ZO MAAR Lfl VAN DE 678FILIALEN pagina 12 FLITSEN IIWll i Voor de Toko-Laag Kanje waf juni een feestelijke maand. Het 20-jarig bestaan van dit filiaal vormde de aanleiding om alle oud-bedrijfsleiders begin juni uit te nodigen voor een borrel en een warme maaltijd. Voor de huidige be drijfsleider Gerard Haer betekende dit gezellige samen zijn een welkome afleiding van de drukke werkzaam heden op het 40 ha grote campingterrein Laag Kanje, dat te vinden is in de bossen rond Maarn. Samen met zijn vrouw Lidy runt Gerard op Laag Kanje de kampwinkel, de friteskiosk, het restaurant en de bar. Met daarbij in het hoogseizoen, de weekeinden en op de feestdagen de hulp van 13 part-timekrachten, die met veel plezier en ijver hun werk doen. Van half maart tot half oktober is de Toko-vestiging op Laag Kanje geopend, waar 900 standplaatsen zijn voor tenten, caravans en zomerhuisjes. Daarnaast behoren ook veel dagjesmensen tot de bezoe kers. "Alles staat of valt hier met het weer. Als het weer slechter is, dan merk je dat direct aan je omzet", vertelt Gerard Haer. Drukte in de snackkiosk weer opgebouwd worden, er moeten goederen besteld worden, de opge slagen non-food moet weer worden uitgepakt, kortom, je bent ruim twee weken bezig om weer alles in orde te brengen voor het nieuwe seizoen." "Het is hier hollen of stilstaan", vult Lidy aan. "In die aanloopperiode, gedurende de feestdagen en mooie weekends en in het hoogseizoen is het vreselijk druk, maar daar tussenin houd je echt nog wel eens tijd over voor jezelf." Deze vrije uurtjes brengt Lidy Haer ook wel door in Bussum, waar ze wonen. "Alleen in het hoogseizoen en gedurende de en na het werk. Toen ik hier kwam, ben ik in de winkel begonnen, maar werk nu vooral in de bar en de snackbar, waar het soms behoorlijk druk kan zijn. Met name in de bouwvakvakantie en Pinksteren is het hier echt een heksenketel." Bij een rondleiding door de kampwinkel treffen we op de groentenafdeling Willem de Groot aan, de "chef vers", zoals hij zichzelf noemt. Zijn ouders staan al 9 iaar od de camping Laag Kanje, zijn zus was al caissière in de kampwinkel, zodat het voor Willem een koud kunstje was ook in de Toko aan het werk te komen. "In de zomer ben ik hier altijd zes weken achter elkaar, maar help ook in de drukke weekeinden en op de feestdagen." De kans dat Willem na zijn eindexamen een vaste werkkring gaat zoeken in het recreatievak is niet uitgesloten. "Het lijkt me echt wel wat om dit soort werk later ook te doen, maar beslist nooit in een winkel in de grote stad. Zelf woon ik in Utrecht, kom daar wel eens in een supermarkt en zie dan wel dat het heel anders is dan werken in een kamp winkel." Loes Haer: "Je doet van alles" Loes Haer, de zus van bedrijfsleider Gerard, komt al voor het derde seizoen vanuit Amsterdam naar Laag Kanje. "Zolang ik nog op school zit, wil ik dit werk in de Toko blijven doen. Als je echter een baan hebt gevonden, heb je meestal nog maar 3 of 4 weken vakantie en die wil ik gebruiken om zelf op reis te gaan. Want al vind ik dit werk erg leuk, ik zou niet de hele vakantie willen werken", aldus Loes Haer. De teamgeest en saamhorigheid vindt ook Loes opvallend groot in het groepje van 13 part-timers. drietal kantoorbanen. "Maar dat beviel me helemaal niet. Ik heb toen bewust gekozen voor het recreatievak. Op Laag Kanje kreeg ik gelijk een dubbelobject (winkel en horeca, red.), omdat ik op Duinrell onder de heer Pasman zowel winkel als horeca-ervaring had opgedaan. Van deze stap heb ik nooit spijt gehad, het bevalt me hier uitstekend", aldus Gerard Haer. Werken in een Toko-vestiging is anders dan het werken in een AH-of Simon-filiaal in de stad, benadrukt bedrijfsleider Haer. "Je moet van allt markten thuis zijn. Je staat in de winkel, achter de bar, neemt de lege flessen in, bakt patates-frites, maakt de maaltijden in het restaurant klaar, maar organiseert daarnaast ook bingo-, klaverjas- en dansavonden. Maar je onderhoudt ook een geheel andere band met je klanten, die hier soms wel vijf keer op een dag in de winkel komen, dan in een stadsfiliaal. Daarbij komt dat er op Laag Kanje 7 dagen in de week gewerkt moet worden en je alleen in weekeinden vaak al de 40-urige werkweek overschrijdt. Dit alles hoort nu eenmaal bij het werken in de recreatiesector, zeker met een horecavestiging erbij. Aantrekkelijk blijft het vanwege de organisatie-vrijheid die je hier hebt." Lidy Haer: "Omdat je getrouwd bent, moet je gewoon mee" Echtgenote Lidy Haer is van de ene op de andere dag in het recreatievak gerold. Voorheen had zij een full-time baan als verpleegkundige in het Lucasziekenhuis te Amsterdam, werk dat ze nog steeds in de winter maanden uitoefent. "Ik had nog nooit op een camping-of recreatiecentrum gewerkt, maar omdat je getrouwd bent, moetje gewoon mee", zegt Lidy Haer lachend. In de kampwinkel zit zij achter de kassa, verzorgt het non-food assortiment, maar bemoeit zich ook veel met de opvang en begeleiding van de part-timekrachten. "Voor het grootste deel zijn dit familieleden, kennissen en vrienden, omdat je toch wel naar mensen zoekt die je een bepaald vertrouwen geven. Het grootste deel van de huidige 13 part-timers werkt hier nu al meer dan 4 jaar, maar van die groep vallen er door eindexamens een stuk of 6 weg, wat ik bijzonder jammer vind. Het is een fijne ploeg, waarin iedereen erg hard meewerkt en daarnaast ook de gezelligheid voorop laat staan". Terwijl we zitten te praten in de woonkamer van het naast de winkel gelegen zomerwoonhuis van de familie Haer, blijkt dat Lidy en Gerard die gezelligheid zelf ook erg belangrijk vinden. Tijdens het gesprek komt er regelmatig een medewerker uit de winkel binnen lopen, om te vragen wat de tomaten, komkommers e.d. kosten. Gerard heeft weinig moeite met deze prijzen en geeft al pratende antwoord. Ook in de maanden dat de Toko-Laag Kanje gesloten is, blijft de heer Haer in dienst van Ahold. Hij heeft dan een functie bij de Dienst Technische Projecten Simon of bij de Toko-rekreatieservice. "Maar dat is slechts voor drie maanden, want nadat we half oktober de winkel op Laag Kanje achter ons dicht trekken, na eerst alles opgeruimd te hebben en de nog aanwezige goederen retour te hebben gestuurd, gaan we eerst 6 weken op vakantie. In de winter maanden wordt de winkel dan gebruikt als opslagplaats voor caravans, die er half maart weer uit moeten. Alles moet dan in maart Lidy Haer, lachend achter de kassa weekends overnachten we op Laag Kanje. In het voor- en naseizoen rijden we dagelijks op en neer." Ronald Kamerling: al zes seizoenen Ronald Kamerling, is één van de part-timekrachten die reeds lang werkt in dit Toko-filiaal. "Ik ben nu aan mijn zesde seizoen begonnen en vind het nog steeds een fijne baan. Vooral ook omdat we met elkaar één grote familie vormen, tijdens- voor- "Iedereen helpt elkaar. Maar je móét wel met elkaar kunnen opschieten, want je werkt 6 weken achter elkaar samen en trekt ook vóór het werk en na sluitingstijd met elkaar op. Daarna wordt er gezamenlijk schoon gemaakt en voordat iedereen dan naar bed gaat is er meestal nog wel tijd voor wat gezelligs". De overige part-timers waren tijdens ons gesprek, dat op een doordeweekse dag plaatsvond, niet aanwezig, uit bovenstaande eensgezinde woorden mogen we echter aannemen dat ook zij het best naar hun zin hebben in de Toko-Laag Kanje. En ook de klanten maken een tevreden indruk, zodat bedrijfsleider Gerard Haer en echtgenote Lidy al heel wat bereikt lijken te hebben in de 4 jaar, dat ze nu werken op het Toko-filiaal op het campingterrein Laag Kanje bij Maara. Na eerst een aantal jaren als part-timer, naast zijn schooltijd en militaire dienst, op het recreatiecentrum Duinrell in Wassenaar te hebben gewerkt in het Toko-filiaal aldaar, doorliep de heer Haer na zijn militaire diensttijd een Bedrijfsleider Gerard Haer neemt de voorraad op "Chef-vers" Willem de Groot

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 12