Verhuizing AH Grootverbruik beïnvloedt personeelssamenstelling „Toen ook al" Plaats voor veertig nieuwe medewerkers pagina 10 FLITSEN Onze jeugd is moreel achteruit gegaan De kinderen gehoorzamen de ouders niet meer. Het einde van de wereld is nabij. (uitroep van een Egyptische priester; kleitablet uit 2000 vóór Christus) Huisvesting medewerkers nog een probleem Zoals al in vorige nummers van Flitsen te lezen was, gaat Albert Heijn Grootverbruik eind december van Zaandam naar Breu- kelen verhuizen. Bij de verhuizing, die noodzakelijk werd door het toenemend gebrek aan magazijn- en distributieruimte, speelt het al dan niet mee-verhuizen van de medewerkers van zelfsprekend een zeer grote rol. Het gaat dan met name om nieuwe huisvesting in Breukelen of omgeving, een eventuele overplaatsing binnen de Zaanse vestigingen van Ahold en de sociale begeleiding in het algemeen. Dit alles heeft in de discus sies rond de verhuizing, die al in mei 1979 op gang kwamen, centraal gestaan. De Ondernemingsraad heeft de verplaatsing van het bedrijf dan ook voortdurend hoog op de agenda gehad. Directeur J. Pieters van AH Groot verbruik weet dat het verplaatsen van een bedrijf over een grote afstand veel problemen voor de medewerkers met zich meebrengt. "Daarom is vooral vanwege sociale achtergronden getracht zo lang mogelijk in Zaandam te blijven. Maar dat is nu echt onmogelijk gewor den. Niet alleen vanwege de beperkte ruimte, maar ook omdat we op twee verschillende plaatsen van het distri butiecentrum te Zaandam moesten wer ken. Dat geeft teveel praktische pro blemen. Daarnaast is het nodig een lokatie te hebben aan de zuidkant van de: Coentunnel. De dagelijkse files daar staan een efficiënte distributie volledig in de weg. En verder wilden we natuurlijk een plaats die zo centraal mogelijk ligt ten opzichte van de bestemmingen, waar we dagelijks goederen afleveren. De keuze viel op Breukelen". pendelen Maar pendelen tussen Zaandam en Breukelen was voor de medewerkers geen haalbare kaart, ook al vanwege die files bij de Coentunnel. Daarom is men direct naar huisvestingsmogelijkheden voor de medewerkers in Breukelen gaan zoeken. De heer Pieters: "Op 1 juni vorig jaar hebben we met het hele personeel een bezoek aan Breukelen gebracht. Op ons verzoek heeft een wet houder een uiteenzetting gegeven o.a. over de huisvestingsmogelijkheden. Hij kon echter geen toezeggingen doen, mede omdat de gemeente op dat mo- personeelstekort In deze gesprekken werd de verwachting bevestigd dat een aantal medewerkers in ieder geval niet mee zou gaan. Het waren met name de oudere medewerkers van het magazijn en de vrouwen die op part-time basis bij AH Grootverbruik werkzaam zijn. Anderen wilden de zaak eerst goed overdenken. Het naderen van het tijdstip van verhuizen heeft door de onzekerheid van de huisvestingsmoge lijkheden in Breukelen een sterke in vloed gehad op de personeelsbezetting. Een flink aantal medewerkers heeft bij voorbaat overplaatsing binnen Ahold aangevraagd. Sommigen hebben ook elders een functie aanvaard. Op dit moment heeft AH Grootverbruik 54 medewerkers, het waren er 85. Het tekort lost men nu op met uitzend krachten en met medewerkers op ar beidscontract. Daarnaast zijn nu al tien nieuwe medewerkers uit de regio Breu kelen in dienst getreden. Van de huidige "Zaanse" medewerkers zullen er onge veer 35 in Breukelen gaan werken. nieuw huis Eén van de medewerkers die meever huist is Cor Visser, voorman in het magazijn. Hij heeft alle problemen rond een nieuw huis in Breukelen naast zich neer gelegd en is op eigen initiatief op zoek gegaan in de naburige gemeenten. Hij vond een huis in Maarssen, waar hij met zijn gezin al sinds de zomervakantie AH-Extra Leiderdorp is open. Linksboven de statiefoto" van het personeel; Rechts een 30-tal personeelsleden ontvingen uit han den van bedrijfsleider Knoppert het diploma kassabediening; foto-midden de heer A hlqvist tijdens zijn openingsrede. De onderste foto spreekt voor zichzelf: AH-Extra. ment problemen had met de provincie over de bouw van nieuwe woonwijken. Korte tijd na het bezoek heeft het hoofd van onze afdeling Personeelszaken, de heer H. Heeroma, met alle medewerkers een apart gesprek gehad over het moge lijk meeverhuizen naar Breukelen". woont. "Het bevalt ons uitstekend hier. De woonomgeving vinden we veel mooier dan in Zaandam. Mijn vrouw zou nu al niet meer terug willen. Er was direct een goed contact met de buren en mijn dochter had voordat ze naar school ging, al een aantal vriendinnen. Misschien hebben we geluk gehad. Ik kan me heel goed voorstellen dat een min of meer gedwongen verhuizing sociale proble men met zich meebrengt. Als je in Zaandam een vrienden- en kennissen kring hebt opgebouwd en je kinderen gaan daar op school, is het een grote stap naar Breukelen. De onduidelijk heid rond de huisvestingsmogelijkheden in Breukelen - waar de directie overigens alles aan doet - maakt het ook niet gemakkelijker", vertelt Cor Visser, die als lid van de Ondernemingsraad zich intensief met de sociale problematiek van de verhuizing bezig houdt. Hij vindt dat het bedrijf zelf er in Breukelen in ieder geval flink op vooruit gaat. Als lid van de magazijn-commissie, naast Cor Visser bestaande uit S. Brouwer, A. Buys en H. Mulder, onderzoekt hij op dit moment hoe de ruimte in het nieuwe bedrijfsgebouw het beste kan worden ingericht. Naast de magazijncommissie bestaat er ook een kantoorcommissie, die zich bezig houdt met de inrichting, kleur- zetting e.d. van de kantoorruimte. In deze commissie hebben zitting mevrouw L. Fritz-Tambach en de heren Van Tricht en Kosters, alsmede de heer F. van der Boor, die de gehele verhuizing centraal begeleid, met name op het bouwtechnische vlak. overplaatsing Een collega commissielid is Siem Brou wer, controleur van het bedrijf. Hij denkt nu nog met plezier mee over de inrichting van het magazijn, maar hij verhuist niet mee naar Breukelen. "Ik heb onlangs een huis aangeboden ge kregen in Abbekerk, ten noorden van Hoorn. Daar heb ik toch de voorkeur aan gegeven. De afstand Abbekerk - Breukelen is vanzelfsprekend te groot om dagelijks te rijden. Daarom heb ik overplaatsing binnen Ahold aange vraagd. Ik kom nu in dienst van Etos en zo blijf ik misschien in hetzelfde gebouw werken". Hoewel het dus niet helemaal op hem van toepassing is, wordt naar zijn mening de begeleiding rond de verhuizing goed aangepakt. Maar ook hij vindt het jammer dat het met de wervingsactie Het personeelstekort van AH Groot verbruik hoopt men in Breukelen snel aan te kunnen vullen. Inmiddels is ter plaatse huis-aan-huis een wervingsfolder verspreid en is een advertentiecampagne in verschillende bladen van start gegaan. Het gaat in eerste instantie om ongeveer 40 medewerkers voor het magazijn en een kleine groep administratief perso neel. "Gezien de eerste reacties ver wachten we na de verhuizing geen al te grote problemen met de bezetting van de arbeidsplaatsen", aldus directeur Pie ters. "Zo hopen we in januari in de nieuwe behuizing het jaar goed te kun nen beginnen. Dan zal ook de bedrijfs- verhuizing voltooid zijn. Dat doen we in de drie laatste dagen van het jaar, een geschikte tijd. Onze klanten ontvangen dan liever geen goederen en daarnaast kunnen we tegelijkertijd gemakkelijk de balansgegevens maken. Wat we daar voor in Zaandam uit het oude magazijn halen, kan er direct in Breukelen weer in". huisvesting van de medewerkers in Breukelen niet goed wil lukken.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 10