"De 152 medewerkers van kantoordiensten hebben een veelomvattende taak" HUISBAAS J. VAN DEN AKKER: pagina 4 FLITSEN Te koud op de afdeling TL-buis kapot Ontevreden over de snelheid van de lift Wensen op het gebied van vergader ruimte U weet het: 2900 draaien en alles komt voor elkaar. De heer Gijtenbeek zit er speciaal voor het noteren van op- en aanmerkingen en het in elkaar zetten van het gecompliceerde vergaderschema. om deze vorm van verspilling te bestrij den. Schoonmaak en onderhoud van het gebouw - eigen mensen, want anders dreigt de grip op het werk minder te worden! - is een taak van huishoudelijke dienst en schoonmaakdienst. Defecten en slijtage? Bij Kantoordiensten wordt bepaald in hoeverre vervanging nodig en verantwoord is. Zoals ook het "onder houd" van het personeel aan Kantoor diensten is toevertrouwd. Ten eerste via het personeelsrestaurant, dat altijd en eeuwig wordt geconfronteerd met het probleem dat in een kort tijdsbestek zo'n 600 mensen komen eten en die dan toch kwaliteit en snelle bediening verwach ten. Ten tweede via voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen, zoals brandpre ventie. Een speciaal detectiesysteem staat ervoor garant dat a L minute wordt gesignaleerd wanneer zich ergens rookontwikkeling voordoet. Een systeem dat zó goed werkt, dat een al te intensief rokend gezelschap wel eens kan worden geconfronteerd met ijlings gealarmeerde spuitgasten. Een „plaatje van een foto van de zeilende bedrijfsleiders. We vonden dat we u dit niet mochten onthouden. Zie ook pag. 1. Hij is één van de 152 medewerkers van Kantoordiensten, net als de beide re ceptionisten van onze hoofdkantoren in Zaandam en de collega's van diverse afdelingen, zoals technische dienst, te lefooncentrale, personeelsrestaurants, reproductie, post en archivering (inclu sief kantoorbenodigdheden), centrale tekstverwerking, huishoudelijke dienst, schoonmaakdiensten en bibliotheek. Het zijn er zo \eel, dat de heer J. van den Akker, ooit scheepswerktuigkundige. maar sinds twee-en-een-halfjaar aan het roer van Kantoordiensten, niet eens zeker weet of hij ze wel allemaal heeft genoemd. Pijlsnel laat hij z'n hersenen dan ook appèl houden. "Nou, kort samengevat", klinkt het dan resoluut, "alle afdelingen die niet rechtstreeks bij de produktie van de hoofdkantoren betrokken zijn; daar komt het eigenlijk op neer." In de praktijk betekent het, dat een groot kantoor als dat van Ahold nauwe lijks zou kunnen functioneren zonder inzet van de collega's van Kantoor diensten. Het draait veelal naar wens, al zijn er natuurlijk heel wat tussentijdse proble men op te lossen. Neem alleen maar de dagelijks terugkerende zorg van het in Op het laatste moment vernamen wtf dat de heer J. van den Akker, Hoofd Kantoor diensten, zijn dienstverband met Ahold tegen het eind van het jaar zal beëindigen. Afdeling Centrale Tekstverwerking. heen werkzaam in een technische functie bij de distributie van Ahold, wordt in Zaandam wel eens gekscherend de huis baas genoemd. Dat komt doordat hij o.a. is belast met het vaststellen van de som die elke huurder in het hoofd kantoor aan de holding is verschuldigd. "Ik tel alle vaste lasten en overige kosten bij elkaar op, deel dat bedrag door het aantal vierkante meters van dit gebouw en zeg: "voor zo-en-zoveel mag je hier volgend jaar wonen. Vandaar dat ze me de huisbaas noemen". Een bijnaam, waar hij geen moeite mee heeft. Bij de toewijzing van ruimte is het nog altijd gelukt iedereen naar genoegen onder te brengen, maar met de groei van het concern wordt ook de staf mede werkers steeds groter en zo'n gebouw is nu eenmaal niet van elastiek. Toch wordt v«' n Kantoordiensten verwacht dat speciale wensen - meer vierkante meters, meer schrijfmachines, meer eigen tele foons - zo veel mogelijk worden gehono- rscrd. "Op dit moment zou ik echt niet veten w?ar ik nieuwe mensen volgend ja u zou moeten onderbrengen", bekent de heer Van den Akker ruiterlijk. "Dat i: voor het eerst hoor. Nog nooit gebeurcNou ja, er is altijd een oplos sing gevonden, dus dat zal nu ook wel weer lukken. juiste banen leiden van alle vergaderin gen. Soms zijn er drie per dag in een-en- dezelfde ruimte en iedereen verwacht dat alles weer schoon is, dat er tijdig kof fie en thee wordt geserveerd, eventuele apparatuur staat opgesteld, enz. Details misschien, oké, maar erg belangrijk voor het gestroomlijnd functioneren van een modern kantoor. huisvesting Elke medewerker van Ahold vindt het normaal, dat hij of zij een plaats heeft, bog afgezien van bureau, stoel, (eigen) telefoon, postbakje, hangmappen, vlak- gom. noermaar op. Geen mens staat er evenwel bij stil wat er allemaal aan denkwerk, overleg, improvisatie en or ganisatie aan vooraf ging om iedereen ook daadwerkelijk op die plaats te krijgen. Vorig jaar alléén al is zowat de helft van het personeel intern verhuisd. Vraag niet met hoeveel wensen de afd. Kantoordiensten is geconfronteerd alvorens het nieuwe indelingsplan alom werd geaccepteerd, zij het hier en daar misschien wat mokkend. Het hoofd van Kantoordiensten, voor- energie Een onderwerp dat hem ondertussen wél druk bezig houdt is de noodzaak van energiebesparing. Bij Kantoordiensten wordt hard gewerkt aan plannen die op korte termijn te verwezenlijken zijn. Zo wordt ernaar gestreefd de afgewerkte lucht, die ook veel warmte verloren doet gaan, op de een of andere manier te gebruiken als bron van nieuwe energie. De apparatuur die daarvoor nodig is, zou waarschijnlijk op het dak een plaats kunnen krijgen. In feite nog bittere noodzaak ook, want elders is nauwelijks meer ruimte aanwezig. Enfin, een extra probleem voor Kantoordiensten. Voorts ligt het in de bedoeling de lichtschakeling zodanig te veranderen, dat het nodeloos branden van elektrisch licht tot een minimum wordt beperkt. Gedacht wordt aan één schakeling per gevel. Tot nu toe brandt de verlichting in het hele gebouw door middel van één schakelaar. Maar ook al door de varia bele werktijden komt het voor dat niemand op een afdeling aanwezig is, terwijl daar dan wél het licht brandt. Een van de taken van Kantoordiensten liften "Vergeet niet dat hier zo'n kleine duizend man werken", zegt de heer Van den Akker, "dus brand zou paniek kunnen veroorzaken. Niet eens alleen door het vuur, maar door de rook ontwikkeling. Je weet nooit hoe mensen reageren wanneer ze niets meer kunnen zien. We hebben dan ook een ontrui mingsplan. Van tijd tot tijd houden we oefeningen. Het hele gebouw is dan toch in zeven a acht minuten helemaal leeg! Hopelijk is het nooit nodig, maar je kan beter op het ergste zijn voorbereid, want als er wat gebeuren mocht....!" "Ik zou er nog graag de nadruk op willen leggen, dat er in dit gebouw geen brand mag komen, ik hoop dat iedereen zich dat realiseert en loyaal de preventieregels in acht neemt. Medewerkers Personeelsrestaurant Ankersmidplein. heid regelen van telefoonaansluitingen (direct na de verplaatsing van een bureau moet ook de, telefoonaansluiting worden aangepast), het inkopen, op slaan en uitreiken van kantoorbeno digdhedenevenzo vele taken die bij Kantoordiensten in goede handen zijn. Het goed functioneren van de (zes) liften in het hoofdkantoor behoort eveneens tot de vele taken van Kantoordiensten. Natuurlijk zijn er mensen voor wie die transportmiddelen niet snel genoeg gaan of die te lang moeten wachten, maar volgens de heer Van den Akker hebben de bouwers indertijd voor een optimale programmering gezorgd. Verandering zou in principe mogelijk zijn; dat zou installatie van een elektronische bestu ring betekenen, maar dat is financieel niet haalbaar. "Ik heb het zelf wel eens gecontroleerd", aldus het hoofd van Kantoordiensten, "maar het wachten duurt zelden langer dan twee minuten. Alleen in het piekuur, wanneer bijvoor beeld iedereen tegelijk gaat eten, kan het natuurlijk wat langer duren, dat is logisch." in goede handen Een van de liften is gereserveerd voor het transport van goederen. Jaarlijks gaan bijvoorbeeld alléén al 125 pallets repro papier naar het magazijn en er weer uit! En over papier gesproken: de biblio theek, die eveneens tot Kantoordiensten behoort, heeft maar liefst 360 abonne menten op allerlei dagbladen en tijd schriften. Zoals ook het naar tevreden- Een hoekje van de AR VA Naast de min of meer routinematige zaken wordt van Kantoordiensten ook verwacht dat zij initiatieven neemt of bijdragen levert aan projecten die van algemenere aard zijn zoals o.a. toegangscontrole en beveiligingssyste men, nobreak of noodstroominstallatie en een luchtconditioneringsinstallatie voor het HK'73. Kortom: Kantoordiensten voorziet in behoeften van zeer uiteenlopende aard.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 4