COFj-Relatie CQF^Relatie CO^-Relatie m PROFIEL VAN EEN OR (EVENTUEEL COR)-LID ;ing (ORDND-ORCD) Nogmaals de individuele klachtenprocedure elling t maar AOV in het teken van Jacques Borel Catering INGEZONDEN BRIEF VAN DE OR MIRO I pagina 7 over de problemen die OR met zich mee kan C)OR-werk doe, is me leden zijn vertrokken, vertrek bij AHOLD, jf het (C)OR-lid kreeg ,D waardoor hij/zij een s (QOR-lid af was. >ze mensen praat, ont- gen problemen bij dat einig medewerking van len. er ingaan. èntieverklaring van de bleem onmogelijk. De h op het standpunt dat Mt te zijn van het werk het doel om het moge- kers zich ook daad- het OR-werk. Hiertoe smaakt met betrekking kzaamheden, zodat zo worden opgeheven ten logelijkheden en hun Om dat laatste gaat llegae." feen problemen met de )OR-werk te krijgen? ch duidelijk maakt dat ndt; dat er afspraken het (C)OR-lid de ge- -werk te doen. ge leidinggevenden niet lOR-werk soms onbe- èlfs lastig? jor een chef om een vangen. Dit probleem worden. De chef wordt h een steeds afwezig bleem proberen uit te )OR-leden een reaktie it dit probleem van etariaat van de COR. In het volgende profiel is uitgegaan van de positie van een OR-lid als vertegenwoordiger van het in de onderneming werkzame personeel. Geen onderscheid is derhalve gemaakt tussen het OR-lid dat kandidaat is gesteld door een vak organisatie en degene die als niet-georganiseerde kandidaat werd gesteld, m.a.w.: de relatie tussen OR-lidmaatschap en vakorganisatie is "bewust" buiten beschouwing gelaten. Dit behoort tot het terrein van de vakorganisatie en haar leden. Aan een OR-lid worden vele en velerlei eisen gesteld. Onder vele eisen valt hier te verstaan: Tyd: zowel werktijd als vrije tijd. Kennis: veelal op te doen tijdens het OR-lidmaatschap. Met velerlei eisen wordt bedoeld: Luisteren: er komt veel op het OR-lid af. Spreekvaardigheid: het OR-lid moet zijn gedachten duidelijk onder woorden kunnen brengen. Werken in een team: als elk OR-lid een eigen koers vaart, is de OR als totaal zwak. Bedrijfskennis: Organisatorische,, financiële, sociale en commerciële ontwikkelingen van de onderneming worden aan de OR voorgelegd. Daar staat tegenover dat het OR-lidmaatschap in zeer vele gevallen beleefd (is) wordt als: "zeer leerzaam" en "erg boeiend". Komende tot een profiel, waarin min of meer verwerkt zijn de "eisen waaraan een goed OR-lid moet voldoen", dan zouden wij bij dat laatste willen beginnen, nl.: 1. Een OR-lid moet geboeid worden door (in hoge mate geïnteresseerd zijn in) het wel en wee van de onderneming waarin hij/zij werkt en in het bijzonder in de manier waarop medewerkers bij dat ondernemingsgebeuren be trokken zijn. Of nog anders gezegd: zijn de medewerkers gemotiveerd en motiveert de ondernemingsleiding de medewerkers op een zodanige manier dat gesproken kan worden van een sfeer waarin overleg op OR-niveau zinvol en nuttig is. 2. Een OR-lid moet bereid zijn zich te verdiepen in die zaken, die óf door de leiding óf door zijn/haar achterban aan hem/haar worden voorgelegd. Het gaat hierbij: niet om detailkennis of vakwetenschap; wél om luisteren en inschakeling van eventuele deskundigen; wél bereidheid 5 tot 10 dagen per jaar aktief deel te nemen aan cursussen; wél om het bestuderen van agenda's en bijlagen (veelal in zijn vrije tijd); wél om aktief contact te leggen (zoeken) met achter ban teneinde meningen te peilen; wél om lektuur door te nemen, enz., enz. 2483, 2271, 2669, 2844. 16, tel. 2780, tel. 2782, 2454, tel. 2269, [16, tel. 2780. 2499, 1. 2209, 3023, tel. 2386, tel. 2421. D dus uit 16 personen, i moeten zijn. Er bestaat oep B (overig personeel) temen. En dat vinden wij ar de Centrale Ondeme- md de heren F.J. Petra en en aantal OR leden nog t.w. Agendakommissie, ;n begeleidingskommissie ministratie. Tevens maakt Kantoorkommissie. :e uiteenzetting een inzicht n wee" van de Onder die met een achterban van en. Via de kontakten met info via de verslagen en gte te houden van wat de en jaren uitvoert, n u respons, en dat u niet woordiger "te pakken" als heeft. Zij zijn tenslotte op A. DE HEIJ, se k retar is OR CD De COR-pagina's komen tot stand onder ver antwoording van de COR en vallen dus buiten de verantwoording van de redactie van Flitsen. Reacties met betrekking tot COR-Relatie dienen •ar de redactie In april 1981 zullen alle Ahold OR'en [behalve de Centrale Diensten] weer verkiezingen houden. Kandidaat OR-leden weten vaak niet wat hen te wachten staat. Naast prettige en leerzame ervaringen kan dit ook leiden tot teleurstellingen. Daarom is hiernaast een profiel geschetst van een OR-lid. Elk OR-lid heeft zo z'n eigen belevingen en elke OR-kandidaat kan derhalve by zfjn voorgangers te rade gaan. Daarbij kan dit profiel een hulpmiddel zijn. 3. Naast deze bereidheid en interessen moet het OR-lid zich realiseren dat: a. OR-lidmaatschap betekent dat een deel van de eigen (normale werk) taak moet worden losgelaten; b. concrete afspraken gemaakt (en liefst schriftelijk vastgelegd) moeten worden over de aangepaste taak (we denken aan een schriftelijke door PZ vastgelegde afspraak tussen chef en OR-lid); c. een OR-lid er een extra (niet bezoldigde) taak bij krijgt, waarover hij/zij verantwoording moet afleggen ten aanzien van degenen die hem/haar hebben gekozen; d. een OR-lid ook ten aanzien van zijn vrije tijd offers moet brengen (bijv. t.a.v. hobby of gezin)' maar daar tegenover: niet ontslagen mag worden als zijn/haar mening botst met die van de leiding (ontslagverbod); niet geschaad mag worden in arbeidsvoorwaarden en promotiekansen (wettelijk geregeld). 4. Bij een taxatie van de tijdsbesteding, onder 3a en 3b genoemd, gelden géén vaste regels. Er zijn bijv. verschillen ten aanzien van: de grootte van de achterban (aantal te vertegenwoor digen medewerkers); centrale of decentrale bedrijfsvoering (decentraal eist meer tijd); aantal OR-vergaderingen (minstens 6x per jaar); aantal overlegvergaderingen (minstens 6x per jaar); activiteiten in commissies of werkgroepen (sterk verschillend); eventuele extra activiteiten als: voorzitterschap; secretariaat; lidmaatschap COR. Tenslotte geldt voor nieuw gekozen leden dat er een inwerk - tijd nodig is om oude afspraken, procedures, lopende zaken, wets- en reglementskennis op te doen voordat men echt kan meedraaien. Bovenstaande schets - meer is het niet - kan aspirant OR-leden wellicht afschrikken, maar: dat is beter dan na korte tijd "afhaken" en er staat tegenover dat een OR-lid én de onderneming en zijn/haar eigen mogelijkheden beter leert kennen én een boeiende ervaring kan opdoen. J. PH. YPMA "Verkiezingen ORCD 1980 in hei HK '71. Een stemgerechtigde brengt zijn stem uit. Piet Groenescheij en Ton de Heij van de verkiezingskommissie achter de tafel. Jacques Borel Catering B.V. zal binnen een jaar een naams wijziging ondergaan. Dit gebeurt op verzoek van de Borel- groep, van wie Ahold kort geleden het belang in het catering bedrijf overnam. Ahold heeft nu 90% van de aandelen van Jacques Borel Catering B.V. De overige 10% zyn in handen van het OGEM-concem. In de Ahold Overlegvergadering (AOV) deelde de heer A. Heijn mee dat Borel plannen had het belang in het cateringbedrijf over te doen aan een groot Amerikaans concern. Op grond van het samenwerkingscontract had Ahold de mogelijkheid dit belang zelf over te nemen en daar is gebruik van gemaakt. De leden van de Centrale Ondernemingsraad hadden een aantal vragen over deze transactie op papier gezet, aan de hand waarvan de heer Heijn een uiteenzetting gaf over de bewuste transactie. Tot dusver is de heer Lachotzki commissaris geweest van Jacques Borel Catering B.V. Nu dit bedrijf een bijna volledige dochter van Ahold is geworden, is het de bedoeling dat er zonder Raad van Commissarissen zal worden gewerkt, zoals ook met de andere dochters het geval is. Dit moet nog wel met de OGEM worden besproken. De Raad van Bestuur denkt ongeveer zes maanden nodig te hebben om vast te stellen hoe Jacques Borel Catering in de structuur van Ahold moet worden ingepast. De zaak van ver tegenwoordiging in de COR wil men op kortere termijn regelen. Gedacht wordt aan een voorlopige afvaardiging in de COR in afwachting van de definitieve regeling. De heer Heijn vond de suggestie om het cateringbedrijf op te nemen in AH Grootverbruik niet direct voor de hand liggend. Het gaat om wezenlijk verschillende activiteiten. AH Groot verbruik kan overigens wel een taak hebben als leverancier van Jacques Borel Catering en dit geldt ook voor Meester Wijhe en de overige produktiebedrijven. In de vergadering bleek ook dat Jacques Borel Catering voor kleine afnamen op drankengebied vaak Alberto als leverancier kiest. Er zijn momenteel geen plannen het 10% belang van OGEM over te nemen. De heer Heijn achtte de band met dit concern ook commercieel van belang voor de cateringdochter. Wan neer OGEM het belang van de hand wil doen, komt Ahold voor de koop daarvan ingevolge de gemaakte afspraken het eerst in aanmerking. De investering om het belang van Borel over te nemen, had gezien de financiële positie van Ahold geen problemen op geleverd. De filosofie om dit te doen vatte de heer Heijn als volgt samen: "Het is een uitvloeisel van de gedachte dat Ahold een rol kan spelen waar gegeten en gedronken wordt." De heer A. J. Plagge bracht in de Ahold Overlegvergadering berichten ter sprake over mogelyke werktijdverkorting by grootwinkelbedrijven. De heer Heijn kon daar nog weinig concreets over zeggen. De meningen zyn verdeeld. "Maar er is geen enkele reden om er niet over te willen praten", voegde hy daaraan toe. De Ahold Overlegvergadering (AOV) van donderdag 28 augustus jl. bracht een primeur. Voor het eerst trad een ver tegenwoordiger van de werknemers als voorzitter op. Dat was de heer F. J. Petra, die in zijn openingswoord opmerkte: "Ik ben wel wat zenuwachtig." Hij had het echter niet moeilijk en de agenda werd zelfs binnen twee uren een recordtijd afgewerkt. In één van de laatste nummers van COR-relatie werd deze proce dure nog eens aan de orde gesteld. Hierin werd bij de OR 'en erop aangedrongen toch in de beroepskommissie plaats te gaan nemen, ondanks misschien gerechtvaardigde bezwaren. Dit om ervaring op te doen voor een evaluatie om deze procedure eventueel aan te passen. Dit lijkt ons een verkeerde motivatie om aan een nieuwe regeling deel te nemen. Het knelpunt ligt meer in de procedure zelf. Wat wij ons als OR voor ogen moeten houden, is of in deze kommissie de belangen van de klagers wel goed behartigd kunnen worden. Dan stuiten wij op andere belemmeringen, zoals niet-bindende adviezen van een geschillenkommissie en wel een dwingende beslis sing zonder beroep van de ondernemingsleiding. Garandeert ons dit een evenwichtige afweging, door de leiding, van alle aspekten van ondernemingsbelang en persoonlijke belangen van de klager Van een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het bedrijf van zowel werkgever als werknemer is hierin geen sprake. Het geeft ons alleen het idee dat de leiding geëngageerde leden in de kommissie niet serieus neemt en zelfs niet serieus wil nemen; daar helpt een gemotiveerde niet beroepbare beslissing niet aan mee. In de Centrale Ondernemingsraad deed in deze vergadering een tweede dame haar intrede. Dat was mevrouw H. Ver heem, die de heer J. H. W. Hermans als afgevaardigde van de Miro is opgevolgd. Een andere wijziging was, dat de heer D. Wjjnstok de heer R. S. Benninga als vertegenwoordiger van de Restaurants is komen vervangen. Het Ahold Pensioenfonds N.V. zal worden omgezet in een stichting. De heer A. Heijn vertelde in de Overlegvergadering dat Ahold in Nederland waarschijnlijk nog het enige pensioenfonds in de vorm van een naamloze vennootschap bezat. Aan een stichtingsvorm zitten echter veel pluspunten en daarom is toch maar besloten tot de omzetting. In december begint men by ons bedryf met een nieuwe serie "stafbyeenkomsten". In de Overlegvergadering zette de heer Heyn het doel daarvan in het kort uiteen. Door de groei van het concern zyn er minder regelmatige contacten met diverse topfunctionarissen van werkmaatschappijen. Om hierin verbetering te brengen wil men eenmaal per kwartaal een bijeenkomst houden [duur ongeveer twee uur] voor weder zijdse informele informatie en gedachtenwisseling. De heer Boot van de Universiteit Tilburg heeft bij Ahold een studie gemaakt over "loopbaanontwikkeling", waarin hij o.a. is ingegaan op "demotie" (functieverlaging) als tegen overgestelde van "promotie". De studie is besproken met de Vereniging van Hoger Personeel Ahold. Men achtte het een goed discussiestuk. De heer Heijn had als conclusie uit dit rapport getrokken, zo deelde hij in de Overlegvergadering mee: "Demotie moet maatwerk per persoon zijn. Een toe komstige loopbaanafbouw gaat niemand gemakkelijk af."

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 7