Het komt als in een Flits "De machinemoet net als jijzelf in topvorm "IN DE TUIN VERGEET IK ALLES" zijn Koperen jubilaris Nan Croughs over zijn hobby: "Kopstuiters" horen erbij FLITSEN pagina 11 fabriek de hele Yamaha ondersteboven en binnenstebuiten gekeerd, waarna het team van Jan weer enkele races heeft gereden om het geheel technisch bij te schaven. Dat blijft precisiewerk, dat veel races en trainingen nodig heeft voör het goed loopt. Maar het resultaat moet er dan ook naar zijn. Na een tiende plaats in Heeswijk is er eigenlijk niet veel meer van racen gekomen. De opgelopen schade in een trainingsronde, de dodelijke ongelukken op Ammerzoden en Venhuizen, waardoor alle stratenra- ces verder in dit jaar zijn afgelast door de bond en het wegvallen van een stijgende lijn in prestaties zijn daar schuldig aan. Op dit moment wordt de motor weer helemaal bekeken om toch nog iets van het jaar goed te kunnen maken. Weer komen de financiën en dus de sponsors op tafel: het tekort aan financiële steun zorgt er voor dat de mannen plus Karin niet kunnen doen wat ze willen..."Al leer je ontzettend veel door te rijden, maar ook van anderen. Ik hoop er nog lang mee door te kunnen gaan, al blijft het me mijn hele maandsalaris kosten", zegt Jan met glimmende oogjes. Hij eindigt met een verzoek: Jan wil graag weten of er binnen Ahold nog meer mensen zijn met zo'n peperdure hobby. Hij wil graag weten hoe die mensen dat regelen.Want hij blijft zoeken naar manieren om het beter te doen; het racen, het technische, de financiële klappers, de begeleiding, alles wordt verbeterd. En wat de klappen op het asfalt betreft zegt Jan: "Of je nou een nationale bent of een GP-rijder, je valt allemaal even hard." Motorcoureur Jan Wiersma (filiaal 1162 Amstelveen) 9 9 Nan Croughs begint met de asperges in zijn tuin: Het witte goud van||||| Noord-Li mburg. Wie het AH-fiiiaal in het Venlose centrum binnenloopt zal ongetwijfeld eens geconfronteerd worden met sector chef vers, Nan Croughs. Onlangs vierde hy zyn l2Vi -jarig jubileum by Albert Heyn. Aan de glimlach op zijn gezicht te zien, heeft hij het er best naar zijn zin. By navraag blijkt die veronderstel ling te kloppen. Zyn werk en zyn hobby, het tuinieren, zyn nauw met elkaar verbonden. Reden om Nan Croughs er zelf over aan het woord te laten. "Ik werk hier nu al ruim tien jaar. Ik heb eerst in Geleen en Hoensbroek gewerkt, maar toen dit filiaal werd geopend ben ik richting Venlo verhuisd. We hebben hier nu 56 personeelsleden. De meeste heb ik zien komen," zegt hij over zijn diensttijd bij AH. Voordien was hij werkzaam in de tuinbouw. Dat beroep werd zijn hobby. "Ik schaam me een beetje als ik moet zeggen hoe groot mijn tuin is," zegt hij verlegen. "Ik had eerst een tuintje van 50 vierkante meter. Dat was niks, ik kon me er niet in uitleven. Ik heb toen een huis in Baarlo gekocht met een tuin van 1500 vierkante meter. Daarin kan ik echt experimen teren." Zeker drie uur per dag is hij in zijn tuin te vinden. Met name de aandacht voor groenten is opmerkelijk. Croughs daarover: "Groenten en fruit dat verbouw ik graag. Asperges, champignons, sla, paprika, aardbeien, druiven, pruimen, bessen. Daarnaast ook nog wat bloemen." Met een dergelijke grote tuin, kan de familie Croughs lang niet alle eigen gekweekte produkten opeten. "Kennis sen en familieleden profiteren mee van onze tuin. Daarnaast probeer je ook zaken te ruilen met andere tuinders en hobbyisten. Dat loopt erg leuk." Die ruilhandel beperkt zich niet alleen tot de naaste omgeving: "Ik correspondeer met diverse tuinders over de hele wereld. Met name met mensen die wonen op Mallorca en in Brazilië. Van hen krijg ik dan zaad wat ik in mijn kas ga uitproberen. En mijn oom in Brazilië heeft nu echte Hollandse kasdruiven gekweekt van de stekken die ik hem stuurde," vertelt Nan Croughs enthou siast. De Venlose sectorchef vers gaat helemaal in zijn hobby op: "Voordat ik ga werken, loop ik even door de tuin. En na mijn werk ben ik vaak in mijn tuin te vinden. Nu ben ik aan het experimente ren met champignons. Ik ben benieuwd naar het resultaat. Echt, als ik in de tuin ben, vergeet ik alles om me heen. Dan voel ik me één met de natuur. Een fascinerende ervaring om alles te zien groeien en bloeien. Je kunt nu bollen kopen en in de grond stoppen. Dat geeft meer voldoening dan wanneer je een bos bloemen in het voorjaar bij een bloemist koopt," zegt hij vol vuur. Betekent zijn hobby dat hij op zijn afdeling de binnengekomen produkten extra kritisch bekijkt? "Klopt. Maar door snelle aflevering en betere planning is de kwaliteit van de groenten en het fruit bij AH erg vooruit gegaan. De kwaliteitsnorm is bijzonder hoog." JOOP MAAN (CS ZAANDAM) FANATIEK PENTEKENAAR Hij toont dat aan als hij vertelt, dat het werk pas af is als hij er zelf tevreden over kan zijn. "Behalve een gezicht", voegt hij daar aan toe: "Van de voeten tot aan de schouders gaat me lekker af, maar dan zo'n kop erop? Dat lukt me niet, hoor". cursus Toch heeft Joop Maan wel een cursus modeltekenen gevolgd, evenals een cursus over de technieken met waterverf en gouaches. Op dit moment is hij een trouwe leerling van de Rietveld-Academie in Amsterdam. "Daar leer ik het olieverven onder de knie te krijgen", zegt hij: "En het gaat er maar om dat ik straks als gepensioneerde technisch gezien vaardig genoeg ben om lekker aan de gang te kunnen blijven". succes Dat de werken van Maan de mensen aanspreken mag blijken uit de storm die vorig jaar in Wolvega heeft gewoed. "Iemand vroeg me op een expositie een leeg wandje op te vullen met wat tekeningen", aldus de artiest: "Dus ik heb daar een twaalftal werken geplaatst. Maar ik had me nog niet omgedraaid of er waren er negen van verkocht. En daar kwam ik helemaal niet voor!" expositie Al geeft het hem wel de voldoening die voor alles nodig is. "Maar om nou gelijk maar professioneel tekenaar te worden, dat zie ik na zo'n incidenteel succesje niet zitten". Enthousiaste collega's hebben al kopieën van pentekeningen op hun afdelingen opgehangen: "Al is het jammer dat door die kopie het effect gedeeltelijk verloren gaat" mijmert de heer Maan, die nog een wens op tafel brengt: straks, als hij 25 jaar bij Albert Heijn werkt, wil hij graag een expositie houden. "In het hoofdkantoor is er ruimte voor. Dat zou toch geweldig zijn!". "Als je valt tel je de klappen die je helm maakt op het asfalt", zegt de 26-jarige motorcoureur Jan Wiersma. In de kantine van de AH-vestiging in Amstelveen zit een handvol collega's van de medewerker van de afdeling kruidenierswaren, motor geluiden te produceren. En Jan lacht er hartelijk om: "Al zie je ze zelden langs de baan, hoor. Maar meeleven doen ze wel". Jan Wiersma is fanatiek waar het om motoren gaat. Dat gaat zó ver, dat hij soms niet naar een race durft te kijken wanneer hij noodgedwongen langs de kant moet. "Omdat dat frustreert!" Dat zal wel meevallen want wie naar de tweewielerfanaat luistert hoort niet alleen de liefde voor het gebeuren in zijn stem. Ook het nuchtere in hem, de rustige gebaren die hij af en toe maakt en het uitvoerige "carrière"- overzicht dat hij vantevoren al heeft geschreven ("...dat maakt het dacht ik een stuk makkelijker voor je...") laten zien dat hij zijn hoofd er altijd bij heeft. medewerking wordt het racen echt onmogelijk, geloof mij maar". carrière Jan startte zijn hobby in 1976 met een cursus, die vooraf gaat aan de licentie. Na een 250 cc. Harley Davidson kocht hij een even zware Yamaha, eind '77. Dit na een ongeluk op Zandvoort met de Harley en het eerdergenoemde sleutel been. Na het behalen van de licentie volgde de aankoop van een tweede Yamaha in'79, waarmee in verschillende races gemid deld een zeventiende plaats is behaald. Begin dit jaar heeft een monteur van de stuiteren Hoe vaak hij dan ook over het wegdek mag stuiteren. "Als je onderuit gaat probeer je dat hoofd er wel bij te houden", zegt Jan: "Je kijkt dan of alles nog werkt bij jezelf en dan kijkje naar je motor. Het feit dat er iets mis is gegaan is erger dan het ongeval zelf". Verschillende missers hebben het lichaam van Jan al aardig wat ongemakken opgeleverd: een gebroken middenhandsbeentje dat twee keer geopereerd moest worden. Verder nog een gebroken sleutelbeen ("Dat was op Zandvoort en het was Jack Middelburg zelf die er voor zorgde dat ik behandeld werd") en dat naast de "gewone" schaafwonden en kopstuiters. "Dat hoort er toch bij? Dat weet je vooruit", zegt hij: Maar de sport is datje dat tot een minimum probeert te beperken. Door bijvoorbeeld het tech nisch aspect te beheersen. De machine moet in topvorm zijn, net als jijzelf. Eerste klas materiaal, daar gaat het om". verzorging Hij gaat verder met praten over perfectie, die in de loop der jaren opgebouwd en aangeleerd moet worden. Het risico kan nooit voor 100% worden weggenomen, maar moet zo klein mogelijk blijven. Jan: "Je ontwikkelt een soort zesde zintuig ten aanzien van je materiaal. Je voelt het gewoon als er iets mis is..." Goede begeleiding is dan ook onontbeer lijk. Oud-schoolmaat Alexander Gho en Kees Heemskerk en Theo Dimmendaal zijn de mannen achter de schermen die de techniek, tijd en alle andere zaken langs de kant in de gaten houden. Karin Licht, ook werkzaam bij AH en in hetzelfde filiaal, zorgt voor Jan zelf. Al een hele tijd: "Als ik een seconde te laat in zicht ben wordt ze al ongerust", zegt Jan tevreden grijnzend. Dat het een dure sport is mag duidelijk zijn. Het team is dan ook heel erg blij met de twee "sponsors", Shell en Euro Leathers, die onder meer zorgen voor de kleding en gratis olie. Daarop voort bordurend peinst Jan: "Zoiets is toch een prima object voor Ahold? Denk je eens in: ik in de AH-kleuren en de collega's met de petjes op langs de kant... De ruim 30.000 mensen die bij ons langs de baan zitten kunnen daar toch niet overheen kijken. Trouwens, bij ons "nationale rijders" worden al veel coureurs voor alles gesponsord. Het lijkt soms het grote Grand Prix-werk wel bij ons", stelt hij onschuldig en gebaart: Zo is het en niet anders. "Maar", voegt hij er aan toe:" Ik heb over medewerking van AH helemaal niet te klagen hoor! De dagen die ik vrij mag nemen, soms nog onverwacht ook... ze doen daar niet moeilijk over. Zonder die "Het komt als in een flits", zegt de chef snijband-ontvangst van de cen trale slagerij in Zaandam, de halve eeuw jonge Joop Maan als hij praat over de geboorte van een idee, dat hij op papier wil zetten. Joop Maan is een fanatiek penteke naar en een zo mogelijk nog fanatie ker tuinier. "Ik heb in Friesland een klein optrekje, waar ik mijn heide tuin heb liggen", vertelt hij:" En daar staat ook mijn teken- en schilderspul. In mijn Amsterdamse flat heb ik geen ruimte voor een schildersezel". vuilnisbak Als hij een idee krijgt pakt hij direkt het nodige gereedschap om een schetsje te maken. Dat wordt dan later uitgewerkt, "Maar", zegt hij: "Als ik het niks vind gaat het zó de vuilnisbak in". Al gebeurt dat niet zo snel; in het gesprek wordt al duidelijk, dat de snijbandchef achter zijn lachje een enorme portie doorzettingsvermogen heeft zitten.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 11