ZO MAAR JI VAN DE 678 FIU ALEN pagina 12 FLITSEN 1 "Wanneer ik hier weer zou vertrekken als bedrijfsleider, kan ik niet alleen rekenen op een wasbak speciaal van het hele personeel, maar ik zou bovendien een zaak verlaten, waar ik me nu al enorm op mijn plaats voel. Eigenlijk kan ik hier dus niet meer wegWoorden van Geert de Rijke (32), bedrijfsleider van de Albert Heijn supermart nr. 1172 aan het Burgemeester Kuperusplein in het cen trum van Heerenveen. Om wasbak speciaal niet en om de fijne sfeer niet. In het filiaal in Heerenveen werken bijna zestig mensen. Veertig procent van hen is volledig in dienst, de rest heefteen gedeeltelijke baan. "Ik had in het begin even wat moeite om me bij deze ploeg medewerkers aan te sluiten", zegt Geert. "Het was een hecht team. dat geweldig samenwerkte onder mijn voorganger Dirk Hovenga. Die vertrok na een waterballet in de zaak ondergaan te hebben van het personeel. Onder hem hadden ze bepaalde gewoontes ontwikkeld. Het reilde en zeilde op een heel eigen manier. Ik kwam daar als enige nieuwe plotseling bij en je hebt zo je eigen ideeën, maar het klikte toch vrij snel. Dat komt omdat je allemaal hart voor de zaak hebt. Dat geeft meteen een reuze fijne werksfeer". Terwijl we praten in het kleine kantoortje van de bedrijfsleider, meteen naast de ingang, gaat regelmatig de telefoon. Uiteenlopende onderwerpen komen aan de orde. Toch heeft hij ook nog vrije uurtjes. Daarin doet hij ondermeer aan zaalvoetbal. Hij speelt sinds zijn jonge jaren al bij C.A.B. Bolsward. Hij werd in Bolsward geboren en speelt voor zijn club inmiddels in de hoofdklasse Friesland, 's Zomers neemt hij al gauw een frisse duik in het water en wanneer de vorst heerst zijn de gladde ijzers snel uit het vet. Het water is in de buurt en vanzelf het ijs dan ook. Geert de Rijke voelt zich hier best op zijn gemak. oud papier spekt kas personeelsvereniging De kas van de personeelsvereniging van het Albert Heijn-filiaal in Heerenveen wordt regelmatig gespekt door de opbrengst van de verkoop van oud papier. Iedereen is automatisch lid. Voorzitter is de laatste vier jaar Herman Belt (26), chef-slager binnen het bedrijf. "Ik kwam hier voor het eerst bij een vergadering van de personeelsvereniging en had wat commentaar op een aantal zaken. Tegelijk zat ik er aan vast", vertelt Geert de Rijke Geert de Rijke werkt er nog geen half jaar, maar het lijken voor hem al weerjaren. Zo snel is hij er zich thuis gaan voelen. Dat is voor een Fries onder de Friezen ook niet zo verwonderlijk. De anderhalfjaar dat hij bedrijfsleider was van een supermart in Groningen was eigenlijk een beetje een straf voor hem. Hij is in die periode ook in Friesland blijven wonen. Elke ochtend reed hij van Sneek naar Groningen en 's avonds kwam hij weer terug. Geert de Rijke is in Sneek blijven wonen. Ook nu hii in Heerenveen werkt. Vergeleken bij de afstand Sneek-Groningen ligt Heerenveen om de hoek. In Sneek is Geert ook begonnen bij Albert Heijn. In 1969 kreeg hij een baan in het magazijn van de zaak in Sneek. Verder werkte hij in Drachten, kort in Groningen en kwam toen in 1974 als waarnemend BL terug naar Sneek. In 1975 heeft hij zijn SMBL-opleiding afgemaakt en in eind 1975 kreeg hij een vaste aanstelling in Sneek als bedrijfsleider. Na Sneek was Groningen nog anderhalfjaar aan de beurt en nu is Heerenveen zijn standplaats. "Bij de overplaatsing naar Heerenveen in oktober '79 stond ik direct voor een zware klus. Er zou geremodeld worden. AGF in bediening, zuiveluitbreiding, nat gebak vervangen door diepvriesgebak enz. Deze gelegenheid hebben we tevens aangegrepen om de warenindeling aan te passen. Daar ik nieuw was moest ik eerst heel wat cijfers op een rij zetten en dat heeft dan ook heel wat avonden en zelfs een weekend werken gekost. Het heeft echter als voordeel dat ik vrij gauw goed ingewerkt was en dat de winkel volgens de nieuwste formules ingedeeld werd. Door de geweldige inzet van alle medewerkers hebben we deze klus in zeer korte tijd kunnen klaren en in week 48 hebben we, na 2 dagen sluiting, feestelijk heropend". Een plaats waar hij voorlopig dus niet meer weg hoeft. 8^-. Herman lachend. "Als jij het zo goed weet, dan moetje het ook maar regelen", zeiden ze tegen hem en sindsdien regelt hij die zaken dan ook. "Eenmaal per jaar houden we een dansavond voor het hele personeel. De laatste keer was dat op het Sneekermeer. We hadden een groot schip gehuurd en beleefden een dolle avond. Daarnaast organiseren we regelmatig een volleybal of zaalvoetbaltoernooi. Met verschillende andere filialen in Friesland zetten we zo'n toernooi dan op. En bovendien hebben we vergelijkbare sportontmoetingen in Heerenveen, waarbij we volleyballen of voetballen tegen de andere drie grootwinkelbedrijven". Het geld voor de verenigingskas wordt, zoals gezegd, verkregen door oud papier te verkopen. "Vroeger deden we dat wat anders", vertelt Herman Belt. "Toen maakten we zelf de zaak schoon en verdienden daar met elkaar/ 200,- per maand mee. Maar het ging teveel tijd kosten. Het werk werd aan een schoonmaakbedrijf uitbesteed en wij moesten een andere manier vinden om geld in de kas te krijgen. Het personeel van de gasfabriek in Heerenveen wilde ook haar Herman Belt Annemarie Kok verenigingskas spekken. Beide bedrijven staken de hoofden bij een. Het resultaat was dat er een grote container bij de gasfabriek geplaatst werd, waar al het oud papier van beide bedrijven in verdwijnt. Per maand krijgt elk 100,- in kas. "En daar kunnen we gelukkig nog regelmatig iets van ondernemen", zegt Herman Belt. die al weer acht jaar bij Albert Heijn werkt. Hij werd in Slagharen geboren en had derhalve nog wel eens wat moeite met het verstaan van de klanten. Maar dat behoort al weer lang tot het verleden. "Nee, spreken kan ik het Fries niet, maar ze moeten wel met hele gekke woorden aankomen, wil ik ze nu niet meer kunnen verstaan". Aanspraak heeft hij voldoende in de drukbezochte zaak in Heerenveen. Maar als hem dat eens een keer niet zou zinnen, kan hij altijd nog een kopje koffie in de kantine gaan drinken. Dat kopje zal hem dan vrijwel zeker worden ingeschonken door zijn vrouw, die er halve dagen werkt. ik krijg van alles, tot liefdesbrieven toe Annemarie Kok (21) kwam met haar vijftiende jaar bij het filiaal in Heerenveen werken. En ze heeft er geen moment spijt van gehad. Ze zit dagelijks achter één van de vijf kassa's en laat honderden en honderden artikelen door haar handen gaan. Aan de verschillende prijzen is ze snel gewend. Het komt maar zelden voor, dat ze de hulp van de hoofdcaissière moet inroepen, wanneer er soms een prijsje ontbreekt. Caissière zijn betekent verantwoordelijkheid dragen. Je hebt uiteindelijk een hoop geld onder beheer. Annemarie: "Doordat ik hier al zo lang werk, kennen de klanten je, hè. Als ik jarig ben, krijg ik soms zomaar bloemen van ze. En een ander vraagt me uit voor een avondje. Sommigen denken dan, dat ik ze een volgende keer wat minder zal laten betalen bij de kassa, maar die vlieger gaat natuurlijk niet op. Van andere kreeg ik zelfs üefdesbrieven, die ze me toestopten, wanneer ze langs de kassa liepen". Of ze haar vriend ook op die manier heeft leren kennen, vermeldt de historie niet, maar hij is rij-instructeur en die lessen interesseren haar heel sterk. Ze heeft sinds kort haar normale rijbewijs, is nu bezig met het vrachtwagenrijbewijs en wil daarna nog een chauffeurscursus volgen. Eerste verkoper Jan Hoogeveen: na mijn werk zijn mijn treinen mijn grootste hobby Jan G. Hoogeveen (27) is al weer enige tijd eerste verkoper in Heerenveen. Hij beheert de Wytze Sloothaak afdelingen groente, zuivel en diepvries. Hij draagt er zorg voor, dat de vakken gevuld zijn, bestelt zelf de artikelen in Zaandam en heeft bovendien plannen om nog hogerop te komen bij Albert Heijn. "Wat zal ik gaan veranderen. Ik heb het hier enorm naar mijn zin". Samen met zijn ploegje medewerkers schept hij er plezier in om de presentatie van zijn goederen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. "We doen er echt ons best op. En ik kan je verzekeren, dat het een prettig gevoel geeft, wanneer je met elkaar kunt vaststellen, dat de omzet stijgt. Daar heb je dan zelf hard aan meegewerkt". Jan is al sinds het begin van de jaren zeventig bij de zaak in Heerenveen. Hij begon in 1972 voor enkele maanden in Drachten, waar hij stage liep. Hij trouwde, verhuisde naar Heerenveen en kon onmiddellijk aan de slag in de supermart van Albert Heijn aan het Burgemeester Kuperusplein in Heerenveen. De zaak was daar toen net geopend. Jan heeft in zijn huis een grote zolder. Dat is maar gelukkig ook. Want zijn grootste hobby na zijn werk is spelen met de elektrische trein. Op zolder ligt een compleet emplacement. Hij heeft inmiddels twee kinderen, een jongen en een meisje. En met zijn zoon kan hij uren op de zolder doorbrengen om naar de rijdende treintjes te kijken. "Je weet niet half hoe ik daar van geniet." Wytze wil na zijn diensttijd graag naar Albert Heijn terug Wytze Sloothaak is achttien jaar en reist dagelijks op en neer van Joure naar Heerenveen. Sinds vorig jaar augustus zwaait hij de scepter over het magazijn. Een belangrijke schakel binnen het bedrijf. Hij draagt er zorg voor. dat alle goederen, die worden aangevoerd, naar binnen worden gebracht. En het leeggoed werkt hij weer snel en efficiënt de deur uit. Wytze heeft het best naar zijn zin bij Albert Heijn, maar hij zal dit jaar toch nog wel eerst even in dienst moeten. Als het aan hem ligt, keert hij daarna zo snel mogelijk terug naar het bedrijf in Heerenveen. "Je wordt hier goed opgevangen, hoor. Ze hielpen je in het begin en zo was je al gauw gewend". Wytze mag in zijn vrije tijd graag voetballen. Hij doet mee aan de competitie en komt uit voor de S.C. Joure in het tweede senioren-elftal. Jan G. Hoogeveen (rechts) en Joop Jongstra

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 12