COR-Relatie COR-Relatie COR-Relatie JAARCIJFERS IN DE COR COR-Relatie Op bezoek bij Wijzigingen in de COR OR DND en OR CD Waar een ieder gelijk denkt wordt niet veel gedacht IFERS pagina 7 D. van Eik, OR Simon J. H. W. Hermans, OR Miro L. Rummens, OR Albro Zwanenburg a g teken vakatures zijn bezet. Het roeid. Overigens wilde hij n het personeelbeleid niet bezetting van de perso- personeelbeleid is primair :heer D. van Eik (Simon) gegeven zien aan het is van mening, dat hier al R over gesproken en via de in Flitsen is er het nodige Jverda (Distributiecentra) sociale problematiek niet regen. Dat kwam z.i. ook voren. De heer A.Heijn gement verantwoordelijk is lat dit onderdeel bij elke spekten dat doen. Het was er in de distributiecentra naaste toekomst. De heer list het personeelbeleid uit rlijk met de vakbonden is nafhankelijke rol van de t wel?" zo vroeg hij zich vel?" De heer Van Dun: het evenwaardig afwegen zichte van andere zaken, tuigd is geworden dat een it niet zeggen, dat er geen personele aspekten." De de heer J. van der Velden, i. Deze achtte het verant- lal beleid bij Ahold op een i voeten" heeft gekregen, n belangrijke inbreng van :gend: "Er kan alleen een ïen in samenwerking van i het personeel. Daarbij is i, maar als er een zeer kan ieder daar zeker met t mogelijk zijn dit sociale rfijnen. Er is altijd wel bij ng bij nodig en daar wens Begroting 1979 ten opzichte van 1978; wer kelijkheid 1979 ten opzichte van 1978; begro ting 1980 ten opzichte van 1979. In de Over legvergadering van donderdag 10 april 1980 kreeg de Centrale Ondernemingsraad een lawine van cijfers en gegevens gepresenteerd door drs. L. Coren als toelichting op het jaarverslag 1979. De werkgroep "Financieel/ Ekonomisch Beleid" van de COR had zich al eerder over dit verslag gebogen en de heer Coren vooraf een aantal vragen toegezonden ter beantwoording in de vergadering, die ook werd bijgewoond - voor het laatst - door de heer D. Vethaak, het scheidende lid van de Raad van Bestuur en de commissarissen dr. J. de Vries en de heer J. van der Velden. De heer Drs. Coren wees in de allereerste plaats op de maatschappelijke betekenis van het Ahold-concern: ruim 22.000 gezinnen zijn er voor wat betreft hun boterham van afhankelijk. Hij wees er voorts op, dat men niet ongerust behoeft te zijn over de tot uiting komende afwijkingen van de werkelijkheid ten opzichte van de plannen: "Plannen komen in feite nooit uit. Er zijn altijd wel redenen voor afwijkingen. Die redenen zijn interessant voor de beoordeling van de verdere ontwikkelingen." Uit de cijfers bleek, dat Ahold in Nederland het marktaandeel nog iets heeft weten te vergroten. Binnen het concern zijn er verschillen in ontwikkeling en bijdragen tot de winst. Daar wil men uiteraard wel iets aan doen, maar de heer Coren stelde nadrukkelijk, dat die verschillen er altijd zullen zijn. Ook binnen de afzonderlijke werkmaatschappij en zijn die aanwezig: goeddraaiende en minder winstgevende winkels en hetzelfde geldt voor produkten of produktgroepen in de winkels. "Het gaat ook om een stukje solidariteit binnen het concern," meende de heer Coren, "Uiteindelijk zijn de totaalcijfers het belangrijkste." Op een vraag van de heer A.J. Plagge antwoordde de heer Coren, dat Bi-Lo van oudsher gebruik maakte van huurpanden. Mede door de inflatie in de Ver. Staten zou het in eigendom hebben van de panden niet ongunstig zijn geweest. Er wordt wel naar gestreefd om samen met financiële instellingen onroerend goed te verwerven op ongeveer dezelfde basis (50/50) als in Nederland het geval is. Bi-Lo huurt nu nog vaak tegen betrekkelijk lage prijzen op langjarige contracten. Ook in de V.S. gaat men echter meer en meer tot huurindexering over. De heer C. Schoon had geconstateerd, dat de 120 oprichters aandelen waren omgewisseld in gewone aandelen. De heer Heijn zette uiteen, dat deze aandelen in 1947 - toen het bedrijf een open NV werd - waren ontstaan met twee speciale rechten: het maken van voordrachten voor de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen en een extra winstaandeel. Het eerste recht was door een wettelijke rege ling vervallen en van het andere recht was al een aantal jaren geleden door de houders van de bewuste aandelen (de familie De COR-pagina's komen tot stand onder ver antwoording van de COR en vallen dus buiten de verantwoording van de redactie van Flitsen. Reacties met betrekking tot COR-Relatie dienen dus niet opgestuurd te worden naar de redactie van Flitsen, maar naar de heer J. Nijssen, secretariaat COR, Antwoordnummer 97 te Zaandam Heijn) gezegd, dat het eigenlijk niet meer paste in de huidige tijd. Daardoor was dit recht op een extra winstaandeel een aflopende zaak geworden en verloren de oprichtersaandelen hun speciale betekenis. Vandaar de omzetting in gewone aandelen. De heer F.J. Petra informeerde naar de betekenis van de Stichting Ahold Continuïteit. De heer Vethaak vertelde, dat deze een bescherming biedt tegen een ongewenste overname: men kan bij de stichting aandelen plaatsen tot 50% van het uitstaande kapitaal, waardoor men een ongewenste ontwikkeling kan tegenhouden. Een andere opmerking van de heer Petra betrof de ontwikkelingen in Spanje met de overneming van het bedrijf Contur. De COR had hier nooit iets over gehoord. De heer Heijn betreurde dat. Toen de heer G.J. Heijn hem plotseling als voorzitter moest vervangen had deze er niets over gezegd omdat hij niet precies wist welke informatie hij de COR zou moeten geven en daarna was er door zijn ziekte iets mis gegaan met het inlichten van de COR. Wat Contur zelf betreft was de heer Heijn van mening, dat deze een belangrijke positieve ontwikkeling voor Ahold Espana zal betekenen. De heer C.A. Tompoh verwoordde ernstige ongerustheid bij Meester Wijhe over de zinsnede in het verslag: "De vooruitzichten voor 1980 zijn onzeker." In de plaatselijke pers had men er zelfs "zeer onzeker" van gemaakt. De heer Vethaak merkte op, dat deze passage betrekking heeft op de resultatenontwikkeling, niet op de positie van het bedrijf van Meester zelf. De heer Heijn stelde, dat de resultatenontwik keling in de vleessector altijd wat onzeker is en hij achtte de uitspraak dan ook zeker gerechtvaardigd. De heer Tompoh meende, dat er misschien enige weerslag van de bewuste zinsnede bij de personeelswerving zou kunnen worden ondervonden. De heer Heijn onderkende dit en hij zegde toe na te zullen gaan op welke wijze via bijv.de OR Wijhe en de afdeling Public Relations een verduidelijking kan worden gegeven. De heer Petra had een opmerking over de hoogte van de commissarissenbeloning. Ahold is hiermee een van de koplopers in Nederland, dacht hij. De heer Heijn ontkende dit niet. Bij de recente statutenwijziging is het vaste bedrag per commissaris verhoogd en het winstaandeel - dat een aantal jaren niet geheel is opgenomen - verlaagd. Doordat de winst 1979 iets is gestegen viel ook de commissarissen- beloning in totaliteit iets hoger uit. De heer Heijn deelde mee, dat de hoogte van de beloning een zaak is van commis sarissen en aandeelhoudersvergadering en hij beloofde de commissarissen van de opmerking op de hoogte te stellen. De heer F. Huizingh (Wijhe) was nieuwsgierig of de plaats van het nieuwe DC in het oosten van het land al is vastgesteld. De heer Heijn kon alleen maar zeggen, dat de gedachten wel uitgaan naar Overijssel, maar de iefinitieve plaats is nog niet gekozen. De heer Coren voegde er aan toe, dat het bewuste DC in elk geval over één tot drie jaar in bedrijf zal zijn. Wie is die OR Centrale Diensten dan wel Deze is een samenvoeging van de OR DND (Divisie Nederland Diensten) en OR CD (Concern Diensten) welke in april 1980 tot stand is gekomen. Waarom dan een samen voeging De nieuwe OR Centrale Diensten is ontstaan om verschillende redenen. Ie In de OR DND (welke al een samenvoeging was van de OR DGD (Detailhandelsgroep Diensten) en een deel van de OR CD) is op dit moment door toedoen van tussentijdse bedankjes en mutaties geen evenredige verdeling van leden naar de betreffende kiesgroepen, n.l. hoger kader/midden kader/overige medewerkers. Met name de groep overige medewerkers is sterk ondervertegenwoordigd. 2e De huidige OR CD bestaat op dit moment uit een 5-tal leden. De groep overige medewerkers is in het geheel niet ve rtege nwoordigd Gelet op de in november 1979 aangekondigde opheffing van de Detailhandels Divisie tussen nu en medio 1981 en de daarmee gepaard gaande reorganisatie, betekent dit ook een aanpassing (samenvoeging) van de werkingsgebieden en dus ook van de ORCD en OR DND. Deze samenvoeging betekent meer duidelijkheid voor de achterban welke OR men moet hebben en welke vertegenwoordiger. De beide OR'en zijn tot de konklusie gekomen, dat de huidige situatie verre van ideaal is en hebben besloten tot samenvoeging over te gaan. De OR heeft tevens besloten nu nieuwe verkiezingen te gaan houden in plaats van volgend jaar, om te komen tot een goede vertegenwoordiging van OR-leden naar de achterban. Het is van het grootste belang dat u zich bij de komende verkiezingen kandidaat stelt. Gezien de geringe belangstelling die er in het verleden was van de zijde van de groep overige medewerkers, doe ik een speciaal beroep op de leden van deze kiesgroep om zich kandidaat te stellen. Tot ziens bij de verkiezingen. Kommissie "Funktioneren OR" A. Bosman GEHOORD IN DE OVERLEGVERGADERING "Het zou te gek om los te lopen zijn, wanneer er in een bedrijf dat zoveel vrouwen in dienst heeft geen vrouwen in de centrale ondernemingsraad zouden zitten. Ik zeg niet, dat het nu al voldoende is, maar we hebben er nu tenminste één". Met deze woorden verwelkomde de heer A. Heijn in de Overlegvergadering van donderdag 10 april mevr. J. F. M. Pennings-Volman in de COR. Zij is opvolgster geworden van de heer J. J. G. de Groot voor de OR van Albert Heijn. De heer Heijn kon nog enkele veranderingen vermelden. De heer H. Salverda gaat de OR Distributiecentra vertegenwoordigen in de plaats van de heer P. C. M. Maas; Albro Tilburg heeft nu de heer J. Janssens als afgevaardigde in plaats van de heer T. Verhoef; Albro Zwanenburg vaardigde de heer J. Rummens af als opvolger van de heer G. van Manen en de heer P. van Dijk van de Restaurants is opgevolgd door de heer P. Prins. OR CD zoekt kandidaten, iets voor U?

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 7