EESSSED VIDITEL: een computersysteem voor huiskamergebruik AHZB-staf in Utrecht bijeen op 'ZBBL-dagen' Veel succes in 1980 pagina 2 FLITSEN de heer A. F. Constandse Personeelsblad Ahold N.V. Februari 1980 37-ste jaargang no. 2 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten O. Gerritsen W. Haeser Mej. T. Harder P. Hesp J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne D. Mol A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen Voorschoten vervolgens een evaluatie van de winkel formule, waarbij ook de marketingstra tegie voor 1980 ter sprake kwam. De heer A.F. Constandse ging hierop door, maar richtte zijn verhaal specifiek op de ZB's. Vervolgens kwamen in het Jaarbeurs gebouw de verkoopleiders aan de beurt om meer te vertellen over hun specifieke werkterrein. De heer M. Hagenaar (verkoopleider houdbaar I) legde in zijn betoog de nadruk op de groepen koffie, tabak, broodbeleg en dierenvoeding. De heer D. Onrust praatte uitvoerig over de groepen bier en wijn en de groep zoetwaren. De heer Onrust ging nader in op de z.g. "themaweken", zoals de wijnmaand en de bierweek. Het zuivel- en diepvriesgedeelte werd behandeld door de heer T.D.H. den Hertog, die vooral veel aandacht, door middel van een diaserie, schonk aan de zuivelcam- pagne, welke in week 6 van start ging. De heer W. Huinder vertelde de toe hoorders het één en ander over het nieuwe publiciteitsplan voor 1980. Als 'aandenken' aan deze ZBBL-dagen kregen alle aanwezige Ahold-medewer- kers vóór het vertrek uit Utrecht een mooie, smaakvolle taart met het toepas selijke opschrift: "veel succes in 1980". Het personeel van de nieuwe AH-super- mart, een noodwinkel, in de Utrechtse wijk Lunetten, op deze foto verenigd in hun filiaal. Staande tweede van rechts de bedrijfsleider de heer Chr. A. J. Vi/i Beek, met naast hem zijn vrouw. Bij de opening van het AH filiaal waren de klanten zo blij dat er in hun woon omgeving een supermart was gekomen, dat er voor de bedrijfsleider allereerst lied werd gezongen, waarna een van de huisvrouwen namens de bewoners van de wijk Lunetten een toespraak hield. Verder werd de bedrijfsleider een plant aangeboden uit dankbaarheid voor het bosje bloemen dat elke klant bij de ope ning persoonlijk uit handen van de heer\ Van Beek had ontvangen. Het boek heette Toekomststad en werd in het begin van de jaren 50 door heel wat jongens gretig gelezen. Het riep een beeld op van een stad in het jaar 2000, met huizen voorzien van helicopterdaken, van maaltijden in de vorm van een pil en van elektronische breinen, die het leven in huis beheersen. Het is aardig, nu amper 30 jaar later, dat boek nog eens te lezen. Veel van de toekomstbeelden van toen zijn inderdaad - zij het soms in andere vorm - werkelijkheid geworden. Het pilletje heeft weliswaar de runderlap en de kruimige aardappel nog niet verdrongen, maar de computer bijvoorbeeld heeft duide lijk zijn entree gemaakt. In bedrijven vooral, maar binnen afzienbare tijd ook bij u thuis. Op de zesde etage van het Ahold hoofdkantoor staat in de kamer van de heer Th. Driessen een TV toestel met daarnaast een telefoon. De heer Driessen - zoon van een bedrijfsleider van Albert Heijn - heeft zich in het kader van een stage voor zijn studie aan de H.T.S. zeer intensief met de ontwikkeling van een nieuw systeem - Viditel genaamd- bezig gehouden. Bij afwezigheid van de heer Driessen hebben wij een gesprek met de heer Th. Koenders - project medewerker Marke ting Services Albert Heijn bv - die de stage heeft begeleid. Marketing Services is een afdeling die zich o.a. bezighoudt met het onderzoek naar de toepasbaarheid van nieuwe ontwikkelingen t.b.v. commerciële acti viteiten. Wil je weten welke aanbiedingen de KLM in wintervluchten heeft plus de vertrektijden daarvan? Of gaat je inte resse uit naar huizen en hypotheken? Hij draait via de kiesschijf van de telefoon een nummer, op het toetsenbord van het televisietoestel slaat hij enkele cijfers aan en prompt verschijnt op het scherm - in kleur - alle gewenste informatie. Zo'n ontwikkeling is Viditel of, zoals de heer Koenders het zegt: een samenspel tussen telefoon, televisie en computer die het kijken naar gegevens mogelijk maakt. De huiskamercomputer is door de komst van Viditel een feit geworden. Iedereen die in het bezit is van een telefoon en een televisie (deze laatste met een toevoeging a la het vroegere tweede netkastje) kan binnenkort abonnee wor den van Viditel. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om op elk gewenst moment van de dag te beschikken over de meest uiteenlopende, actuele informatie. En dat allemaal gewoon thuis in de luie stoel. De heer Koenders: "In grote trekken komt het systeem van Viditel neer op het gebruik maken van in een centrale computer opgeslagen informatie. Iedere abonnee heeft een eigen codenummer. Als hij via zijn telefoon zich bij de computer meldt, ziet hij op zijn tv- scherm dat de verbinding tot stand gekomen is. Dan kan via een toetsen- bordje met daarop de cijfers 1 t/m 9, een sterretje en een hekje (denk aan de telmachine) worden aangegeven welke informatiebron hij wil aanhoren". Wat voor soort informatie? Koenders: "Denk vooral aan actuele, snel wisselen de gegevens, die voor grote groepen interessant zijn. Bijvoorbeeld toeristi sche tips, wegen- en verkeersinformatie, consumentenbond-achtige tests van ar tikelen, maar ook commerciële medede-. lingen - noem het advertenties - van ondernemingen als Albert Heijn, post orderbedrijven etc. Het is natuurlijk wel leuk om enorm veel informatie in een computer te stoppen, maar hoe kan de consument nu bij juist die gegevens komen, waarin hij is geïnteresseerd. Hiervoor zijn drie mogelijkheden. 1. Vraag en antwoordspel met de com puter, waarbij de consument door telkens een keuze te maken uit de aangeboden mogelijkheden, uitein delijk bij de gewenste informatie terecht komt. 2. Via een soort beroepengids kan de consument het paginanummer van een bepaalde informatieleverancier te weten komen. Nadat de verbinding met de compu ter tot stand is gebracht, kan men rechtstreeks naar deze pagina toe. 3. In bovengenoemde gids is naast het overzicht van informatieleveranciers, ook een trefwoordenlijst van in het Viditelsysteem aanwezige onderwer pen, met de bijbehorende pagina nummers, opgenomen. Ook vanuit deze lijst komt de consu ment rechtstreeks bij de gewenste informatie. kosten Bij de introductie van een dergelijk nieuw systeem, speelt uiteraard de kos tenfactor een belangrijke rol. Voor de consument bestaan deze kosten uit enerzijds het abonnementsgeld voor de Viditel en anderzijds de kosten voor het opbellen naar de computer en de tijd dat men de computer gebruikt. Deze laatste kosten zullen op dezelfde wijze berekend gaan worden als thans de normale telefoongesprekken. De informatie is in principe gratis. Het kan echter voorkomen dat de consument toch moet betalen voor een bepaalde pagina. Te denken valt bijv. aan een uitgever, die zo vriendelijk is een encyclopedie in de computer te bren gen. Door de consument een bedrag te vragen, ontvangt de uitgever een vergoe ding voor zijn diensten. Het voordeel voor de klant is dat hij/zij zonder de hele encyclopedie aan te hoeven schaffen, toch de gewenste informatie kan krij gen. Kan aan de ene kant aan de klant een vergoeding worden gevraagd, zo kan het ook voorkomen dat de klant vergoeding krijgt wanneer een bepaalde pagina wordt opgeroepen. Dit laatste kan bij voorbeeld het geval zijn bij commerciële instellingen, die een reclameboodschap willen overbrengen. Door het geven van een vergoeding kan de klant gestimu leerd worden naar de betreffende pagina te gaan kijken. Zowel de te betalen als de te ontvangen vergoedingen worden automatisch geregistreerd en periodiek verrekend. Al over enkele maanden - in augustus - gaat de PTT van start met "de Viditel in praktijk". Gedurende 1 jaar gaan 5.000 deelnemers (consumenten en informa tie-leveranciers) de verschillende metho den testen. Hier uit moeten gegevens rollen over bijvoorbeeld de informatie die de consument het meeste raadpleegt, de commerciële mogelijkheden en de technische vervolmaking. Albert-Heijn is als informatieverschaffer betrokken bij deze proef. Daarom in een volgende aflevering van "Flitsen" meer hierover. Verspreid over twee dagen kwamen op 24 en 25 januari j.l. ruim 200 bedrijfs leiders, groepsleiders en verkoopspecia listen, behorende tot de staf van de AHZB, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht b(jeem Voor deze groep Ahold-medewerkers werden dit jaar voor de eerste maal specifieke 'ZBBL-dagen' georganiseerd; in het verleden gebeurde dit samen met de bedrijfsleiders van de Albert Hejjn Supermarts en in kleiner verband in groepsvergaderingen. De in de praktijk optredende verschillen tussen een super- mart en een ZB-filiaal, de ZB vormt een kleinschaliger geheel en draagt duidelijk een andere formule uit, maakten het wenselijk reeds vroeg in het jaar beide winkelvormen apart door te praten met de betrokken stafmedewerkers. De 'ZBBL-dagen' werden geopend door AHZB-filialendirecteur, de heer A.F. Constandse, die zijn toespraak begon met een korte terugblik op 1979, waarna hij zijn visie gaf voor 1980 en waarbij onder meer de ontwikkeling van de buurtwinkel ter sprake kwam. Verkoop- directeur, de heer K. Dorsman gaf

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 2