Miro's fotowedstrijd voor kinderen enorm succes Interne accountantsdienst verschaft stuk zekerheid Dagtochten gepensioneerden weer achter de rug pagina 4 FLITSEN De functie van de Interne Accountantsdienst bestaat uit het verrichten van dié activiteiten, werkmethodes en controles, welke gericht zijn op het ondersteunen van het management. Zo luidt een desbetreffende passage in het recent verschenen Intern Jaarverslag van Ahold die is ontleend aan een in oktober vorig jaar opgestelde beleidsnota over de - voorgenomen - werkzaamheden van de IAD. Dit stuk werd de RvB toen ge presenteerd door drs. H. Hooit, sedert 25 juni 1979 het nieuwe hoofd van deze dienst, met het doel een zelfstandige IAD op te zetten. Daarmee gaat de dienst geleidelijk een andere positie binnen de onderneming innemen dan in het verleden het geval is geweest. Pratend met de heer Hooit blijkt er inmiddels al het nodige te zijn veranderd: het aantal medewerkers is sterk uitgebreid en er wordt druk geadverteerd om de totale bezetting in de loop van dit jaar op twintig man te brengen. geschiedenis Nog maar in 1974 startte de IAD met één man, onder leiding van een accountant die tevens hoofd concern- administratie was. Twee jaar later werd het medewerkertal uitgebreid tot vijf man. In die tijd controleerde de dienst een aantal jaarrekeningen van kleine dochtermaatschappijen en er werden een aantal kleinere onderzoeken ver richt. Door het vertrek van de interne accountant drs. J. van Stijgeren werd kort daarop de leiding ongeveer een jaar lang waargenomen door de externe accountant drs. R. Veenstra. Geduren de die periode volgde opnieuw een uitbreiding van het personeelsbestand. Van de administratie werden zes man overgeplaatst naar de IAD om te worden belast met de functie van filiaalcontro leur, opdat de specifieke controle beter kon worden gebundeld. Aldus was de situatie tot aan de komst van de heer Hooit. Nadien werd nog een aantal medewerkers aangetrokken, zo dat de dienst thans veertien medewer kers telt. Bij de nagestreefde uitbouw tot twintig man in de loop van dit jaar, komt de functie verdeling er als volgt uit te zien: 1 hoofd IAD; 5 controleleiders; 2 adjunct-controleleiders filiaalcontrole; 4 assistentaccountants; 6 filiaalcontro leurs; 1 secretaresse en 1 automatise ringsaccountant. opdracht Eenvoudig gesteld komt de taakop dracht van de RvB aan de IAD als stafdienst er op neer, dat alle procedures en richtlijnen die door de bedrijfsleiding worden vervaardigd, dienen te worden gecontroleerd terwijl de dienst tevens wordt geacht te adviseren omtrent eventuele verbetering ervan. Dit betreft alle werkmaatschappijen van Ahold, zowel in binnen- als buitenland. De heer Hooit: "De IAD richt zich om kort te gaan met name op procedures die betrekking hebben op geld en goederen. In de praktijk betekent dat, dat de IAD de geldstroom controleert van het moment van kassa-afrekening tot en met de storting bij de bank, alsmede alle richtlijnen die daarmee verband hou den. Op het punt van goederen gaat het vooral om controle op de beprijzing. Als de klant in de krant leest dat iets een gulden kost, moet het ook voor dat bedrag in het filiaal te vinden zijn". Om een inzicht te krijgen, hoe veelomvattend een en ander is, hoeft men wat het incasseren van geld betreft alleen al te denken aan de verschillende afrekensystemen binnen het concern. Oude kassa's werken nog met een mechanisch telwerk, maar de nieuwe werken met elektronische gegevens. Het zal duidelijk zijn dat dit ten aanzien van correcties, aanslag en controle verschil lende procedures vereist. Neem verder de Miro-kassa's die zijn aangesloten op een minicomputer. Dat stelt weer heel andere controle-eisen. En dan gaat het in totaal om ruim 655 filialen die een tot tweemaal per jaar steekproefsgewijs aan bod moeten komen, nog afgezien van het verloop van de geldstroom via alle overige werk maatschappijen. Een voorbeeld van de goederen-controle: de IAD heeft recentelijk - in nauwe samenwerking met de DCs en mensen van de administratie - voorraad opgenomen in de verschillende DC's - een 'check' of de voorraad op papier overeen kwam met de werkelijke voorraad. Een zaak die uiteraard van groot belang is voor juiste aflevering van goederen aan de filialen. Bij Miro is de IAD doende om na te gaan of de inkopen in het bedrijf goed worden doorgevoerd met het oog op beprijzingen, betaling aan leveranciers enz., hetgeen ook weer van belang is voor het bepalen van de bruto-winst van Ahold. zekerheid De heer Hooit: "Er ligt een enorme afstand tussen wat op het ene niveau wordt afgesproken en het doorvoeren daarvan 'op de vloer'. Door middel van goede regels wordt nu de zaak overbrugd, zodat men de betreffende procedures ook kan naleven. Het gaat erom dat alle mensen in de organisatie weten dat er een brok controle van een Van links naar rechts; R. Hogeweg, R. Keuning, J. Makkinga, P. Mars, A. de Bruin-Baarsen, Y. Meyn, Staande H. Hooit, L. Rol R. Plasmeyer, B.v.d. Toom, P. Klaver R. van Luit en P. N'euvel. Z.v.d. Lingen ontbreekt op de foto onafhankelijke instelling achter zit. Daarin schuilt het nut van een dienst als de IAD: het verschaffen van een stuk zekerheid op alle fronten dat het effect van bepaalde activiteiten uiteindelijk in het filiaal doorwerkt. Een goed voorbeeld is de bemoeienis van de IAD met het computercentrum van Ahold, omdat een groot aantal activiteiten dóór middel van dat systeem loopt en de betrouwbaarheid van de gegeven informatie door het computer systeem telkens moet worden afgestemd met de mensen die er gebruik van maken. Waarbij alles draait om de controle op kwaliteit, betrouwbaarheid en effectivi teit. Daarnaast heeft de IAD de controle op de juistheid van de resultaatsverant woording van de respectieve directies die naar de RvB worden gestuurd." Het spreekt vanzelf dat een dergelijke taak de nodige eisen stelt aan de huidige en toekomstige IAD-medewerkers. De functie van de filiaalcontroleur - onder wie ex-filiaalmedewerkers - ligt feitelijk op administratief niveau. Van de controleleiders wordt gevergd dat zij een SPD I en Il-opleiding, of een gespecialiseerde accountantsstudie vol gen en daarnaast kijkt de dienst bovendien uit naar enige afgestudeerde accountants. De heao-ers tenslotte naar wie de laatste tijd veelvuldig wordt gevraagd via advertenties in de kranten, dienen binnen een aantal jaren op het niveau van controleleider te staan, met specialiteit op het gebied van automati sering en controle. Zo timmert de IAD hard aan de weg naar de toekomst. Ter meerdere zekerheid voor alle geledingen binnen het concern. De jaarlijkse dagtochten voor gepensio neerden van Ahold zijn weer achter de rug. De reis ging dit jaar richting Duinrell, het Wassenaarse recreatiepark dat vele attracties telt. Verdeeld over zes verschillende groepen werd op 6 en 8 mei, 20 en 22 mei en op 3 en 5 juni vanuit verschillende plaatsen in ons land met de touringcar afgereisd. Nadat onderweg koffie was gedronken werd tegen het middaguur gestopt voor de lunch. Daarna vervolgde het gezelschap de reis langs vele toeristische routes en ging richting Kagerplassen, waar een boottocht over de plassen werd gemaakt. Van hieruit ging het "gepensioneerden gezelschap" naar Duinrell, waar aller eerst het recreatiepark werd bekeken. Op bijgaande foto één van de groepen gepensioneerden op weg naar Duinrell. In het volgende nummer van Flitsen, dat begin augustus verschijnt, worden meer foto's van de dagtochten voor gepensio neerden opgenomen. Het diner werd in Duinrell gebruikt in het restaurant De Schaapskooi, nadat men eerst nog een aperitief had gedronken. Rond zeven uur 's-avonds kwam er een einde aan de dagtochten, die ook dit jaar weer een groot succes waren. Ook de afdelingen van Veilig Verkeer Nederland lieten zich niet onbetuigd. Zo werd er bijv. in het filiaal Vlissingen, gedurende de aktie een stand geplaatst van Veilig Verkeer Nederland. Voor de 100 winnaars (10 per filiaal) hield het bij de prijzen: fiets, kamera's en parkersets niet op, want op 10 mei volgde een extra aktiviteit. Op deze zonovergoten dag haalden 5 bussen de winnaars en ouders van het station Eindhoven op, alwaar ze met de N.S. gratis naar toe gekomen waren, om ze naar de Veilig Verkeer Nederland -verkeers-tuin te brengen. Daar wachtten de kinderen en ouders een extra feestprogramma en een extra prijsuitreiking. Witte Porsche Het geheel werd erg leuk van gesproken woord voorzien door Prof. Ir. A. Heetman, landelijk voorzitter van Veilig Verkeer Nederland. Het hoogtepunt was de met sirene en zwaailichten binnenstormende politieporsche. De functionarissen van het porscheteam waren de gehele middag voor deze aktiviteit ingezet en begonnen hun bezigheden met het uitdelen van posters (zie foto). Tijdens de huldiging ontvingen de eerste prijswinnaars een prachtige kodak camera en alle winnaars een oorkonde, een fotoalbum en natuurlijk een prachtige vergroting van hun eigen foto. Voor gratis natjes en droogjes was natuurlijk gezorgd, al met al een fantastisch uitstapje voor de prijswinnaars van de fotowedstrijd. In 10 Miro's werden de resultaten, 200 foto's per filiaal, in een tentoonstelling getoond en verleende de plaatselijke politie ruime medewerking, met name bij de prijsuitreiking op 3 mei jl. 1000 jonge Miro klanten [ca. 12 jaar] namen deel, met een te leen gegeven kamera, aan de Miro fotowedstrijd met als thema "Kind in het verkeer".

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 4