Introductie nieuw beeldmerk op B&B-dagen D. VETHAAK16 APRIL MET PENSIOEN H Winkelverlichting wordt 15% teruggebracht Het is niet zo dat ik er met groot verlangen naar uitzie Nieuwe AH-fiets heeft veel extra's Fietsencampagne wederom een succes Vliegreis voor medewerksters Beauty en Body-winkeltjes FLITSEN pagina 3 Als de heer D. Vethaak 16 april aftreedt als lid van de Raad van Bestuur van Ahold wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft hij nét geen veertig dienstjaren bij het concern volgemaakt. Het zijn er dan 39. - "Het zal wel een tijdje moeten wennen, dat andere levenspatroon. Het is dan ook niet zo, dat ik er met groot verlangen naar uitzie. Voor deel is hooguit, dat je niet meer om half zeven op hoeft". Dirk Vethaak is in 1941 gewoon aangenomen op een sollicitatie. "Ik kwam in '40 uit de mobilisatietoestand, zat zonder baantje en ben toen links en rechts brieven gaan schrijven, onder andere naar Albert Heijn. Daar zeiden ze ja tegen me. Ik was 23 en kwam terecht op het toenmalige HK aan de Westzijde. Bij baas Gerrit in het "vooronder"." Hij begon er op de afdeling kostprijsadministratie van de PB's, "tegenwoordig met een wijds woord als boekhouder". Zijn eerste werk bestond uit nacalculatie van de kostprijs van beschuitjes. Hij zat er een paar jaar, maar het laatste oorlogsjaar was hij praktisch geheel ondergedoken. Pas in juni '45 kon hij weer aan het werk: in het PB aan de Oostzijde op de afdeling bedrijfsbureau en daarna in de functie van produktieleider. Was als zodanig belast met de dagelijkse planning en de regeling voor het inzetten van mensen. Een hele klus in dat bedrijf, waar toen nog de produktie was van ontbijtkoek, koekjes, biscuits, koffie, chocolade, beschuit, vermicelli en suikerwerk plus een verpakkingsaf deling (VA). "De AH-fietsencampagne is ook dit jaar een succes geworden dankzij de enthousiaste medewerking in de filialen. Tot zover we het nu kunnen bekijken, zijn er weliswaar minder fietsen verkocht dan vorig jaar, maar dat was, gezien de hogere verkoop prijs, ook de verwachting", aldus de heer F.J.C. Vermeulen, assistent verkoopleider AHSM. De fietsenmarkt is nog steeds in beweging. Onder invloed van de energieproblemen en de behoefte aan meer beweging in de vrije tijd, neemt de vraag naar fietsen dermate toe, dat de producenten nauwelijks aan de vraag kunnen voldoen. Het gevolg hiervan is, dat de inkoopprijzen zijn gestegen. De AH-fiets werd compleet gemon teerd, vanuit de filiaalvoorraad verkocht aan de klanten, inclusief een mapje met garantiebewijs (1 jaar) en een ANWB Fiets Garant en Plan-folder met informatie over het Trelock veiligheidsslot, het registra tiesysteem van de ANWB en een fietsverzekering. Daarna werd hij twee jaar uitbesteed aan een accountantskantoor, eerst in Hilversum; later in Amsterdam. "Een soort management development op beperkte schaal". lange weg Intussen was hij in de avonduren bezig met een studie voor accountant. "We noemen dat de lange weg - een jaar of zeven achtereen elke avond en de weekends bezig na boekhouden, han delscorrespondentie, SPD en MO-boek- houden. Ik zat helemaal in die administratieve toestand; dan gaat het voor een deel vanzelf". Het lag hem bovendien; waarbij het hem van meet af aan meer ging om de interne, bedrijfsorganisatorische kant dan om het controlewerk van het accountantsvak. Op het hoofdkantoor werd hij dan ook prompt toegevoegd aan de heer J.W. de Vries, die hij later ook zou opvolgen. "Er bestond toen eigenlijk geen titel voor die functie; het was vergelijkbaar met die van controller nu". Tegelijk met "meneer Albert" en de inmiddels gepensioneerde heer Glazen- burg werd de heer Vethaak in 1959 benoemd tot plaatsvervangend lid van de Raad van Bestuur. Als voorboden van de nieuwe generatie aan de top. Die uiteindelijke benoeming volgde in 1962, nadat ook de heer De Vries zich met de "oudere Heijnen" had terugge trokken. Als RvB-lid zou de heer Vethaak van toen af aan specifieke aandacht hebben voor financiën en administratie. Dat betekende het mede vaststellen van de diverse budgetten, Zoals wij in januari jl. reeds schreven gaat Marvelo te Zaandam rond 6,5 miljoen gulden investeren in een nagenoeg totale vernieuwing van het produktieproces voor koffie. Nieuwe machines, nieuwe technnieken, nieuwe gebouwen.of, zoals Marvelo-directeur ir. W. Wachter het zegt: "We gaan onze koffiefabriek in een zodanige staat brengen, dat Albert Heijn ook in de toekomst haar plaats als derde koffiebrander in ons land kan handha ven" en dat dit geen loze kreten zijn toont deze architecten-tekening van de westgevel. bemoeienis met de pensioenen, veel contacten met de vakbonden en in het begin het maken van het jaarverslag. "Dat deed je toen praktisch alleen. Nu zijn er aparte afdelingen voor met eigen schrijvers en noem maar op. Er is trouwens sindsdien zovéél veranderd. Toen de zaak kleiner was liep je bij baas Gerrit in en uit; je had veel meer contacten met de hoofdlieden". Wat niet wil zeggen dat de heer Vethaak daaraan had willen vasthouden. - "De groei met die SM's en zo, dat was toch wel een fijne tijd. Albert Heijn werd toch wel een beetje een nationaal instituut, met die zegeltjes, z'n prijspolitiek en obligatietoestanden". Maar de contacten miste de heer Vethaak later wel: "Je ziet nu een vast aantal mensen; anderen sporadisch, hoogstens in de lift en wat zég je dan tegen elkaar...." ongeregeld Terugblikkend op zijn werkzame leven, moet de heer Vethaak toegeven dat het wel erg ongeregeld is geweest voor zijn gezin. "Ik heb nooit zo erg op de klok gekeken. Maar dat vind ik inherent aan de functie. Verder neem je de problemen altijd mee naar huis. Ik tenminste. Al zitten ze niet in je tas, dan toch in je hoofd. Maar ik heb dan ook altijd gesteld - van hard werken word je niet oud; dat is gezond; het zijn de problemen. Het heeft te maken met betrokkenheid". "Binnenkort zal ik het wel en wee van Ahold via Flitsen moeten volgen, maar daar lees je natuurlijk ook niet alles. Maar aan de andere kant berust ik daar wel in - je moet niet uitje graf, maar ook niet uit je pensioen proberen mee te Aan de ruim 200 medewerksters van de Beauty Body-winkeltjes van Albert Hejjn is een tweedaagse vliegreis naar Engeland in het vooruitzicht gesteld, als in het eerste halQaar van 1980 een bepaalde omzetgroei wordt bereikt. Deze mededeling werd onlangs gedaan op de acht Beauty Body-dagen, die eind januari/begin februari op zeven verschillende plaatsen in het land werden gehouden [Assen, Eindho ven, Breda, Utrecht, Apeldoorn, Hoogvliet, 2 x Zaandam]. De reis staat voor november op het programma en moet worden gezien als een opleidingsreis; zo zal er onder meer een bezoek worden gebracht aan de fabriek van Cover Girl, het cosmeticamerk dat in de AH Beauty Body-winkeltjes verkrijgbaar is. Voor de in totaal ruim 200 aanwezige medewerksters werd op de Beauty Body-dagen 1979 geëvalueerd en werden de plannen voor 1980 geschetst. "Het is duidelijk dat "de meisjes" het afgelopen jaar goed werk hebben verricht, onze afdeling kende een duidelijke volumegroei. Daarnaast zijn de persoonlijke contacten, die tussen de medewer- sters in de filialen en de mensen van het hoofdkantoor op zo'n bijeen komst worden gelegd, van groot belang", aldus verkoopleider J. Hunfeld en assistent-verkoopleider G. Eijkelkamp. regeren. Je moet vertrouwen hebben in je opvolgers. Je moet het nuchter bekijken. Het leven gaat door. In wezen zijn we nu opnieuw aan een volgende generatie toe aan de top". (Vervolg van pag. 1) er grote, hogere eisen aan de verlichting worden gesteld dan bij meeneemartike- len als suiker, blikartikelen en bekende merkartikelen. De bedieningsafdelingen laten dan ook nauwelijk een verlaging van het verlichtingsniveau toe. Maar ook in de non-food sector is voorzichtigheid geboden. Bij verschillende artikelen wil de klant, alvorens tot aankoop over te gaan, zich overtuigen van kleurstelling, kwaliteit e.d. De grootste beperking van de verlichting moet dan ook worden bereikt in de droge kruidenierswaren- sector, maar ook in de "dooie hoeken", boven luifels en pal boven stellingen kan met minder licht genoegen worden genomen". De eerste proefnemingen hebben aangetoond, dat een terugbrenging van het elektriciteitsverbruik voor licht met 15% zeker haalbaar moet zijn. Bij een filiaal te Amsterdam kwam men zelfs tot 30% besparing. Dit vormt volgens de heer Kruijver echter een uitzondering. "Het is beslist niet zo, dat alle energiebesparende maatregelen voor het oprapen liggen. Je kan niet zo maar met 20, 30% teruggaan in verlichting. We hopen in de toekomst ook met een ander type TL-buis, waar nu al proeven mee worden genomen, meer energie te kunnen besparen. Maar ook andere maatregelen als isolatie en warmtete- rugwinning via koeling moeten in de toekomst energiebesparing opleveren. De winkelverlichting was echter betrek kelijk eenvoudig aan te pakken, zodat we hiermee zijn gestart", aldus de heer Kruijver. Een belangrijke rol in de AH "verlichtingsoperatie" speelt ook me vrouw M. Spek (DTP). Zij zorgt er dagelijks persoonlijk voor dat het in Zaandam uitgestippelde energiebeleid wordt toegelicht in de filialen. "In het ene filiaal kom je tot de conclusie dat niets kan worden uitgeschakeld, in het andere filiaal kan je wel 30% besnoeien op de verlichting". Voor deze uitvoeren de taak reist mevrouw Spek het gehele land door. "Per maand komt dat neer op zo'n 3.500 km. Maar ik rijd op gas, dus het is niet duur. Het is echter ruimschoots de moeite waard. De medewerking in de filialen is erg positief. In eerste instantie schrikken de medewerkers als ze horen 20% in verlichting terug te kunnen, maar met betrekkelijk weinig moeite wordt in de meeste gevallen toch zeker een percentage van 15% bereikt", aldus mevrouw M. Spek. Op de Beauty Body-dagen werd ook het nieuwe B&B-merkbeeld (zie foto) bij de medewerksters geïntro duceerd. Een groot aantal verpak kingen van AH-cosmetica-artikelen zal de komende tijd worden voorzien van het nieuwe merkbeeld en tevens worden aangepast aan de modernere eisen, die de consument daaraan stelt. De heer G. Eijkelkamp hierover: "Met name voor de grotere, ouderwetse verpakkingen is geen plaats meer in de moderne, nieuw ingerichte badkamers van de consu ment. Een fles badschuim bijvoor beeld was veel te kolossaal, de verpakking was niet "cosmetisch", een fles olie voor een petroleumlamp wordt in dezelfde verpakking ver kocht. In de AH-winkels sprongen onze eigen merkartikelen er wel uit maar thuis vielen de verpakkingen niet op tussen de overige merkartike len. Naast de verandering van de verpakking wordt ook de inhoud van een aantal produkten aangepast aan de nieuwe normen". Tijdens de bijeenkomsten werden de medewerksters ook geïnformeerd over de landelijke demonstratie, welke in week 9 in de filialen plaatsvond en waar de klanten kennis konden maken met de nieuwe huidverzorgings"lijn" van Cover Girl. Tijdens de bijeenkomsten werden de folders en proefmonsters uitgereikt van de nieuw in het AH-assortiment opgenomen Cover Girl-artikelen: cleansing-milk, een skin-tonic en een moisture-lotion, de drie reinigings middelen voor de huid. Al met al waren het nuttige dagen waarmee Beauty Body vol vertrouwen - na het succesvolle 1979 - 1980 ingaat.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 3