen/discussie en bespreking prak tijkopdracht. In totaal duurt het lesuur 50 minuten. Met die praktijkopdracht wil AH proberen met geïnteresseerde mensen in gesprek te komen. De plm. 1.500 MDS-ers in de examenklassen wordt nl. gevraagd twee winkelformules (van de top-tien in ons land) te analyseren. Op die manier kristalliseren zich mogelijk bekwame (toekomstige) werknemers uit. Een jury van de AH-directie zal de inzendingen beoordelen. De beste inzender ontvangt een studiebeurs van l.(XX) gulden, de tweede prijs is een Henk den Hoed en diens echtgenote Mieke werden door de heer Van der Broek in het zonnetje gezet, omdat zij de aanzet hadden gegeven voor de veranderingen. "Dank voor alle kennis, energie, ambitie," aldus de heer Van der Broek, die mevr. Den Hoed bloemen aanbood. 'uit de brand' De Centrale Slagerij in Zaandam verklaarde hij hierna voor geopend. De heer Den Hoed merkte op, dat als men het niet had waargemaakt er hele nare maatregelen genomen hadden moeten worden. "Na enige tijd heb ik echter het gevoel gekregen: we redden het hier." Hij bracht het personeel dank voor de inzet, vooral na een felle brand, waarbij men na één dag al weer in produktie was, terwijl de leiding op een week stilstand had gerekend. zonnewijzer Mevr. Bep Herder-Broerse en mevr. Ans IJmker-Donkersloot kwamen als perso- neelsdelegatie naar voren om de heer Van der Broek een model van een zonnewijzer aan te bieden. "De echte staat al in de tuin." De heer Van der Broek noemde dit "een fantastisch gebaar." Het is duidelijk, dat dit alleen mogelijk is, omdat er een ontzettend enthousiaste club aan het werk is. Laat deze zonnewijzer het symbool zijn voor de veranderingen, die hier hebben plaats gevonden. Als er eens een minder zonnige periode is - en die komt wel weer - laat dan die zonnewijzer het symbool zijn dat de zon wel weer terugkomt." Bedrijfsleider Ton Wassili achtte de zonnewijzer het bewijs, dat de binding met het bedrijf groeiende is. "Het bouwkundige gedeelte van het werk is afgesloten, het relationele gedeelte komt nu," merkte hij op. "Als we het begrip medewerker inhoud willen geven zullen we meer naar elkaar moeten luisteren. De afstand tussen kader en de andere personeelsleden is al een stuk minder. beurs van 500 gulden. Alle deelnemers ontvangen een cadeaubon van 7,50 voor de moeite. pas tevreden als Het is de bedoeling dat het voorlich tingsprogramma een aantal jaren meegaat. De uiterste inleverdatum voor de praktijkopdracht is 1 maart. Wat daarna binnenkomt, wordt het volgende schooljaar beoordeeld. De heer Gans: "Wij zijn pas echt tevreden als de sollicitanten in grote getale binnenkomen en als de scholieren beseffen dat Albert Heijn meer is dan een supermart'. De heer Albers: 'Als we het structurele tekort aan kadermensen, dat met name in de Randstad en het Gooi groot is, kunnen verkleinen en het image van het levensmiddelenbedrijf wordt verbeterd, is het voorlichtingsprogramma ge slaagd'. De heer Tigchelaar: 'Daar twijfel ik niet

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 2