Vervolgens zullen per 1 januari volgend jaar toetreden: de heer Ahlqvist, thans Algemeen Directeur van Albert Heijn bv, en de heer Zwartendijk, thans President-Directeur van de Levensmiddelen industrie Ahold bv. Deze nogal forse uitbreiding van de Raad van Bestuur roept natuur lijk de simpele vraag op van het waarom. Ik noem een paar redenen. In de eerste plaats heeft de internationalisatie van Ahold tot een duidelijke verzwaring en verbreding geleid van de beleidscoördine- rende taak van de Raad van Bestuur. Een situatie die om een top structuur vraagt, waarin een op de ontwikkeling afgestemde ver deling van taken mogelijk is. De uitbreiding van de Raad van Bestuur moet de continuïteit van dit college verzekeren en tot nieuwe impulsen leiden. Verder heb ben wij gemeend er goed aan te doen mede in verband met het besluit tot het leggen van een decentraal accent om de com municatielijn tussen de Raad van Bestuur en de organisatie te ver korten. Een vraag die mij persoonlijk wel wordt gesteld, is: Wat betekent dat nu voor u, dat de huidige Raad van Bestuur bestaande uit vier leden, van wie twee uit de familie Heijn zal veranderen in een Raad van Bestuur bestaande uit zeven leden, van wie er vijf niét tot de familie behoren. Daarover kan ik kort zijn. Ahold is al lange tijd geen familievennootschap meer, maar een open nv en dat is een goede zaak Die situatie komt reeds tot uitdrukking in de huidige samenstelling van de Raad van Bestuur en zal in de nieuwe samenstelling nog eens worden onderstreept. Belangrijk is dat de uitbreiding van het college een duidelijke weer spiegeling vormt van de groei die Ahold in de afgelopen periode heeft doorgemaakt On dernemingsraa d Wij gaan terug naar de organisatie teneinde aandacht te besteden aan het instituut ondernemingsraad. Zoals bekend is per 1 september vorig jaar de nieuwe Wet op de OR van kracht geworden. Een belangwekkende gebeurtenis, omdat de structuur van het overleg daarmee gewijzigd is. De leiding is niet meer vertegenwoordigd in de ondernemingsraden en het overleg tussen leiding ei» personeel heeft zich verplaatst naar de zogeheten 'Overlegvergadering'. Wat deze nieuwe overleg-situatie precies zal brengen, is moeilijk te voorspellen. leker is wel dat de discussie onder de nieuwe wet extra zorgvuldigheid van ons allen zal vragen op het punt van de communicatie en van het met respect luisteren naar eikaars argu menten. Onze ervaringen in het verleden stemmen ons wat dat betreft optimistisch Gezamenlijk zullen wij aan de betekenis van de nieuwe wet moeten wennen. Toch wel een opgave, als wij bedenken dat het gewen ningsproces onder de oude wet nog in volle gang was. Aangezien wij evenals trouwens elke andere organisatie het stadium van de volmaaktheid nog niet hebben bereikt, (en overi gens ook nooit zullen bereiken), hebben wij ons in het afgelopen jaar ook weer intensief beziggehouden met het zoeken naar oplos singen voor zaken die beter zouden moeten. Naast ook andere pogingen om de arbeidsomstandigheden waar nodig te verbeteren, worden in onze onderneming onderzoeken verricht, die bijvoorbeeld ten doel hebben de mensen in het bedrijf zoveel mogelijk harmonisch te laten samenwerken; de medewerkers tot een goede inzet te motiveren; en meer concreet de communicatie tussen de filialen en het hoofdkantoor zoveel mogelijk te verbeteren; de bevoorrading van de filialen nog wat soepeler te laten ver lopen o.a. door middel van het "order entry" systeem. Wanneer wij vervolgens vooruit kijken, dan kunnen wij niet om de verwachting heen, dat er in onze branche nog bepaalde technolo gische veranderingen op komst zijn. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de invloed van de elektronica op de werkwijze in winkels, distributiecentra en kantoor. Daarnaast moeten wij rekenen met een steeds mondiger wordende klant, hetgeen van onze kant de nodige aanpassing zal vergen. Tegen die achtergrond zou ik nog willen opmerken dat het respect vóór en het geloof in de consument dat wij als Ahold hebben kennelijk veel groter is dan in sommige andere kringen. Het idee dat de klant tegen zichzelf beschermd zou moeten wor den door allerhande maatregelen, spreekt ons niet aan. Wij menen dat de consument het best zonder die bevoogding kan stellen en mans of vrouws genoeg is om zijn of haar koopbeslissingen zelf te nemen. Als wij maar zorgen dat men kan beschikken over de nood zakelijke informatie. Tenslotte zou ik willen zeggen: De Tachtigers van de vorige eeuw u weet wel die vertegenwoordigers van een bepaalde letter kundige stroming waren bijzondere mensen. Wellicht geldt dat bijzondere ook wel voor de tachtigers van deze eeuw Daarom wens ik u en ons als de tachtigers van Ahold - veel inzicht en wijsheid toe. Verder wens ik u thuis en in uw werk het allerbeste voor 1980. Zaandam, 2 januari 1980 A. Heijn, President Raad van Bestuur Ahold nv

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 2