Ahold beveiligingsdienst bestrijdt en voorkomt in- en externe gevaren Hardop lachen mag "Handboogschieten is fijne sport om samen te doen Wat is een leidinggevende? Oh, moedertje aarde Shell Nederland Verkoopmaatschappij B.V. AHOLD-MEDEWERKSTER MEVROUW B. McKAY: INGEZONDEN BRIEF: FLITSEN Voor wie het nog niet mocht weten: Ahold heeft sinds 2'A jaar een eigen beveiligingsdienst. Wanneer wij de heer F. Brandsma, hoofd van die afdeling, vragen een karakterschets van zijn werk te geven, doet hij een greep in zijn bureaula en schuift ons een exemplaar van het Veiligheidsbeleid Ahold nv toe, een door de Raad van Bestuur gefiatteerd beleidsstuk. De eerste alinea eruit geeft antwoord op onze vraag: het veiligheids beleid van Ahold nv richt zich op het voorkomen en bestrijden van interne en externe gevaren, welke de onderneming en haar bedrijfsonderdelen in haar functioneren (kunnen) bedreigen en derhalve schade (kunnen) berokkenen. pagina 9 Shell-Gebouw Hofplein 20 - Postbus 1414 3000 ON Rotterdam ZEERtfcR«AAkDE ZU5TER AHOLD N.V. DIENST INKOOP BEDPIJFSBENODIGOHkÜfcN POSTBUS J3 De wereld heeft een kouwe kop. Het ijs, dat zit er boven op. Tóch maakt dat haar niet ziek. Maar zij heeft ook zo'n warm hart, En dat maakt haar zo heel apart, Daarom is zij uniek. De aarde draait en draait maar door. De vraag is echter wel: "Waarvoor?" Zij draait wellicht toch heet misschien, Om ons de zon te laten ven. Mamma Aarde is een vrouw. Zij is geen 'het "maar' 'zij. Eens was ze mooi en goed gezond, Maar toen, toen kwamen wij. Haar mooie, jonge, frisse huid Behield die frisheid niet. Werd langzaam, sluipend, aangetast, Door slechts één parasiet. Haar vel verkommert ijs'lijk snel, En z 'heeft nog maar één wens: "Verlos mij van dat ziektebeeld. Verlos mij van de mens. De aarde Heeft waarde, Niet eentje maar twee. Flora en Fauna, Op land en in zee. Die waarde Op aarde, Was nu niet verstikt, Als Eva, Reeds toen al, De pil had geslikt. p SALDO SPECIFICATIE p„ A1/01/L9B0 Afnememummer ö<*JllOb Ver bruiker cat Cetegone Krediette mijn xc V 2 De medewerkers van PZ zijn nu bijna twee maanden bezig om de "zeereer waarde zuster" bij de dienst Inkoop Bedrijfsbenodigd- heden op te sporen. Tot nu toe echter zonder enig resultaat. Zegt zo'n olijke meezoeker: "Dat is vast die eerwaarde zuster van frater Fernansius en die heeft zich natuurlijk verstopt op de plaat van Wim Sonneveld". Of zou het toch een fout van de computer zijn? Hoe het ook zij, PZ heeft in ieder geval de opsporingsactie defini tief gestaakt. "We hebben het er druk mee", vertelt de heer Brandsma, die aanvankelijk als hoofd van de afdeling 'algemene zaken' de bedrijfsveiligheid in zijn portefeuille had, maar nu - samen met vijf (binnenkort zes) medewerkers - in een eigen team daaraan werkt. Er is een taakverdeling:drie man zijn betrokken bij het verstrekken van advie zen en twee doen onderzoeken naar gevallen van overschrijding van de veilig- heidsgrenzen. Van de adviseurs houdt de heer H.Eijben zich bezig met de technische preventie (o.a. brand-en inbraak beveiliging). De overige medewerkers houden zich bezig met alle andere preventieve zaken, gericht op bijvoorbeeld goederen stromen, geldtransporten etc., maar óók met het plegen van onderzoeken - eventueel in samenwerking met de politie - i.v.m. plaats gehad hebben onregelmatigheden. voorkomen Veiligheid betekent primair: het voor kómen van elke schade. Natuurlijk komt praktisch elke inbreuk op die veiligheid onverwacht, maar destemeer is het zaak de kans daarop zo klein mogelijk te houden en de bestrijding zo efficiënt mogelijk te realiseren. Brandblusappa ratuur, inbraakbeveiliging, zijn zaken die daarin een voorname rol spelen. Maar ook de mentaliteit, de behoefte van het personeel zich aan de regels te houden, zijn van het grootste belang. De beveiliging via materiële voor zieningen is vaak een kwestie van vooruit denken. Zo streeft de beveiligingsdienst van Ahold ernaar van meet af te worden ingeschakeld bij de bouw van nieuwe vestigingen of van winkelcentra waarin een Ahold-winkel onderdak krijgt. Mede omdat uit de praktijk is gebleken, dat met name de bestrijding van brand in moderne winkelcentra nogal eens hinder ondervindt van onbereikbare Leidinggevenden zijn boffers, want zo als iedereen weet, hebben ze niets anders te doen dan alleen maar: - Beslissen wat er gedaan moet worden, iemand opdragen het te doen, naar de reden luisteren waarom het niet gedaan moet worden, waarom het door iemand anders gedaan moet worden of waarom het anders gedaan moet worden en zelf overtuigende argumenten daar tegen aanvoeren. - Te controleren of het gedaan is, te ont dekken dat het niet gedaan is, te onder zoeken waarom het niet gedaan is, te luisteren naar de excuses van de personen die het niet gedaan hebben en zelf argu menten tegen deze excuses bedenken. - Ten tweede male controleren of het ge daan is, te ontdekken dat het verkeerd gedaan is, te vertellen hoe het wel gedaan moet worden, te concluderen dat als het zo lang moet duren dat het dan net zo goed had kunnen blijven als het al was, zich af te vragen of het geen tijd wordt iemand die het niet goed kan doen de laan uit te sturen en te bedenken dat elke opvolger waarschijnlijk even slecht zal zijn. ruimtes tussen dak en plafond. Ook voorzieningen tegen inbraak laten zich in de bouw makkelijker 'meenemen', hoewel het hier toch ook vaak een zaak van zet en tegenzet is. De heer Brandsma hierover:"De mis daad profiteert ook van deontwikkeling van de techniek. Een houten paneel, dat voor enkele jaren een goede afsluiting vormde, dient nu van een metalen kern te zijn voorzien". diefstal De winkeldiefstal is voor de medewer kers van de Dienst Beveiliging een hoofdstuk apart. Een zaak ook, waar over ze niet veel in de openbaarheid willen brengen. "Het is onze taak de mogelijkheden tot diefstal door klant en personeel zo klein mogelijk te houden. Daarvoor worden wettelijk toegestane middelen gebruikt, waaronder o.m. het -bij duidelijke verdenking- onderzoeken van tassen en dergelijke. Voor die visitatie bestaan door de Raad van Bestuur goedgekeurde regels", aldus de heer Brandsma, die verder aangeeft dat er voor behandeling van winkeldiefstal afspraken over melding bij de politie bestaan. "Het blijft een delicate zaak, die wij ook omzichtig benaderen." Om de beveiliging van Ahold in al haar geledingen zo goed mogelijk te doen verlopen is het hebben van goede contacten van groot belang. Zo dienen alle onregelmatigheden door het betrok ken hoofd van dienst te worden gemeld. Hij (het hoofd van dienst) is trouwens ook verantwoordelijk voor de samenstelling van het z.g. calamiteitenplan, dat per grotere unit aanwezig moet zijn.Dit plan voorziet in situaties bij bommelding, brand, overstroming etc. en is mede gebaseerd op de door de dienst Beveili ging per vestiging gemaakte analyse. Maar ook buiten het concern bestaan de nodige contacten. Zo heeft de heer Brandsma zitting in de centrale com missie 'beveiliging grootwinkelbedrijf', Kj het lezen vaa eenciUat over wat leidinggeven na eigenlijk inhoudt meende de heer J. C. Smak, werk- zaam ia AH-ftiiaa! 1133 te Zaandam, dat dit citaat tevens interessant kan zijn voor de AH-Coilega's. De inhoud van de brief die de heer Smak aan de redactie van "Flitsen" toestuurde, drukken wij hierbij af. - Te overdenken dat het veel eenvoudiger en beter gedaan zou zijn als hij het zelf gedaan zou hebben, dat hij het zelf in twintig minuten had kunnen doen en dat hij nu twee dagen nodig heeft gehad om uit te vinden waarom iemand anders er drie weken voor nodig had om het verkeerd te doen en dat al deze gedachten een zeer demoraliserend effect op de organisatie zouden hebben, omdat ze tegenstrijdig zijn met het idee van veel medewerkers dat een leidinggevende niets te doen heeft. maakt de heer Joustra deel uit van de commissie 'bedrijfsbescherming' en is de heer Eijben lid van de het Nationale Brand Preventie-Instituut. De heer Brandsma:"Dit soort contacten voorkomt zoeken naar een oplossing, die een ander al gevonden heeft." nonchalance Zeker niet de minst belangrijke taak van zijn dienst ziet hij in het veiligheids bewust maken van elke Ahold- medewerker. "Er is nu eenmaal sprake van een zekere gewenning, om niet te zeggen: nonchalance bij het hanteren van de veiligheidsvoorschriften. Dat geldt zowel voor het melden van vermeende onveiligheden als het voor komen daarvan. Ik durf het woord 'discipline' niet te gebruiken, maar als iedere medewerker zich aan de regels zou houden is het ons ook best. Te vaak wordt er gedacht: "dat zal mij niet overkomen," of: "er gebeurt toch nooit wat." De praktijk bewijst maar al te vaak het tegendeel." Eén van de punten waar het nieuwe huis van mevrouw B. McKay, in het hoofd kantoor werkzaam op de afdeling juridische zaken, aan moest voldoen was een lange oprit naar de garage. Voor de Ahold- medewerkster haast net zo belangrijk als de garage zelf, omdat ze voor het handboogschieten, haar fa voriete sport, ook thuis wil kunnen trainen. En daar is beslist ruimte voor nodig, wil je andere mensen niet tot last zijn. Ruim een jaar geleden is zij met handboogschieten begonnen, nadat ze er genoeg van had om bij de trainingen en wedstrijden van haar man altijd maar passief toe te kijken. Ze leerde snel de basistechnieken van het boogschieten en raakte in korte tijd aan deze vrij onbekende sport "verslaafd". Momenteel worden er door mevrouw McKay en haar man vele uurtjes aan het handboog schieten besteed. "Het fijnste is eigenlijk dat het een sport is die je samen kunt beoefenen, zodat je thuis niet op elkaar zit te wachten. Je schiet weliswaar in een verschillende klasse, maar bij trainingen en wedstrijden kom je vaak in dezelfde baan uit. Een groot voordeel vind ik ook dat het een sport is die je erg lang kunt blijven doen, ongeacht je leeftijd",aldus de sportieve boogschutter. Maar ook het gezelligheidsaspect rond de wedstrijdbaan speelt een belangrijke rol. "Je bent vaak een groot deel van het weekeinde met het handboogschieten bezig en dan is het leuk als je bij de wedstrijden dezelfde mensen tegenkomt, wat vooral bij de langebaanwedstrijden het geval is. Tussen de wedstrijden door loop je veel op en neer en heb je tijd om met de andere deelnemers te praten". Zij is het hele jaar door bezig met haar favoriete sport, het handboog schieten is niet aan een seizoen gebonden. In de wintermaanden wordt er binnen geschoten waarbij je je moet kwalificeren voor een be paalde klasse voor het komende jaar, terwijl 's zomers buiten veelal lange baanwedstrijden worden gehouden. "Bij de dames worden er dan 36 pijlen geschoten op achtereenvolgens afstanden van 70,60,50 en 30 meter. En daar ben je dan een hele dag mee bezig, zodat het handboogschieten echt wel een vermoeiende sport is. Er komt vooral een hoop concentratie bij kijken, maar daarnaast spelen kracht, bij het uittrekken van de boog, en techniek ook een belang rijke rol". Mevrouw McKay komt momenteel nog in de derde klasse uit, wat inhoudt dat zij gemiddeld tussen de 6Vi en 7 punten schiet. Het hoogste aantal punten dat per schot behaald kan worden is 10. Haar man is momenteel nationaal kampioen in de tweede klasse. Beiden zijn lid van Achilles in Uitgeest, een vereniging zonder eigen accommodatie. "En dat is nog wel eens ontmoe digend", vertelt zij. "In de winter schieten we in de sporthal en 's zomers buiten op het veld bij de ijsbaan. En daarbij moet je iedere keer weer al het benodigde materiaal uitzetten." Vandaar ook dat mevrouw B.McKay en haar man blij zijn dat bij het nieuwe huis een lange oprit naar de garage hoort. Want nu kan ook thuis op de 'echniek en de precisie van het handboogschieten worden getraind.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 9