De "vliegende keepers" voor alle AHZB-filialen Ode aan de vakkenvullers Hernieuwde aandacht voor "klantgericht denken en handelen" BIJ AHSM FLITSEN pagina 9 verkoopleider H. de Roode. Samen gingen ze de totale vers-groep in de ZB's begeleiden. Een slager en een groente boer. Ad Franken: "Het is een goede combi natie gebleken. We hebben elkaar on derling erg veel bijgebracht." Nu is het zo dat ze de 150 filialen in twee groepen verdeeld hebben: Franken doet de zui delijke helft. Van der Poel het noorden. We kennen allemaal de geschiedenis die de ZB's hebben doorgemaakt. Toen de AHSM's een grote vlucht namen, wer den de ZB-filialen een wat vergeten groep. De laatste jaren krijgt kleinscha ligheid weer meer waardering. De buurtwinkel waar men z'n dagelijkse boodschappen gaat doen, met alle gezelligheid en persoonlijke contactmo gelijkheden vandien. is weer in trek. En dat betekende nieuwe levenskansen voor de ZB's. In versneld tempo worden ze de laatste jaren "op sterkte gebracht". Waar dat qua ruimte onmogelijk is, wordt afgebouwd en gezocht naar vervangende ruimte. "En als dat ge beurd is, draven wij weer op", zegt Van der Poel. Waar mogelijk wil men de one-stop-shopping-formule invoeren en dat betekent dat steeds meer ZB's vers-groepen binnen de deur krijgen. Franken: "En de uitdaging is dan bedrijfsleider en personeel vertrouwd te maken met die vers-groepen als commercieel onderdeel van de winkel. de groep jongeren zich weer snel zal aandienen voor Juniorclub II, werd het certificaat uitgereikt aan: H. Brugman - fil. 1036 H.J.N.G.A. Last -fil. 1153 A.F.R. Leerdam -fil. 1109 W. van Leeuwen - fil. 1011 E. Linden - fil. 1027 M. Okkema - fil. 1001 M.A. Otten -fil. 1057 R. Postma -fil. 1181 F.H.K Ravels -fil. 1134 H. Vijfhuizen - fil 1066 Vul de vakken Hele pakken Lege dozen Om te lozen Weer wat stappen Lege schappen Klanten smullen En maar vullen Thee en koffie Drop en toffie Marmelade Chocolade Pakken melk Goed voor elk Verse eitjes Vleespasteitjes Groent eblikken Chocoflikken Peperkoeken Vaatwasdoeken Kattebrokken Bezemstokken Ballepennen En maar rennen Huppekeetje Nog een beetje Tafelzuren Overuren En niet dralen Omzet halen Capucijners Eigenheimers Enveloppen Koffiekoppen Plastic bakken Vuilniszakken Carbonade Limonade Spuitflaconnen Hoogtezonnen Hondebotjes Kippestrotjes Nep-kunst-bloemen Negerzoenen Rennendraven Vak - vul - slaven "Hè, sommige lui bij Albert Heijn, Wat zou je zonder hen wel zijn?!" H.R. Hoe twee specialisten, de één slager en de ander groenteman, zich ontwikkelden tot field-merchandiser in de ZB-organisatie van AHSM. Dat zou het motto kunnen zijn van dit verhaal, waarin Paul van der Poel en Ad Franken vertellen hoe zij functioneren als een soort "vliegende keepers" voor alle AHZB-filialen in ons land. field-merchandiser, maar het taakge bied bleef voorlopig beperkt tot de begeleiding van de vleeswaren. De geïn tegreerde slagerijen verdwenen uit de winkels, waar men tot dan toe alles zelf voorverpakte. Steeds meer filialen be trokken deze produkten van de CS. En er was behoefte aan deskundigen die voorlichting gaven over bestelling, pre sentatie e.d. van deze artikelen. Het is een moelijke aanloopperiode geweest. Bedrijf leiders uit die tijd zullen zich de ergernis herinneren over de wijze waarop "gesleuteld" moest worden. Ze konden niet bestellen wat ze dachten te kunnen verkopen, het was verplicht om "de hele koe" te bestellen. In het begin van de zeventigerjaren, na een reorganisatie in het bedrijf, verdween het begrip "merchandising". Het werden instructeurs "vers en houd baar", die zich dus met meer groepen in de winkel bezig hielden. Paul van der Poel maakte in die tijd de overstap naar de ZB-organisatie, waar hij weer wel het etiket FM kreeg. Vers vlees werd weer zijn troetelkind. Op dat moment waren er zo'n twintig kleine SM's die dit verkochten. En daar komt de andere FM, Ad Franken, in het verhaal. Ahold nam Etos over en daar had hij sinds 1972 gewerkt. Voorheen werkte hij thuis in een groente- en fruitzaak. In de zestiger jaren werkte hij in twee AHSM's in Tilburg, terwijl hij ook betrokken was bij de opleiding van groentechefs. In 1967 ging hij weg bij Albert Heijn. De Coöperatie werd z'n nieuwe baas en later dus ETOS, dat in 1974 werd overgenomen. Daarmee was Ad Fran ken terug op het oude nest. Na eerst nog een jaar de ETOS-filialen te hebben begeleid, ging hij in 1975 het nu nog bestaande tandem met Paul van der Poel vormen, toen onder leiding van In de cursus "Commerciële vaardighe den" van AHSM is het onderwerp "klantgericht denken en handelen" opgenomen. Dit is uiteraard niet iets nieuws voor Albert Heijn, maar veel meer een benadrukken van de wenselijk heid een sfeer in de winkel te scheppen, die de klant doet besluiten regelmatig te komen. De supermart is, zo vertelt de heer R.L.H. Beijers (directeur operations) vrij lang een wat steriele en kil aandoende winkel geweest. Er bleek echter bij de consument toch een bepaalde behoefte aan warmte en sociaal contact te zijn en dit leidde er toe, dat er in de eerste plaats aan de inrichting het een en ander werd gewijzigd. De gedachte van "de shop-in-the-shop" ontstond, de winkel- in-de-winkel. De supermart werd een echte "mart" met herkenbare winkeltjes onder één dak, voor een deel in bediening. Toch was ook dit nog sterk gericht op en verbetering van de winkelinrichting. Het "klantgericht denken en handelen" heeft veel meer betrekking op de sfeer, die ontstaat in een dynamische wisselwerking tussen de klant en de medewerkers/sters. De heer Beijers: "Het gaat om het uitstralen van wat vriendelijkheid, de mensen goedenmiddag zeggen, een prettig weekend wensen, behulpzaam zijn bij het oplossen van probleempjes. Het is niet zo moeilijk, je moet er gewoon even aan denken, attent zijn." In dit gehele proces is een belangrijke plaats weggelegd voor de bedrijfsleider. Deze is inmiddels met het "klantgericht denken en handelen" geconfronteerd en zal dit via de managementteams in het filiaal verder uitdragen, want het moet beginnen bij de medewerkers in het filiaal. Als het daar niet goed zit, bereik je ook niets naar de klant toe. De sfeer in het filiaal is sterk bepalend. De heer H.M. Janssen, manager lokale marketing, vertelt dat de bedrijfsleiders zelf om hulpmiddelen hebben gevraagd om dit onderdeel van de winkelaanpak aan het personeel in de filialen zo duidelijk mogelijk naar voren te kunnen brengen. Ahead is ingeschakeld om het een en ander te ontwikkelen. De heer Janssen: "Er is altijd veel aandacht geschonken aan de vakbe kwaamheid van de mensen, gericht op kennis van de artikelen die wij verkopen. Nu willen wij onder de aandacht brengen, dat ook de dienstverlening, het zich inleven in de positie van de klant, een belangrijk aspect is. De klant is in de loop van de tijd veranderd. Wij geloven, dat onze aanpak "voor het begin van de jaren '80" hem of haar wel zal aanspreken." In een proeffiliaal is men anderhalf jaar geleden gestart met dit "klantgericht denken en handelen". De medewerkers/ sters in het filiaal beginnen er plezier in te krijgen, omdat zij merken dat het "werkt". De klanten waarderen de aanpak ook, dat is bij een onderzoekje gebleken. De heer Janssen ziet de ontwikkeling in deze richting als een "professionalise ring" van de klantenbenadering, "een willen en kunnen dienstverlenen". "Het kost niets meer om een stukje menselijkheid uit te stralen," vindt de heer Beijers. "Dat kun je overal doen. Dat gebeurt ook. Wantje kunt voor iets als "klantgericht denken en handelen" ook geen "datum van ingang" vaststel len. Het is iets, dat uit de mensen zelf moet komen en het zit er in. Wij willen dat gewoon nog eens een extra duwtje geven." 6 december 1979, een belangrijke dag voor Juniorclub I. Met als thema "Klantgericht denken en handelen" werd de "eerste" Juniorclub afgesloten. Vanwege hun prestaties op dit gebied, werden ze daarbij opge nomen in het "gilde der Wijn proevers". Jef Last mocht daarbij, vanwege zijn professionele verzorging van het draaiboekje Wijn, een ex traatje van de heer A.G. ter Schure in ontvangst nemen. In de hoop dat deze veelbeloven- Field-merchandisers. Kooplieden in het veld. Vroeger, en dan praten we over een jaar of twintig geleden, had je instruc teurs die vleesspecialisten werden ge noemd. Ze zijn er nu nog wel, maar die houden zich alleen bezig met de slagerij en. De taak waar de field-merchandi sers, laten we ze maar FM's gaan noemen, voor staan, is in de loop der tijden veel breder geworden. Vooral nu de herwaardering van de AHZB's in een stroomversnelling is gekomen, staan de FM's in het middelpunt van de belang stelling. In Zaandam staan ze sinds begin 1978 genoteerd als steunfunctio- narissen van verkoopleider L.B. Zeil- stra. In den lande zijn ze steun en toeverlaat van de vele ZB's die "ge stroomlijnd" worden, zoals ze het zelf noemen. Paul van der Poel, van huis uit slager, kwam in 1956 bij Albert Heijn in dienst. In Laren kwam hij terecht in een bedieningsfiliaal, later een ZB. Hij kreeg er de afdeling kaas en vleeswaren onder z'n hoede. In die tijd werden nogal wat ZB's geopend en vanuit zijn slagerser varing werd hij betrokken bij de start van een aantal van die filialen. Ook had hij een rol in de organisatie van de eerste moderne Centrale Slagerij in Amster dam. "We hebben in die tijd pionierswerk verricht", zegt hij zelf. In de regio Amsterdam werd begonnen met de toelevering van vers vlees. Via fabrieken als Unox, Zwanenburg en Homburg werden vacuüm verpakte vleeswaren geleverd, wat ook de nodige begeleiding vereiste. Daarna is de CS dat ook zelf gaan doen. Meester in Wijhe kwam ten tonele. In die periode, dat is een jaar of tien geleden, ontstond de term

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 9