"Ik blijf Ahold met belangstelling volgen Simon decor voor Japanse tv Honderd filialen in Ahold bestelsysteem P. LIGTENSTEIN NA AFSCHEID: Het Simon-hart langs autowegen FLITSEN pagina 5 Ontspannen, thuis in zijn Bentveldse bungalow omringd door zijn echtgenote, drie honden en twee katten, kijkt hij achteraf terug op zijn werkzame leven. "Eigenlijk vind ik het best leuk dat het alsnog in 'Flitsen' komt; er zijn vast veel mensen die anders nooit van mijn vertrek zouden hebben geweten en met wie ik toch ook ooit heb samengewerkt". Hoewel zijn laatste opdracht - sinds 1 januari 1979 - het opzetten van een 'directoraat communicatie' omvatte, zal de heer Ligtenstein bij menigeen in de herinnering blijven als de man van de inkoop. Logisch - in die sector van het bedrijf heeft hij door de jaren heen ruimschoots zijn sporen verdiend, met de functie van directeur centrale inkoop als sluitpost, todat de inkoop eind 1978 werd gedecentraliseerd per werkmaat schappij. in vaders spoor Minder logisch overigens is de manier waarop hij bij het bedrijf belandde. Per 10 september 1937, weet hij precies. Een datum die hem altijd zal bijblijven, doordat die bij ieder bedrijfsjubileum in het geheugen is gegrift - van twaalf-en-een half tot en met veertig jaar in zijn geval. Maar nu hóevia zijn vader uiteindelijk, die in 1924 op 42-jarige leeftijd - op verzoek - in dienst kwam bij het toen nog volmaakte familiebedrijf. Het was in de tijd dat oprichter Albert Heijn de tijd gekomen achtte om de leiding over te dragen aan zijn zoons Jan en Gerrit. Ligtenstein sr. zat toen in de importhandel en op basis van die ervaring werd hem gevraagd als inkoper bij AH te komen werken, omdat er een organisatie moest worden opgebouwd. Zoon Pieter die toen pas vijf was, herinnert zich alleen nog dat zijn moeder plotseling zei, dat hij niet zoveel contact moest houden met de buurtkrui- denier. klankbord De tijd verstreek; twee broers gingen studeren en Pieter zat op de hbs. "Blijkbaar had mijn vader toch een klankbord nodig, vond belangstelling bij mij en zo moet hij onbewust interesse voor zijn functie en voor AH bij me hebben gewekt. Het ging allemaal in elk geval hoe langer hoe meer voor mij leven. Niettemin stelde mijn vader op een gegeven moment de onvermijdelijke vraag - 'wat ga jij nou studeren?' Ik zei dat ik daarin geen zin had. Het werd een moeilijk gesprek, maar het resultaat was dat ik solliciteerde bij AH. - Kwam terecht bij de oude 'baas' Gerrit, die toen o.a. verantwoordelijk was voor de inkoop en die me prompt zei: 'Het zal ontzettend moeilijk voor je zijn om zo goed te worden als je vader. Je krijgt vier rijksdaalders in de week en als je nou maar beseft dat ik er vier moet verdienen voor iedere rijksdaalder die jij krijgt, dan hebben we elkaar goed begrepen". Functie van de jonge Ligtenstein: assistent-inkoper. Pieter is eigenlijk de eerste geweest die ooit een soort stage kreeg. Eerst werd hij binnen het AH-kantoor op verschillende afdelingen geplaatst. Toen werd hij uitbesteed aan een importeur in Amsterdam om het vak te leren en daarna bracht hij een half jaar door in Engeland bij een internationaal bedrijf. Bij de mobilisatie in 1939 werd hij teruggeroepen naar Zaandam, waar hij via de praktijk erg veel opstak van zijn vader, totdat deze in 1942 moest onderduiken omdat hij van Joodse afkomst was. Het contact met het bedrijf liep via zijn zoon. Onmiddellijk na de oorlog, in 1945, kwam vader Ligtenstein die inmiddels 64 was, weer in actieve dienst. Doordat de toenmalige directie, bestaande uit de heren Gerrit en Jan Heijn en de heer J.W. de Vries, besloot voortaan als RvB (toen hoofddirectie) te gaan fungeren en AH zijn eigen directie te geven, werd vader Ligtenstein verzocht daarin zitting te nemen met de heren Ter Wee, Daamen en S. de Vries. Hij zei na rijp beraad 'ja' en liet geleidelijk de inkoop-functie meer en meer over aan jr.die per 1 januari 1952 werd benoemd tot hoofd. Op dat moment - op z'n 70ste - nam vader Ligtenstein afscheid, waardoor de directie opnieuw moest wor den geformeerd. Dit gebeurde met de benoeming van de jonge heer 'Ab' Heijn, de heren Legerstee, Daamen (leiding PB's), Ter Wee (als adviseur van de hoofddirectie), en Ligtenstein jr., met verantwoordelijkheid voor de inkoop, per 1 januari 1953. Die eigen inkoop-periode overziende, zegt de heer Ligtenstein nu eigenlijk alle stadia te hebben doorgemaakt: ."De na-crisis-tijd rond '37 met zijn onderconsumptie en overproduktie; alles brokkelde af, terwijl AH zich desondanks uitstekend ontwikkelde. Het bedrijf telde toen al 220 winkels waar met élan werd gewerkt, onder aanvoering van 'baas' Gerrit en zijn broer Jan, die niet aflatend hamerden op het kwaliteitsaspect. Toen kwam de oorlog, waarbij men gedoemd was normale produkten te vervangen door surrogaten en daarna surrogaten van surrogaten, gevolgd door de hongerwin ter als grootste dieptepunt. En toen de bevrijding met het begin van opbouw in grote samenwerking en niet te vergeten via de Marshall-hulp. Ik denk wel eens; als je die rot tijd van oorlog hebt meegemaakt, staat daar uiteindelijk de naoorlogse periode met een geweldige stabiliteit tegenover. Gepaard aan een veel betere loonont wikkeling voor de lagere inkomens; de totstandkoming van een sociale wetge ving die zekerheid gaf - dat bracht enorme maatschappelijke veranderingen teweeg. Daardoor ook werd het ZB-systeem logischer met daarna de komst van de SM's. Het waren toonbeelden van een geweldige groeipe riode en wat de inkoop betreft was het de tijd waarin je veel beter de waarde van een artikel kon vaststellen. Het betekende een complete wijziging van het consumptiepatroon. Als je er middenin zit. gaat het langzaam, maar achteraf bekeken was het stormachtig. Maar, er is een eind aan al die dingen. Nu is er sprake van een verzadigings- markt. De bestedingsmogelijkheden zullen in de toekomst niet meer geweldig toenemen. En dat vraagt om samenwer king van alle geledingen van de maatschappij om die situatie op te vangen. Dat zeg ik, terwijl ik geen vooruitkijker ben; meer een koopman. Desondanks heb ik deze economsiche situatie wél voorzien en het is me duidelijk geworden dat het een ander type manager vereist. In 1970 al had ik het gevoel dat de laatste jaren wel eens erg moeilijk voor mij konden worden. In dat verband vraag ik me wel eens af of niet teveel mensen te lang denken dat zij dezelfde bijdrage leveren als vroeger. Afgezien van mijn hartinfarct in 1972 was dit voor mij voldoende aanleiding om er met mijn zestigste mee te stoppen". positief Voor de heer Ligtenstein staat niettemin vast dat Ahold nog steeds een bedrijf is met een geweldig positieve sfeer. Ook in het opzicht dat er een jongere generatie binnenkomt die ook met hart en ziel werkt.- "Je vraagt je trouwens af, of je er op deze leeftijd nog wel geschikt voor zou zijn. De zaken moeten anders aangepakt worden". Hij kan niet nalaten nog even terug te komen op zijn stokpaardje dat hij de laatste anderhalf jaar als directeur communicatie heeft bereden en waarvan hij meermalen bij herhaling getuigenis heeft gedaan." Wij kunnen niet genoeg zeggen, dat wij ons in het bedrijfsleven moeten realiseren dat je actief moet zijn om je noodzakelijke inbreng in het hele maatschappelijke gebeuren waar te maken. Rekening houdend met een toenemende mondigheid vanuit belan gengroepen. Als het bedrijfsleven niet oppast, worden we - ten onrechte - in een hoek gedrongen. Het is de taak van de ondernemer en de onderneming om het vertrouwen te herstellen. Daar ligt een belangrijke taak voor de afdeling externe betrekkingen, die nu is toevertrouwd aan mevrouw Olga van der Eind maart heeft het Amsterdamse Simon-filiaal aan de Westerstraat als decor gediend bij de opnamen voor een Japanse televisiefilm. Het betreft de verfilming van een Japans boek, waarvan het verhaal zich voor een deel afspeelt in onze hoofdstad. Bij het zoeken naar geschikte locaties kwam de geheel uit Japanners bestaande filmploeg en een groep acteurs via het VVV terecht bij Simon. Dat betekent straks reclame voor Simon op vele miljoenen Japanse beeldschermen! Nu op een enkele na alle Simon-filialen zijn omgebouwd tot een sfeervolle en gezellige "buurtwinkel"heeft Simon be sloten ook zijn vrachtwagens daaraan aan te passen. Ze zullen worden voorzien van de huisstijl, dat wil zeggen dat men de warme Simon-kleuren aanbrengt en ook een levensgroot, rood Simon- hart. De eerste twee vrachtwagens zijn gereed. Ze zijn nu dagelijks op ons wegennet in actie. Poel, onder supervisie van meneer Albert, die mij helemaal heeft aange voeld op dit punt. Als de verschillende managers mevrouw Van der Poel nu maar helpen, dan kan het een hele goede zaak worden. Wat dat betreft ben ik benieuwd hoe het gaat, nu ik weg ben". eigen tijd Zelf houdt de heer Ligtenstein nu rekening met andere dingen. "Ik krijg nu meer tijd voor mijn gezin. Met mijn vrouw hoop ik nog veel te reizen. Contactueel ingesteld als ik ben zal ik ook veel genieten van mijn hobby golf en van mijn contact met de voetbalclub HFC, waarvan ik vijftig jaar lid ben en ooit nog honderd wedstrijden in het eerste elftal heb gespeeld. In 1979 vierden ze hun honderdjarig bestaan. De cricketvereniging in 1981, waarvoor ik in de jubileum-commissie zit. Voor Ahold blijf ik actief in het dagelijks bestuur van de Stichting Verpakking en Milieu en ook in de Landbouwcommis- sie ontwikkelingssamenwerking van het Landbouwschap. Tot besluit: het af scheid was uiterst gezellig voor mij en ik heb heel erg gewaardeerd dat 'baas' Gerrit ook nog het woord nam. Tenslotte heeft hij me nog aangeno men". In Hilversum is woensdag 16 april de 100-ste terminal voor het nieuwe Ahoid bestelsysteem uitgereikt aan de bedrijfs leider de heer J.M.A. Berbers. Dit filiaal gaat nu dus ook de bestellingen doorgeven aan de computer in Zaandam, door gebruikmaking van elektronische apparatuur. Ook daar behoort het doorbellen van bestellingen voor het grootste gedeelte van het assortiment tot het verleden. Voor projectleider de heer P. Langer- horst en projectbegeleider de heer D.W. Lieuwen was die 16-de april een dag met een gouden randje. De invoering van het order-entry systeem is namelijk onder hun leiding gebeurd. Zij zorgden voor opleiding, instructies en verdere voorbe reiding. De eerste dag komt het nieuwe systeem erg ingewikkeld over bij degenen die ermee moeten werken, maar na enige weken hoor je overal: "waren wij er maar eerder mee begonnen" - vertelt de heer Langerhorst. Volgens hem zijn zorgvuldige voorbereiding en duidelijke instructie de belangrijkste aspecten tot dit succes. "Wij zijn bijzonder tevreden over de resultaten. In de kortst mogelijke tijd kunnen nu bestellingen worden doorge geven aan DC Tilburg (waar 2.500 artikelen voorradig zijn.) Het systeem werkt niet alleen sneller, maar het voorkomt ook fouten "zo prijst de heer Langerhorst de werkwijze. Hij voegt er aan toe, dat de kwaliteit van de bestellingen aanmerkelijk beter wordt, waardoor ook een betere voorraadbe- heersing (minder neenverkoop). Op de foto de heer D. W. Lieuwen, welke de 100-ste terminal overhandigt aan de bedrijfsleider, de heer J.M.A. Berbers. Als de lezer dit verhaal onder ogen krijgt, is de heer P. Ligten stein - laatstelijk directeur communicatie - alweer ruim een maand weg bij Ahold. Op 3 april jl. nam hij officieel afscheid van het bedrijf, wegens vervroegde pensionering. Overeen komstig zijn eigen wens, op 60-jarige leeftijd. Na een dienst verband van 42 jaar en zeven maanden.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 5