REMODELING: EEN RACE TEGEN DE TIJD AH-Bankrashof in vier dagen aangepast aan buurtwinkelconcept pagina 4 FLITSEN De klant is koning. Laten we eerlijk zijn, hoe oud die uitdruk king ook mag zijn, het is altijd nog een goede uitdrukking. Toch zou die koning klant er misschien heel raar van opkijken, als hij zag wat er bij Ahold, en in dit geval met name bij Albert Heijn, moet gebeuren om daaraan inhoud te geven. Het vereist steeds weer aanpassingen op allerlei terreinen. Winkels worden van tijd tot tijd aangepakt om na korte tijd als nieuw te ogen. Remodeling heet dat met een mooi woord. Plaats van hande ling was de AH ZB aan de Bankrashofin Amstelveen. Na gedane arbeid is het goed poseren. En dat mag wel ook want wat de medewerkers aan de Bankrashof hebben gepresteerd kunnen we toch wel even ons hoedje voor lichten. sfeer Verkoopleider Zeilstra: "Daar komt heel wat werk bij kijken, maar er zijn nog andere belangrijke dingen. In zo'n kleinere winkel als deze zul je sfeer moeten scheppen. Je kunt heel veel doen aan assortiment, inrichting, kleuren en decoratie, maar een winkel als deze moet vriendelijkheid uitademen. Het personeel moet klant-gericht leren denken en daar moet je bij de opleiding rekening mee houden. In grote winkels ga je anoniem rond als klant. Dat is hier niet het geval. Hier kennen de klanten de personeelsleden en omgekeerd is dat ook zo. Dat schept een band, een stuk vertrouwelijkheid en dat is erg belangrijk voor een buurtwinkel. Sfeer, dat is een woord waar ik vaak op attendeer. We hopen daaraan mee te werken door b.v. de koffie-automaat, die in de winkel staat met het bordje erbij: kom bij ons op de koffie. De klant kan daar voor niets een kopje koffie drinken en wellicht een praatje maken met een bekende. Voor een positieve uitstraling zal ook het bezorgen op vrijdag zorgen, een service, welke we op proef weer mogelijk maken in Amstel veen". enthousiast In een vroeg stadium werd het personeel van het filiaal aan de Bankrashof destijds ingelicht over de plannen. Iedereen wist wat de bedoeling was en dat zorgde mede voor de geweldige inzet tijdens de omschakeling. Stuk voor stuk was elk personeelslid zeer betrokken bij het gebeuren. "Flitsen" trof Dinie Roeland enkele uren voor de receptie bij het leggen van de laatste hand aan de groente-afdeling. "Ik denk dat dit de beste en belangrijkste verbetering is van de zaak. Veel klanten hebben hier naar verlangd. En wat die afgelopen dagen betreft. Ja, 't was hard werken natuurlijk. Maar toch was het leuk; je leert elkaar eens van een andere kant kennen. Haar deli-collega, mevrouw A. Witte- Scholtz, was al even enthousiast. "Hier op mijn afdeling is een wat nostalgische sfeer ontstaan door de nieuwe decoraties. De vleeswaren liggen nu veel prettiger uitgestald dan voorheen, 't Is overzichtelijk ook en ik denk dat de klanten het voorsnijden erg op prijs zullen stellen, evenals de verkoop van gesneden kaas. Mevrouw Witte kreeg al heel snel gelijk. De eerste twee dagen na de remodeling werden een verkoopsucces. In twee dagen werd bijna negentig procent van de normale weekomzet gehaald. Een prachtige ruggesteun voor al die werkers aan de Bankrashof in Amstelveen, die zich ten volle hebben ingezet om het buurtwinkelprincipe in al zijn facetten waar te maken. De eerste ontmoeting met bedrijfsleider Bob Koedijker en zijn medewerkers vond plaats op maandag 17 maart te midden van een decor dat je zonder te overdrijven als een puinhoop zou mogen omschrijven. Tenminste zo zag het er voor de belangstellende leek uit, die zich een goed heenkomen moest trachten te zoeken tussen de electriciens, installa teurs, timmerlieden en schoonmakend personeel. Zaterdag 15 maart hadden de Amstelveners nog hun inkopen gedaan in deze zelfbediening. Om vier uur gingen de deuren dicht en toen begon het personeel van deze ZB aan een serie dagen, die ze voorlopig niet zullen vergeten. Koedijker:"De technici - dat moet ik erbij zeggen - waren al veertien dagen eerder begonnen. Als je een zwaardere hoofdkabel voor de electrici- teit moet hebben in verband met nieuwe koelmeubels die er komen, zal daar heel wat werk voor verzet moeten worden. Ook de schilders waren al in een eerder stadium present. Zaterdagmiddag zijn wij zelf pas begonnen om met z'n allen de handen uit de mouwen te steken. De stelüngen moesten leeg en dat is een fikse klus". ook op zondag Alle kruidenierswaren werden opgesla gen in kratten, die voor een belangrijk deel in containers werden geplaatst, achter het filiaal! Zo'n remodeling is een soort race tegen de tijd. Vrijdagochtend zou de zaak weer voor het publiek open dienen te zijn en dat was voor iedereen een aardige stok achter de deur. Ook op zondag was er volop activiteit aan de Bankrashof en terwijl de schilders maandags druk in de weer waren met decoratieve werkzaamheden, begon het inrichten alweer. "Het houdbare deel gaat voor negentig procent de winkel in", meldt bedrijfslei der Koedijker in zijn kantoortje, waar ongeveer nog net genoeg ruimte is om er twee voeten te plaatsen. Personeelsleden lopen af en aan met borstels en emmers sop. Hun belangrijkste taak op dat moment: schoonmaken en nog eens schoonmaken. Geen boeiende arbeid maar wel erg nuttig, omdat je in een situatie als deze eindelijk eens op allerlei plekken terecht kunt, waarbij je anders onmogelijk kunt komen. Bob Koedijker maakt op die zonnige maar koude kunststukje Laten we even een paar dagen verder blikken. Donderdag 20 maart, half twee. Uit de chaos is een redelijke ordening tot stand gekomen, maar als aan een niet-insider zou worden gevraagd of hier om zes uur een blinkende winkel te zien zal zijn, zou deze ongetwijfeld negatief hebben gereageerd. Zoals zo vaak namen allerlei technische klussen veel meer tijd in beslag dan oorspronkelijk was gepland. En toch was er donderdagavond 20 maart een druk bezochte receptie en roemden velen de herboren ZB in Amstelveen. Technisch personeel, in stallateurs, maar met name de eigen personeelsleden hadden een waar kunststukje verricht. Bedrijfsleider Koedijker kwam terugblikkend dan ook woorden tekort om hen te prijzen. "Men heeft fantastisch gewerkt. De vaste mensen, de part-timers, ze hebben een geweldige inzet getoond. Tot half twaalf 's avonds is er soms doorgewerkt. Dames, die normaal hier een halve dag in actie zijn, waren nu tot laat in de avond aanwezig". huisvrouwenpanel De klanten, die vrijdag 21 maart de ZB weer binnenkwamen, zullen zich onge twijfeld hebben afgevraagd hoe de remodeling in zo'n korte tijd kon worden gerealiseerd. Tevens zal hen zijn opgevallen, dat een groot aantal van hun wensen in vervulling was gegaan. Een geselecteerd huisvrouwenpanel had nl. heer Koedijker: "Kijk eens, veel mensen komen hier voor de snelle door-de-week- se boodschap. Dan wil men opschieten. Zo werd het als hinderlijk ervaren, dat moest worden gewacht op het snijden van het brood, terwijl wij dat met opzet deden om het ambachtelijke van die afdeling te onderstrepen. Over het algemeen waren de dames van mening, dat op te veel punten in de winkel moest worden gewacht. Omdat het brood nu in de zelfbediening zit, kan meer aandacht aan de vleeswaren- en kaasverkoop worden gegeven. Zelf heb ik ook ervaren, dat klanten doorliepen omdat ze geen zin hadden om te wachten of dat ze minder vleeswaren namen, omdat ze de andere wachtenden niet te lang wilden ophouden. Onze groente-afde ling is nu helemaal up to date. Daar was veel kritiek op. Bijzonder is, dat je daar nu ook een losse citroen of één enkel uitje kunt krijgen. Zoiets wordt op prijs gesteld door de bejaarden of alleenwo- nenden. De groente wordt in de vernieuwde zaak op een ambachtelijke manier gepresenteerd, aantrekkelijker en frisser dan voorheen het geval was. Gebleken is, dat de klant eerst kijkt hoe het geheel er uit ziet. Alleen een té hoge prijs kan hem ervan weerhouden tot kopen over te gaan". Bedrijfsleider Bob Koedijker met twee van zijn medewerksters. ideeën van personeel Natuurlijk werd bij de inspraakronde het personeel niet vergeten en dat leverde eveneens een aantal bruikbare ideeën op. Een rubber klapdeur bij het magazijn, tochtschermen bij de kassa's en een intercomverbinding met kantoor en magazijn zijn de tastbare bewijzen van de samenspraak tussen bedrijfslei ding en medewerkers. De heer Zeilstra: "Al pratend en denkend is het buurtwinkelprincipe in Amstelveen heel sterk onderstreept. We kunnen de klanten daar een complete formule aanbieden met een breed, maar ondiep assortiment. We hebben hier o.m.: ambachtelijk brood, kruidenierswaren, verse delicatessen, reformprodukten, tijdschriften, vleeswaren, kip, groente, diepvries en panty's. Je kunt kortom in deze zelfbedieningswinkel heel compleet boodschappen doen". Op 198 vierkante meter is er een heuse winkel van Sinkel gecreëerd. Voordat het zover was, werd uitvoerig onderzoek verricht via speciale methodieken, zoals die daarvoor binnen Ahold zijn ontwikkeld. Bij de gemeente Amstelveen werden gegevens opge vraagd over de bevolking van de bewuste wijk, over gezinssamenstelling, het aantal mensen, hoeveel hoog- en laagbouw er aanwezig is en in welke welstandsklasse de mensen kunnen worden ingedeeld. Duidelijk was op het hoofdkantoor in Zaandam, dat de assortimentsopbouw alles te maken zou moeten hebben met het wensenpakket van de potentiële klanten. maandag bekend wat het programma is voor de komende dagen. Op dinsdag zal het houdbare kruide niersgedeelte volledig in de winkel moeten komen en moet er een nieuwe bestelling worden geplaatst voor o.m. vacuüm vleeswaren, banket en zuivel. Daartoe moeten de vitrines woensdag nog weer eens schoon worden gemaakt en deze keer extra goed. De verwachting is dat ook het display-materiaal voor de openingsaanbiedingen dan binnen zal komen. Tenslotte zullen, volgens de beschikbare papieren, op donderdag verse produkten als groente en vlees aankomen en zal de totaal veranderde zaak tot in de finesses dienen te zijn ingericht. Die dag komt er een beroepsschoonmaakploeg om de laatste hand aan het reinigende werk te leggen. inspraak in de veranderingen en dat was te merken. Een avond lang werd een groep klanten door AH uitgenodigd om mee te praten over ZB-nieuwe-stijl. Verkoopleider-ZB, L.B. Zeilstra: "We hebben van acht uur tot half twaalf met die dames gepraat en het resultaat was van dien aard, dat we dit in de toekomst meer gaan doen. We hebben erg goed geluisterd en er onze consequenties uit getrokken". Een greep uit de wensen van het huisvrouwenpanel: meer ruimte voor de wagentjes, een vernieuwde groente-afde ling met het accent op vers en een automatische deur bij de uitgang. De

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 4