HOE SLAAT DEZE NIEUWE AANPAK AAN? Zelfstandigheid "troef" in de ZBBL-opleiding '80 1 Nieuwe opzet opleiding ZB-Bedrijfsleiders MEESTER WIJHE TIJDENS MANIFESTATIE TE ZWOLLE IN VERBAND MET KONINKLIJK BEZOEK FLITSEN pagina 9 "Van de bedrijfsleiders in de zelfbedieningsfilialen wordt steeds meer een zelfstandig optreden gevraagd en ver wacht. In de huidige oplei ding tot ZBBL, we noemen dit de bovenbouw, is door middel van de stage-opdrach- ten die in principe door de cursist zelfstandig uitgewerkt dienen te worden, dit aspect volledig meegenomen Dit zegt de heer G.J. van den Broek, groepsleider AHZB, speciaal belast met de oplei ding van bedrijfsleiders. J-»ll gcuci De nieuwe eisen die aan de meerdaagse bijeenkomsten, bedrijfsleiders van nu worden gesteld De mensen worden in groepssituaties' zijn vorig jaar aanleiding geweest tot ver nieuwing van de toenmalige opzet. De nieuwe opzet bleek succesvol en in februari van dit jaar zijn opnieuw 14 aspirant-BL's aan hun opleiding begon nen. De deelnemers zijn voornamelijk le verkopers B, omdat ons opleidingsmodel (zie schema) gebaseerd is op de aanwezigheid van een flinke portie praktijk ervaring en kennis. Na drie tot vier weken dient de jpleidingsmqdel zbbl cursist het stagerapport in bij de heer - Van den Broek. Die plaatst zonodig kanttekeningen en dan gaat het terug en komt het in bespreking. In een gesprek wordt bekeken welke problemen de cursist nog heeft met het desbetreffende onderwerp en wat er aan kan worden gedaan om de leemte op te vullen. Het tweede hoofdonderdeel van de opleiding zijn de cursussen. In een aantal bijeenkomsten worden be paalde onderwerpen doorgenomen en desgewenst door deskundigen ingeleid. Dit heeft betrekking op vergadertechniek e.d. Derde onderdeel van de opleiding: psychologische vorming van de Outward Bound School onder leiding van Joost Bertels, een psycholoog. Dit gebeurt in drie of vier Ie Verkoper A le Verkoper B Selectie/ test Start ZBBL fase B Naast de opleidingsonderdelen die ie dere cursist volgt, is er voldoende ruimte voor het invullen van persoonlijke oplei dingsbehoeften, je zou dit "maatwerk" kunnen noemen. De opleiding duurt gemiddeld 10 tot 12 maanden. De opleiding bestaat uit drie hoofdmo ten: in de eerste plaats zeven of acht stage-opdrachten: deze zijn gericht op een bepaald assortimentsonderdeel (vlees, groente, kruidenierswaren) of een beheerson der deel (kassaprogrammering winkel-programmering, personeels zaken enz.) of commercieel onderdeel. Voor elke stage-opdracht krijgt de cur sist een filiaal toegewezen, waar hij gedurende enige weken zich uitsluitend met het op dat moment aan de orde zijnde onderdeel bezighoudt. Voor de opdracht dienen soms gegevens buiten het filiaal te worden verzameld (bijv. over de concurrentie, de bevolking ter plaatse) en soms binnen het filiaal (omzet, presentatie, inrichting enz.). gebracht en moeten dan zien te ontdekken wat hun mogelijkheden zijn, wat zij kunnen, mogen en ook durven. "In het begin staat men meestal wat vreemd tegenover deze aanpak," zo heeft de heer Van den Broek ontdekt. "Maar in een later stadium erkent men toch wel, dat men er veel aan heeft. Maar het is voor de meesten even wennen, dat men met zijn eigen hoedanigheden wordt geconfron teerd." Het "waarom" van de nieuwe aanpak wordt als volgt verklaard: "Een BL van een ZB kreeg altijd veel begeleiding bij het uitzetten van bijv. de strategie van een filiaal. De moderne ontwikkeling vraagt, dat hij veel zelfstandiger optreedt. Daar is deze opleiding op gebaseerd. Men wordt in aanraking gebracht met de noodzaak zelfstandig te werken, op onderzoek uit te gaan, een dagindeling te maken." De grotere "mondigheid" van de bedrijfsleider stelt ook andere eisen aan groepsleiders en personeelfunctionaris sen. "Die moeten tegen een BL kunnen zeggen: bedenk voor dat probleem zelf maar een oplossing. Waarbij tevens moet worden ingecalcu leerd, dat de nieuwe BL meer inspraak wil hebben in het beleid en meer O. B.S.-activiteit Geschatte tijdsduur boven bouw 10/12 mnd. Opleidingsinhoud mede gebaseerd op individuele zwak/sterk-analyse Examen/Eind gesprek O.B.S.-activiteiten gericht op pers. verwer king va blokken i de technische tegenspraak zal leveren als er van "hogerop" met voorstellen wordt gekomen." Het resultaat van de opleiding moet worden teruggevonden in een andere opstelling van de BL - die toch een sleutelfunctie heeft - tegenover het gehele bedrijfsgebeuren. "Hij moet ook in zijn filiaalbeleid een dimensie toevoegen aan de werksfeer, waardoor men met plezier en vakmanschap aan de gang gaat. Hij moet de mensen een stukje motivatie overbrengen en dat kan alleen wanneer hij zelf goed gemotiveerd is. Met deze opleiding denken wij ook in dit opzicht op de goede weg te zijn." Donderdag 19 juni j.l. was de gemeente Wijhe in samenwerking met Meester Wijhe bv vertegen woordigd op de manifestatie in Zwolle, die werd gehouden ter ere van het koninklijke bezoek. Achter het provinciehuis beeld den 47 gemeenten uit Overijssel hun karakter uit en de belang rijkste industrie daarbij verte genwoordigend. Als basis voor Wijhe gold een door mejuffrouw Alie Bosman gemaakt schilderij van 2Vi bij VA meter. De boerderij op het plateau gaf het agrarische karakter weer waarvoor tevens een 4-tal levende varkens in een loopren aanwezig waren. Op het rechterdeel stond een vleeswarenfabriek afgebeeld, met daarvoor geplaatst een zoge naamde rookbok, vol met origi nele gerookte rauwe hammen. Een oude worststopmachine en een slagershakblok completeer den het geheel. Met name Prins Claus had veel belangstelling voor de berei dingswijze van de boerenham- men. Medewerkers van Meester Wijhe bv zorgden ter plaatse voor een hartige hap en de noodzakelijke uitleg. Hoe slaat de nieuwe aanpak aan bij de Albert Heijn zelfbedienings-be- drijfsleiders in opleiding? Enkele meningen: D. van Etten [Rotterdam]: "Het is zo nuttig, dat je de opleiding naar je persoonlijke behoeften kunt invullen. Van de cursusbijeenkom sten heb ik vooral veel opgestoken op het gebied van vergadertechniek en personeelsbeleid. Bepaalde dingen in de opleiding mis ik niet, want je kunt zelf je eigen wensen naar voren bren gen. Dat heb ik ook gedaan, want ik wil wat meer weten van perso- neelsopleiding en begeleiding." De heer E. Jansen [Den Haag] toont zich eveneens zeer tevreden over de opleiding. "Tegenover sommige din gen sta je overigens in het begin wel wat vreemd," merkt hij op, "Maar ik geloof wel, dat deze punten aan het eind van de cursus een stuk duidelijker zullen zijn geworden." Als iets dat misschien nog enige verbetering in de gehele opzet zou kunnen bewerkstelligen noemt hij: "Naar voren schuiven van de psy chologische training naar het laatste stadium van de cursus Eerste verkoper B. Dan kun je met deze ervaring eerder leren werken en daar zul je m.i. bij een verdere opleiding veel plezier van hebben." A. van der Meulen [Maassluis]: "Wat je zelf aan kwaliteiten en kennis mist kun je in je pakket brengen. Wat mij betreft voldoet het aan mijn eisen. Ik acht het een goede maatregel, dat je het hele jaarpro gramma kent. Je kan zelf tussentijds bijsturen. Over de psychologische training had ik in het begin mijn twijfels. Het is moeilijk aan te geven wat er zwak is bij je zelf (op het persoonlijk vlak) en dit te verwerken in een stage. Maar ik geloof toch, dat ook dit onderdeel wel past in deze opleiding." M.A. de Jong [Amsterdam]: "Vooral die psychologische training is mij erg goed bevallen. Je wordt er mondiger door. Op de goede manier wordt je kritischer gemaakt. Je pro beert meer naar voren te brengen hoe je er zelf over denkt. De stages waren voor mij erg leerzaam en zinvol, vooral ook omdat ik van Jobby afkomstig ben. In het begin liep de begeleiding niet zo erg, men liet ons een beetje zweven, zo zag ik het tenminste. Later liep het een stuk beter en ik vind de hele opleiding dan ook erg plezierig van opzet." De heer R. Blefje [Amsterdam] vindt, dat men met deze opleiding in een "unieke situatie" wordt ge bracht: "Je wordt boven de filiaal personeelssterkte geplaatst. Dat geeft je de gelegenheid met andere ogen te kijken hoe het wel of niet moet. Je ziet dan dingen waar je anders blind voor bent." Plezierig zo noemt ook hij het feit, dat men de cursus aan de hand van persoonlijke behoeften voor een groot deel zelf kan invullen. Een pluspunt acht hij de psychologische training O.B.S. "Daar gaan de wildste verhalen over, maar ik ben van mening, dat je dit onderdeel niet kunt missen in het totale pakket."

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 9