een moeilijk jaar Ahold had Levensmiddelenindustrie Grootverbruik Ook Ahold door nieuwe barrière? pagina 6 FLITSEN De Levensmiddelenindustrie Ahold heeft een moeilijk jaar achter de rug. In het algemeen war er in Nederland sprake van stagnerende omzetten. Gevolg hiervan was dat de producen ten hun kwantiteiten trachten te halen door een "moordende" con currentie. Deze was ook duidelijk merkbaar bij de leveringen aan de Ahold werkmaatschappijen, daar zij van derden zeer aantrekkelijke aanbiedingen kregen. Op zich een prikkelende ontwikkeling die ons de komende jaren zal inspireren tot activiteiten waarbij zeker het accent op een grotere produkt- differentiatie zal liggen. Hoewel in een aantal gevallen toch een redelijke omzetstijging kon worden bereikt zullen we wapens moeten creëren om de strijd tegen de steeds feller wordende concurrentie aan te binden. Hoewel 1979 niet als een topjaar de historie in zal gaan zijn wij wel optimistisch gestemd ten aanzien van de in de toekomst te ontwikkelen plannen zodat wij 1980 toch met een zeker vertrouwen tegemoet zien, aldus de mening van de directie van LIA, bestaande uit de heren R. Zwartendijk, president-directeur en de directeuren de heren P.C.Vink en J.M.K. Niks. Meester Wij he loonsom 1.2 miljoen hoger Ahold's vleeswarenindustrie Meester Wijhe heeft een moeilijk jaar achter de rug, met een omzet die Als Albert He(jn dit jaar door de omzetbar- rière van 3 miljard gulden breekt, dan is het vrywel zeker, dat ook het Ahold-concem als geheel een nieuwe belangrijke mijlpaal zal bereiken: een omzet van meer dan 6 miljard gulden. Een spectaculaire ontwikkeling, nadat het concern zich in 1969 voor het eerst "om- zetmiijardair" mocht noemen. De 2 miijard werd bereikt in 1973, de 3 miijard in 1976, de 4 miijard in 1977 en de 5 miijard in 1979. Op dit moment ligt Ahold op de zesde plaats in de "top-tien" van het Nederlandse bedrijfsleven, na achtereenvolgens Konink lijke Olie, Unilever, Philips, Estel en Akzo. Op de zevende, achtste, negende en tiende plaats bevinden zich resp. Ogem, Intematio-Müller, de Koninklijke Volker Stevin en KLM. lager was dan aanvankelijk werd verwacht. De vooruitzichten voor 1980 zijn weliswaar niet pessimistisch, maar er zijn wel veel onzekerheden en daarom moeten er bij de te verwachten ontwikkelingen in het komende jaar diverse vraagtekens worden gezet. Het lagere rendement is vooral te wijten aan de gestegen grondstoffenprijzen (en de praktische onmogelijkheid om deze door te berekenen in de verkoopprijzen), de zeer scherpe concurrentie en de extra loonsverhogingen die in de vleeswarenin dustrie werden overeengekomen. Dat laatste leid de voor Meester Wijhe tot een verhoging van de loonkostenpost met 1.2 miljoen. Verdere verhogin gen zullen een aanvaardbaar rendement zeker in gevaar brengen. Hieraan kan nadrukkelijk worden toegevoegd, dat de vleeswarenindustrie heel weinig of niets aan het opvangen van extra lasten in de prijzen kan doen, omdat zij anders onmiddellijk klem wordt gezet door de toch al groeiende importen van vleeswaren uit het buitenland. Vraagtekens dus, maar het is daarom nog niet alleen pessimisme wat de klok slaat. De omzet aan derden (buiten Ahold dus) en de export naar Duitsland ontwikkelen zich gunstig, terwijl de uitvoer naar Engeland, waarmee vorig jaar een begin werd gemaakt, ook goede perspectieven blijkt te hebben. Ook de omzet in rookworst, die jarenlang (landelijk) is gedaald, gaat weer stijgen. In het afgelopen jaar werd bij Meester Wijhe voor ruim 5 miljoen gulden geïnvesteerd en dit jaar zal daar nog eens een behoorlijk bedrag bij komen. In september werd begonnen met de bouw van de nieuwe zouterij, wat meer dan de helft van het totale investeringsbedrag vergde. Holland Food Holland Food Products bv (Ahold's handelsmaat schappij gericht op export) heeft vorig jaar heel wat krachttoeren moeten verrichten om tot betere resultaten te komen, want in 1978 werd een vrij belangrijk verlies geleden. Wel, dat is gelukt: de omzet werd opgestuwd met niet minder dan 60 pet, waardoor het verlies in 1979 nagenoeg is te verwaarlozen. Dit jaar wordt een omzetstijging van nog eens 50 pet verwacht en dan moet HFP weer in de winstcijfers zitten. Deze forse omzetstijgingen werden vooral verkregen door uitbouw van de exportactiviteiten in de VS en Afrika. Het spreekt vanzelf, dat bij de verdere ontwikkelingen veel onzekere factoren een rol spelen, zoals politieke risico's en valutaschommelingen. Sterovita Dit melkexportbedrijf van Ahold (ten behoeve van de Amerikaanse militairen in Europa) noteerde vorig jaar een wat lagere omzet, hetgeen vooral veroorzaakt is door de dalende koers van de dollar, waardoor de militairen van de VS het wat zuiniger aan moeten doen. Toch zijn de bedrijfsresultaten niet onbevredigend gebleven. Dat is mede te danken aan het in gebruik nemen van de nieuwe produktiehal, die zo goed werd voorbereid, dat de leveringen geen storing ondervonden. S. Eusman, personeelzaken LIA G. Hoorn, controlling LIA J. Barendregt, directeur Melkexport Sterovita J. Manten, adjunct-directeur Melkexport Sterovita GROOTVERBRUIK MANAGEMENTTEAM. Van links naar rechts: E. P. Balledux (commercieel directeur), J. Pieters (bedrijfsdirecteur), H. Heeroma (personeelzaken), P. Bosman (distributie en transport). P. C. Vink, directeur LIA E. T. Honig, directeur Holland Food Products R. Zwartendijk, president-directeur LIA J. M. K. Niks, directeur LIA

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 6