Toko opent eerste camping supermarkt "nieuwe stijl" Kernpunten 'Toko '80" MARVELO BREIDT DROP ASSORTIMENT UIT Delicata mini-reepje Nieuwe vorm van kampwinkel Vraagjmarzachte^dt^neemttoe "Smullen op z'n Hollands" in AC-Restaurant Sevenum FLITSEN pagina 5 Drs. J. J. van der Burg Met een feestelijke bijeenkomst op het Ostara-vakantiepark De Zanding in Ot- terlo heeft op dinsdag 20 mei jl. de officiële opening plaatsgevonden van de eerste Toko supermarkt "nieuwe stijl"' van Toko Rekreatie Service, sinds kort een zelfstandige werkmaatschappij van Ahold. Deze opening, bijgewoond door vele leveranciers, Toko-medewerkers en ver tegenwoordigers van Ahold, vormt een belangrijke stap in het plan "Toko '80". Hoewel 35% van de mensen nooit drop koopt is Nederland toch een typisch dropland. Er is geen enkel land ter wereld waar men zo veel drop eet als juist in ons kleine landje bij de zee. In het koor der dropfabrikanten zingt Marvelo een uitstekend partjjtfe mee. Tot nu toe gebeurde dat uitsluitend in de Produktiebedrijf Marvelo haakt in op groeiend marktsegment door nu ook mini-reepjes te kun nen leveren. "Sommige ouders geven hun kinderen liever een klein reepje dan een grotere" merkte de heer F. Wester, mar keting-manager van Marvelo, op. "Wij hebben die trend onder zocht en op grond van onze bevindingen besloten ook met mini-reepjes te komen". In samenwerking met Albert Heijn bv werd onder het bekende Delicata-merk een mini-reepje ontwikkeld, dat in een aantal van 25 stuks als "uitdelertjes" ver kocht gaat worden. Het zijn mini's van echte choco lade, ongevuld, ze zijn alleen in de melksmaak verkrijgbaar om dat de voorkeur van de jeugd nu uitgaat naar melkchocolade. Albert Heijn is de eerste in Neder land die met echte chocolade in mini-vorm op de markt komt. Aan het op de markt brengen van de "Uitdelertjes" wordt een bij zondere actie verbonden: per zakje van 25 stuks wordt een mini-woordenboekje voor kinde ren bijgeleverd in een van de vijf belangrijkste vakantietalen: Engels, Frans, Duits, Italiaans en Spaans. Frans Wester: "Die actie begint kort voor het vakantiesei zoen. Wij geloven dat dit erg goed zal aanslaan. Er staan in de boekjes vooral woorden die de kinderen vaak gebruiken". Happies Onder de naam "Happies" brengt Marvelo voorts soortge lijke mini-reepjes voor de gehele detailhandel. Vanwege de hoge cacaoprijzen is de cacaoboter echter vervangen door z.g. CBE's (cacaoboter equivalenten), het geen overigens niet van invloed is op de kwaliteit. CBE's zijn vetten met dezelfde eigenschappen als cacaoboter. Marvelo heeft goede verwachtingen van de "Happies", want zo zegt de heer Wester, "Ze gaan er in als koek"! basissmaken zoet, zout en dubbelzout en dan zowel zacht als hard. Aan dit assortiment zyn twee smaken toege voegd: zachte salmiakdrop en honing- drop. Een derde nieuwe smaak "zachte zwarte bessendrop" wordt momenteel uitgetest. "Er zit een stijgende lijn in de consump tie van zachte drop," vertelt de heer F. Wester, marketing-manager van Mar velo, "Dat bemerken wij ook terdege. Wij leveren - al zeggen we het zelf - een uitstekende kwaliteit. Het eet allemaal lekker weg". De dropmarkt heeft jarenlang een be hoorlijke groei vertoond, maar na enkele jaren van een toeneming van het gebruik van niet meer dan 2% is de rek er nu wel zo'n beetje uit. "Die groei was ook wel te danken aan het beeld van "gezond heid", dat door drop werd opgeroepen. drogist De verkoop liep dan ook in belangrijke mate via een afzetkanaal als de drogist. Tegenwoordig wordt er meer verkocht via de levensmiddelenhandel en de markten". Over de dropeters is vrij veel bekend. 33% van de drop wordt gegeten door de huisvrouwen. 16% door de mannen en de rest door de kinderen gelijk verdeeld over de leeftijdsgroepen tot 12 jaar, van 12 tot 16 jaar en van 16 tot 20 jaar. 'actualiteitsdrop De wijze waarop het assortiment er uitziet speelt een belangrijke rol. Mar velo kende al de z.g. Bongo-serie en de Dik-voor-mekaar-drop. Dit jaar komt er een andere "actualiteitsdrop" in de vorm van Asterix-drop. "Het gaat hier bij niet om andere dropsmaken maar het is een kwestie van vormgeving, hoe de dropjes er uit zien. Met de Dik-voor mekaar-drop had Marvelo zo'n succes, dat de produktie de vraag niet kon bijhouden. Nu zit er een ruime marge tussen de introductie bij de handel op de Zoetwarenbeurs en de verkoop in de winkels, die in september zal starten. Marvelo gaat zich ook meer op de export richten, maar elders in de wereld staat men (nog) niet in de rij voor Nederlandse drop. Er lijken mogelijkheden te liggen in West-Duitsland en ook in Zweden, al heeft men daar tot nu toe meer belang stelling voor veterdropsoorten. zout en zoet Toch blijft onze Zaandamse dropfabriek attent op alle mogelijkheden. In het laboratorium probeert men allerlei sma ken en combinaties uit en wie weet komt er nog eens een bijzondere dropsoort uit deze probeersels voort. "Voorlopig heb ben we echter onze handen nog vol aan de gebruikelijke drop," Aldus de heer Wester, "Bovendien houdt de consu ment het toch nog steeds in hoofdzaak bij zout en zoet. En wij dus ook". Dit houdt o.m. in dat als deze nieuwe opzet slaagt, de kampwinkels van Toko - op dit moment een 50-tal vestigingen op campings en recreatieparken - waar mogelijk worden omgevormd tot een volwaardige supermarkt op de camping. In een aantal gevallen zal dus het van oudsher bekende beeld van de eenvoudig ingerichte kampwinkel met een beperkt assortiment verdwijnen. Hiermee kan een antwoord worden gegeven op zowel de veranderde wensen van de consu ment, ook in zijn of haar vrije tijd als op het gewijzigde patroon in het toerisme. Over deze andere wijze van vakantie besteding sprak tijdens de opening in Otterlo Drs. M.W.M. Doll, hoofd van de hoofdafdeling toerisme van het Mi nisterie van Economische Zaken. "Er valt een duidelijke opleving te consta teren van het in eigen land op vakantie gaan. En de overheid wil dit alleen maar bevorderen. Naast een versterkte pro motie van vakantiebesteding binnen onze grenzen en de nodige aandacht voor de juiste verhouding prijs/kwaliteit is o.m. het verlenen van een optimale service op bijvoorbeeld campings nood zakelijk", aldus de heer Doll. "Bij dit laatste kan de overheid echter slechts helpen knelpunten op te lossen. Bij de daadwerkelijke uitvoering van die goede serviceverlening speelt het bedrijfsleven, leiding en personeel, een belangrijke rol. Wat Toko met Toko '80 wil bereiken In het AC-Restaurant te Sevenum werd op 27 junij.l. een actie gehou den onder het motto: "Smullen op z'n Hollands". In samenwerking met diverse specia listen op het gebied van originele Ne derlandse produkten werd een scala van dranken en spijzen van Neder landse bodem en van Nederlandse, internationaal bekende viswateren aangeboden. Gedurende de actieperiode, welke op 6 april jl. van start ging, vormde het Nederlandse produkt dan ook hét middelpunt van de menukaarten, met in de maanden mei en juni speciale aandacht voor de Limburgse asperge en gedurende de gehele periode pof fertjes en diverse kaassoorten. In de weekends waren er daarnaast attrac ties op het gebied van muziek, volks dansen, oude ambachten e.d. De medewerkers van het restaurant gingen gekleed in verschillende, echte Nederlandse klederdrachten. Het doel van de actie in het AC- Restaurant te Sevenum was om de Nederlandse bezoekers nader kennis te laten maken met produkten uit eigen land en de buitenlandse gasten met het Nederlandse voedselprodukt. voldoet hierbij aan onze uitgangspun ten". Hoe Toko dat met zijn nieuwe winkelformule doet verklaarde Drs JJ. van der Burg. directeur Detailhandel divisie Ahold. "In een Toko-supermarkt enz. kan de recreatieve consument alles vinden wat zijn verblijf op de camping veraangenaamt. Het assortiment is zo volledig dat hij of zij voor het doen van boodschappen de camping niet behoeft te verlaten. Door de volledigheid van het assortiment kan de consument ook kiezen en vergelijken. Daarbij is er een ruime keuze aan "fris en vers" in een winkel die ruim en overzichtelijk is ingericht. Zo wordt voldaan aan de huidige con sumenten-wensen, aldus de heer Van der Burg. "Kenmerkend voor de nieuwe Toko-winkelformule is verder dat de artikelen zodanig zijn gegroepeerd dat het typische "van dag tot dag" en zelfs "van uur tot uur" boodschappen doen op de camping wordt vergemakkelijkt. Met name voor de toeristische kampeer- Drs. M. W. M. Doll der is de winkel zijn voorraadkast. Het is geen uitzondering dat zo'n klant de winkel 2 k 3 maal per dag bezoekt". Al met al kan met de nieuwe winkel formule van Toko Rekreatie Service het verblijf op de camping comfortabeler worden waardoor het bedrijf op zijn wijze een bijdrage levert aan het toe genomen toerisme in eigen land. Deze zomer beproeft men de formule in drie vestigingen, naast Otterlo één op "het Flevostrand" (Dronten) en een op 't Wolfsven" te Mierlo. Als deze winkels het succes oogsten dat men ervan ver wacht zullen meer Toko-vestigingen worden aangepast. Naar aanleiding van de opening van de eerste Toko-supermarkt "nieuwe stijl" geeft de heer M.J Pasman, merchandiser/operations van Toko Rekreatie Service bv de volgende toelichting op het plan "Toko '80": kampwinkel een minder goed imago; het is er duur, het assortiment is beperkt en onoverzichtelijk opgesteld en op een goede service kun je nauwerlijks rekenen. In de formule van de kampwinkel, zoals wij die nu al geruime tijd hanteren, staan echter de elementen "niet duur", "volledig assortiment", "goede ser vice" en "overzichtelijk winkel" voorop". "Een onderzoek heeft uitgewezen dat het onderscheid tussen de kampwin kel in het algemeen en onze campingwinkel niet duidelijk genoeg was. Zo zijn we met "Toko '80" tot de complete supermarkt op de camping gekomen. Ik kan het volgende rijtje met kenmerken van deze nieuwe winkel opsommen: meer sfeer door het aanbrengen van luifels zowel in als buiten de supermart; de diverse afdelingen van de winkel hebben verschillende (eenheids-) kleuren; de groenteafdeling omvat zowel vers, diepvries als gedroogde, blik- en glasconserven; in de vleesafdeling worden naast het traditionele (diepvries-) vleesassortiment ook vlug-klaar artikelen, van halve kip tot en met kant en klare barbecuepak ketten, gebracht; de vers broodafdeling is aange vuld met diverse gebaksoorten; in de overige versafdelingen hebben we een kaasboetiek, een grote keuze in salades, vleeswa ren, vis en een zuivelafdeling waar de toetjes de belangrijkste plaats innemen; de presentatie van wijnen, party artikelen en non foodartikelen is kwalitatief verbeterd; tot slot: er is een in zijn geheel gekoelde afdeling voor het bier en de frisdranken. Iedere kam peerder heeft zo toch een koelkast bij de hand." Volgens de heer Pasman zijn de eerste reacties van de klanten op de camping positief. "De mensen komen meer in de winkel en er wordt duidelijk meer besteed. Onze bedrijfsleiders van de drie eerste proef-filialen, de heren Nederstigt (Flevostrand), Van Dodewaard ('t Wolfsven) en Kwekkenbos (De Zanding) zien het seizden '80 dan ook zonnig tegemoet". flWWV

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 5