Ook op het werk doet verandering van spijs eten WÜ3 AH-film in wording Ahold vergroot deelneming in bedrijfscatering DIRECTEUR A. C. C. M. VAN MEERWIJK (JBC): pagina 2 FLITSEN Voor de kenners in deze branche was het toch wel een gerucht makende stap: Ahold wordt voor 90eigenaar van Jacques Borel Catering bv in Nederland. Ogem bv en Ahold kochten in juli van het vorig jaar respectievelijk 10 en 40% van de aan delen van de Nederlandse dochteronderneming van Jacques Borel International in Parijs. In augustus kwam Ahold met de leiding van Borel overeen dat de 50% aandelen die nog in Franse handen waren naar Zaandam zouden gaan. Op het hoofdkantoor van Jacques Borel Catering in Badhoevedorp toont A. "Xander" C.C.M. van Meerwijk zich ingenomen met de overneming: "Het spreekt vanzelf dat het in één hand hebben van de toelevering van het levensmiddelenpakket en het feitelijke beheer van de bedrijfsrestaurants een enorme voorsprong betekent op alle overige cateringbedrijven in Nederland die deze krachtenbundeling niet heb ben. Ik ben ervan overtuigd dat onze positie met deze overname aanmerkelijk is verstevigd. Een ander voordeel is natuurlijk het zeer goede image van Ahold. Ahold staat bekend als een professionele organisatie die dynamisch en vooruitstrevend werkt en tegelijker tijd borg staat voor een hoge kwaliteit. Bovendien, en dat is voor ons van erg groot belang, heeft men bij Ahold een verdraaid goede kijk op allerlei ontwik kelingen in de markt waarop wij kunnen inspelen". groei Voor de goede orde, het woord "cate ring" is een Engels woord voor provian dering: mensen van voedsel voorzien. Vroeger was het alleen een ingeburgerd voorgoed voorbij. Jacques Borel Cate ring verricht alle taken in en met betrekking tot bedrijfsrestaurants en voedingsdiensten en instellingen. Eind van dit jaar zal het aantal projecten waar Jacques Borel het beheer voert, zijn uitgegroeid tot een honderd-tal. Mo menteel werken er 450 mensen in dit snelgroeiende bedrijf. De heer Van Meerwijk: "De laatste jaren heeft in Nederland een verschui ving plaatsgevonden van verbruik van levensmiddelen thuis naar verbruik bui tenshuis. Het aantal commerciële res taurants en de omzetontwikkeling in deze bedrijven zijn daar een bewijs van. De laatste jaren is daar bij gekomen het gebruik door de consument van maal tijden in kantines van bedrijven en instellingen. In het begin gebeurde dat op heel simpele wijze. De kantines zijn nu veelal uitgegroeid tot moderne be drijfsrestaurants met een groot assorti ment". De professionele contract-cateraars, zo als bedrijfsrestaurateurs genoemd wor den, worden derhalve dan ook steeds meer gevraagd het beheer van deze voor veel bedrijven en instellingen branche vreemde activiteit over te nemen. Deze ontwikkeling in de bedrijfscatering is voor Ahold uiteraard niet onopgemerkt gebleven. samenwerking Van Meerwijk: "Anderhalfjaar geleden kocht Ahold een belang van 40% in Jacques Borel Catering en gedurende deze periode heeft Ahold de ontwikke lingen in de bedrijfsrestauratieve sector in het algemeen en bij Jacques Borel Catering in het bijzonder nauwkeurig kunnen volgen. In de afgelopen periode heb ik mijn contacten met het bedrijf dan ook uitgebouwd omdat dit veel voordelen bood. Op diverse terreinen lopen er specialisten rond in Zaandam. Ook het marktgericht denken van Ahold is erg leerzaam voor ons, als zij niet zelf de ontwikkeling in gang zetten, volgen zij wel heel snel. Zo zie ik dus bepaald niet alleen de toelevering van levensmiddelen als een voordeel voor Borel, maar zijn vele facetten voor ons van belang". De inkoop van levensmiddelen verloopt nu sinds een aantal maanden via Albert Heiin Grootverbruik. Hierdoor is JBC verzekerd van een kwalitatief hoogwaar dig produkt en de continuïteit van een vlekkeloze toelevering is gewaarborgd. Van Meerwijk: "Voor onze klanten is het van belang dat wij scherp kunnen inkopen en dat we kunnen bogen op een perfecte continuïteit van de produkten- stroom". Het mag duidelijk zijn: de nieuwe A hold- loot beweegt zich op een pijlsnel groeien de markt die nog lang niet ontgonnen is. Jacques Borel Catering werkt vier en een half jaar in Nederland en in die tijd zijn steeds meer bedrijfsrestaurants tot de JBC keten gaan behoren. Soms worden bedrijven "overgenomen", die eerst het beheer van het restaurant zelf deden of gebruik maakten van een ander catering bedrijf. In 20% van de gevallen moet helemaal van het nulpunt worden begon nen. Dat betekent werken bij een bedrijf waar helemaal geen kantine of bedrijfs restaurant was. JBC geeft met een eigen studiebureau ook inrichtingsadvies en ontwerpt nieu we bedrijfsrestaurants. Hierbij wordt het studiebureau geassisteerd door de 10% aandeelhouder Fri-Jado (Ogem). verse maaltijd Een feit is dat de laatste jaren een ontwikkeling in gang is gezet die er toe leidde dat het meegebrachte pakje brood in steeds meer bedrijven plaats maakte voor een verse maaltijd. Er kwamen kantines met een ruim assortiment, en bij JBC wordt terecht gesproken van bedrijfsrestaurants. Wat er in die bedrijfsrestaurants wordt geserveerd is geheel een zaak van de opdrachtgevers. Allerlei soorten broodjes, snacks, warme maaltijden en dergelijke. Het is allemaal mogelijk. Bijna altijd is het personeel in de restaurants in dienst van JBC. Een enkele keer, bij de overname van een bestaand bedrijfsrestaurant, kan het gebeuren dat het personeel dat een zeer lang lopend dienstverband heeft, met bijvoorbeeld pensioenrechten, niet naar JBC overgaat. De heer AC. C. M. van Meerwijk opleiding Directeur A. van Meerwijk: "De restau rantmanager is altijd in onze dienst, maar het kan voorkomen dat kantine- personeel van de opdrachtgever formeel bij deze opdrachtgever in dienst blijft, zij het dat de supervisie over deze personeelsleden door onze restaurant manager wordt gevoerd. Wij sluiten hiervoor een detacheringsovereenkomst met de opdrachtgever. Normaal worden alle medewerkers door ons zelf gerecru- teerd, opgeleid en bijgeschoold. Een eigen opleidingsteam draagt zorg voor de scholing van restaurantbeheerder en personeel. Bij ziekte, verlof en vakantie moet JBC voor adequate vervanging zorg dragen. Bij ziekte van het vaste personeel krijgt onze klant geen koude of slappe koffie en broodjes oude kaas worden nooit oude broodjes kaas. Overigens, in ieder bedrijfsrestaurant stelt de restaurant manager met zijn mensen het assorti ment zelf samen voor zijn klanten". variatie Veel mensen denken dat cateringbedrij ven op een centraal punt in Nederland maaltijden samenstellen en deze dan naar de bedrijfsrestaurants distribueren. Bij JBC is dat in ieder geval niet zo. Ieder kantoor, instelling of fabriek waar zij actief zijn, heeft een keukenin richting, waar maaltijden worden commercieel samengesteld. Zij passen de maaltijden aan aan het type bedrijf. Tevens wordt grote zorg besteed aan de variatie van de maaltijden. Werknemers zijn zo'n 220 dagen gast in hun eigen bedrijfsrestau rant. Als zij elke dag hetzelfde eentonige assortiment voorgeschoteld krijgen, verflauwt natuurlijk hun enthousiasme. Daarom wordt door acties die inhaken op het seizoen en speciale campagnes voorkomen dat het eten in een bedrijfs restaurant een eentonige aangelegen heid is. Het aloude gezegde: verandering van spijs doet eten, doet nog steeds opgeld bij JBC. Directeur Van Meerwijk: "Wij kunnen zulke acties alleen maar organiseren door onze omvang. Een individuele werkgever kan daar natuurlijk nooit aan beginnen." administratie De administratie van de restaurants wordt eveneens door JBC zelf gedaan. De eigen computerdienst verricht de administratieve werkzaamheden met in begrip van de loonadministratie van het restaurantpersoneel. Er wordt gewerkt met het zogenaamde "open boek sy steem". Dat betekent dat alle kosten netto aan de opdrachtgever worden doorberekend en daar bovenop komt een bedrag aan beheersvergoeding. De opdrachtgever kan precies zien wat er voor hem is uitgegeven en welke kortin gen JBC voor hem heeft bedongen. De heer Van Meerwijk en zijn staf constate ren dat het zelden voorkomt dat de totale exploitatie van een bedrijfsrestaurant inclusief de beheersvergoeding hoger uitkomt dan de exploitatie oude stijl van de opdrachtgever zelf. De JBC directeur: "Wij bieden dus meer voor dezelfde gulden. We zeggen dan ook: bij ons ligt de productiviteit van de werknemer hoger omdat wij heel doelge richt met bedrijfscatering bezig zijn. In veel bedrijven is een bedrijfsrestaurant een branche-vreemd element, begrijpe lijk als je bijvoorbeeld een ijzerwarenfa- briek hebt. Wij als JBC zijn gespecia liseerd op ons terrein. Vandaar dat wij goedkoper werken. Onze klanten zitten ook niet meer met de indirecte kosten die een bedrijfsrestaurant met zich meebrengt via allerlei mensen die zich op enigerlei wijze met zo'n restaurant bemoeien. Van ons krijgt de opdrachtgever een maandelijks exploitatie-overzicht, als ware het een commercieel restaurant. Personeelswerving Personeelsblad Ahold nv September 1980 37-ste jaargang no. 6 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten O. Gerritsen W. Haeser Mej. T. Harder P. Hesp J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne D. Mol A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen- werking met PR Bureau Van Hulzen Voorschoten Van maandag 4 augustus t.m. maandag 11 augustus jl. zijn in AH-filiaal 1/46, Buik- slotermeerplein te Amsterdam opnamen ge maakt t.b.v. een personeelswervingsfilm voor A Ibert Heijn. De f ilm wordt speciaal gemaakt voor perso neelswerving op scholen en maakt deel uit van een compleet nieuw voorlichtings programma over het werken in een AH supermart. De film, die medio oktober gereed zal zijn, is met name bedoeld voor de werving van kaderpersoneel, zoals eerste verkopers, sectorchefs en bedrijfsleiders.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 2