Eerste vrachtvaarder van AH nog steeds in de vaart Nieuwe vormen van reclame in zestig AHSM-filialen Nivellering FLITSEN pagina 9 Vroeger vond het goederentransport meestal per schip plaats. Ook Albert Heijn maakte gebruik van schepen om de goederen naar verschillende af nemers te brengen. En het aardige is nu, dat het eerste schip dat A.H. in 1905 liet bouwen, nog steeds in de vaart is. De redactie van A.H. Flitsen trof het grote ijzeren vaartuig ergens tussen talloze jachten verstopt in het Friese Terhome aan.Tjerk Hiddes", staat er met grote letters op de boeg. De eigenaar, de heer Steffen van der Werf woont - hoe zou het ook anders kunnen - aan het water in Gorredijk. Na een kop echte zeemanskoffie (sterk en veel melk) steekt hij van wal. Aanvankelijk kon me de hele ge schiedenis van dit schip niet zoveel schelenvertelt hij. „Omdat je dat ding natuurlijk niet alleen voor je plezier hebt". Na een halve meter plak boeken en andere documenten te hebben doorgeworsteld, komen we tot de ontdekking dat de Tjerk Hiddes in het voorjaar van 1905 is gebouwd op een werf in Leiderdorp. sneller Maar liefst 17 jaren deed dit schip bij A.H. trouwe dienst als vrachtvaarder en bevoer welhaast alle rivieren en kanalen van Nederland. Het trein- en vrachtwa gen ver keer kwam echter op, zodat de aan bederf onderhevige goederen over land sneller op de plaats van bestem ming konden worden gebracht. In 1922 werd de Tjerk Hiddes dan ook verkocht aan beurtschipper Slump uit Sneek, die een dienst Zwolle-Sneek onderhield. Drie jaar later werd ze weer van de hand gedaan. Nu aan de heer Bouke van der Werf, de vader van de huidige eigenaar. Hij gaf het inmiddels ouder geworden schip een flinke opknapbeurt. De oude Rennes motor werd vervangen door een zogenaamde gloeikopdiesel van Neufeld en Kunke. Deze twintig PK diesel geeft na vijftig jaar nog steeds de voort stuwingskracht aan de Tjerk Hiddes. Van der Werf: "Ik ben letterlijk met het schip opgegroeid. Op de dag dat mijn vader het schip kocht, werd ik geboren. Dus logisch dat we voor het leven aan elkaar geklonken waren". In 1942 werd Steffen van der Werf eigenaar van de Tjerk Hiddes. Hij onderhield twintig jaar lang de beurt op Sneek. "Toen kon het niet meer uit", aldus Van der Werf, "want vrachtwagens vervoerden veel sneller en eigenlijk ook veel goedkoper. Dus ik ook maar een vrachtwagen. Maar in mijn hart blijf ik schipper". vreemde eend Sinds 1962 heeft het 21 meter lange schip een geheel andere functie gekre gen. Namelijk die van een plezier vaartuig. De kajuit heeft grotere ramen gekregen, het ruim is netjes ingericht. Ook zijn er extra patrijspoortjes aange bracht en kan op het dek eventueel de hele familie Van der Werf naast elkaar liggen zonnen. Tussen alle andere ple zierjachten is de Tjerk Hiddes een vreemde eend in de bijt. Maar de heer Van der Werf zou voor geen goud willen ruilen. "Dit is veel ruimer", vertelt hij. "En mijn schip geeft veel meer mogelijk heden om in alle vrijheid van het water te genieten". Trots vervolgt hij: "je kan er ook mee zeilen, als het moet. Vreselijk snel gaat het natuurlijk niet, maar het gaat. Vroeger deden we het veel om brandstof te besparen, de loopplank werd gebruikt als zwaard. Misschien gebeurt dat wel weer, als de energiecrisis doorzet". sterke verhalen Als de heer Van der Werf over vroeger begint blijven de sterke verhalen en onvergetelijke gebeurtenissen natuurlijk niet achterwege. "Ik herinner me een klant, die altijd verrekte lastig was", vertelt hij." Maar je moet natuurlijk altijd beleefd blijven tegen zo'n man. Óp een gegeven moment werd hij brugwach ter bij Akkrum. Toen ik daar een keer langs moest, dacht ik; Nou pak ik je terug baas. Die brug heeft namelijk twee doorvaargaten. De een wil open, de ander niet. Nu wist ik dat ik precies onder de gesloten brug door kon. Van ver af begon ik al toeteren, en de brugwachter maar zweten om die brug open de draaien. En ik mooi met de boot onder het gesloten gedeelte door. Je had die grote ogen eens moeten zien". Sinterklaas Dit is maar één van de vele verhalen, die illustreren dat zich in en op de Tjerk Hiddes heel wat heeft afgespeeld. Ook de allereerste medewerkers van Albert Heijn zullen er nog wel één of andere herinnering aan over hebben gehouden. Misschien dat ze ooit eens een plezier tochtje met de heer van der Werf willen maken. Hij laat over het algemeen alleen zeer goede kennissen aan boord en in december brengt hij Sinterklaas naar Gorredijk, maar voor een paar mensen van het eerste uur wil hij graag een uitzondering maken. Hij zal de boot nooit verkopen. Van der Werf: "nou ja, nooit..., tenzij Albert Heijn natuurlijk met een stevig bod op tafel komt..." In zestig AHSM-filialen wordt momenteel geëxperimenteerd met nieuwe vormen van produkt-promotie binnen de winkel. In dertig winkels in het zuiden des lands gebeurt dit door middel van lichtreclame, zeskantige, draaiende lichtzuilen die aan het plafond hangen. In dertig SM's in het westen is de geluidreclame ingevoerd. noemde twee: lichtzuilen en geluid. Deze laatste twee systemen leverden het beste resultaat op. Beide proeven zijn het resultaat van vorige "uitprobeersels". In 1978 stond men voor de vraag hoe er meer gestalte kon worden gegeven aan de promotie van specifieke produkten uit het assorti ment, in het kader van een nauwere samenwerking met een aantal leveran ciers. Men zocht naar een vorm van reclame die verder ging dan naamsvermelding op de schappen of de displaykaarten. Men heeft toen op beperkte schaal een aantal methodes uitgetest: video, dia's (het zgn. dekovision-systeem) en de al ge- lichtzuilen De zeskantige lichtzuilen worden gevuld met een aantal kleurenafbeeldingen van produkten. Ze geven daarmee niet alleen extra aandacht aan die produkten, maar vormen ook een sfeervol element in de winkel. De zuilen worden opgehangen aan het plafond zodat geen kostbare vloermeters verloren gaan. Het is de bedoeling dat deze zuilen vóór eind 1979 in de winkels hangen. geluid Heel wat ingrijpender is de wijze waarop de geluidsreclame wordt aangepakt. Alle winkels beschikken thans over een omroepinstallatie. Maar die werd tot op heden slechts incidenteel gebruikt om bepaalde artikelen aan te prijzen, en diende in hoofdzaak om mensen op te roepen. Bij het gebruik van de installatie voor artikelpromotie werd er ook niet gewerkt met uitgekiende testen, terwijl er weinig continuïteit in de uitzendingen zat. Om de omroepinstallatie te kunnen gaan gebruiken als commercieel instru ment is er een systeem ontwikkeld waarbij één keer inspreken van de tekst voldoende is. De "boodschap" wordt daarna in een bepaalde frequentie automatisch de winkel in gestuurd. "Voor de detailhandel in Nederland is dit een uniek systeem," zegt de heer Th. Koenders, die als projekt-medewerker van Marketing Services intensief met deze zaak bezig is. Hij trekt dan een vergelijking met reclameboodschappen op radio en TV: als men daarvan kennis neemt, moet de gang naar de desbetreffende winkel nog gemaakt worden. Zelfs de bezoeker van een winkelcentrum moet, na het horen van geluidsreclame, nog naar een winkel toe stappen. In de AHSM is men bij het horen van de reclame al binnen, wat de produktpromotie veel indringender maakt. Dat maakt het wel noodzakelijk goed af te wegen hoe die promotie wordt ingekleed. Voor de beginfase heeft men gekozen voor een centrale aanpak, maar wel met veel mogelijkheden om lokaal in te haken. opleidingsprogramma Tijdens de proef wordt per winkel met 15 commercials gewerkt, elk dertig seconden lang, die om de vijf minuten worden uitgezonden. Acht van deze teksten worden vanuit Zaandam ver zorgd, de andere zeven kunnen in het filiaal ontworpen en ingesproken wor den. De teksten worden ingebouwd in een muzikale "achtergrond", terwijl het geluidsniveau zich automatisch aanpast aan de drukte in de winkel. Om het een en ander te begeleiden is een speciaal opleidingsprogramma ontwor pen. Per filiaal volgden drie kaderleden een cursus van een middag en een avond. Doel van de cursus is hen te trainen in het schrijven en inspreken van teksten, waarbij wordt ingegaan op de specifieke functie van geluidsreclame in de winkel. Men kan niet klakkeloos TV- spotjes nabootsen, er moet rekening worden gehouden met de andere om- Nivellering, nivellering, Héérlijk, héérlijk, héérlijk woord, Nooit heeft mij een woord inhoud'lijk Zo onnoemelijk bekoord. Weg salarissen van tonnen. Alles op modaal niveau. Weg te lage ploeterlonen Van Jan-sub-modaal en Co. Al'maal in een éénheidsauto Voor 't vervuilen van de lucht. Allemaal gelijke rollen In de samenlevingsklucht. Al'maal zéér rijk op vakantie Naar een on-ontwikkeld land. Al 'maal daar het kap 'taallistje: Meneer, mevrouw van hoge stand. Want verschil moet er toch blijven, Dat vindt U toch ook niet waar Hier is het niet meer te vinden, Dus dan zoeken wij 't maar daar. Nivellering, nivellering, 'n Woord als hemelse muziek. Allemaal gelijk salaris Is de utopie-optiek. Hoe lang zal het nog gaan duren Vóór dat eind'lijk is bereikt. Zodat dit "ellendig "leven Voor ons allen wordt verrijkt Stel je voor, Papaó roept Pietje: "Jongen wat heb ik gehoord, Wil jij verder gaan studeren, Ben je soms wat licht gestoord Zes jaar studie, hoge kosten, Z'wel voor mij als voor de staat. Zes jaar maal 't modaal salaris Gooi jij zomaar op de straat. Wees verstandig beste kerel Zet die studie uit je hoofd. Want bedenk, dat je jezelf Van een kapitaal berooft". Nivellering, nivellering. Lofzang van de politiek, Het idee dat 't niet zou lukken Maakt mij bijna gans'lijk ziek. Stel j'eens voor I De loonverdeling Loonsom van 't bedrijf totaal, Gelijk verdeeld over een ieder, Eén top- mini-max-modaal. En.het werkt nog heel wat beter Dan zo oppervlakkig lijkt, Voor hoge funk ties is geen markt meer, Omdat dat niet meer verrijkt. We houden nog méér centen over, Nóg meer wordt er dan verdeeld En krijgt ied're medewerker Steeds meer "veel-meer" toebedeeld. Zo verdwijnt 't verschil in funk ties, Met als heerlijke tendens: Al'maal nog een éénheidsfunktie, ZEL-LUF-STANDIG HOLENMENS. Heintje Rozijntje standigheden waaronder de toehoorder van de boodschap kennis neemt. Deze proef is half september van start gegaan en aan het eind van het jaar zal de balans worden opgemaakt. Aan de hand van de geboekte resultaten, gekop peld aan een peiling van reacties bij de consument, zal bekeken worden of het interessant is meerdere filialen met de genoemde apparatuur uit te rusten.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 9