Sommige filialen 7 dagen per week open AC Restaurants België tevreden over resultaat eerste buiten-actie Zaterdagse drukte op zondag ZOMERTIJD - TOERISTENTIJD Tijdens manifestatie 150 jaar onafhankelijk pagina 4 FLITSEN Zomertijd- toeristentijd. Niet alleen de daarop afgestemde in dustrie houdt rekening met de extra-drukte. Ook Ahold weet wat er komen gaat. Hoe dat werkt wordt dui delijk door een praatje te maken in de AH-supermart in de Noordhollandse toeristenplaats Bergen, de supermart in het al even Noordhollandse en even toeristische Zandvoort en de Al- berto-vestiging in Harderwijk. De bedrijfsleiders en heren Vinke, De Loor en Van de Pol (achtereenvolgens) vertellen hoe dat daar toegaat, komen met lijsten en cijfers, zeggen dat ze het eigenlijk wel druk hebben maar zijn niet te stoppen als ze aan het woord zijn. En wij noteerden: de beide supermarts werken nauw samen. De problemen in de beide steden zijn praktisch gelijk, dus nauw overleg zorgt er voor, dat de zaken in het toeristische hoogseizoen goed worden opgevangen. Op basis van historische omzetgegevens wordt in het voorjaar een planning gemaakt voor het komende seizoen. Zowel Zandvoort als Bergen kunnen ieder jaar rekenen op een grote toeloop van hoofdzakelijk Duitse toeristen. Bei de vestigingen liggen dan ook in het "episch centrum" van hun plaatsrZand- voort aan de drukste winkelstraat, Ber gen vlakbij "Het Plein", Beide steden zijn tenslotte de grootste toeristentrek pleisters van de Noordhollandse kust strook. vakantieverkeer Aan de hand van de planning worden naast de vaste krachten en "vaste" part-timers de vakantiekrachten aange trokken. Bergen garandeert deze (mees tal) scholieren minstens 20 uur werk per week, Zandvoort doet het met 30 uur. Daarnaast heeft Bergen de mogelijkheid ingebouwd de vakantiehulpen "op af roep" te laten komen. Beide filialen kunnen in het hoogseizoen rekenen op 30 40 extra man- en vrouwkracht. Veel "vaste" part-timers komen uit deze hoek. Als de samenwerking bevalt wordt deze soms voortgezet in de andere seizoenen. Zandvoort bijvoorbeeld heeft nu al op het planbord ruimte gereser veerd voor het volgend jaar. hoge inzet Beide filialen zijn in het hoogseizoen 7 dagen per week geopend, en op de koopavond een uurtje langer. De klan ten kunnen dus de hele dag op het strand gaan liggen, want tot 8 uur in de avond is men welkom... Dat vraagt een strak werkschema en een hoge inzet van alle medewerkers. Zowel de heer Vinke als de heer De Loor hebben daar geen klachten over: "Echt waar, je kunt hier op elkaar bouwen. Als je het vraagt gaan ze zonder morren best nog wel een uurtje langer door". Belang rijk is dat de sfeer onderling prima is. Bepalend voor een "lekkere werkdag", bepalend voor de klant. "Al, heb je vaak weinig tijd om een babbeltje te maken", zegt de heer Vinke: "Maar na sluitings tijd gaan we vaak met z'n allen nog even een afzakkertje halen hier om de hoek..." Heer De Loor:" Verder ben je zo veel mogelijk in de winkel aanwezig. Je doet het met elkaar." Met de leveranciers zijn aparte regelin gen getroffen. Zes maal per week worden de goederen aangeleverd, twee maal zoveel als in de winter. Tot negen uur in de avond is het mogelijk om voor de volgende dag brood (bij of af) te bestellen, wat uniek is. De inzet en medewerking van de diverse leveranciers is dus ook goed te noemen. "Zo dek je je in tegen problemen als te weinig, te veel of een verkeerde voor raad", aldus heer De Loor. Het weer heeft natuurlijk veel invloed op het koopgedrag van het publiek. Warmte doet de verkoop van bijvoor beeld blikjes fris en bier sterk stijgen. Door de regelmatige aanvoer is een grote voorraad onnodig. Er blijft dus ook nooit veel staan in het magazijn, wat een heleboel werk be spaart om van geld maar niet te spreken. Vooral Bergen heeft het met haar kleine magazijn al moeilijk genoeg; de heer Vinke: "We moeten soms twee artikelen opzij schuiven om te kunnen pakken wat we hebben willen. Juist de regelmatige aanvoer voorkomt dat soort problemen grotendeels". Het magazijn van Zandvoort is groot genoeg, zegt de heer De Loor, het is alleen wat oneffi ciënt door de hoeken, gaten en bochten. In het hoogseizoen worden apart dis plays neergezet met artikelen die "hard lopen", Bij warm weer krijgt het blik- goed voorrang en Bergen en Zandvoort verkopen op bepaalde tijden kip van het spit. Een goede zet van Bergen, want ze vliegen de winkel bijna uit"... en de vaste klant? Toch benadrukken beide bedrijfsleiders dat de vaste klant niet in het gedrang ten onder mag gaan. Die blijft belangrijker dan de tijdelijke gast, zegt de heer Vinke." Het karakter van de buurtwinkel wordt in ere gehouden door de vaste klant te adviseren op andere uren te komen winkelen, waar dan gelijk weer een praatje aan vastzit", zegt de heer De Loor:" Maar onze eigen huisvrouw is het fenomeen toerist natuurlijk al lang ge wend." "Ze zijn hier in Bergen erg tolerant", merkt de heer Vinke op:" En aangezien de toerist in vakantiestem ming is zijn er geen problemen. De hele sfeer blijft dus losjes wat ons met het werk natuurlijk weer ten goede komt". alberto De heer Van de Pol, de man achter (en meestal vóór) de toonbank van Alberto in Harderwijk heeft wat het voorgaande betreft weinig problemen. "Zolang ik de plaatselijke jeneversoort Hulsink maar in huis heb blijven mijn vaste klantjes komen, hoor", zegt hij. Harderwijk schijnt minder toeristen te trekken dan Zandvoort en Bergen. Heer Van de Pol: "Ik merk er tenminste weinig van hier. Mijn vaste toeristen klant komt uit Amsterdam. Die mensen hebben hier in de wijde omgeving en langs het Veluwemeer hun seizoen standplaatsen gevonden". De in vergelijking met de beide super marts veel kleinere zaak maakt het stukken eenvoudiger om met de vaste klant contact te hebben en te houden. Daarentegen is de voorraad in de zomertijd veel sneller uitgeput. Ook Alberto moet dus zorgen voor een regelmatige aanvoer. Net als de super- mart in Bergen heeft de heer Van de Pol tijdens de braderie-avonden een marktkraam voor zijn winkel, waar hij volgens de "marktcode" zijn drank aan de man brengt. Samen met de andere winkeliers maakt dat van het plein een gezellig gebeuren, waar meestal nog een "specialiteit" aan wordt toegevoegd door de winkeliersvereniging. Op de braderie komt bijvoorbeeld een groep standwerkers. Een andere keer een grote Vlees en kaas afdeling AH-filiaal Bergen os aan het spit midden op het plein. "Vóór de kraam is het gemakkelijker dan erachter", zegt de bedrijfsleider: "En artikelen van een paar gulden vliegen er dan uit". De ware verkoper toont zijn gezicht! bewolking In de drukte wordt de zaak gerund door vier mensen, waaronder de echtgenote van de heer Van de Pol. Ook hier zijn de blikjes fris en bier (één guldentje!) een gewild artikel bij mooi weer, "Maar een beetje bewolking levert mij de grootste drukte", aldus de baas. Ondanks de aanwezigheid van twee andere drankza ken in de onmiddellijke nabijheid is er geen sprake van een moordende con currentie: er is brood voor alle drie. Al met al geeft de drukte door de toeristen meer werk, maar door een juiste plan ning en positieve inzet van iedereen blijven de zaken gladjes verlopen. Het enige dat tegen kan zitten is het Nederlandse klimaat. Maar daar kan zelfs de toerist niets aan veranderen... Onze zuiderburen vieren dit jaar de 150-jarige onafhankelijkheid. Een feit dat door talrijke evenementen zeker niet aan de aandacht van de burgen voorbij zal gaan Een van de manifestaties was de "ontmoeting Jeugd 150" in het Domein Opheylissem I met ver van Leuven] van 21-29 juni. Tienduizenden schoolkinderen brachten 'n dag door in dit gebied om zich met theater, dans, beeldende expressie, Film en video en muziek te vermaken. Als enige van oorsprong Nederlands bedrijf, was AC Restaurants België (15 vestigingen) actief bij deze manifestatie betrokken. De opdracht was simpel: De bezoekers moeten eten en drinken. AC Restaurants werd geacht dit probleem loos te regelen. De werkelijkheid was beduidend moeilijker: Het was de eerste manifestatie buiten de eigen restaurants waaraan AC België zou deelnemen. In een korte periode moest een compleet draaiboek worden samengesteld. Daar over praten Groepsmanager De Rudder, die de praktische leiding had en Bedrijfs directeur Ruisch in dit verhaal. Hun conclusie is eensgezind: Er zat veel tegen, maar het debuut is zeker ge slaagd. Op zondag achter de kassa in Zandvoort Het grootste euvel was het weer: Tien dagen feest, tien dagen regen. De verwachte opkomst van meer dan 120.000 kinderen bleef uit, maar desal niettemin moest AC vele tienduizenden hongerige scholieren bedienen. Een zware klus. Groepsmanager De Rudder: "We hadden op zeven verschil lende plaatsen kiosken staan. De men sen zaten daar zonder leidingwater of electriciteit. We hebben een communi catiesysteem moeten uitdokteren om mensen te kunnen bevoorraden. Er moesten speciale regelingen worden ge troffen om de dranken constant koel te houden. En het bleef maar regenen." personeel De kiosken werden bemand door mede werkers van AC. Op basis van vrijwilligheid werden uit alle vestigingen van de restaurants per soneelsleden naar Opheylissem ge bracht. Ook daarvoor was een heel draaiboek nodig. Opnieuw de heer De Rudder aan het woord:"Mensen moesten elke dag gehaald en gebracht worden vanuit heel België. Het personeel werd natuurlijk ook afgelost. Dus moest je weten wan neer wie en van welke vestiging aanwezig was. Maar dat liep prima." Men zou verwachten dat de inzet van het personeel door de slechte weersomstan digheden een flinke deuk zou krijgen. Niets blijkt minder waar. Bedrijfs directeur Ruisch vertelt enthousiast:"Ik vind juist dat punt het grootste succes van de actie. Onze mensen hebben onder barre omstandigheden moeten werken. Je zou verwachten dat ze het niet meer zagen zitten op een gegeven moment. Men stond vaak 's avonds geheel doorregen d te vragen of ze nóg een dag mochten terugkomen. Het was werkelijk ongelofelijk." taalstrijd De taalstrijd tussen Walen en Vla mingen heeft in België al vaak tot hevige emoties aanleiding gegeven. AC Res taurants België heeft zowel Walen als Vlamingen in dienst. Voor het eerst sinds het vijfjarig bestaan van het concern kwamen personeelsleden van diverse vestigingen, en dus ook uit beide taalgroepen, bij elkaar. Het verliep buitengewoon goed. Directeur Ruisch vertelt met een brede glimlach:"Je moet samenwerken, anders loopt het mis. In het begin zag je mensen aarzelend de buurman aankijken zo van:Moet ik nou Frans, of Nederlands, gaan spreken? Die aarzeling was snel voorbij. Door deze manifestatie hebben mensen uit het concern van beide taalgroepen elkaar leren kennen. Binnen de AC-familie maakt het weinig uit welke taal je spreekt." bekendheid AC Restaurants deed mee aan deze buitenmanifestatie om meer bekendheid in België te krijgen. "Het is een heel andere aanpak dan wanneer je het binnen je eigen restaurants zou houden. Buitenmanifestaties hebben een massaal karakter met alle voordelen -maar zeker ook nadelen-vandien," zegt de heer Ruisch. Spijt heeft men zeker niet dat werd meegedaan met de actie:"Weers- omstandigheden heb je nooit in de hand, dat hadden we tegen. Jammer. Maar je leert erg veel van een dergelijke mani festatie. Bijvoorbeeld dat je geen leve ranciers kunt vinden die een groot publiek aankunnen. In België werkt het kleinschaliger. Je moet dus meerdere leveranciers inschakelen om bij voor beeld voldoende broodjes te hebben," zegt directeur Ruisch. Het blijft niet bij deze buitenactie. In september volgt een fietstrimtocht voor de familie met AC Restaurants als organisator. Een ding is zeker: Op de medewerking van het eigen personeel kan men rekenen. De vuurproef in Opheylissem werd met glans doorstaan. Groepsmanager De Rudder besluit la chend: "Ongelofelijk die modderpoel. Vanmorgen hebben ze het koelingssy- steem opgehaald. We hebben een trac tor moeten inschakelen. De koelings- machine was helemaal in de grond gezakt. Tien mensen hebben tevergeefs staan trekken, het lukte niet. Ik sta er nog versteld van dat desondanks ieder een bleef lachen."

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 4