COR-Relatie COR-Relatie COR-Reiatie Wat is des OR's en wat is des COR's nieuwe voorstellen "Mijn doel was een onafhankelijke en sterke van de OR DND COR; voor een deel is dit realiteit geworden f Afschei ritue ingi De ti aangel over w te gai pagina 6 Onder verantwoording van de C.QR Kontakt achterban en OR: R. S. CASCONE BIJ ZIJN AFSCHEID ALS COR-SEKRETARIS hot onikH liinLtiAnprpn van aan rkndiimn m I tl mm '1J-I r Voor het goed funktioneren van een Ondernemingsraad i een goed kontakt met de achterban noodzakelijk. Dit niet alleen om de achterban te informeren, maar ook voor het OR-Iid zelf, dat zonder deze kontakten geïsoleerd moet werken. Ieder die wat met de OR te maken heeft weet dit. Dat ook de achterban dit ervaart bleek uit de uitslag van een enquete en een aantal interviews die in 1978 door de OR DND zijn gehouden onder een deel van hun achterban. Men name was er veel kritiek op zowel de inhoud als de wijze, waarop de OR agenda's en verslagen publiceert. Een antwoord van de OR op deze kritiek kan niet uitblijven en een 4 man sterke commissie boog zich over het probleem. Het resultaat was een voorstel aan de Raad waarvan we geen wonderen verwachten, maar waarvan we toch hopen dat het niet alleen de schriftelijke informatie verbetert, maar ook de persoonlijke kontakten en dit laatste is m.i. zeker van belang. Hoewel het voorstel van de Commissie wat ekstra werk voor de OR leden met zich meebrengt ging toch de hele Raad er mee akkoord. Begin dit jaar willen we starten met de voorgestelde manier van publiceren naar de achterban. Wat gaat er dan zoal gebeuren? Ten eerste willen we de voor de achterban belangrijke zaken zoveel mogelijk boven aan de agenda plaatsen zodat deze de eerste aandacht krijgen in de vergadering. In de verslagen voor de achterban zullen we ook aan deze onderwerpen meer aandacht besteden. Om nu geen al te lange verhalen te krijgen zullen de procedurekwesties zeer kort of geheel niet vermeld worden. De achterban zal zich nu eenmaal meer interesseren in discussies over reorganisaties, winstdelen e.d. als over het instituut waar de OR-leden heengaan voor scholing of de taakomschrijving van de secretaris. Ieder personeelslid zal dan persoonlijk de aankondigingen en verslagen van de vergaderingen ontvangen zodat men niet meer met een stijve nek voor de mededelingenborden hoeft te staan lezen. Het verzenden van al deze publikaties wordt verzorgd door de OR-leden zelf. Ieder lid verzendt naar zijn eigen achterban. Alles steeds voorzien van zijn naam, afd. en tel.nummer, zodat de mensen weten bij wie ze terecht kunnen voor informatie en kritiek. We hopen zo de persoonlijke kontakten ook te verbeteren. Voor alle publikaties van zowel de OR vergadering als de overlegvergadering is een verspreidingsschema, dit is weer aangepast aan het vergaderschema. Het werken met twee soorten vergaderingen is wel een extra belasting en maakt de zaak ook ingewikkelder dan voorheen. Hoe we alles zo duidelijk mogelijk zullen maken voor de achterban willen we in de toekomst nog nader bekijken. Om de kontakten met de achterban optimaal te maken kan niet volstaan worden met het verbeteren van de schriftelijke informatie. Daarvoor zijn ook persoonlijke kontakten noodzakelijk. Individueel gebeurt dit natuurlijk wel eens, maar nodig zijn eigenlijk bijeenkomsten van de OR-leden met hun achter ban. Hiervoor zullen echter meer faciliteiten van de ondernemer nodig zijn. Voorlopig hopen we met deze nieuwe aanpak de ergste knelpunten in de communicatie met de achterban te verbeteren. J. den Bakker. De COR-pagina's komen tot stand onder ver antwoording van de COR en vallen dus buiten de verantwoording van de redactie van Flitsen. Reacties met betrekking tot COR-Relatie dienen dus niet opgestuurd te worden naar de redactie van Flitsen, maar naar de heer J. Nijssen, secretariaat COR, Antwoordnummer 97 te Zaandam. Het werk van ondernemingsraden vind ik zeer belangrijk. Daarom heb ik mij er ook al tijd volledig voor ingezet. Het is jammerdat ik er op dit moment mee moet stoppenmaar ik mag mijn persoonlijke ontwikkeling toch niet in de weg staan. Ik heb nu een kans een andere richting op te gaan - een richting die ik graag wil - en die mogelijkheid wil ik aan grijpenhoe jammer ik het ook vinddat daarmee een einde komt aan mijn sekretari- aat van de Centrale Ondernemingsraad (COR)." Dit zegt de heer R.S. Cascone, de eerste gekozen sekretaris van de COR, waarin hij zitting had namens de Detail- handelsgroep Diensten (DGD). De heer Cascone studeert in zijn vrije tijd op de sociale academie en nu hij in het tweede studiejaar is beland moet hij werkzaam zijn op een personeelsafdeling. Bij Miro B.V. was een open plaats en daardoor is hij inmiddels bij deze werkmaatschappij in dienst getreden. Rolando Cascone (24) heeft een enigszins merkwaardige loopbaan achter de rug. Hij is geboren in de bekende Italiaanse stad Napels. In zijn studententijd maakte hij als lid van een tennisteam een toernee door Zeeland. Dit was zijn eerste kennismaking met ons land. Later ontmoette hij - toen hij in de zomermaanden als ober in Zwitserland werkte - een Nederlandse familie en toen was zijn belangstelling voor ons land opnieuw gewekt. Hij was 18 toen hij in Ermelo terecht kwam, waar hij bij het AH-filiaal als flessenjongen begon. Voordien had hij nog een weekje nachtdienst gedraaid bij een fabriek in zuurwaren, maar dat was niets: "Augurken in een potje stampen. Dat stond me al gauw tegen," vertelt hij. Later legde hij een beroepentest af, waarbij hij geschikt werd geacht voor personeelszaken, de diplomatieke dienst of buitenlandse zaken. Het is nu personeelszaken geworden. In augustus 1977 kwam Cascone in een administratieve functie op het hoofdkantoor. Hij maakte toen al sinds 1974 deel uit van de O.R. van AHSM en zat sinds 1975 in de COR. Door zijn nieuwe functie raakte hij evenbes uit het OR-werk, maar al spoedig kwam hij via de DGD weer terug. In de COR ontpopte Rolando Cascone zich al spoedig als een man, die de zaken met veel aandacht volgde, die zijn stukken goed las en die zijn mondje wist te roeren. Zijn talenknobbel (naast Italiaans spreekt hij redelijk Engels, Frans en Spaans) deed hem al spoedig ook de Nederlandse taal beheersen. In de COR was Cascone betrokken bij de discussie over: gekozen secretaris of niet. Het bleek niet direct mogelijk hiertoe over te gaan, gezien de aan het secretariaat verbonden werkzaamheden. "Dan moeten we er toch naar blijven streven," vond hij. Toen een besluit in die richting genomen werd was er geen kandidaat. "Dan wil ik het wel doen," zie Rolando. In discussie kwam toen of de sekretaris "vrijgesteld" zou moeten zijn, d.w.z. zijn normale functie in het bedrijf zou moeten neerleggen, geheel of gedeeltelijk. Cascone: "Ik ben tegen het woord vrijgesteld. Het geeft de indruk dat de tijd die een OR-lid aan zijn OR spendeert niet als werk wordt beschouwd. Dat is natuurlijk niet zo. Je werkt voor de volle 100%, eerder nog meer dan minder." De discussie over een en ander leidde tot de beslissing, dat de gekozen COR-sekre- taris de helft van zijn tijd aan het COR-werk zou mogen besteden en de andere helft aan zijn normale functie in de onderneming. De heer Cascone is persoonlijk een tegenstander van een geheel vrijgestelde sekretaris: "Ie bent gekozen lid als vertegenwoordiger van een achterban. Bij een dagtaak als Deze vraag komt nog al eens aan de orde als het gaat om zaken die voor één of meerdere OR'en van toepassing zijn. Echter de wet bepaalt, dat alleen zaken die van gemeen schappelijk belang zijn voor alle of voor de meederheid van de ondernemingen waarvoor OR'en zijn ingesteld, in de COR kunnen worden behandeld. Bij Ahold kan dus pas de COR aan de orde komen, wanneer het negen of meer OR'en betreft. Regelmatig verschijnen er publikaties over dit punt, waarbij ik graag de laatste publikatie hierover wil aanhalen. "De voorgestelde reorganisatie bij de Nederlandse vestigin gen van Philips heeft ook de regering en het parlement bereikt. De Tweede Kamer heeft in deze de volgende uitspraak gedaan: De Raad van Bestuur van Philips had niet alleen aan de afzonderlijke ondernemingsraden, maar ook aan de Centrale Ondernemingsraad advies moeten vragen over de voorgenomen reorganiaties. De vaste kamerkommis sies zullen er bij de regering op aandringen Philips te bewegen tot een ruime uitleg van de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden Deze uitlating is een van de redenen waarom de COR aan haar werkgroep "Organisatie en Kommunikatie" heeft verzocht deze zaak alsnog te onderzoeken, opdat straks met de RvB van Ahold alsnog overeenstemming kan worden bereikt hoe te handelen in de toekomst. sekretaris verlies je het contact met die achterban. "Hij voegt er aan toe, dat de mogelijkheden om tijd aan het COR-werk te besteden eigenlijk nog wel wat ruimer zouden moeten zijn. Contact met de achterban moet er echter altijd blijven, al was het alleen maar om de noodzakelijkheid aan de gebrui kelijke verkiezingen deel te nemen. Cascone: "Ik denk voor de toekomst aan een tussenop lossing. Een gekozen sekretaris, die diverse sekretariaats- werkzaamheden kan laten uitvoeren door een door de COR te benoemen functionaris. Deze is dan verantwoording verschuldigd aan de COR." Hij geeft toe, dat er aan zo'n situatie wel wat juridische aspecten zitten, vooral wanneer deze functionaris naar de mening van de COR niet goed zou functioneren. Aan de andere kant zou zo'n konstruktie het wel mogelijk maken dat de gekozen sekretaris niet perse op het hoofdkantoor werkzaam zou hoeven te zijn. Op het ogenblik is dat moeilijk te realiseren, omdat de gekozen sekretaris een apparaat in de buurt moet hebben, dat hem bijstand verleent in de uit te voeren werkzaam heden. Een van de doelstellingen, die de heer Cascone in de COR heeft nagestreefd is het meer onafhankelijk maken van deze COR. Diverse zaken zijn inmiddels verwezenlijkt: eigen verslaglegging, pagina's in Flitsen, eigen ruimte in het HK, ruimere tijdmogelijkheden voor voorzitter en sekretaris voor COR-werk (van 30 naar 50% van de werktijd), eigen archief enz. Nog niet bereikt is, zo zegt hij, verbetering van de communicatie tussen OR en COR. Door de huidige decentralisatie worden de OR-en juist meer zelfstandig en verliest de COR in feite terrein. Dat blijkt z.i. uit de te behandelen onderwerpen. Cascone: "De OR gaat meer zaken zelf behandelen. Op zich is dit een goede zaak, maar ik geloof wel, dat er een discussie nodig is over hoe men de verhouding OR-COR ziet. En sluit die aan op de overlegsituatie bij Ahold. Er zijn nog geen groepsondernemingsraden en tot zo lang kunnen de OR-en een beetje een eigen leven leiden. Soms kan de COR helemaal buitenspel worden gezet. Dat kan achteraf tot gekke dingen leiden, omdat het besluit van de ene OR consequenties kan hebben in andere werkmaatschappijen. Naar mijn mening heb je groepsondernemingsraden nodig om dat te voorkomen. Ik voorzie dan ook, dat die t.z.t. wel zullen worden ingesteld. De COR kan zich dan vooral richten op het bespreken van de algemene gang van zaken en van concemregelingen." In de COR, zo zegt hij verder, behoeven dan alleen de groepsondernemingsraden (bijv. detailhandel, produktie, restaurants -F recreatie) vertegen woordigd te zijn. Rolando Cascone benadrukt, dat het voor een goed overleg noodzakelijk is, dat elke OR vaststelt waar de bevoegdheden van de eigen directie liggen en waar die ophouden. Hij stelt: "Men moet weten hoe de bevoegdheden zijn verdeeld en pas dan kan men de onderwerpen bespreken in de OR waar zij thuis horen. Of in de COR als de Raad van Bestuur er bij betrokken is. Er is nu een studie gaande van de overleg- en organisatiestructuren bij Ahold en ik acht het zeer wenselijk, dat de OR-organisatie daar t.z.t. op wordt afgestemd." Hij wil nog even ingaan op de veelgehoorde opmerking, dat OR-leden zo weinig reactie krijgen uit hun achterban. "Men zegt altijd: die reageert niet. Maar als de berg niet naar Mohammed komt zal Mohammed naar de berg moeten gaan. Dat houdt in: niet op de achterban zitten wachten, maar zelf contact opnemen, besprekingen op touw zetten, actief zijn. Daar bereik je zeker resultaat mee." Als waarschuwing wil hij de OR-leden nog dit meegeven: "Pas op met niet-tijdig informeren van de achterban. Die heeft er recht op te weten wat er speelt. Ga ook niet te snel akkoord met een opgelegde geheimhouding. Als het om zaken van belang gaat moet je toch de mening van de achterban of van deskundigen - misschien van de vakbond - kunnen vragen. Daarom: zo weinig mogelijk geheimhou ding. Openheid geeft ook meer vertrouwen." Ook voor de achterban heeft Rolando Cascone een opmerking: "Volg de OR kritisch. Dat hebben deze mensen ook nodig om te functioneren, om hun ideeën te toetsen." Het lidmaatschap van een OR zou de heer Cascone eigenlijk beperkt willen zien tot twee zittingsperioden: "Dan komt er weer nieuw bloed in, dat werkt verfrissend." Tot slot wil hij nog wel kwijt alleen zo veel tijd aan (C)OR-werk te hebben kunnen besteden dank zij chefs en collega's van het Prijzenbureau en de administratie Recht streekse Zendingen. Vaak nam men extra werk op zich, omdat Rolando Cascone elders nodig was. "Dat men mij op die manier heeft gesteund, daar ben ik erg dankbaar voor," besluit hij. In de overlegvergai 1980 werd afscheid [DC Tilburg] en M trad af wegens veran Pieters is gekozen to en daardoor te wein de COR zitting te 1 door de heren G.J. van de overlegverg wegens ziekte verhi Petra als voorzitter woorden vergezeld g De heer Maas, die a de COR, stelde in z veel plezier aan het "Ik had dit niet gr, hebben zich nog en! heer R.S. Cascone functie uitgetreden, (restaurants) die inn en de heer J.J.G. di schap van zijn OR 1 Inmiddels is in enk COR-leden zijn de Budde (ETOS) en De DND en de Res afgevaardigde aanwi sekretariaat De heer J.W.M. benoemd tot sekretai Cascone, die wegens de personeelsafdelinj COR heeft verlatei kandidaat voor deze gekregen van de he van de COR en nu gewenste ondersteur nieuwe taak. Ook de de heer Nijssen zij overlegvergadering i sekretariaat, dat oo vervuld. De COR denkt nog vt hebben bepaald over is eind 1979 afgelopen de Ahold Overlegverj vervangend voorzitter regeling met een jaar niet voor daar onmidd en zal daar over enke Al eerder - in de CO 1977 - was besloten t houden over het v procenten of centen ei een "praatplaat" van Toen de heer Heijn he één jaar te verlengen - voor verlenging voor i met de onzekerhede invoering van vermog kwam de heer F. Huiz er tegen was om voor! handhaven en eventue discussie. De heer F.J. Petra hei centen/procenten drie zaak is toen aan d gedelegeerd. Deze heei OR'en zal een en andi Tevens zal dan het nu de Raad van Bestu oktober moet er over» heer Petra meende, da een standpunt kan hel In de COR-vergaderii men er in elk geval ov

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 6