gOFjjjgjgtie COFytejaJjg COgjtejatje De nieuwe wet op de ondernemingsraden COR-advies inzake uitbreiding Raad van Bestuur Ahold nv ONTWERP WET 'ARBEIDSOMSTANDIGHEDEN Afscheid en welkom, een ritueel dat vaak voorkomt Niet voor de notulen COR-Relatie pagina 10 FLITSEN Onder verantwoording van de C.QR Op één september 1979 is de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden in wer king getreden. Dit is voor de redaktie van COR-Relatie aanleiding om door middel van een reeks artikelen onze lezers op de hoogte te brengen van de inhoud van deze wetswijziging. We moeten ons echter realiseren dat duide lijkheid en volledigheid niet altijd onze sterkste kanten zullen zijn. We blijven dus te uwer beschikking om te proberen eventueel gerezen vragen te beant woorden of op uw verzoek uitgebreider op een bepaald onderwerp in té gaan. SAMENSTELLING EN WERKWIJZE VAN DE OR De OR bestaat uitsluitend uit door de medewerkers gekozen leden. Met deze bepaling is eigenlijk de bestuurder uit de OR getreden. Het aantal leden van de OR blijft gekoppeld aan het aantal werknemers dat in de onderneming werkzaam is (inklusief part-tipie krachten). Aantal werknemers minder dan 50 50 tot 100 100 tot 200 200 tot 400 400 tot 600 600 tot 1000 1000 tot 2000 Aantal OR-leden 3 5 7 9 11 13 15 En vervolgens bij elk volgend duizendtal personen 2 leden meer tot een maximum van 25 leden. - Met betrekking tot de wenselijkheid om voor ieder OR-lid een plaats vervanger te kiezen is de mogelijkheid gecreëerd om de Bedrijfskommissie een uitspraak te laten doen. (Dit op verzoek hetzij van de OR hetzij van de ondernemer). - Kiesgerechtigd zijn degenen die tenminste 6 maanden in de onderneming werkzaam zijn (was 1 jaar). - Verkiesbaar zijn degenen die tenminste 1 jaar in de onderneming werk zaam zijn (was 3 jaar). - De OR maakt een reglement dat door de Bedrijfskommissie goedgekeurd moet worden. De Bedrijfskommissie doet een uitspraak hierover nadat zij de onder nemer heeft gehoord. - De verkiezingen geschieden bij geheime schriftelijke stemming aan de hand van kandidatenlijsten. - Kandidatenlijsten kunnen worden ingediend door een vereniging van werknemers (vakverenigingen) en door 1/3 van de niet bij een vak vereniging aangesloten werknemers met een minimum van 30 hand tekeningen (van niet bij een vakvereniging aangesloten leden). - Elke kandidatenlijst is, voorzover mogelijk, zodanig samengesteld dat alle groepen van in de onderneming werkzame personen in de OR zijn ver tegenwoordigd. - De OR stelt in zijn reglement nadere regels betreffende: kandidaatstelling inrichting van de verkiezingen en de vaststelling van de uitslag daarvan de vervulling van tussentijdse vakatures in de OR het bijeenroepen van de OR wijze van bijeenroeping van de OR het aantal leden dat aanwezig moet zijn om een vergadering te kunnen houden de uitoefening van het stemrecht in vergaderingen de voorzieningen van het sekretariaat het opmaken en verspreiden van de agenda van de vergaderingen van de OR het tijdstip waarop de ondernemer, de OR-leden en de werknemer in kennis dienen te worden gesteld van de agenda het opmaken en verspreiden van OR-verslagen en van het jaarverslag van de OR. De OR-leden treden om de twee jaren af. Mogelijk is om deze termijn per reglement op driejaren vast te stellen. In het volgende nummer: "BEVOEGDHEDEN EN VERPLICHTINGEN VAN DE OR" De bestaande Veiligheidswet 1934 is in hoofdzaak een raamwet, waarin per Algemene Maatregel van Bestuur uitvoeringsvoorschriften van meren deel "technische" aard zijn vast gelegd. Dit technische karakter van de wet is verklaarbaar en begrijpelijk tegen de achtergrond van de maatschappe lijke opvattingen, welke in het tijd perk, waarin de wet tot stand kwam, toonaangevend waren. In deze wet is de zorg voor veiligheid en gezondheid binnen het bedrijf in zijn geheel in handen van de werk gever. De werknemer wordt hierin beschouwd als een te beschermen objekt. Arbeids omstandighedenwet Een nieuwe voor de positie van de werknemers relevante ontwikkeling staat voor de deur. Binnenkort zal in het parlement de behandeling plaatsvinden van voorstellen om de Veiligheidswet 1934 te wijzigen naar eigentijdse inzichten rond de arbeids verhouding. Het ligt niet in mijn bedoeling in deze bijdrage het wets voorstel uitvoerig te bespreken. Daarvoor verwijs ik naar onder meer de wettekst en de Memorie van Toe lichting. De behoefte bestaat slechts enkele kanttekeningen te plaatsen over de inhoud van het wetsontwerp en de achterliggende uitgangspunten. Nieuwe doelstellingen Het ontwerp Arbeidsomstandig hedenwet vertoont merkwaardige trekken. Naast de zorg voor de lichamelijke gezondheid is funda menteel daarin de introduktie van enkele nieuwe doelstellingen, te weten: demokratisering van de arbeids verhoudingen, en humanisering van de werk situatie, en zulks gekoppeld aan strafbaar stelling op grond van de wet op economische delicten. Deze nieuwe begrippen hebben ge leid tot een wetsontwerp dat vooral wordt gekenmerkt door de begrip pen harmonie, samenwerking en overleg. Samenwerking op alle niveaus en tussen alle betrokkenen, werkgevers, werknemers, Arbeidsinspektie en overheid. In de vorige Flitsen hebben wij u bericht omtrent de adviesaanvraag die bij de COR lag over het voor nemen van de Raad van Commis sarissen tot uitbreiding van de Raad van Bestuur van Ahold nv. Zoals u uit de mededelingen hebt kunnen vernemen heeft de COR in middels een positief advies uit gebracht. Volledigheidshalve treft u hieronder de tekst aan van het COR- advies: "In de Ahold Overlegvergadering van 6 november 1979 is aan de Cen trale Ondernemingsraad een advies aanvrage voorgelegd met betrekking tot het voornemen van de Raad van Commissarissen om op 16 april 1980 de heren drs. L. Coren en drs. P. J. van Dun en op 1 januari 1981 de heren F. I. Ahlqvist en R. Zwarten dijk te benoemen tot leden van de Raad van Bestuur. Bij de toelichting op de advies aanvrage en gedurende het kennis makingsgesprek van de Centrale On dernemingsraad met de voorge dragen kandidaten is veel nadruk ge legd op het vertrouwen dat de Cen trale Ondernemingsraad in deze per sonen zou moeten stellen. De Cen trale Ondernemingsraad is er zich van bewust, dat vertrouwen een wezenlijke zaak is, maar tevens van mening, dat vertrouwen slechts een van de komponenten is waarop een weloverwogen besluit genomen be hoort te worden. In het licht van het voorafgaande deelt de Centrale Ondernemingsraad u het volgende mede: De leden van de Centrale Onder nemingsraad, heden in vergadering bijeen, adviseren positief ten aanzien van bovengenoemd voornemen tot benoeming konform art. 30. De Raad brengt daarmee niet op voor hand advies uit over de daaruit voortvloeiende gevolgen. Wij gaan er daarbij van uit dat art. 25 van toepassing is. Mede gelet op het feit dat de huidige overlegstrukturen en de organisatie- struktuur niet op elkaar aansluiten vindt de COR dat adviesaanvragen aan zijn kollege voorgelegd moeten worden." Hoewel de werkgever nog primair verantwoordelijk blijft, vormt de zorg voor de veiligheid, gezondheid en welzijn nu een gezamenlijke taak voor alle bedrijfsgenoten. Een van de uitgangspunten van het wetsontwerp is de opvatting dat de zorg voor de veiligheid en gezond heid systematisch en planmatig aan dacht moet krijgen en uitdrukking moet vinden in het ondernemings beleid. De vastlegging en uitwerking van dit uitgangspunt in_ het wetsontwerp is mede ingegeven door het eerder ge noemde uitgangspunt, namelijk dat de bevordering van een veilig en ge zond werkmilieu een zaak is van werkgevers en werknemers gezamen lijk. Dit brengt met zich mee dat het ondernemingsbeleid bij de voor bereiding, de totstandkoming en de uitvoering bespreekbaar en voor beïnvloeding door de werknemers vatbaar moet zijn. Veiligheid, gezondheid en welzijn bij de arbeid moeten niet alleen worden beschouwd als voorwerp van speci fiek daarop gerichte maatregelen van de ondernemingsleiding, maar zij moeten een facet zijn van het ondernemingsbeleid als geheel. De zorg voor goede arbeidsomstandig heden laat zich dus niet afsplitsen van het ondernemingsbeleid en van de primaire verantwoordelijkheid van de ondernemingsleiding voor dat beleid. Praktische uitwerking Aan OR'en wordt een stuk inspraak gegeven binnen het terrein, dat nu valt onder "Bewaking- en Beveili gingsdienst" als onderafdelingen van "Algemene Zaken". Gezien de praktische aktiviteiten zul len de OR'en zich met dit onderwerp bezig moeten houden. De COR kan hier nauwelijks zinvol bemoeienis hebben. De OR kan zich rechtstreeks tot de Direkteur van de Arbeidsinspektie wenden als er verschil van mening bestaat met de werkgever ten aan zien van de uitvoering van regelen, omschreven in art. 21. Dit artikel geeft een uitvoerige opsomming van zaken. Voor Ahold zijn daarbij m.i. van belang (als voorbeelden): vluchtwegen in verband met mogelijke gevaren de verlichting de luchtverversing kleding, bergplaatsen, kleed ruimten, toiletten en wasgelegen heden persoonlijke beschermingsmid delen deugdelijkheid, opstelling, bevei liging machines e.d. het verschaffen van hulp bij on gevallen de omstandigheden, waaronder arbeid wordt verricht de lichamelijke of geestelijke ge schiktheid, ervaring, deskundig heid en leeftijd van personen de aanwezigheid van instrukties, gebruiksaanwijzingen en waar schuwingen de duur van de arbeid in verband met de daaraan verbonden ge varen. Met andere woorden: de kommissie- aktiviteiten kunnen zich over een zeer uitgebreid terrein uitstrekken. De heer De Vries, presi dent van de Raad van Commissarissen, ging tijdens de Ahold Overleg vergadering naast de heer Cascone zitten en fluis terde: "Als je iemand wil uitschakelen moet je naast hem gaan zitten en op het juiste moment hard in zijn been knij pen." Opmerking van Cascone: "Jammer dat u geen mooie vrouw bent, an ders was het plezierig om even uitgeschakeld te worden." - In dezelfde vergadering kwam ook de opmerking van de heer A. Heijn om in het vervolg de Ahold Overlegvergadering op een datum te plannen waarop voetbal op de tv wordt uitgezonden. "Zo zijn we gauw Idaar", zei hij. (Op die dag werd de voetbalwedstrijd Oost Duitsland-Nederland uit gezonden). Aansluitend op deze opmerking zei commissaris Van der Velden: "Of op een dag waarop een Concours Hippique plaatsvindt." (De heer Heijn is een fer vent paardenliefhebber). Opmerking van de heer Petra: "Oh nee liever niet, die vinden meestal in het week-end plaats." - Met het vertrek van Tini Harder als notuliste is de COR nu volledig door mannen bemand. Een machtsblok dus zult u denken. Niets is minder waar. Zonder Tineke Frinken (sekretariaat COR) zou deze broeders- klub alleen maar kunnen zitten te klaverjassen. ZOALS U ZIET ZIJN DE VOORUITZICHTEN VEELBELOVEND. De COR-pagina's komen tot stand onder verantwoording van de COR en vallen dus buiten de ver antwoording van de redactie van Flitsen. Reacties met betrekking tot COR- Relatie dienen dus niet opge stuurd te worden naar de redactie van Flitsen, maar naar de heer R. S. Cascone, secretariaat COR Antwoordnummer 97 te Zaan dam. In de overlegvergadering van woensdag 21 november nam voorzitter A. Heijn afscheid van mw. T. Harder, die vele jaren de notulen van de COR-vergade- ringen had verzorgd "naar de letter en naar de geest." De dankwoorden werden onderstreept met de aanbieding van een set schrijfgereedschap. Mw. Harder heeft als opvolger ge kregen de heer D. Mol. In deze ver gadering was ook voor het laatst aanwezig de heer J. C. M. de Groot (Marvelo Zaandam). De heer Heijn die de heer De Groot in vroegere jaren ook had leren kennen in de padvinderij en bij de vrijwillige brandweer merkte op, dat men de heer De Groot, die niet zo lang deel had uitgemaakt van de COR, on gaarne zag vertrekken. Opvolger van de heer De Groot is geworden de heer W. Way, die in deze bijeenkomst al aanwezig was. Een woord van welkom was er voorts voor de heer J. Janssens, die de heer T. Verhoef (ziek) tijdelijk vervangt als afgevaardigde van de OR Albro Tilburg. De heer J. Ph. IJpma, die als secre taris van de COR is opgevolgd door de heer R. S. Cascone, zal de ver gaderingen op verzoek van de COR toch blijven bijwonen als adviseur.

Personeelsbladen | 1980 | | pagina 10