Van weegplateaus naar hypermoderne weeg-, reken en print units AHSM-filiaal 1210 „correspondeert" via tekening met DC-Tilburg Ahold groeit mee met technologische ontwikkeling FLITSEN pagina 11 Het AHSM-flliaai 1210 in Alphen aan de Rfjn is ten einde raad. Al langer dan een jaar komt het regelmatig voor dat een nieuwe zending goederen vanuit het distributiecentrum Tilburg pas tegen half acht 's-avonds by het Alphense filiaal wordt afgeleverd. Dit noodzaakt de AHSM-medewerkers om tot laat in de avond door te werken of de volgende morgen om zes uur te beginnen, want de vakken in de winkel moeten tydig worden aangevuld. Bedrijfsleider F. Valens deed herhaalde lijk zijn beklag over de gang van zaken bij het DC, maar de situatie is er nooit beter op geworden. Het Alphense filiaal ligt aan het einde van een door de vrachtauto's af te leggen route en dat blijft de voornaamste reden voor de late aflevering. Toen er echter vanuit het distributiecen trum Tilburg een tekening binnen kwam, waarin op symbolische wijze werd aangedrongen op het snel retourneren van de lege pallets, greep het Alphense filiaal de gelegenheid aan om "wat terug te doen". Filiaalmede werkster Maija Rövekamp, waarvan bekend was dat ze goed kan tekenen, werd gevraagd een schets te maken, waarop duidelijk moest worden dat de bevoorrading niet naar de zin van het Alphense filiaal verloopt en best wat sneller mag gaan. Het originele idee werd uitgevoerd en de tekening, die niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, werd opgestuurd naar het DC-Tilburg. "Vanuit het DC kwamen echter geen reacties en de situatie is er ook nog steeds niet beter op geworden", vertelt bedrijfsleider F. Valens. "Zo langza merhand ben je er wel op ingesteld dat de bevoorrading pas in de late namiddag of in het begin van de avond gebeurt, maar het blijf, toch vervelend, omdat je hierdoor twee avonden in de week extra met een hele ploeg bezig bent." Ondanks de onvrede met de bestaande situatie kan bedrijfsleider Valens begrip opbrengen voor de mensen van het DC, die zorgdragen voor de bevoorrading van de filialen. De heer Valens: "Zo langzamerhand begin ik te geloven dat ze er bij het DC ook weinig aan kunnen doen. Maar omdat we toch niet wilden nalaten er de aandacht op te vestigen, hebben we er met de tekening maar een grapje van gemaakt". "flifT-TtrtV kUMT z*. SHEU.ER Z-EHQéN Vooral de elektronische weegapparatuur heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Naast het wegen werd het mogelijk ook andere functies in de weegschalen in te bouwen; zo kunnen er vanuit het elektronisch geheugen van de weegschalen commando's worden gege ven aan printers (etiket drukkers), welke apparatuur op de delicatessenafdelingen wordt gebruikt. De bon van de printer (het etiket) is een bon als van een telmachine en vermeldt naast hoeveel heid o.a. de kiloprijs en de stuksprijs. Deze apparatuur is deels mechanisch, deels elektronisch. weegunits Er wordt door de afdeling Inkoop Inventaris al langere tijd naar een moderner type weegschaal uitgekeken, waarbij wegen-rekenen-printen in één unit zijn ondergebracht of een systeem, waarbij meerdere weegunits gekoppeld zijn aan één centrale print unit, wat een verminderde investering met zich meebrengt. Een van de voorwaarden, "Het is een vereiste om met de voortschrijding van de techniek mee te gaan en van deze ontwikkelingen moet onze afdeling bekendheid geven binnen de Ahold-organi- satie. De komst van de elektronica brengt ook op het gebied van de weegschalen zoveel veranderingen met zich mee, dat je wel gedwongen bent om steeds nieuwe apparatuur in de filialen te gebruiken", aldus de heer F.C Blok, hoofd van de afdeling Inkoop Inventaris, een onderdeel van de Dienst Technische Projecten. Deze afdeling is voor o.a. Albert Heijn, Simon, Miro, de Nettomarkten en de Toko's belast met de inkoop van winkelmachines en winkelinrichtingen en houdt zich ook bezig met de research op dit gebied. Op deze foto staat de heer F.C. Blok temidden van een aantal hypermoderne weegschalen. Een groot aantal elektro nische modellen stond onlangs tentoon gesteld in het gebouw aan de Westzijde in Zaandam, tijdens welke expositie een goed beeld kon worden verkregen van wat er zoal op dit gebied op de "markt" te koop is. gesteld, is dat het etiket, dat uit de printer komt, zelfklevend is en er dus niet langer met nietjes behoeft te worden gewerkt, wat momenteel nog het geval is op de delicatessenafdelingen. "Uiteraard werkt men bij Ahold nu ook al met elektronische weegschalen, maar dit is ondertussen al min of meer "verouderde" apparatuur, in veel gevallen. Op de groente-afdeling wordt bijvoorbeeld gewerkt met schalen, die uitsluitend de afleveringshoeveelheid aangeven, waarna de geregistreerde prijs kan worden afgelezen en met vilstift op de verpakking moet worden geschre ven." De technologische ontwikkeling van de meest uiteenlopende gebruiksgoederen staat niet stil, waarbij ook de weegschaal een revolutionaire vooruitgang heeft doorgemaakt. Iedereen herinnert zich nog de twee plataus, waarbij aan één kant het te wegen produkt stond en door het plaatsen van gewichten op het andere plateau de wijzer in de middelste stand moest worden gebracht. Een onnauw keurige en langzame manier van wegen was dit en deze weegschalen zijn dan ook al lang verdrongen door snelwegers met een wijzerplaat met gewichtsindeling, een meetapparatuur welke op haar beurt weer plaats moest maken voor elektro nische weegschalen met de meest uiteenlopende toepassingen. die door de afdeling van de heer Blok aan nieuwe weegapparatuur wordt s i? Mé. 1 De grootste voordelen van de moderne weegtechnieken zijn, naast nauwkeurig heid, dat de apparaten sneller werken, minder storinggevoelig zijn en het mogelijk is dat de geregistreerde U kunt ze sneller terugzenden... D.C.TilleurB gewichten naar elektronische rekenunits kunnen worden overgebracht. Punten waar bij nieuwe aanschaf óók op wordt gelet, zijn o.a. eenvoudige bediening, duidelijke aflezing voor de klant van kilogramprijs, gewicht en bedrag, een duidelijke print op de etiketten - vooral voor de caissières van belang - het kunnen totaliseren van de dag- c.q. weekomzet. een geheugenbewaking bij stroomuitvallen en tarreermogelijkheid. "Dit is slechts een greep uit het eisenpakket dat wij aan nieuwe weegapparatuur stellen. Ook een goede Nederlandse service-organisatie, in ver band met het onderhoud van de apparatuur, is belangrijk. We kunnen het ons niet veroorloven een weegschaal dagenlang buiten gebruik te laten, omdat er geen service ter beschikking is. Dit facet speelt sterk mee in onze besluitvorming". Binnen welke termijn veel van de bestaande apparatuur in de filialen zal worden vervangen door modernere weegapparatuur, valt nog niet te zeggen. Dit is van veel factoren afhankelijk. De heer Blok: "De afdeling Inkoop blijft goed volgen wat er op de markt verschijnt, waarbij het wellicht nog belangrijker is, dat wij de markt blijven voeden met betrekking tot ons eisen- en wensenpakket, met het oog op onze bedrijfsvoering en de verlangens van de consument".

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 11