"Kunst is om consequent op klant over te komen "Nog gemis aan goede winkelbegeleiding Saartje Sorbo Handboek "zuivel" geen "droge kost" meer Albert Heijn doet mee aan proef met Viditel - w.euut W»NDlHDlN6 FLITSEN pagina 5 Publiciteitscoördinator W. Huinder: Verkoopleider Vers 2 W. Stolwerk: "Twee elementen zyn belangrijk: w\j zjjn bezig met een stuk actie op de korte termijn en op de langere met zaken als imago en continuïteit. Het gaat er om die continuïteit te waarborgen. En bovenal éénduidig proberen over te komen in de krant en in de filialen. AH is een logisch verhaal. Onze taak is dan ook om zeer consistent en consequent op de consument over te komen". Aldus de heer W. Huinder, sinds 1 januari jl. publiciteitscoördinator bij de afdeling marketing services en als zodanig een spil in het verkoopbeleid van AH, waarvoor hij overigens al vijftien jaar werkt. Eerst in het filiaal en gedurende de opleiding voor BL kreeg hij de kans om een buitendienst functie te vervullen. Daarvoor koos hij. Na twee jaar werd hij wat toen "field merchandiser" heette; twee jaar instruc teur houdbaar in de tijd dat zones nog een eigen staf hadden. Een jaar zone-verkoopleider en vervolgens hield hij zich bezig met projecten: o.a. in Emmen om te kijken of de "P" van prijs wat nadrukkelijker in de formule kon worden weggezet en in Utrecht voor het uitwerken van de shop-in-de-shop-ge- dachte. Daarna was de heer Huinder tweeënhalf jaar hoofd produktpresenta- tie. Dat betekende in de meest uitgebreide zin bezig zijn met de visuele kant van de winkel, uitgezonderd het decoratieve stuk. Een tweede tak van die functie richtte zich op de interne commerciële communicatie, oftewel het verwoorden van een actieplan in een verkoopplan, zodat de filialen wisten welke artikelen in actie zouden komen etc. Een derde poot vormde de bemoeienis met de winkelinventaris, vanuit macro- en niet van uit micro problematiek. Het ging om activiteiten in de promotionele sfeer, om winkelma teriaal in tijdelijke zin, zoals display's etc. Betere achtergrond was bijna niet denkbaar voor de nu nieuw gecreëerde functie van de heer Huinder, die zich binnen marketing services toespitst op communicatie. Grofweg valt die taak in twee delen uiteen: ontwikkeling van het uitvoe ringstraject, hetgeen zich uiteindelijk manifesteert in raambiljetten in de winkel (instore) en extern in folders en advertenties. Na het vaststellen van het jaarplan van de afdeling verkoop, is het aan de heer Huinder om, in samenwerking met de verkoopleiders daarin vastgelegde voor nemens naar andere belangengroepen, zoals het reclamebureau, te 'trechteren'. Geen overbodige luxe - dat contact liep voorheen over 236 trajecten. "Toen werden ze knettergek". Nu wordt alles zoveel mogelijk gecoördineerd via één man: W. Huinder. "Men mag nooit uit het oog verliezen, dat de deli-afdeling eigenlijk één van de visitekaartjes is van de SM. Het gaat primair om het op peil houden van het assortiment, óók op winkelniveau. Dat vergt gedegen produktkennis om de klant deskundig te kunnen adviseren als daaraan behoefte bestaat. Hier missen we nog een goede begeleiding van de medewerkers. Prioriteit is dan ook een nieuwe teletrip die up to date is, zodat de mensen ook weten, wat ze verkopen. Vooral met al die assortiments wisselingen." Dat is de mening van de heer W.Stol werk, verkoopleider vleeswaren/brood, kortweg vers 2. Hij is sedert maart 1979 als zodanig in dienst. Nieuw bij AH. Deli is in AH-termen een plus-afdeling, exclusief, sfeervol met een breed assorti ment vleeswaren, paté's en salades. Van de populaire gekookte worsten tot de exclusievere hamsoorten. In het assortiment treden regelmatig wijzigingen op enerzijds omdat de AH-klant steeds betere vleeswaren wil, waar wij met een kwalitatief hoog waardig aanbod op inspelen en ander zijds omdat nieuwe produkten bijdragen aan de plus van de afdeling en zo de aantrekkingskracht vergroten. Naast deli verkopen wij ook een uitge breid assortiment voorverpakte vlees waren, stuksartikelen en salades, via zelfbediening. Het karakter van deze afdeling is duidelijk anders dan deli. (Vervolg van pag. 1) Albert Heijn vanaf 1 mei - desgevraagd - op het tv-scherm van de via de PTT aangemelde deelnemers Emondts: "Dat geeft ons de gelegenheid voor de nodige vingeroefeningen en bovendien krijgen de mensen die nu al Viditel kunnen ontvangen actuele informatie." Viditel, wat was dat ook weer? Daarvoor nog even een stapje terug. Viditel is een systeem om op elk gewenst moment te kunnen beschikken over allerhande, in een centrale computer opgeborgen, informatie. De abonnee/consument kan die via zijn televisie- en telefoontoestel oproepen. Met zijn telefoon brengt hij de verbinding met de computer tot stand en met het toetsenbord van de - voor dit doel geschikte - tv tikt hij het codenummer in, dat overeenstemt met de door hem gewenste informatie. voorbeeld Voorbeeld: hij wil méér weten over Albert Heijn. Na het indrukken van de codecijfers 236 verschijnt op zijn tv-scherm (in kleur) de kennismakings- boodschap, waarin staat dat Albert Heijn alle, voor de consument belangrij ke, informatie ter beschikking stelt, onder andere over waar wat te koop is, wat de speciale aanbiedingen zijn en welke service wordt geboden. Er zijn twee manieren om nadere bijzonderheden hierover aan de weet te komen. In de eerste plaats is er het alfabetisch register van trefwoorden met daarachter vermeld welke code men voor bepaalde informatie moet intikken. De andere mogelijkheid is de rubrieksindex te bekijken, waarbij in 9 rubrieken Albert Heijn staat "geëtaleerd." aWie en wat is Albert Heyn? Naast historische gegevens worden inlich tingen verstrekt over bij AH gebruikte begrippen als verkrijg baarheidscode (in welk filiaal een artikel wel en niet te koop is), de reclamecheque etc. b. Wat is er te koop by AH? Als antwoord hierop worden o.m. produktgroepen beschreven. Van wijnen staat bijvoorbeeld vermeld uit welke streek de soorten komen, wat de houdbaarheid is en bij welk gerecht ze kunnen worden gedron ken. c. Waar staan de AH-winkels? In alfabetische volgorde per plaatsnaam staan adressen, telefoonnummers, koopavond etc. vermeld. d. Extra laag geprijsd. In dit hoofdstuk de aanbiedingen voor begin en eind van de week. De dinsdag/woensdag advertentie richt zich vooral op de vers-groepen vlees, zuivel, brood en Op 23 februari j.l. verscheen Saartje in de AH-filialen Soendaplein, Haarlem, en Vermiljoenweg, Zaandam. Jarenlang een geziene figuur in de Swiebertje serie. Nu verschijnt de actrice Riek Schagen als Saartje op de TV in reclamespots voor Sorbo. Voor haar aanwezigheid was een goede reden. Het was een voorlopig sluitstuk van het inrichten van Sorbo /AH presen taties in ruim 200 filialen. In de maand maart zijn daar nog 65 filialen bij gekomen. Na een proef in 35 filialen in 1979 werd de uiteindelijke presentatie ontworpen zoals deze thans is. De stands worden wekelijks en soms zelfs tweemaal per week door Sorbo-vertegenwoordigers bijgevuld. Dat is ook nodig want de verkoop van al die huishoudhulpjes loopt voortreffelijk. Om nog tijdig aan te kunnen sluiten bij de schoonmaakcampagne in week 8, moesten door Sorbo in twee weken tijd ruim 200filialen worden ingericht. Het lukte en dat was zeker een feestelijk bezoek van Saartje waard. Bezoekers in de filialen ontvingen van haar gratis monsters uit de Sorbo-collectie. groente. De weekend-aanbieding omvat het hele aktiepakket van circa 50 artikelen (waarvan een deel ook in de dagblad-advertenties is opgeno men). e. Nieuws van de groente- en vleesmarkt. Een rubriek waarvan de inhoud, gezien o.a. de regionale marktver- schillen, nog nader moet worden omlijnd. f. Akties van langere duur. Hierbij gaat het om verkoop-akties met een vooraf vastgestelde duur. Voorbeelden: zonneschermen, fietsen en dia-pro jectoren. In deze rubriek kan voorts toelichting worden gegeven op garantie, gebruiksaanwijzing, mon tage-instructies etc. g. Nieuwe artikelen. In dit hoofdstuk wordt gedurende enkele weken informatie verstrekt over het desbe treffende voor AH nieuwe - artikel. Gedacht wordt aan achtergrond gegevens. gebruikstips etc. h. Nieuw in AH-Viditel. De exacte inhoud van deze rubriek staat nog niet vast, maar nieuwe ontwikkelin gen kunnen hierin worden gemeld. 1. Het alfabetische onderwerpenregister Belangrijk punt voor Albert Heijn is de manier waarop één en ander aan de consument wordt gepresenteerd. Het eigen "gezicht" dient in ieder geval behouden te blijven en daarom zijn vormgeving en inhoud van de Viditel-in- formatie ingebracht in het takenpakket van Ahead Advertising. In het volgende nummer van Flitsen meer daarover. "Je moet een beetje meevoelen met de situaties in het filiaal. Dit zegt mevr. M. J. C. van Vucht over de wijze waarop zij het handboek "Zuivel" van AH heeft voorzien van een groot aan tal cartoons, het Engelse woord, dat zoveel betekent als "ge tekendgrapje. Bij Ahold zijn in totaal 38 handboeken in omloop en over het algemeen kan men de inhoud enigszins omschrijven met de uitdrukking "droge kost." Mevr. Van Vucht is het daar wel mee eens: "Het zijn tenslotte handboeken, die bij de opleidingen worden gebruikt. Je zit dan met een hoeveelheid basis gegevens, die in het handboek moeten worden verwerkt. Daar is niet aan te ontkomen." In het handboek "Zuivel" is redactrice Mary van Vucht in de tekst daar niet van afgeweken. Zij verzamelde vrijwel alle gewenste gegevens en stelde een tekst op, die door de afdelingen Verkoop, Operations en Opleidingen (verantwoor delijke personen voor de handboeken) na inhoudelijk gescreened te zijn werd goedgekeurd. "Als een aardigheidje om het boek wat minder saai te maken heb ik die tekeningetjes er bij gemaakt," vertelt zij. In totaal kwamen er 41 cartoons, die met "stripfiguur" Kees Kaaschieter als hoofdpersoon de zuivelzaken in het filiaal onder de loep nemen. Veel problemen om aan ideeen te komen had zij niet. "Tekenen is een beetje een hobby van me," vertelt zij, "Ik heb ook nog eens een cursus reclametekenen gevolgd. Thuis doe ik wel wat aan portrettekenen (pastels) en ik heb ook wel eens een olieverfschilderij gemaakt." Goedkopere soorten (maar wel van uitstekende kwaliteit), weinig overlap ping in assortiment en geheel gericht op het gemak van de klant. We mogen gerust stellen dat AH door de combinatie van beide groepen in één winkeltje: 't AH fijne vleeswaren- winkeltje een zeer uitgebreid en kwalitatief prima vleeswaren-assorti ment biedt. In de illustraties van het handboek "Zuivel" is wel vrij veel tijd gaan zitten. Ook vrije tijd, want vaak was zij ook thuis aan de gang: "Daar werk je rustiger dan op kantoor. Bovendien: het maken van de tekst is mijn werk, tekenen is mijn hobby." Het handboek "Zuivel" heeft door deze hobby een geheel eigen gezicht gekregen en gelet op de reacties is dat goed aangeslagen. Worden alle handboeken nu voorzien van cartoons?. Mary van Vucht lacht: "Dat weet ik nog niet, maar ik vind het wel leuk, dat het zo wordt gewaardeerd." sfeer Op het gebied van brood behoort het sfeervol maken van de afdeling tot de topprioriteiten voor 1980 van verkoop leider Stolwerk. "Brood kan veel harder groeien dan nu het geval is, door de broodfilosofie van AH waar te maken. Dat kan niet alleen door aanbod van ons uitgebreide assortiment verpakt en on verpakt brood tot en met uienstokbrood en hambroodjes maar dient ook te gebeuren door een goede presentatie in een sfeervolle omgeving. Het AH Bakkerswinkeltje moet de bakker wor den voor de AH-klant. «iDitiaiJt zu'\ie sta wei -j»'

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 5