Filiaal 5502 behoudt zijn intiem karakter NA VERBOUWING WELVAART FLITSEN pagina 9 Filiaal 5502 in Amsterdam heeft zojuist een verbouwing achter de rug, maar op de gevel prijkt nog altijd de "oude" naam van Albert Heijn. In gulden letters. BL J. van der Niet heeft daar wel een verklaring voor - moet iets met eigendomsrecht van doen hebben - maar toch ergert hij zich aan die buitenkant. "Die gevel ziet er niet best uit", oordeelt de BL hardvochtig, "maar die komt óók nog aan de beurt. We kunnen moeilijk alles tegelijk Zijn irritatie mag dan begrijpelijk zijn, ietwat misplaatst toch ook, want de zaak loopt als een trein, en de klant voelt zich dus kennelijk aangetrokken tot dit filiaal. Misschien omdat het zo "ouderwets" klein is: ongeveer 150 vierkante meter. de buurt Bovendien past zo'n oude letter uit stekend bij de buurt, die toch sinds jaar en dag een wat gedistingeerd karakter heeft. De winkel bevindt zich in de Johannes-Verhulststraat en het verzor gingsgebied strekt zich uit van Concert gebouw tot Valeriusplein en van Apollo- laan tot Vondelpark. "Speciale aanbie dingen heb ik hier nergens", klinkt het dan ook uit de mond van de heer Van der Niet. "Daar komen onze klanten niet op af'. Hoewel de buurt geleidelijk aan van karakter verandert - wat meer kamer bewoners dan vroeger, wat meer jonge ren ook - woont er nog steeds een publiek dat iets te besteden heeft - zo is bijvoorbeeld de arrondissementsrechter vaste klant - en over een goede smaak beschikt. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat uitgerekend hier zo'n uit stekende wijnverkoop te signaleren is: liefst dertien procent van de totale omzet! En om maar direct wat andere cijfers te geven: groenten, fruit en aard appelen vormen twaalf procent van de omzet, vers vlees bracht het inmiddels tot tien procent. Voor dat deel van het assortiment heeft de 47-jarige bedrijfs leider dan ook de beschikking gekregen over een vitrine van zes meter. Niet slecht op een totaal van veertig meter aan stelling. persoonlijk Uiteraard ging die uitbreiding van de vers-vlees-hoek ten koste van andere artikelen. "Ik ben flink gaan saneren in de zeeppoeders", licht Van der Niet toe. "De mensen gaan hier erg veel naar de wasserette." De bedrijfsleider, die on middellijk na school bij Albert Heijn kwam werken, heeft er ook slag van het uit het assortiment nemen van bepaalde artikelen aan zijn klanten te verkopen. En ach, zo moeilijk is de Amsterdammer nou ook weer niet. Opvallende uitspraak van de BL: "Ik wil al mijn klanten persoonlijk komen begroeten." Het be stand is dan ook te overzien: vijftien duizend mensen bevolken de buurt, vijfenvijftighonderd kassa-aanslagen per week. En dat alles bij een bezoek frequentie van twee a drie keer per week en drie kassa's, om het beeld wat verder uit te tekenen. witte jas "Ik ben nog erg conservatief', zegt de heer Van der Niet ook in de loop van het gesprek. "Ik loop nog in een witte jas, ik Kijk in hei kleine, maar efficiënt ingerichte magazijn. -JïMk} .Aa Bedrijfsleider J. van der Niet draag een stropdas en een naamkaartje. Tegenover de klant moet een winkelier zich nu eenmaal als de gastheer gedra gen, vind ik, dus dan moet hij zich daar ook naar kleden. Een klant heeft daar recht op. Misschien zie ik het verkeerd, maar zo voel ik dat nou eenmaal." In zijn voordeel spreekt sowieso, dat het personeelsverloop nihil is. "Ja, er gaat wel eens iemand weg hoor, natuurlijk, maar die wordt dan beleefd verzocht om te vertrekken". Prima sfeertje dus ook onder het personeel, dat toch altijd nog - ondanks de beperkte opzet van deze buurtwinkel - uit drieëntwintig koppen bestaat. Inclusief de part-timers hoor. "Ik heb hier vierhonderd manuren", verduidelijkt Van der Niet. Hoe het komt dat de zaak zo uitstekend draait? "We hebben hier in de buurt totaal geen concurrentie van andere grote zelfbedieningszaken", oppert Van der Niet bescheiden. Zijn naaste mede werker Slont voegt daar nog aan toe, dat het grote voordeel is zelfstandig te mogen bepalen welke artikelen je al dan niet aan het assortiment toevoegt (of bijbestelt) dan wel daaruit verwijdert. "Dus als de mensen vandaag om een bepaalde soort zeep vragen, om maar iets te noemen, kunnen wij die morgen in de winkel hebben. Zo kah je onmid dellijk inspelen op de behoeften". Toen d'oliebron werd aangeboord, Kwam welvaart ras er aan, Doch 't boren naar de geest 'lijkbron Vergat men toen voortaan. II De welvaart kwam, ach heden toch, Met al haar vette buit. Hoe ziet na nu de hemel of De hel er eig 'nlijk uit Want alles wat we hebben In ons nu zo rijk bestaan, Maakt het wel onmoog 'lijk Om nog rustig dood te gaan. III Welvaart is in d'an 'tomie D'a-or-ta van de chie-rur-gie. Hebt U dat in de kijker Het hart, als U dat niet al wist, Verarmt en maakt de spee-zja-list Zéér hart-ver(w)armend rijker. IV Het eind' der welvaart is in zicht, Oh mensen, het valt heus niet licht Om dat NU reeds te weten. Doch denken aan dat eind' voortaan Laat ons, wat 't werk nooit heeft gedaan, Eens echt een keertje zweten. Wij pompen olie uit de grond, Dat's ee-koo-noo-mies zo gezond, Wij willen ee-nur-zjie. En 'is de olie op, ah-wel, Dan is er altijd wel een bel Met gas, zo ik 't zie. Bij mij rijst echter wel de vraag, D'inwend'ge druk wordt nu zo laag, Heb ik dat goed gesnapt De aarde wordt zo aak'lig hol, Dus wanneer is het, dat die bol "WHAMM" in elkander klapt Heintje Rozijntje Bij de verbouwing, die vier weken in beslag nam, is hij "hartstikke goed geholpen" door aannemer De Soet uit Vinkeveen. De gemeente Amsterdam daarentegen stoofde hem - onbewust natuurlijk - een lelijke kool door precies tijdens de verbouwing het trottoir op te breken. Dat betekende veel gesjouw door het rulle zand, maar gelukkig is al die ellende inmiddels achter de rug. Een wat praktischer indeling van de zaak, met behoud van het intieme karakter, is het resultaat. Voorts kregen Van der Niet en zijn rechterhand G. Slont de beschikking over een kantoortje (met uitzicht op de winkel), toilet, perso- neelskantine, en opslagruimte met elek trisch bedienbaar rolluik aan de straat kant. De nieuwe pompwagen maakt veel sjouwwerk met mankracht overbodig, en het nieuwe katje de zaak in een mum van tijd muizenvrij. Toch nog wat ver geten? Ach natuurlijk, de nieuwe koel cel! En het instructielokaal waar Van der Niet - die boven de zaak woont - zijn medewerk(st)ers in de geheimen van het vak inwijdt. Een filiaal dat niet ten onrechte vaak aan anderen ten voor beeld wordt gesteld. Vanwege de ren dabele exploitatie? Of vanwege de ge zellige sfeer? Misschien heeft het één wel alles met het ander te maken

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 9