COFj-Relatie COFjjJdatie COF^Relatie TWEE CURSUS-DAGEN LTP Op bezoek bij ;ijn een R-leden COR-leden kandidaat voor Bestuur Pensioenfonds STORMACHTIGE START JBC-OR OR VERS-VLEES GROEP (Lange Termijn Planning) rkrijgbaar pagina 7 'jen gebruik. In wille- volgende drie groepen «kaar worden geplakt, ken "multi-disciplinaire fessen" (4+6+0) of een sjingsvelden" (3 3+5) 'Üng tieven [hnieken n ïi i toen ftethoden Hg pcessen OR en ondernemer sdoeld? ondernemer benoemd? I en nog vele andere vragen 5e wegwijzer te zijn. leeltes, t.w. jedeelte de intentieverklaring Je discussienota Albert Heijn. ig 1979 opgenomen, maar het n van een aantal jaren opeen- lat een goed inzicht wordt :h de laatste jaren heeft bezig lover "een stapje dichter bij de 1 bedoeld, omdat met name de sewust zijn dat in een zo gede- ze, het op zichzelf al een moei- iunctionerend contact met de en en intact te houden. Een we er nog lang niet zijn, maar )ek OR-AH geeft ons allen het vaard is te blijven streven naar tact. ar meer en betere informatie i.a.v. dit handboek een tele- ilke dient aan te sluiten bij het alle filialen een waardevolle formeren van de medewerkers van de ondernemingsraad, reiking naar alle andere onder- iold-concern. Indien u speelt tot een handboek van uw eigen id onze ervaring, opgedaan bij indboek, aan u door te spelen. !t handboek in alle Albert voordeel mee!! Maandagmorgen stapte ik in de auto voor een rit naar Almen, een gehucht bij Zutphen, om het daar op kosten van de baas, er eens heerlijk van te nemen. Lange termijn planning sprak me niet zo aan. Dat ligt allemaal zover weg en uiteinde lijk komt er van de prognoses weinig terecht. Geef mij de begroting maar, want die gaat over één jaar en dus gemakkelijker voor mij te overzien. Genietend van files voor de Coentunnel en voor Utrecht, kwam ik uiteraard te laat aan in hotel "De Hoofdse Boer" te Almen. Het was een tegenvaller dat we meteen aan de gang moesten. Tijd om even bij te komen, was er dus niet. Het eerste deel van de cursus zou een uitleg van de heer Caarls zijn hoe nu een LTP (Lange Termijn Planning) in elkaar zit en werkt. Of het aan de inleider of aan mij lag, weet ik niet, maar ik werd zowaar geïnteresseerd in zijn verhaal. Het er even van nemen werd voor dit onderdeel wat op de achtergrond gedrongen en alras zat ik midden in de discussie en stelde vragen over de LTP. Aan het eind van dit onderdeel kon ik mij een aardig beeld vormen van een LTP. Toch bleef ik met de vraag zitten wat je als onderne mingsraadslid met een LTP doet en wat je invloed op de uitvoering ervan is. 's-middags In de middagpauze kwam de "ik-moet-het-er-maar-goed- van-nemen-stemming" weer bovendrijven. Een partij tafel tennis, die ik verloor, en een fikse wandeling door dorp, landerijen en bos deed deze gedachte weer sterk opleven. Ik rekende erop dat ik bij de behandeling van het verkoop stuk van de LTP wel stiekum achter iemands rug een uiltje kon knappen. Wat heb ik als OR-lid die uit een produc tiebedrijf komt nu te maken met Verkoop en ook met Inkoop. Het is ver van mijn bed en ik zal er de ballen van begrijpen en de inleider zal wel een vakidioot zijn die leeft voor zijn zaakje, maar meestal onduidelijk naar anderen overkomt. Mijn vermoedens kwamen bedrogen uit. De inleider begon, aan de hand van slides me daar toch een knap en boeiend verhaal te vertellen, zodanig dat ik mijn tukkie wel vergeten kon en het me zelfs niet mogelijk was om even af te dwalen. Een onbekend stuk Vers Vlees-gebeuren ging er voor mij open. Je gaat de samenhang zien tussen Verkoop, Inkoop en Produktie. En je ziet waar de club, over een aantal jaren uitgesmeerd, naar toe wil gaan. Je wordt zelfs eigenwijs en formuleert samen met je commissieleden aan aantal vragen, alsof je het weet niet wat weet over verkoop. Dit onderdeel liep al aardig uit, zodat er weinig tijd overbleef om te eten tussen Verkoop en Inkoop LTP. Relaxen was er tot nu toe niet bij. 's-avonds 's-Avonds sloeg de inleider van het Inkoop LTP-stuk al mijn "ik neem het ervan"-illusies stuk, door ook een goed verhaal te brengen. Je moest wel meedoen, of je wilde of niet. Uit zijn verhaal bleek hoe belangrijk een juiste inkoopplanning is. Wat de sterke en zwakke punten van de afdeling zijn. Wat ie daaraan gaat doen op langere termijn. Dat controle in de CS'en erg belangrijk is i.v.m. de kwaliteitseisen die wij aan het vlees stellen. Dat het belangrijk is om je niet afhankelijk te maken van één of een paar leveranciers. Dat het belangrijk is om tot een goede samenwerking met de produktie en Verkoop te komen. Dus niet te veel pleiten voor eigen parochie, maar ook een open oog hebben voor anderen. Het was zo 10 uur in de avond en wij sloten het eerste gedeelte van de LTP af. Morgen nog drie onderdelen en dan is het weer gebeurd. Nu was mijn moment aangebroken. Lekker aan de bar zitten, sterke verhalen vertellen; je lekker vol laten lopen met bier; de baas betaalt toch. Vergeet het maar! Na een uur waarin ik 2 pilsjes en een tomatensap genuttigd had, moest ik vanwege de vermoeien - De COR-pagina's komen tot stand onder ver antwoording van de COR en vallen dus buiten de verantwoording van de redactie van Flitsen. Reacties met betrekking tot COR-Relatie dienen dus niet opgestuurd te worden naar de redactie van Flitsen, maar naar de heer J. Nijssen, secretariaat COR, Antwoordnummer 97 te Zaandam. de cursusonderdelen en de doorgestane emoties mijn bed opzoeken. Tijdens het wegdoezelen hoopte ik dat ik het er morgen beter van zou kunnen nemen, beginnende met een fikse ochtend wandeling waarvoor ik om half zeven zou opstaan. Verder vroeg ik mij nog af: "Wat doe je nu als OR-lid met een LTP en wat is mijn invloed op de uitvoering?" de volgende dag De volgende dag zat het mij wel weer flink tegen. Het goot van de lucht, dus geen wandeling. Later klaarde het op, maar toen was het de moeite niet meer om te gaan wandelen. Om 9 uur traden wij weer aan voor de produktie LTP. Hiervoor had ik uiteraard wel interesse, omdat je daar wel direct mee te maken hebt. Ook een goed verhaal dat op mij de indruk maakte dat wij ons voorlopig geen zorgen behoefden te maken omdat de directie de zaken wel onder controle heeft en de toekomst redelijk kan overzien. Er wordt wel een terugloop in de tonnage verwacht als wij uitgaan van het beginsel "behouden wat je hebt". Maar ons werd duidelijk gemaakt dat dit niet de strategie is, maar dat er alles aan gedaan wordt om tot een tonnage te komen die wij qua capaciteit aankunnen. Dit ziet er dus gezond uit, alhoewel je de verslechterde economische situatie niet uit mag vlakken. automatisering Na dit stuk gingen wij zonder een behoorlijke pauze door met de LTP van de Automatisering. Als je over automatisering praat, dan praat je ook over werkgelegenheid. Ook in ons bedrijf zal o.a. het één en ander geautomatiseerd worden. We praten in dit hoofdstuk dan niet over automatisering van het produktiegebeuren, maar meer over hoe je de gegevens die je nodig denkt te hebben voor een optimale bedrijfs voering in een aantal computersystemen kan opbergen. Je praat dan tevens over de eventuele gevolgen die dit met zich meebrengt. Tenslotte kost alles geld en brengt het geld op. Deze gegevens zijn gestopt in het zo te noemen "business plan". Het woord business komt mij bekend voor als je het hebt over de showbusiness. Wij kregen ook een show opge voerd, maar dan wel één van cijfers. Heel logisch en duidelijk gepresenteerd. Hier zie je dan eigenlijk voor het eerst de samenhang van de diverse hoofdstukken van de LTP die wij deze twee dagen behandeld hebben. conclusie Ik heb het er deze twee dagen beslist niet van kunnen nemen. Dat zal ik dan toch maar in mijn eigen tijd moeten gaan doen. Wel heb ik inzage gekregen in de strategie van onze Vers Vlees groep; waar wij heen gaan over een x-aantal jaren. Toch blijf ik met de vraag zitten: "Wat doe je nu als OR-lid met een LTP en wat is mijn invloed op de uit voering?" De LTP biedt ons de mogelijkheid om in een zeer vroeg stadium mee te praten en mee te denken over het beleid dat de werkmaatschappij gaat voeren. Van de directeur wordt verwacht dat hij zoveel mogelijk informatie geeft en openheid betracht inzake de LTP. De OR zal ervoor moeten zorgen, door een behoorlijke inbreng, dat hij deze openheid waard is. De OR zal zich dan ook moeten beraden wat hij met de informatie van deze cursus gaat doen. C.Schoon Nog maar vyf maanden jong heeft de OR van Jacques Borel Catering B.V., bestaande uit negen leden, ai zoveel meegemaakt dat deze mensen er een beschei den boekje over zouden kunnen schrijven. Hoewel JBC al sinds jaar en dag meer dan 100 medewerkers telt (momenteel ca. 450), is de oprich ting van een OR niet eerder goed van de grond gekomen dan eind '79, begin '80, wat voornamelijk kwam door de enorme verspreiding van het personeelsbestand over geheel Nederland. Momenteel zijn die 450 medewerkers (waarvan dan bijna 150 personen uit oproepbare medewerkers bestaan die min of meer regelmatig invaldiensten verrichten) verspreid over 80 vestigingen, wat een gemiddelde van 4 personen per vestiging inhoudt. Nadat eind april uit 12 kandidaten de negen leden gekozen waren, werd de JBC-OR na slechts twee vergaderingen reeds geconfronteerd met een advies aanvraag die maar liefst ging over een overname van JBC door Ahold. En dat terwijl er niet genoeg leden aanwezig waren (i.v.m. vakanties) om over deze aanvraag te beslissen. Spanningen genoeg dus. Gelukkig zijn we door de voorzitter en secretaris van de Ahold-COR goed geholpen. Meteen daarachteraan kwam de kwestie van een afvaardiging naar de COR. Je vraagt je dan af: "Wat houdt dat in, zo'n COR; wat doen ze daar?" En weer blijken er allerlei mensen bij Ahold te zijn die alle tijd voor je nemen om je dat uit te leggen en je de kans geven een Ahold Over legvergadering bij te wonen. Hoewel in eerste instantie de emotionele reactie op de overname niet bij iedereen even positief was, ga je door deze ervaringen toch inzien dat je bij een profes sioneel opgezet bedrijf komt en dat dat voor JBC ongetwijfeld van nut kan zijn! We hopen echter wel dat het de JBC-OR nu gegeven is om in alle rust aan haar eigen organisatie te werken zonder opnieuw allerlei stormachtige ontwikkelingen te hoeven meemaken. Dea Smit Secretaris JBC-OR Werkgroep Organisatie Communicatie houdt zich bezig met de intentieverklaring Een werkgroep van de Centrale Ondernemingsraad houdt zich momenteel bezig met de uitleg van de ,,intentieverklaring', van de Raad van Bestuur over het ondernemingsradenwerk by Ahold. Het door het bureau P.C. de Jong over dit werk verrichte onderzoek wordt daar ook by betrokken. De heer F.J. Petra [voorzitter COR] deelde in de Ahold Overlegverga dering mee dat er in enige ondernemingsraden pro blemen zyn gerezen met betrekking tot deze in tentieverklaring. De heer A. Heyn had geconstateerd dat er in sommige ondernemingsraden wel problemen over zyn en in andere niet. Hy zei met belangstelling de rapportage van de commissie af te wachten. De Centrale Ondernemingsraad heeft by de aandeelhouder [Ahold N.V.]. van N.V. Pensioenfonds Ahold 10 kandidaten voorgesteld voor het Bestuur van de Stichting Pensioenfonds. Zoals eerder gemeld is het de bedoeling de huidige Naamloze Vennootschap om te zetten in een stichting. De COR heeft het recht gekregen hierin bestuursleden te benoemen. Dat gaat 1 januari 1981 in en het is de bedoeling dan dezelfde personen te benoemen als nu zyn voorgedragen. De benoeming voor het tijdvak tot het eind van het jaar moet formeel door de Raad van Bestuur gebeuren. Deze oefent de rechten van aandeelhouder uit. De voorgestelde kandidaten zijn: 1Mr. P. Reeling Brouwer (werkzaam bij Dienst Onroerend Goed, heeft reeds zitting in het Dagelijks Bestuur). 2. Drs. P.J.J. Berg (econoom, controller bij Etos). 3. D. Roolvink (bedrijfsleider AH; heeft reeds zitting in het Algemeen Bestuur). 4. A.J. van der Knaap (bedrijfsleider AH, heeft reeds zitting in het Algemeen Bestuur). 5. A.J. Smout (hoofd afd. Sociale Verzekeringen; oud-lid COR, heeft reeds zitting in het Algemeen Bestuur). 6. P. Westra (administrateur Marvelo). 7. W. Kiezebrink (afdelingschef Financiële Economische Administratie Meester Wijhe). 8. R.J. Polak (merchandiser Miro, heeft reeds zitting in het Algemeen Bestuur). 9. Drs. E.M. Okker (econoom, controlling Steundiensten en DC-organisatie). 10. D. van Eik (verkoopleiding Simon, lid COR). Voorgesteld is de heren Reeling Brouwer en Berg deel uit te laten maken van het Dagelijks Bestuur. Als reservekan didaten staan genoteerd: A.W. Kuipers (bedrijfsleider Simon). J.L. Zomer (administrateur Albro Zwanenburg, thans Algemeen Bestuurslid). H. Malag (zone personeels- en opleidingsfunctionaris AH). A.J. Bakhuizen (bedrijfsleider AH, thans Algemeen be stuurslid). J. Hodemakers (administrateur Miro Maastricht). A. Stikkelorum (beheerder Alberto). F. van Vlaanderen (eerste verkoper AH, lid OR AH).

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 7