"AFLUISTEREN EEN GEWELDIGE HOBBY" Ik ben verslaafd geraakt aan computers" Arno Pagen, B-verkoper AHSMBrunssum: Simon-pakket voor spelers Nederlands voetbalelftal Politie niet altijd blij met "scannen" FLITSEN pagina 11 Arno Pagen (20), B-verkoper bij Albert Heijn in Brunssum, houdt er sinds 1975 een voor velen merkwaardige hobby op na. Hij luistert met een ultra-moderne "scanner" allepolitie- en brandweerzenders af in de omgeving van Brunssum en wan neer hij in de gelegenheid is spoedt hij zich zo snel als mogelijk naar de plaats waar een ongeluk gebeurd is of waar brand is uitgebroken, om er hulp te bieden of, als dat niet meer nodig is, foto 's te maken. KONINKLIJKE N E D E R LAN D S C H E VOETBALBOND ghavenhage. 13 Februari 1980. Directie Simon de Wit B.V., Postbus 1500 EK Zaandam. Mijne heren, Mijn bijzondere dank voor het pakket vol verrassingen uit de voorraad van SIMON, dit als pleister op de wonde dat U nog niet kunt overgaan tot sport-sponsoring. Ik denk dat deze aardige geste bij alle spelers van het Nederlands elftal in goede aarde is gevallen en de populairiteit van Simon Tahamata zal thans wel geëvenaard worden door Simon de Wit I Hartelijk dank voor alle goede wensen. Hoogachtend, i Henk Hoogendijk automatiseringscoördinator Vers vlees-groep: 99 "Ja, dat is een mond vol", zegt Henk Hoogendijk als wij hem naar zijn functie-omschrijving vragen. Automatiseringscoör dinator van de Vers v lees-groep. "En dan te bedenken, dat ik eigenlijk slager van beroep ben,voegt hij er lachend aan toe. Onlangs heeft ook de computer zijn intrede gedaan bij de vijf centrale slagerijen van Ahold. Zoals te doen gebruikelijk een zaak van omschakelen, aanpassen en inspelen. Henk Hoogen dijk kreeg hierin een bijzondere taak en vertelt daarover. Spelers die deel uitmaken van de se lectie voor het Nederlandse voetbal elftal hebben onlangs een feestelijk levensmiddelenpakket van Simon thuisgestuurd gekregen. Tijdens de reis van het Oranjeteam in januari naar Spanje (1-0 verlies in een vriend schappelijke wedstrijd), werd Simon genoemd als mogelijke sponsor voor het Nederlandse elftal voor het ko mende kampioenschap, dat in juni in Italië wordt gehouden. Een journalist reageerde op deze ge ruchten, zodat de naam van Simon in de krant was terug te vinden. Maar hoewel Simon bijzonder geïnteres seerd is in de verrichtingen van coach Jan Zwartkruis en zijn spelers op het komende E.K., kan men op dit moment helaas niet overgaan tot sportsponsoring. Als pleister op de wonde werd aan de spelers en ook de begeleider een pakket met Simon-artikelen ge stuurd. Hopelijk is dit bij hen zowel letterlijk als figuurlijk in de smaak gevallen. Hierbij drukken we de bedankbrief van de heer W. A. G. M. Meuleman, voorzitter van de K.N. V.B. af. De volgende dag legt hij dan zijn wederwaardigheden vast in een plak boek via het artikel dat over het voorval in de plaatselijke krant heeft gestaan. Hij heeft in de loop der tijd vele plakboeken volgestouwd en men heeft er minstens enkele maanden voor nodig om iedere letter onder ogen te krijgen. nieuwsgierigheid Arno Pagen: "Het is allemaal begonnen met het afluisteren van politieberichten op de radio. Waarom ik dat toen deed moet je me niet vragen. Nieuwsgierig heid misschien? Op een zeker moment ging me de vele ruis op het radiokanaal irriteren en besloot ik een kleine scanner te kopen. Vrijwel alle politiezenders uit de omgeving kon ik daarop ontvangen. Het afluisteren en het eventueel daarna actie ondernemen is voor mij uitgegroeid tot een geweldige hobby. Ik ben gaan sparen voor een nog betere scanner en die heb ik onlangs kunnen kopen een computer-scanner. Kostte 1300 gulden, maar ik heb nu wel het beste wat er op de markt is. Daarnaast heb ik enkele jaren geleden goede foto-apparatuur gekocht. Het is een dure hobby geworden. Maar ach, ik ga nooit uit en dat spaart natuurlijk". grote ambitie Het blijkt dat Arno Pagen door zijn scanner vaak vóór de brandweer op de plaats des onheils is. Op het moment dat hij hoort dat er ergens brand is uitgebroken grijpt hij zijn camera, stapt in zijn auto en rijdt er zo snel mogelijk heen. De meeste brandweermensen kennen hem dan ook. Zijn grote ambitie, hoe kan het ook anders, is ooit eens bij de brandweer terecht te komen. Arno Pagen "Ik heb altijd in een winkel willen werken en voorlopig is me dat gelukt. Gaandeweg is me echter het vak van brandweerman gaan trekken, mede ook omdat ik enkele familieleden bij de Brandweer heb. Hulpverlening vind ik erg belangrijk. Ik heb al enkele malen gesolliciteerd bij brandweerkorp sen in de omgeving maar zonder resultaat. Ik ben momenteel bezig met de Heerlense brandweer. Als ik de kans krijg zal ik die zeker pakken." assistentie Arno Pagen heeft de brandweer en de politie al vaak voorzien van foto's die hij van een ongeluk of brand had gemaakt. Inmiddels heeft hij naast zijn vele plakboeken ook twee dikke albums met foto's over branden en ongelukken volgeplakt. Zijn voornaamste conclusie na vier jaar "plakken" "Het aantal ongelukken is enorm toegenomen. Daarnaast is ook het vandalisme sterk gegroeid, de handel in drugs en het alcoholgebruik in het verkeer zijn sterk gestegen. Ik beschik dan weliswaar niet De politie is beslist niet ahjjd even bly met mensen die er als hobby het "scannen" van politie- en brandweerberichten op na houden. En om het tijdverdrijf van Arno Pagen ook eens van de andere kant te belichten, heeft de redactie van Flitsen de heer Mul ler van de afdeling voorlichting van de Haagse politie om com mentaar gevraagd. "Het gebruik van een scanner is op zich geen probleem voor ons. Het is wettelijk toegestaan en we kunnen er dus ook niets aan doen. Maar waar wy wel moeite mee hebben is, dat deze mensen vaak als eerste op de plaats van het ongeval willen zijn, wat dan wel snelheidsovertredingen en het overtreden van andere verkeers regels ten gevolge heeft. En als ze dan ter plekke ook nog hun auto zomaar ergens neerzetten en de politie voor de voeten lopen, dan wordt het wel vervelend voor ons. Want dan wordt het werk van de politie onmogelijk gemaakt en wordt duidelijk de openbare orde verstoord. Ik wil al die mensen die zich met "scannen" bezig houden dan ook zeggen voorzichtig te zijn, zich beslist te houden aan de verkeers regels, goed uit te kijken en de politie beslist niet in de wielen te rijden", aldus de Haagse politie- voorlichter, de heer Muller. over statistieken en andere cijfers over deze ontwikkelingen, aan de hand van mijn plakboeken kan ik het één en ander echter wel constateren". Als enkele AH-collegae in de kantine komen genieten van hun pauze is het eerste wat ze hem vragen "En Arno, wat is er gisteren allemaal gebeurd?". Mocht hij onverhoeds van een bepaalde brand of een ongeluk niets gehoord hebben krijgt hij meestal lichte verwijten naar zijn hoofd geslingerd. "Jij behoort toch zeker alles als eerste te weten", grappen ze dan. Het blijkt dat ze allemaal erg meeleven met de hobby van hun collega. geen hinder Arno Pagen heeft ook al vaak op de plaats van een brand of ongeluk moeten aanhoren "Daar komt de fotograaf van de krant". Op de plaatselijke krant blijken ze hem echter (nog) niet te kennen. Hij heeft in ieder geval geen bevoorrechte positie bij de politie en brandweer. Zolang hij niet hindert is er geen bezwaar dat hij foto's maakt. speciale antenne Om een goede ontvangst van politiebe richten in zijn auto te garanderen heeft Arno Pagen een speciale antenne op het dak gezet. Arno "Onlangs kwam ik terug van een bezoek aan mijn broer in het westen toen ik werd aangehouden door de politie. Ze wilden mijn zendvergunning zien. De antenne op het dak had hen de indruk verschaft dat ik een zender in mijn wagen zou hebben. Toen ik hen uitlegde dat het alleen een ontvanger was hebben ze mijn auto ongeveer binnenste buiten gekeerd om de zender te zoeken die er niet was. Naderhand thuis hebben we er nog vaak smakelijk om kunnen lachen". "In de centrale slagerij te Zaandam werkten we al met de computer, die zorgde voor o.a. het omzetten van be stellingen uit de filialen in produktie- opdrachten. Toen kwam de vraag: "kunnen we ook de andere vier slagerijen in dat automatiseringssysteem opnemen, want in Zaandam hebben jullie bewezen dat 't werkt." "Struikelblok was onder andere de gro tere afstand tussen de niet-Zaandamse slagerijen en de computer in het hoofd kantoor. In Zaandam brengen we de dagelijkse vracht papier gewoon met de auto erheen. Maar via een rechtstreekse telefoonlijn en een soort daarop aange sloten schrijfmachine, die de gegevens rechtstreeks op papier zet, is dat pro bleem nu opgelost." stuk gereedschap "Mensen, die de computer niet als een stuk gereedschap kennen, laten zich er nogal eens door afschrikken. De gebrui ker heeft echter best veel invloed op de invoering ervan in zijn werksituatie. Het is dus een zaak van niet zomaar over je heen laten komen." Dat is trouwens ook de wens van de automatiseringsafdeling van Ahold (CLA) om de gebruiker van een systeem zo uitvoerig mogelijk in te schakelen. Naar haar opvatting dient er tijd en des kundigheid te worden vrijgemaakt om elkaar voldoende tegenspel te kunnen bieden. Wensen en mogelijkheden ver dienen een zorgvuldige afweging. De tijd, dat de eenzijdig op zijn sector gerichte systeem-analist zonder al te veel inspraak aan het automatiseren sloeg is, zeker bij Ahold, verleden tijd. voorbeeld Henk Hoogendijk is zelf het voorbeeld hoe die invloed kan worden aangewend. Toen het besluit viel om naast de slagerij te Zaandam ook de andere vier vesti gingen in het automatiseringssysteem op te nemen, kreeg hij tot taak als tussen persoon te gaan functioneren. "Ik ging optreden als vertegenwoordiger van de gebruiker bij de automatiseringsafde ling. Vanaf het eerste moment ben ik bij de keuze van de apparatuur en de uit werking van de programma's betrokken geweest. En omdat ik de wensen van de gebruiker goed ken kon ik erop toezien, dat het computerprogramma daarvan een bevredigende vertaling gaf." Het heeft tot volle tevredenheid gewerkt, zowel voor gebruiker als voor de leve rancier. Binnen een jaar èn binnen het geraamde budget werken nu de vijf sla gerijen met een geautomatiseerd systeem voor het opnemen van bestellingen van 180 Albert Heijn- en 40 Simon-filialen, voor de omzetting daarvan in produktie- opdrachten, planning, voorraadbeheer- sing, het maken van documenten voor expeditie en interne verrekening enzo voorts. hobby Is het allemaal vlekkeloos verlopen "Er zijn voornamelijk wat technische pro blemen te overwinnen geweest. Maar door de bank genomen vind ik dat het inschakelen van een tussenpersoon, een bufferfiguur, goed heeft gewerkt. Aanvankelijk kwam er nog wel eens kritiek, dat ik een jaar uit m'n functie als produktie-chef ging, maar ik denk, dat d&t het geld dubbel en dwars heeft opgebracht", meent Hoogendijk. En dan komt er een aapje uit de mouw: Henk is, zoals hij zelf zegt, verslaafd geraakt aan computers. "Ja, 't is mijn hobby geworden. Ik had al veel belang stelling voor elektrotechniek, met micro processors als specialiteit. Zelf heb ik nu een minicomputer thuis staan en daar ben ik altijd mee in de weer. Spelletjes bedenken, toepassingen verzinnen. Ge weldig leuk werk, het is soms half drie 's nachts voor ik er erg in heb." 'n Kijkje in de computer afdeling op het hoofdkantoor.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 11