Te weinig medewerkers maken gebruik van studiebijdragefonds Nieuw vergadercentrum in 't Wolfsven Drs. W. Hoogenboom hoofd afdelingen Opleidingen: Mevrouw J. van Ruiten, A H- Grootverbruik: Studeren betekent meer mogelijkheden De heer K. Norg, Miro Assen: Bijdrage zou verhoogd moeten worden De heer I. Karaarslan, DC-Zaandam: Ik wil verder studeren in de techniek De heer P. C. van den Heuvel, A C-Restaurants: Bijdrage voor mij zeer waardevol Bekroning voor chef-koks C. P. Schouten en J. Hollands Alberto- medewerkers vol lof pagina 10 FLITSEN Vorig jaar hebben ruim 1100 medewerkers van Ahold een beroep gedaan op het studiebijdragefonds. "Dat is te weinig", vindt drs. W. Hoogenboom, hoofd van de afdeling Opleidingen en uit dien hoofde voorzitter van de beheerscommissie van het fonds. "Speciaal uit de produktiebedrijven en de dis tributiecentra zou veel meer van onze mogelijkheden gebruik gemaakt moeten worden. Anno 1980, met veel vrije tijd enerzijds en onrust op de arbeidsmarkt anderzijds, zou men zich door studie onafhankelijker van de huidige functie moeten maken." Het Studiebijdragefonds is ruim 12 jaar geleden ingesteld om tegemoet te komen aan de kosten van particuliere studies. Hiertoe worden gerekend het lesgeld, de aanschaf van studieboeken, reis- en portokosten (bij schriftelijke cursussen). Hiervan be taalt het fonds de helft terug. Examen- en tentamen- gelden en daarbij komende kosten worden volledig vergoed. De enige limiet die het fonds financieel kent is, dat de vergoeding per jaar niet boven 6 van het bruto jaarloon mag uitkomen. In principe zijn er weinig beperkingen in de studierichting die men kiest. In de winkelsector zijn vooral de vakdiploma's (voor levensmiddelen-, slijterij- en drogisterijbranche) in trek, terwijl ook opleidingen voor verdere alge mene ontwikkeling (mavo, havo, meao en heao) hoog scoren. Dat geldt ook voor de specifieke kantooropleidingen als praktijkdiploma boekhouden. talen, steno en typen. Minder vaak, maar toch regelmatig voorkomend zijn de aanvragen voor financiële ondersteuning bij academische opleidin gen (sociologie, rechten, economie etc.) Het fonds hanteert twee spelregels: a. de studie kostenvergoeding moet per jaar worden aange vraagd, vergezeld van een resultatenoverzicht; b. bij het verlaten van Ahold als werkgever moet een deel van de vergoeding worden terugbetaald. Hoe groot dat deel is, is afhankelijk van de tijd die er ligt tussen studiebeëindiging en vertrek. Wie meer wil weten over het Studiebijdragefonds kan bellen met me vrouw N.P. Meij (075-592980). "Door een studie te volgen verrek je niet alleen je geest maar komen er ook meer mogelijkheden in het bedrijf, bovendien kun je je t.o.v. het bedrjjf wat onaf hankelijker opstellen," zegt mevrouw J. van Ruiten van Albert Heijn Grootver bruik. Het studiebijdragefonds biedt iedere Ahold-medewerker [ster] de mo gelijkheid om te studeren. Mevrouw van Ruiten werkt bijna 16 jaar bij Ahold en is thans Manager Pak- kettenservice. "Ik heb ca. 9 jaar op de afdeling Marktonderzoek gewerkt en in die tijd wat cursussen gedaan als: Nederlandse en Engelse bedrijfscorrespondentie en steno. In 1975 kreeg ik bij Albert Heijn Grootverbruik de kans om in een commerciële functie te duiken, daarbij werd het advies gegeven een opleiding in de marketing-richting te gaan volgen". In de afgelopen 3Vi jaar heeft mevrouw Van Ruiten aan dat advies gewerkt. Eerst behaalde zij het Marketingprak- tijkdiploma en vervolgens de diploma's Nima A en B voor resp. marketing-assi- stent en marketing-manager. Deze mar- ketingopleiding is dus duidelijk gericht om haar huidige functie beter te kunnen uitoefenen. "Kees Norg [21] is - met onderbreking voor militaire dienst - nu 4 jaar in dienst van Miro Assen. In die ttyd heeft hjj verscheidene cursussen gevolgd en is nu afdelingschef 'groenten en fruit'. Enkele jaren geleden behaalde Kees het vakdiploma 'aardappelen, groenten en fruit' en volgde daarna een cursus in 'exoten' (uitheemse fruitsoorten).Nu is hij in het derde en laatste jaar van de cursus van het centrale ondernemings instituut voor de levensmiddelenbran che. Als hij die opleiding heeft voltooid gaat hij beginnen aan een management- studie. "Mijn mening is dat om in de toekomst beter opgeleid personeel te krijgen een studiekostenbij dr age van 100% zeer positief zou werken. Dat zou de studiezin onder het personeel zeker bevorderen. Na het behalen van het diploma zou dan een diploma-toeslag ingesteld kunnen worden. Hier zouden van de zijde van het personeel dan wel zekere verplichtingen tegen over moeten staan: b.v. gaat men binnen een bepaalde tijd weg, dan moet men een percentage terugbetalen. De opgedane kennis zou dan zeer zeker ten goede van het bedrijf komen". "Lopen, liep, gelopendenken, dacht, gedacht Het komt er nog wat moeizaam uit, maar de donkere ogen van Halil Ibrahim Karaarslan glimmen. En om zjjn kunststuk nog meer reliëf te geven laat hy erop volgen: "Het weer is niet zo best vandaag." Ibrahim (20) kwam lVi jaar geleden uit Turkije, na daar het lyceum te hebben afgelopen. Net als zijn vader trad hij in dienst van het distributiecentrum te Zaandam en werkt daar nu op de fust-afdeling. Omdat hij al gauw had vastgesteld, dat een toekomst opbouwen in Nederland sneller zou gaan dan in zijn geboorte land besloot hij Nederlands te gaan leren. Ongeveer een jaar trekt hij nu twee ochtenden per week van Zaandam naar Amsterdam om daar de lessen bij te wonen. Het feit dat hij in ploegen werkt onderbreekt die regelmaat niet. Als hij ochtenddienst heeft neemt hij vrij en haalt 's middags de werkuren in. Hij is best tevreden over de opleiding die hij, samen met nog vier landgenoten onder wie één vrouw van zijn lerares krijgt. "Geen Turks praten in de les, alléén Nederlands", laat hij trots weten. De lessen zijn gericht op lezen, schrijven en spreken, waarvan de vorderingen eens per halfjaar worden vastgelegd. "Het is een pittige studie, waar ik nu mee bezig ben. Maar als ik eenmaal de papieren in m'n zak heb hoop ik, dat er weer nieuwe mogelijkheden voor me komen". De heer P.C. van den Heuvel [23] die dit zegt, heeft - mede door studie - al enkele deuren in zyn carrière open gemaakt. Hy is nu hoofd van het 'eethuisje' in AC "Lage Weide" te Utrecht. Na een vier jaar durende dagopleiding tot kok/kelner volgde hij de 3-jarige cursus voor restaurant-kelner. Twee jaar geleden kwam hij in deze functie in dienst van AC Meerkerk, waar hij weldra assistent-hoofd van het 'eethuis je' werd. Nu is hij al weer 2 maanden in "Lage Weide". "Ik ben erg tevreden over de mogelijk heden die er bij Ahold zijn. De bijdrage uit het studiefonds is voor mij bijzonder waardevol. Ik ben nu bezig met de middel-managementcursus moderne be drijfsvoering voor de horeca-sector. Aan bijdragen in de kosten heb ik inmiddels al ruim 1300 uit het fonds gekregen. Ibrahim wil verder studeren in de techniek, waarbij zijn voorkeur uitgaat naar automonteur. Net als bij zijn studie voor Nederlands (kosten 300 per halfjaar) gaat hij hiervoor een beroep doen op het studiefonds. Chef-kok C.P. Schouten van het Zaanse Schans-restaurant De Walvis en chef-kok Jan Hollands van het AC-wegrestaurant Lei derdorp, z(jn onlangs gehuldigd voor hun prestaties op het culi naire vlak. De heer Schouten is sinds kort één van de zeven meesterkoks, die er in Nederland rondlopen. Een eretitel, die hij zeker niet cadeau heeft gekregen, want tij dens het praktisch examen voor de Stichting Vakonderwijs Ho recabedrijf moest de Zaanse chef kok een galadiner samenstellen en bereiden voor acht personen, bestaande uit acht gangen. Het kostte de heer Schouten twintig uur werk aan roeren, kloppen, snipperen, klutsen, husselen, ko ken, bakken enz., alvorens hij op kasteel De Hooge Vuursche met nog zes collega's in aanwezigheid van Minister-president Van Agt met een lint en medaille werd "geïnaugureerd" tot meesterkok. Het door meesterkok Schouten samengestelde menu loog er niet om en getuigde van een grote klasse en exclusiviteit. De eregas ten kregen o.m. de volgende gerechten voorgeschoteld: gevul de kwarteltjes in peervorm, tar botfilet met rivierkreeftenstaart- jes en champagnesaus, friandises met mokka en liqueur. Hoe trots de heer Schouten op zijn onder scheiding was, moge blijken uit het feit, dat hij met het ereteken om de schouders in zijn dagelijks domein, de keuken van De Wal vis, werd gesignaleerd. Ook chef-kok Jan Hollands van het AC Wegrestaurant Leider dorp verstaat zijn vak op uit stekende wijze. Samen met sous chef L. de Vos stuurde hij vier prachtig opgemaakte schotels naar een show in Zuidlaren, waar jaarlijks de Salon Culinaire wordt gehouden, waaraan dit keer 96 koks deelnamen en elkaar met opgemaakte schalen trachtten de loef af te steken. In de categorie 'Gevogelte' won Jan Hollands de eerste prijs met een schotel, die als thema de Olympische Spelen van Moskou had meegekregen. Op deze schotel waren de gevulde duifjes gegarneerd met broccoli (Italiaanse groente), met appel tjes en meloen en met groente- timbalen met o.a. worteltjes en kwark. De gevulde duifjes lagen hulpeloos met de pootjes om hoog, met in de buurt de vijf Olympische ringen in gelei, daar bij het onzekere voortbestaan van de Olympische Spelen benadruk kend. Mevrouw Van Ruiten: "Het studiebij dragefonds is dus op de eerste plaats een financiële steun bij deze studie ge weest".Ook in ander opzicht zegt zij voordeel te hebben gehad van het fonds: "doordat je elk jaar je studieresultaten moet tonen, fungeerde dat ook min of meer als een stok achter de deur, want het was niet altijd gemakkelijk om je na je dagtaak weer op de studie te moeten werpen". Op het ogenblik doet zij geen avondstudie, maar ze wil toch volgend jaar weer iets gaan doen, want zij vindt dat je door studeren open blijft staan voor nieuwe ontwikkelingen, wat gunstig is voor zowel de persoon in kwestie als voor het bedrijf. Een aantal Alberto-medewerkers vorm de onlangs de eerste groep van Ahold- cursisten, die kennis maakten met de nieuwe vergaderaccommodatie, waar over 't Wolfsven te Mierlo sinds kort beschikt. Naast conferenties, bedrijfscursussen en opleidingen bestaan er nog veel meer mogelijkheden voor het bedrijfsleven om midden in de Brabantse Peel, aan de weg Geldrop-Mierlo nabij Eindhoven, voor een meerdaagse bijeenkomst hier samen te komen. Met de comfortabele bungalows, De Taveerne (met bar, res taurant, terras), en veel sport- en re creatiemogelijkheden, vormt dit verga dercentrum in 't Wolfsven een ideale accommodatie voor allerlei soorten van bijeenkomsten. De fraaie ligging, de rust, het comfort en de goede sfeer en service staan garant voor een geslaagde bijeenkomst. De Alberto-medewerkers waren dan ook erg enthousiast over hun kennismaking met het nieuwste gedeelte van 't Wolfsven, zodat de afdeling op leidingen in de toekomst nog wel vaker een beroep zal doen op 't Wolfsven. Het vergadercentrum bestaat uit een congreszaal met podium, geluidsinstal latie, filmprojector en scherm en biedt plaats aan maximaal 300 personen. Verder zijn er 3 nieuwe conferentiezalen voor elk maximaal 30 personen. Tot de permanente uitrusting van deze mo derne zalen behoren een overheadpro jector met scherm, een schoolbord en een flip-over. Daarnaast telt de verga deraccommodatie van 't Wolfsven ook discussieruimtes en heeft men constant de beschikking over copieerapparatuur. Voor informatie en reserveringen moet men zich rechtstreeks wenden tot het vakantiepark 't Wolfsven, Patrjjslaan 4 te Mierlo, tel. 04927 - 1661.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 10