ZO MAAR LSI VAN DE 678FILIALEN pagina 12 FLITSEN 1 Het AC-wegrestaurant Zevenaar maakt in de zomer maanden drukke tijden door. Aan de A 12, de snelweg Arnhem-Oberhausen, zijn er in het hoogseizoen dagen dat er alleen al 60 autobussen een stop maken bij AC- Zevenaar, dat 9 km van de Duitse grens af ligt. In juli 1963 werd in Zevenaar het eerste wegrestaurant van AC-restaurants geopend. De huidige vestiging da teert echter van 30 september 1975, toen de burgemees ter en de brandweer van Zevenaar het huidige wegres taurant openstelden op dezelfde plaats waar begin febru ari 1974 een felle brand de AC-vestiging volledig in de as legde. Na een horecaopleiding en de militaire dienst kreeg de heer J.F. Leunk bij AC-restaurants een interne opleiding, alvorens manager te worden, in oktober 1972, bij AC-Zevenaar. "Wat mij aantrekt in dit werk is de omgang met verschillende mensen, die met elkaar hetzelfde doel nastreven. Er zijn wel enkele spelregels nodig, voor het goed functioneren van een bedrijf als dit, maar dat is bij ieder spel dat sportief gespeeld wordt het geval. Deze afspraken komen echter langs democratische weg tot stand en dat stemt iedereen meestal wel tot tevredenheid. Ik denk datje geen leiding moet geven vanuit een ivoren toren, maar vanaf de vloer, tussen de mensen in. Je voelt dat deze werkwijze ook gerespecteerd wordt door de medewerkers, die zelf ook met goede initiatieven komen". Zo heeft men een jaar of vijf geleden bepaald dat alle fooien die binnenkomen in één grote pot gaan, waar iedereen uit meedeelt, maar waar ook de adoptie van een kind uit Indonesië en een rolstoel voor een De heer J.F. Eethuisje" Leunk in "Het aantal medewerkers spelen we sinds enige tijd squash in het vlakbij gelegen Tom Okker-Centrum en dat bevalt ons allemaal uitstekend. Ook hebben we onlangs een toernooi gehouden voor de medewerkers van het restaurant". Ondanks de natuurlijk niet altijd even regelmatige werktijden, heeft hij nog genoeg tijd over voor zijn hobbies. "Ik knutsel erg veel in huis, maar vind het ook leuk om al lang van tevoren bezig te zijn met het plannen van je vakantie. Daarnaast squash ik vrij fanatiek met collega's, heerlijk is dat. Vooral als je avonddienst hebt, is het erg plezierig om 's morgens vroeg nog even een partijtje squash te spelen". Brigitte Berntssen in souvenirshop Een grote souvenirshop maakt ook deel uit van het AC-wegrestaurant Zeven aar. Brigitte Berntssen ver koopt er naast koffie, thee, sigaretten, tijdschriften en boeken ook die dingen waar Nederland in het buitenland zo bekend om staat: de klompen en het Delfts blauw. "Het zijn voornamelijk buitenlanders die hier binnenkomen voor de souvenirs. In het hoogseizoen worden echt zo'n 100 paar klompen per maand verkocht, vooral aan Duitsers en Amerikanen. Het is in het hoogseizoen dan ook een bijzonder drukke tijd, in de wintermaanden is het veel rustiger en dan verveel je je echt wel eens", vertelt Brigitte Berntssen. Brigitte heeft eerst part-time in de souvenirshop gewerkt, maar is nu al weer 2Vi jaar vast werkzaam bij AC-restaurant Zevenaar. "Het bevalt me prima hier", zegt ze. "Je hebt in de souvenirshopje eigen stekkie en werkt geheel zelfstandig". Squash behoort ook tot haar hobbies, maar ook het "volgen" van haar vriend in de motorsport doet ze met plezier. "We gaan dan wel eens weekeinden weg naar wedstrijden. Zelf zou ik nooit aan motorsport doen, ik vind het veel te gevaarlijk. Maar het is een soort ziekte en mijn vriend krijg ik er dan ook niet meer vanaf". Brigitte Berntssen in niershop 'haar" souve- AC-restaurant Zevenaar, gezien van af de parkeerplaats. de keuken en in de winkel heb ik gewerkt. Ik vind het gewoon belangrijk te weten dat als je een biefstuk serveert, je ook weet waar en hoe deze wordt klaargemaakt", 'l'ot de grootste hobby van mevrouw van Zwieten behoort lezen, vooral boeken van Nederlandse schrijvers. Daarnaast ook nog handwerken. "Veel tijd houd je verder niet over naast het werk en je gezin. Maar gelukkig bestaat hier ook de mogelijkheid om in de toekomst wat minder uren te gaan werken, terwijl je nu in onderling overleg nog wel eens met een collega kan ruilen". Chef-Kok Frank Ligtvoet in OR Mevrouw van Zwieten: "Ik doe alles" Part-time medewerkster mevrouw A. van Zwieten ziet zichzelf in het restaurant als een soort manusje-van-alles "Ik doe alles waar ik nodig ben, zowel in de zaal, in de self-service aan de koude en de warme kant en zit ook wel achter de kassa. Maar ook in het restaurant, Karin Lierens: Uitgaan en tennissen Mevrouw van Zwieten invalide jongetje van is betaald. Als dit soort ideeën uit de mensen zelf komen, dan moet er sprake zijn van een goede werksfeer", voegt de heer Leunk er aan toe. Naast een personeelsvereniging heeft het AC-restaurant Zeven aar ook een Vestigings Personeel Kommissie (VPK) waar alle medewerkers deel van uitmaken en waar per afdeling een vertegenwoordiger zitting in heeft. In deze VPK worden allerlei zaken besproken die door de medewerkers zelf worden aangedragen. Daarnaast is men in Zevenaar zeer actief op het gebied van brandpreventie. "Bij de laatste ontruimingsoefening stond iedereen binnen vier minuten buiten en daar stond de brandweer behoorlijk van te kijken,vertelt de heer Leunk. Naast zijn drukke werkzaamheden heeft hij nog een aantal hobbies, waar hij zijn vrije tijd graag mee vult. "Mijn grootste hobby is cabaret, met name Herman van Veen. Maar ook muziek beluisteren, fietsen en squash doe ik erg graag. Met een vrij groot Chef-kok Frank Ligtvoet maakt sinds driejaar deel uit van de Ondernemingsraad, als afgevaardigde van AC-Zevenaar. "Leuk werk om er bij te doen en weer eens heel ander werk dan chef-kok "spelen" in de keuken.Je krijgt op deze manier meer te horen van wat er zich allemaal afspeelt in het concern", zegt Frank Ligtvoet. Via Holiday-Inn en AC-Oosterhout is hij in Zevenaar terecht gekomen, waar hij het uitstekend naar zijn zin lijkt te hebben. Ook de opleiding van leerling-koks behoort tot zijn werk. Een aantal medewerkers in de keu ken rondom het fornuis. Tweede van links chef-kok de heer Frank Ligtvoet. Na eerst ruim een maand part-time te hebben gewerkt, is Karin Lierens nu ruim twee maanden in vaste dienst bij het AC-restaurant Zevenaar. In augustus gaat ze een horecaopleiding volgen in Arnhem en heeft dus duidelijk plan in dit vak te blijven werken. Karin hierover: "Het bevalt me hartstikke goed, je ziet erg veel mensen en doet veel ervaring op die ook thuis goed van pas kan komen bij feestjes en verjaardagen. Je bouwt met je collega's ook een grotere vriendenkring op. Er heerst hier echt een goede werksfeer. Naar de film gaan, tennissen en uitgaan zijn de dingen die Karin het liefste doet in haar vrije tijd.Maar ook thuis haar moeder helpen doet ze met veel plezier. Genoemde medewerkers vormen slechts een klein deel van het grote aantal mensen (22 full- en 74 part-timers, met in het hoogseizoen hulp van 20 vakantiekrachten) dat bij AC-Zevenaar werkt. Het gehele gezelschap deelt in het hoogseizoen bij het behalen van recordomzetten mee in de feestvreugde. "Op drie avonden wordt er dan champagne gedronken, omdat niet iedereen op één en dezelfde avond aanwezig is, en dat initiatief wordt erg op prijs gesteld", vertelt manager Leunk tot slot. Karin Lierens

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 12