Zelf kiezen, wegen en prijzen van verse groente Simon ontwikkelt nieuw computerprogramma UI1.Ms1.BmI AH Extra in Leiderdorp Miro vereenvoudigt organisatie Grootste AH-wirtkel van Nederland Experiment in Krommenie ADVIES DIENSTENBONDEN POSITIEF Snellere en betere informatie FLITSEN pagina 3 MSB Op woensdag 22 oktober 1980 vond de officiële opening plaats van een nieuw AH Extra-filiaal in het winkelcentrum "Winkelhof" te Leiderdorp. Het is het tweede filiaal in zyn soort in Nederland. Deze AH-vestiging heeft, naast een uit zonderlijk groot levensmiddelenassor timent, een extra uitgebreid assortiment huishoud- en doe-het-zelf-benodigdhe- den, kleding en textiel, sieraden en artikelen in de recreatieve sfeer. Van daar dat dit filiaal de naam AH Extra draagt. Met de sterke uitbreiding van vooral het non-food assortiment, voor ziet AH in een plaatselijke behoefte. AH Extra Leiderdorp met een bruto verkoopoppervlakte van 2900 m2 de grootste AH-winkel in Nederland, heeft een zogenaamd klantenpotentieel van 60.000 consumenten. Men verwacht dan ook dat de winkel een sterke regionale functie zal hebben, waarvan de overige, in het nieuwe Leiderdorp se winkelcen trum gevestigde middenstand zeker zal profiteren. Bedrijfsleider van het AH Extra-filiaal, waar in totaal voor 150 medewerkers (inclusief part-timers) werkgelegenheid is. is de heer H. Knoppert. 650 parkeerplaatsen Onder het winkelcentrum, dat gemak kelijk per bus of per auto te bereiken is, bevinden zich 650 parkeerplaatsen. Vanuit de parkeerruimte kan men met een lift of een roltrap bij het Albert Heijn-filiaal komen. De winkelwagens zijn overigens zo ontworpen, dat ze mee te nemen zijn op de roltrap. Men kan ze in de parkeergarage in speciale vakken achterlaten. De koopavond is op vrijdag; maandagochtend is de winkel gesloten. Personeelsblad Ahold nv Oktober 1980 37-ste jaargang no. 8 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten R. Gans W. Haeser Mej. T. Harder P. Hesp J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne D. Mol A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen Voorschoten In het Simon-filiaal aan het Rosariumplein in Krommenie wordt op dit moment een bijzonder experiment uitgevoerd. Het gaat om het door de klant zelf kiezen, zelf afwegen en zelf prijzen van verse, niet voorverpakte groente. Een eerste steek proef onder een aantal klanten over het nieuwe systeem laat enthousiaste reacties zien. In de grote groente-afdeling van het filiaal in Krommenie staat hiervoor vanaf augustus een elektronische weeg schaal, die door de klanten zelf wordt bediend. Het is de bedoeling, dat de klant zelf uit de kisten met groente en fruit zijn keuze maakt. Men beslist geheel naar eigen wens over kwaliteit en hoeveelheid. De gekozen groente of het fruit worden vervolgens in een zak gedaan en op de weegschaal gelegd. Een druk op de toets, waarop de naam van de groente of het fruit staat en een zelf klevend etiket rolt uit de weegschaal, met vermelding van artikelsoort, ge kozen gewicht en prijs. Het etiket wordt op de zak geplakt en men is klaar bij de groente-afdeling. Het voordeel van het systeem is dat men de keuze van groente en fruit geheel in eigen hand heeft. Ook kan men sneller klaar zijn. Terwijl de één staat af te wegen, kan de ander al bepalen wat en hoeveel te nemen en de artikelen alvast in zakken doen. Er zijn echter natuurlijk ook mensen die graag bij de aankoop van groente of fruit advies willen heb ben. Zij willen bijvoorbeeld weten wat lekker is voor de tijd van het jaar of welke groente vandaag juist extra goed is van kwaliteit. In dat geval is er altijd de groentechef in de buurt om vragen te beantwoorden. Deze kan ook inspringen als men niet goed overweg kan met de zelfbedieningsweegschaal uitgebreid onderzoek De reacties op het experiment zullen uitgebreid worden onderzocht. Dan pas zal ook duidelijk zijn of men in meer Simon-filialen tot het vooruitstrevende, nieuwe systeem zal overgaan. Vervolg van pag. 1 satie te ingewikkeld in elkaar zat. Dit werkte communicatie-verstorend, het geen het enthousiasme en de motivatie van de medewerkers bepaald niet ten goede kwam. "Wij hebben op basis van de verschillende analyses een nieuwe structuur opgezet, met minder direc teuren, minder niveaus, maar met meer verantwoordelijkheden op die plaatsen, waar zij horen te liggen", aldus algemeen directeur Lachotzki. Hij voegde daaraan toe, dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Voor de betrokkenen zal er binnen het Ahold-concem worden gezocht naar een nieuwe passende werkkring. "Wij hebben hiertoe een project-manager aangesteld om die groep van mogelijk 57 mensen persoonlijk te begeleiden". De directie van Miro, waar in totaal 3400 mensen werken, wacht over de reorganisatie advies af van de onderne mingsraad en de Dienstenbonden. Bij het ter perse gaan van dit nummer van Flitsen ontving de redactie inzake de Miro- reorganisatie van de zijde van de Diensten bonden FNV en CNV het volgende bericht: De Dienstenbonden FNV en CNV hebben kennis genomen van de plannen van Miro bv tot reorganisatie dd oktober 1980. Op grond van de financiële resultaten over de afgelopen jaren en de aanvullend ver strekte gegevens, hebben de Dienstenbonden er begrip voor, dat tot reorganisatie wordt overgegaan. De Dienstenbonden hebben kennis genomen van het feit, dat er geen gedwongen ont slagen zullen plaatsvinden. In de onderhan delingen zijn zodanige voorwaarden ge schapen, dat optimale mogelijkheden tot herplaatsing binnen het Ahold-concem aan wezig zijn. Het advies wordt voorts ingegeven op grond van de duidelijke positieve intentie van Miro bv en Ahold nv om ook in de geest van de afspraken te handelen. Miro bv heeft de Dienstenbonden advies gevraagd op basis van de met Ahold nv afgesloten werkgelegenheidsovereen- komst. De Dienstenbonden adviseren gelet op het bovenstaande het door Miro bv gepresen teerde plan uit te voeren. Computers bieden tal van mogelijkheden, maar zjj moeten dan wel worden voorzien van de nodige instructies [computerprogramma's oftewel soft ware] om die gegevens in de gewenste vorm boven water te brengen. Op dit terrein is bjj Simon een nieuwe ontwikkeling te melden, die het mana gement [leiding plus kader] sneller en beter infor meert over de gang van zaken in de filialen en een onderlinge vergelijking sneller en beter mogelijk maakt. Het gaat om een nieuw computerprogramma, een toepassing van het z.g. APL-systeem (de letters APL staan voor A Programmers Language, de taal van een programmeur), waartoe de heer A.J. Smit, controller bij Simon, de aanzet heeft gegeven. Een belangrijke bijdrage leverde ook de heer J. Verveen, informatie-manager bij Simon. De heer M. van Marion, manager van het software-house "Creatieve Logica Ahold" (CLA), spreekt in dit verband van "gebruikers-automatisering". Het gaat er namelijk om, dat de "eindgebruikers" de informatie krijgen die zij noodzakelijk achten voor een goede bedrijfsvoering. Er zijn verschillende systemen om met computers te werken en de APL is niet de meest ge makkelijke. Je kunt er vrij veel mee doen. kantelprocedure De heer Smit benadrukt, dat het niet om de in voering van nieuwe gegevens gaat. Daar is niets in veranderd. Per filiaal blijft alles bijgehouden en gerangschikt zoals het gebruikelijk was. Het nieuwe is, dat een terminal en printer bij de eind gebruiker (in deze Simon) staat opgesteld, waar mee de centraal opgeslagen gegevens t.b.v. de filiaalleiding volgens hun eigen wensen gerang schikt en geproduceerd kunnen worden. Zodoende is op basis van snelle operationele informatie bijsturing op filiaalniveau eerder mogelijk. Om een voorbeeld te noemen: de omzetontwikkeling. Van elk filiaal wordt de omzetontwikkeling in de computer gebracht. Deze gegevens kan men nu niet alleen per filiaal per week zichtbaar maken, maar ook onderling vergelijken. Verveen: "De filiaalleiding kan nu met één oogopslag zien of men onder of boven het gemiddelde zit. Dat is een belangrijk gegeven, want nu kunnen er direct maatregelen worden genomen als de omzet ach terblijft. Daarnaast kan de directie van de werk maatschappij ook sneller nagaan waarom bepaal de filialen in sommige opzichten uit de toon vallen, hetzij in gunstige, hetzij in ongunstige zin". De heer Smit wijst er op, dat er via het APL ook uitzonderingsrapporteringen kunnen worden op gezet, bijv. ten aanzien van omzetten, kosten en marges. Kortom, de leiding krijgt snel de beschik king over informatie, die van belang is voor het bepalen van de koers. De heer Van Marion: "Wanneer men tot nu toe vergelijkende cijfers wilde produceren, moest men die veelal handmatig verzamelen. Nu doet de computer dit, sneller en beter. De mogelijkheden van de computer worden dichter bij de mensen gebracht die er mee moeten werken". De heer Verveen merkt nog op, dat er voor het toepassen van APL nog wel het een en ander komt kijken. Niet iedereen zal er dan ook in de aanvangsfase ten volle gebruik van maken. Binnen het concern wordt volgens de heer Van Marion dan ook vooral gedacht aan toepassing van APL en andere "Persoonlijk Computergebruik"- methoden in gebieden zoals: Controlling, Markt onderzoek, Personeelszaken (met inzicht in loon- opbouw, personeelssamenstelüng, verloop, enz). Vooral op die plaatsen zullen namelijk mede werkers aanwezig zijn die via hun opleiding met dergelijk computergebruik hebben leren omgaan of door hun werkgebied en achtergrond snel ermee vertrouwd kunnen raken. technische aspecten De invoering van APL is mede mogelijk geworden door de dalende kosten van computer-apparatuur. Door toepassing van beeldschermen - waarop de gevraagde informatie zichtbaar wordt gemaakt - kan ook de hoeveelheid door te nemen "papier" worden verminderd. Niet alles wat men wÜ weten behoeft nl. te worden afgedrukt, maar alleen de informatie die men wil verspreiden of later gemakkelijk naslaan. Deze eerste APL-toepassing in een werkmaatschappij is ook in technische zin nieuw en door vooral de medewerkers van het Ahold Computercentrum (ACC) voor de gebruiker beschikbaar gemaakt in samenwerking met CLA. De heer Smit tot slot: "Wij denken dat het APL- programma, hoewel ontwikkeld door SIMON, ook voor andere werkmaatschappijen interessant kan zijn". De heer Van Marion aanvullend: "Voor dit type toepassingen en ander "Persoonlijk Compu tergebruik" vinden reeds contacten plaats met andere geïnteresseerden uit de genoemde werk gebieden.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 3