ZOMAAR IvAN DE FILIALEN pagina 12 FLITSEN "Alle dagen feest" lijkt het wel in de ETOS-zaak in de Kerkraadse Neerspringstraat. Juist op de dag van ons bezoek is Maria Prevoo-Locorotondo vijf jaar in dienst en dat jubileum wordt uiteraard gevierd. Koffie met gebak en het samenzijn van alle personeelsleden dragen bij tot een ontspannen sfeer. Maar ook zonder jubileum is de stemming in het hartje van het Kerkraadse winkel centrum opperbest. Wat op het eerste oog nog niet duidelijk is, is het feit dat de winkel midden in het voetgangersgebied wel degelijk de rol van buurtwinkel vervult. Het overgrote deel van de klanten komt zeer geregeld binnenlopen. "We hebben klanten die echt vier of vijf keer per week komen," zegt de 48-jarige Martin Geurts, die sinds driejaar bedrijfsleider is van dit filiaal. Daarvoor werkte de heer Geurts bij een AH-supermart. Dat beviel wel, alhoewel het werken met een kleine ploeg hem beter bevalt. "Soms lijkt het wel of hier niet wordt gewerkt, zo gezellig is het. Maar die schijn bedriegt. Het is zo dat ik vaker tegen het personeel zeg: En nu vijf minuten rust, dan dat ik ze moet aansporen. De sfeer die we hier hebben is erg belangrijk. Dan besef je eigenlijk nauwelijks datje bezig bent," zegt hij. Met een verkoopoppervlakte van slechts honderd vierkante meter is de zaak aan de kleine kant. Toch meldt Geurts niet zonder trots dat de omzet hoog is. En de verkoop is de laatste driejaar verdubbeld. De bedrijfsleider vertelt over de succesformule: "Drie oorzaken hebben daarin meegewerkt. Op de eerste plaats raasde er vroeger de hele dag verkeer door de straat. De mensen kwamen wel aan de overkant in de grote zaken, maar de weg staken ze niet over. Toen het voetgangersgebied werd aangelegd was de aanloop groter. Bovendien konden we voor die tijd niet aan buitenpresentatie doen en nu wel. En het team dat we nu hebben heeft ook een belangrijke rol gespeeld. De binding met de klanten is erg hecht. Daarbij komt dat ik heilig geloof in de slogan van ons concern dat je je geld terug krijgt als je niet tevreden bent. Daardoor is het concern groot geworden. Ik merk wel eens bij anderen dat ze een beetje aarzelend zaken van de klant terugnemen. Wij niet: Ik heb de ervaring dat die kwaliteitsgarantie erg belangrijk is. Mensen hebben het gevoel dat ze je kunnen vertrouwen. Dat is belangrijk. Daarom hebben we ook zo'n vaste klantenkring." advies "Mensen vertrouwen blindelings op je. Als je iemand iets aanraadt, dan koopt hij het ook. Vooral omdat we een buurtfunctie vervullen komen de mensen soms met de gekste vragen aanzetten. Dat vertrouwen is prima, maar je moet w el eerlijk zijn. Anders verlies je je geloofwaardigheid tegenover de klanten," zegt eerste verkoopster Resi Weerink. De 27-jarige verkoopster is niet alleen uiterst actief in het filiaal, haar hobbies zijn legio. Ze maakte deel uit van de in het zuiden vermaarde balletgroep "Kerkraadse meisjes" die met name in carnavaleske tijden volle zalen trok. De groep is inmiddels ter ziele. Verder maakt ze deel uit van een mandoline-orkest dat het al tot een langspeelplaat heeft gebracht en is ze thuis vaker te vinden achter het elektrisch huisorgel. En om de spaarzame overige vrije tijd te vullen hanteert ze sinds kort het tennisracket. pas getrouwd Verkoopster José Schmeets werkt twee jaar bij de ETOS en heeft het best naar haar zin. Hobbies? Haar collega's geven voor haar het antwoord: "Ze is pas drie maanden getrouwd. Dan heb je geen tijd voor hobbies." Dat blijkt in de praktijk wel mee te vallen. José wandelt graag, houdt van breien en leest veel. Ook zij heeft veel contact met de klanten: "Je hebt soms klanten die alleen door één van ons geholpen willen worden. Is zij niet in de zaak, Het voltallige personeel van de Kerk raadse ETOS-zaak. V.l.n.r.: Maria Prevoo-Locorotondo, Marianne Wiertz, Lisette Strolenberg, bedrijfsleider Martin Geurts, eerste verkoopster Resi Weerink en verkoopster José Schmeets. dan kopen ze niks. Dan komen ze rustig de dag erna terug," zegt ze. Italië Samen met bedrijfsleider Geurts zijn Resi Weerink en José Schmeets in vaste dienst. Voorlopig is daar Maria Prevoo aan toegevoegd. Normaliter werkt ze in een ander filiaal. De 24-jarige moeder van zoon Ives is De winkel heeft een belangrijke buurt functie. M L-Mtf Martin Geurts voor de zaak: "We heb ben een hoge omzet. afkomstig uit Italië, maar woont al zeventien jaar in Nederland. Tot grote hilariteit van het overig personeel noemt ze haar meisjesnaam: "Locorotondo". Vijf jaar in dienst en het ziet ernaar uit dat ze wel een volgend jubileum zal halen want het bevalt haar goed. Evenals Resi Weerink is Maria Prevoo-Locorotondo muzikaal. Samen met haar man speelt ze in een groep. "We zijn nog niet zo bekend," zegt ze bescheiden. "Dat hopen we natuurlijk wel te worden. We repeteren nu twee keer per week. We zijn eigenlijk nog op zoek naar een goede bassist." Zelf speelt ze gitaar en neemt de zangpartijen voor haar rekening: "We hebben al eens in Italië een optreden gehad en in de Sittardse schouwburg," vertelt ze. peuterleidster Marianne Wiertz werkt nog geen maand als part-time kracht bij de zaak. Ze is erin gerold omdat ze een zus is van José Schmeets. 's Ochtends staat ze voor de peuterklas, 's middags als het nodig is in de winkel. "Die combinatie bevalt prima. Ik ben eigenlijk tandartsassistente maar toen de tandarts gepensioneerd werd ben ik met de peuters gaan werken. Ach, ik zeg maar zo: 's Morgens doe je ze de luier om, 's middags verkoop ik de luiers." Hoewel ze pas in dienst is, bevalt het werk haar uitstekend: "De sfeer is hier zo enorm goed. Wie weet, als ik ooit de kans krijg om wat meer hier te werken zal ik dat zeker doen." studente Ook Lisette Strolenberg werkt part-time. Meestal op zaterdag en in haar schoolvakantie. Na de huishoudschool is Lisette doorgegaan naar de HAVO. Daar hoopt ze volgend jaar haar examen te halen: "Ik wil graag in de verpleging. Dat beroep spreekt me aan. Dat betekent wel dat ik dan hier moet ophouden, dat zou ik jammer vinden maar het is dan niet langer te combineren. Het wordt een zwaar jaar. We zijn met 200 mensen aan de opleiding begonnen, nu zijn er nog maar 50 over." peinst ze. In haar vrije tijd doet ze een poging het rijbewijs te bemachtigen. Tot nu toe verliep dat op twee examens zonder succes. "Puur zenuwen. Ik kan het wel. maar met zo'n examinator naast me, raak ik de kluts kwijt. De vorige keer vroeg de examinator of ik bezig was met muziek maken zó hard trapte ik de koppeling in," Ze kan er nu smakelijk om lachen.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 12