"Interesse voor betere wijnen groeit Vinoloog van wijnacademie "Ik beloof hierbij mij in mijn verdere leven te zullen inzetten ten bate van de champagne Wijn en gastronomie vormen een twee-eenheid 99 FLITSEN pagina 5 DE HEER A. G. TER SCHURE, INKOPER WIJNEN BIJ AHOLD: "Oktober is van oudsher voor de wijnboeren de belangrijkste maand geweest. De oogstmaand. Als de oogst binnen is weet men waar men aan toe is, de zorgen over regen en droogte zijn voorbij, en het einde van de oogsttijd werd en wordt daarom altijd feestelijk gevierd. Voor de consument heeft de wijnmaand echter een heel ander karakter. Het is de maand waarin op allerlei manieren dei wijn onder de aandacht wordt gebracht. Oktober is zo gezien dam eigenlijk de start van een nieuwe wijn-verkoopperiode." Dit vertelt de heer A.G. ter Schure, inkoper wijnen bij Ahold. Voor de inkoopafdeling is de wijnmaand echter al veel eerder dan oktober begonnen. "De verkoop is het sluitstuk, de inkoop is het begin. Eigenlijk kun je zeggen, dat we nu al weer met wijnmaand 1981 bezig zijn." De wijnkopers proberen iedere winkelorganisatie elk jaar tijdens de wijnmaand iets "aparts" te geven - afgestemd op een specifieke doelgroep - om onder de aandacht van de consument te brengen. Ook dit jaar is dat weer gelukt, al kan de heer Ter Schure daarover nog niet in details treden. "We moeten uiterlijk juni/juli de inkoop hebben afgerond," vertelt hij, "Want dan moeten de folders al worden gemaakt en begint men met het ontwerpen van advertenties en ander reclamemateriaal. Onze taak is dan eigenlijk achter de rug en is het woord aan de mensen van de distributie en de; verkoop." Tijdens de wijnacties haakt men in op de trends en ontwikkelingen zoals zij zich aftekenen. De "politiek" is er daarbij op gericht daar zo mogelijk ook verder richting aan te geven. Een voorbeeld daarvan is de introductie van Califomische wijnen vorig jaar. Sindsdien hebben zij een blijvende plaats in het pakket verkregen. De in de filialen verkrijgbare wijnen zijn altijd van vonge oogstjaren (met uitzondering van de Beaujolais Primeur, die in november op de markt komt, die is van hetzelfde jaar). "De oogst van dit jaar is nog niet geschikt voor de verkoop," aldus de heer Ter Schure, "De kwaliteit wordt in de loop van de tijd ook alleen maar beter." De heer Ter Schure noemt het opvallend - en zeer plezierig - dat de interesse voor betere en meer gevarieerde wijnen groeiende is. De grote stijging in het verbruik, zoals deze zich in het begin van de jaren '70 voordeed, is er overigens wel uit. Men heeft nu evenwel aandacht voor betere kwaliteiten en daaruit wordt geconcludeerd, dat de consument door regelmatige voorlichting en berichtgeving over wijnen meer deskundig is geworden. "En daar haken wij in ons programma op in," besluit hij, "Dat zal binnen enkele weken wel blijken." de heer De Groot, "Maar in ons land hebben wij zo veel te maken met Franse wijnen, dat vinoloog eigenlijk een van zelfsprekende aanduiding werd." In militaire dienst behaalde Johan de Groot zijn slijtersvakdiploma en na eerst enige tijd in de horeca te hebben gewerkt kwam hij bij Alberto in dienst. "Ik wilde toch wel wat meer specialistische kennis hebben en toen heb ik me opgegeven voor de cursus van het bedrijfschap," vertelt hij. Het bleek bepaald een pittige opleiding te zijn. Er werd heel wat theoretische kennis door erkende wijnspecialisten aan de cursisten overgedragen en de wijnfles kwam ook regelmatig ter tafel. Meestal in de ochtenduren als de lessen nog maar nauwelijks waren begonnen. nuchter "Dan waren we nog een beetje nuchter," lacht Johan, die wel beseft, dat zo'n opmerking tot misverstanden aanleiding kan geven. Hij verduidelijkt dan ook, dat men 's morgens nog niet teveel had gegeten en gedronken, waardoor de smaak en reuk nog op hun best functio- ALBERTO-BEHEERDER DICK VAN BAREN: "Ik beloof hierbij mij in mijn verdere leven te zullen inzetten ten bate van de champagne. Deze eed legde Dick van Baren van het Alberto-filiaal aan het Gelderlandplein te Amsterdam (Buitenveldert) af bij zijn benoeming tot "Chevalier deVOrdre des coteaux de champagne. keiijker over wijnen en je kunt ook beter omschrijven hoe een bepaalde wijn smaakt." Hij acht het wel gewenst om zo veel mogelijk bij te blijven in zijn wijn kennis. Het bedrijfschap doet daar ook het een en ander aan via de organisatie van "wijndagen". "Je bent op dit gebied nooit uitgestudeerd," meent Johan, "Eenzelfde wijn uit twee verschillende jaren is toch weer anders." Verder wil hij nog wel opmerken, dat een vinoloog niet alleen veel weet van Franse wijnen, maar ook van die uit andere landen van met name Europa, tot en met de Balkan toe. Laatste vraag: wat voor wijnjaar wordt 1980? Johan de Groot: "Je kunt dat nooit voor alle gebieden zeggen, maar het lijkt me, dat de Bordeaux wat aan de zure kant zal zijn als gevolg van te weinig zon en te veel regen. Of ik gelijk heb zullen we over enige tijd wel merken." Op uitnodiging van het Minis terie van Landbouw en Visserij heeft Holland Food Products deelgenomen aan "The National Fancy Food Confection Show", gehouden van 13 - 16 juli j.l. in het New York Colisseum. Deel name door het Ministerie van Landbouw aan de show, gericht op de "fine food" sector, kwam tot stand in samenwerking met de Landbouwraad te Washington, D.C. en de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York. Het geheel werd gesponsored door de "National Association for the Specialty Food Trade" (NASFT). Zowel commercieel als publicitair was deelname aan deze levensmiddelenshow voor Holland Food Products belang rijk. Het hoofddoel, nl. het leg gen van contacten met Ameri kaanse importeurs/distributeurs, is op deze show bereikt. De ver dere mogelijkheden tot uitbrei ding van de zaken van Holland Food Products zullen nader wor den uitgewerkt. Resultaten kun nen op langere termijn worden verwacht. E. T. Honig, directeur Holland Food Products, met zijn secretaresse, mw. M. Mulder. Deze broederschap, die in tal van landen een afdeling heeft, stelt zich ten doel "de goede naam uit te dragen van de Franse gastronomie en in het bijzonder de aandacht te vestigen op de voortref felijkheden van de gouden drank cham pagne." Het zal duidelijk zijn, dat niet iedereen kan worden opgenomen in een dergelijk exclusief gezelschap. Dick van Baren viel deze eer te beurt als docent bij opleidingsinstituut Van Splunter Dran kenstudie Advies. Een instituut dat o.a. aspirantslijters opleidt voor het slijtersvakdiploma. De directie daarvan droeg alle docenten voor als lid van het champagne-gezelschap en deze voor dracht werd door de leiding van de organisatie overgenomen. De heer Van Baren weet heel wat van champagne en wijnen af, dat zal duide lijk zijn. Al enige jaren geleden haalde hij het Nederlandse diploma "vinoloog" van de Wijnacademie. Daarna verdiepte hij zijn kennis in West-Duitsland tijdens een opleidings- week bij de Wein- und Obstbauschule in Geisenheim am Rhein. Dat ligt in de Rheingau en dat is één van de beste Duitse wijngebieden. Als vinoloog had de heer Van Baren aan een cursus van een week genoeg om te kunnen worden opgenomen in het Rheingauer Weinkon- vent en ook dat geeft wel weer aan, datje van wanten moet weten om dit te bereiken. gastronomie De heer Van Baren zit nu een jaar of vijf "in de drank" en al die tijd is hij vrijwel permanent aan het studeren geweest. Voor het slijtersvakdiploma, voor het diploma vinoloog, in Duitsland en ook het bijhouden van vakbladen vergt de nodige tijd. Voor het komend studieseizoen gooit Dick van Baren het over een iets andere boeg, zij het dat de verwantschap met het wijnsector groot is: hij gaat zich wat meer verdiepen in de geheimen van de keuken, het restaurantbedrijf. Hij zegt: "Ik vind, dat dit er bij hoort. Wijn en gastronomie vormen een twee-eenheid. Als je probeert zoveel mogelijk van wijn af te weten, kan je niet om de gastrono mie heen. Tijdens een slijtersvakcursus heb je geleerd de consument te adviseren bij zijn keus om zo een harmonie tussen wijn en spijs tot stand te brengen. Soms echter krijg je hier mensen van b.v. een kookhobbyclub en die vragen vooral bij de duurdere wijnen een uitgebreider advies. Dat is één van de redenen dat ik mij verder ga verdiepen in menuleer, keukentheorie, warenkennis etc." Dick van Baren ziet zijn nog te verwer ven kennis op restaurantgebied als een aanvulling op zijn wijnkennis: hij is bepaald niet van plan over te stappen naar de restaurantwereld. Het is zijn ervaring, dat het in de winkel ophangen van de diploma's op wijnge bied stimulerend werkt op de contacten met de klant en de verkoop: "De mensen zien, dat je er iets van weet en dan komen ze met vragen." oktober In de komende wijnmaand oktober denkt de heer Van Baren het weer extra druk te krijgen. Dat oktober wijnmaand wordt genoemd komt doordat men in Duitsland en vooral Frankrijk dan de wijndruivenoogst binnenhaalt. Voorspel ling van Dick van Baren over de kwaliteit van de oogst van dit jaar. "Op dit moment valt nog moeilijk te zeggen hoe dit in de verschillende wijngebieden zal uitvallen. De weergesteldheid in de laatste weken vóór de oogst is b.v. erg belangrijk. Derhalve geen prognose. Nog enkele weken rustig afwachten". ALBERTO-BEHEERDER JOHAN DE GROOT: Bij de kassa van het filiaal van Alberto aan de Kerkweg 83 te Heemskerk hangt een bordje met "Vinoloog van de wijn academie." Het is daar geplaatst door beheerder Johan de Groot, die in het bezit is van het diploma "Vinoloog", behaald na een cursus van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende dranken. profijt Nadat dit alles tot tevredenheid was verlopen mocht Johan de Groot zich vinoloog noemen. "Ik heb daar erg veel profijt van in contacten met de klan ten," deelt hij mee, "Je praat gemak- De heer de Groot ontvangt het diploma vinoloog. Vinoloog is afgeleid van het Franse "vin", dat wijn betekent. Het Neder landse woord zou eigenlijk dus "wijn kenner" moeten zijn. "Dat is zo," zegt neerden. "Doorslikken van de wijn was niet de bedoeling," zegt hij verder, "Als je een slokje had genomen ging dat weer in de bak ernaast. Het ging zuiver om de smaak en de geur." Door het regelmatig herhalen van deze proef-proeven begon men de kenmerken van bepaalde wijnen te onthouden en te herkennen. Het is volgens Johan voor de docenten overi gens erg moeilijk om over te brengen: "Dat proef, ruik en zie ik en dat is die en die wijn van dat en dat jaar." De cursus was om de twee weken, maar de Noordhollandse groep was zo ijverig, dat zij wekelijks nog een keer bij iemand "trainden" voor het examen. Dat be stond uit een theoretisch gedeelte (over wijndruiven, gistingsproces enz.) en een practisch onderdeel. Men kreeg eerst drie rode wijnen uit verschillende landen te proeven en daarna drie rode Bordeaux van hetzelfde Chateau maar uit ver schillende jaren om het jaartal vast te stellen; men moest drie witte wijnen herkennen en daarnaast nog drie soor ten aperitief "thuisbrengen."

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 5