iM AC Restaurants in het tegen prijzig wild op geweer tafel 3> Albert Heijn opent nieuw filiaal in Breukelen Wildactie kolfje naar hand van chef-kok AC Restaurant Stroe 't Geheim van het Stopsteentje Extra depositorente van 4,58 FLITSEN pagina 3 Het hele wildgebeuren heeft chef-kok Henk van Ee [32] van AC Stroe volkomen in de kaart gespeeld. Hfj vindt dat het bedrfjf, door nu een uitgebreide wildkaart te kunnen brengen, culinair beschouwd meer aanzien krijgt in het totale marktwe zen. Geboren en getogen op de Veluwe - hij werd in Barneveld geboren is h(j bovendien van jongs af aan vertrouwd met het fenomeen jacht. Zo kent hij alle jachtopzieners stuk voor stuk. Henk houdt kortom van puur na tuur. Oók in zijn kookkunst; hij gebruikt bijna nooit een marinade. Na de lagere hotelschool in Arnhem te hebben doorlopen, zwierf hij wat rond in Duitsland en hij werkte bij enige horecabedrijven in eigen land. Maar boven kleinere etablissementen gaf hij uiteindelijk de voorkeur aan een grote organisatie. Aldus kwam hij in september '75 als sous-chef in dienst bij AC Restaurant Stroe. Daar is hij dus gebleven tot nu toe en hij zwaait er inmiddels de scepter over in Chef-kok Henk van Ee rechts, met een van zijn assistenten. totaal tien koks. Een staf die uiter aard is afgestemd op een zo soepel mogelijk verloop van de "wild-affai- re". Al sinds vier jaar pleegt hij met Kerst te komen met een menukeus uit drie diners, waaronder - hoe kan het anders - één wilddiner. Dit jaar dus ook. Kijk maar: Cocktail de fruits de mer. Cocktail van garnalen, mosselen, scampie en kreeftenstaartjes in een romige sherrysaus. Heldere groentesoep, Henry IV Jonge veluwse hertebiefstuk, hertebiefstuk met een saus van heer lijke cantharellen, diverse groenten en aardappelen Kerstparfait Koffie met likeur MEDEWERKERS AC STROE NA VIJF JAAR "JACHTVERGUNNING" BIJ NATUURMONUMENTEN: Het is alweer bijna vijf jaar geleden, dat de toenmalige mana ger van AC Wegrestaurant Beekbergen, de heer C. Vemooy, de eerste schreden op het wildspoor zette. Dat gebeurde door een toevallige ontmoeting met de heer J. G. Semler (ing.) die eigenlijk gewoon een kop koffie kwam drinken. Hoe het zij; het gesprek kwam op de jacht. - Een schot in de roos, want de heer Semler bleek districtsbeheerder en beëdigd rentmeester te zijn van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland en als zodanig ondermeer belast met de leiding van het jaarlijkse afschot van herten en zwijnen in het Nationaal Park Veluwezoom en in het Deelerwoud. Sinds de jaren '70 nam 'Natuurmonumenten' de jacht in deze gebieden geleidelijk in eigen beheer, door de pacht aan derden niet langer te verlengen. Kort en goed; het contact had tot gevolg dat AC Beekbergen spoedig een aantal wildgerechten op de menu kaart had prijken. Daarbij bleef het niet: inmiddels profiteren nagenoeg alle overige AC Restaurants mee van die toen - min of meer in het persoonlijke vlak - verleende 'jachtvergunning'. Alweer méde dankzij desbetreffende inspanningen van de heer Vemooy die, intussen benoemd tot manager van AC Stroe aan de weg Amersfoort-Apel doorn, achter de keuken een complete wildslagerij liet inrichten, van waaruit de respectieve AC's op hun wenken worden bediend. uit elitair hoekje Ieder jaar is de wildactie beter gaan lopen. De oorspronkelijke opzet om het eten van wild te populariseren, slaat steeds meer aan. Wild heeft eigenlijk altijd in een elitair hoekje gezeten, óók wat de prijzen op spijskaarten betreft. In de meeste restaurants is dat trouwens nóg het geval. Maar door (mee) praten van de diverse chef-koks is men bij AC tot het inzicht gekomen, dat men met een stuk wild uit eigen wildslagerij ook een groter publiek ervan kan laten genieten, tevens uit het oogpunt van betaalbaarheid. Marketingmanager Robert S. Benninga zegt 't zo: "Vanwe ge de unieke - rechtstreekse - samenwer king met 'Natuurmonumenten' is het voor ons mogelijk om wild niet alleen met Kerst te brengen, maar een wildspe- cialiteitenkaart gedurende vele weken te voeren. Het is bovendien dermate rede lijk in prijs, dat het voor iedereen is Woensdag 7 november is in Breukelen een nieuw Albert Heijn filiaal geopend. Deze vestiging heeft een totaaloppervlakte van 460 m2, waarvan 320 m2 als verkoopoppervlakte wordt gebruikt. Hierdoor is een belangrijke uitbreiding van het assortiment ten opzichte van het oude filiaal aan de Brugstraat mogelijk. Naast de bedieningsafdelingen voor warm brood, fijne vleeswaren, salades en groente zijn in het assortiment behalve de gebruikelijke kruidenierswaren opgenomen zuivelprodukten, vers vlees, verse kip, wijnen, diepvries, toiletartikelen en tijdschriften. Met drie kassa's zal voor een vlotte afhandeling kunnen worden gezorgd. Bedrijfsleider van deze nieuwe Albert Heijn vestiging is de heer H.R. Marinus. weggelegd. Zéker gedurende het sei zoen, waarvan we onderling hebben afgesproken dat het loopt van 1 novem ber tot na Nieuwjaar. Daarna staat het elke AC-vestiging vrij om er mee door te gaan. wildactie AC is dus duidelijk op de wildtoer, wat deze maanden extra worden benadrukt met een grootscheepse wildactie in twaalf van de veertien Nederlandse vestigingen. Het komt er in de praktijk op neer, dat in de eethuisjes - op de AC's Zurich en Grevelingen na- een aparte kaart met maar liefst zeven wildspeciali- teiten wordt gevoerd néést het gangbare menu. Zo heeft ieder eethuisje iedere maand een eigen specialiteitenkaart. Waarbij de zelfbedieningslijn als van zelfsprekend "meeloopt" met een ge recht als wildzwijnsrollade. Zelfs de namen van de eethuisjes spre ken klare taal: "Deelerhof" in Beekber gen en "St. Hubertushof" in Stroe om een paar voorbeelden te noemen. vakmanschap Achter de schermen is het al niet anders. Om een wildslagerij te mogen beheren, is men gehouden aan wettelijke eisen. Zo moeten de mensen die er werken in het bezit zijn van een poeliersdiploma voor grof- en kleinwild. Initiatiefnemer Cees Vernooy was uiteraard de eerste die dit behaalde en zijn opvolger in Stroe, manager Hans van Nunspeet heeft het zo goed als in de zak. Chef-kok Henk van Ee van AC Stroe mag zich inmiddels tevens poelier noemen en voor zijn keukenmaatjes Ton de Wit en Willem Vermaat is de opleiding op een oor na gevild. Zodat men in Stroe over het nodige vakmanschap op dit gebied beschikt. snelheid Die ambachtelijkheid is bepaald niet overbodig als men weet dat, onmiddel lijk na het ontweiden (ontdoen van de ingewanden) van het wild in het jacht huis, een telefoontje naar AC Stroe gaat met het verzoek het afgeschoten wild. te komen ophalen. Daar mag geen halve dag overheen gaan. De gang van zaken is dan zo, dat de jachtbuit per eigen vervoer naar de wildslagerij wordt getransporteerd, waar het wild vakkundig in stukken wordt verdeeld om ófwel rechtstreeks te wor den gedistribueerd ofwel te worden verpakt en ingevroren. Dat laatste ge beurt in een koelhuis in het naburige Barneveld bij een temperatuur van - 40°C. Mits goed verpakt is het wild dan 1 tot 2 jaar houdbaar. Via Stroe kunnen chef-koks van de andere AC's wekelijks bestellen - 's maandags voor twaalf uur en dan moet het wild dinsdag worden opgehaald. jacht Tenslotte nog wat over de jacht zelf. Een bezigheid, die in dit land vaak fel wordt gekritiseerd. Is dat terecht? Wie een kenner als de eerdergenoemde districtsbeheerder Semler die vraag stelt, krijgt de volgende motivering: "Wildbeheer - een van de taken van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten Nederland - kan, als men het tenminste goed wil doen, niet zonder afschot. Wij leven in een klein land met een broodnodig beschermde agrarische sector. Houd je de wildstand niet in toom, dan krijg je binnen de kortst mogelijke tijd teveel dieren die, bij gebrek aan voedsel, onherroepelijk scha de zouden toebrengen aan verschillende landbouwgewassen. Alleen al om die reden is jagen gerechtvaardigd". geen willekeur Het gebeurt trouwens niet, zoals buiten staanders vaak (voor)oordelen, naar willekeur. Integendeel. Aan de hand van tellingen en regelmatige conditie- controle wordt het beheer in de betrok ken gebieden gevoerd. Dit geschiedt mede door het Rijksinstituut voor Na tuurbehoud (RIN), dat advies uitbrengt aan de Dienst Faunabeheer van het ministerie van landbouw. Deze dienst wijst uiteindelijk nauwkeurig het afschot toe. Het aantal dieren (herten en zwij nen) waarop dit seizoen mag worden gejaagd, is bepaald op 164. Alleen in de Veluwse jachtgebieden van 'Natuurmo numenten', wel te verstaan. Voor Staatsbosbeheer en de Kroondomeinen gelden andere aantallen. jagers Het jachtseizoen voor wilde zwijnen loopt van 15 augustus tot en met 31 januari, terwijl de jacht op dam- en edelherten open staat van ongeveer augustus tot en met 31 maart. In die periode wordt drie dagen per week gejaagd, telkens een dag op een ander landgoed, ter bevordering van de rust onder de dieren. 'Natuurmonumenten' maakt daartoe gebruik van vijftien jagers (veelal particulieren), die worden geleid door drie jachtopzichters, die op hun beurt verantwoording schuldig zijn aan districtsbeheerder Semler. Wat de herten betreft, mogen die dieren worden afgeschoten die bijvoorbeeld achterblijven in de ontwikkeling van het gewei, maar ook kalveren die overblijven doordat de moeder ziek is, komen ervoor in aanmerking. Bij de zwijnen wordt meestal gejaagd op de jonge dieren om de volwassen dieren meer voedsel te laten. Aangezien een zeug per geboorte wel acht biggen krijgt, een voor de hand liggende reden. Zelfs met het door middel van jacht in stand houden van gezonde aantallen dieren, is bijvoeding onontbeerlijk. Voor 'Natuurmonumenten' betekent dat jaar lijks: 120 ton aardappelen; 40 ton gedroogde pulp en 10 ton eiwitrijke brokken als krachtvoer. En daar is geen woord jagerslatijn bij Foto boven: De gehele bemanning van A C Stroe op de statiefoto Verkrijgbaar bij AC-restaurants Om iedereen die minder wil roken of wil stoppen de helpende hand toe te steken z(jn de AC-restaurants sinds eind vorige week overgegaan tot de verkoop van "Stopsteentjes". Door met het steentje te spelen en dus met de handen ergens mee bezig te z(jn, kan de behoefte aan een sigaret afnemen, omdat het gewoon moeilik is om twee dingen tegelijk te doen. Aan het "stopsteentje" zou een hele geschiedenis vooraf gaan, die terug gaat tot het begin van de negentiende eeuw. Bij de bestudering van stenen ge reedschappen, die ontdekt werden bij het graven van een waterput, vond een bejaarde archeoloog tussen de materialen een mysterieus ge vormd steentje. Het fascineerde hem zo dat hij het steentje bij zich hield. Hij betrapte zich er op dat hij het steentje vaak uit zijn zak viste. De vormen dwongen hem ermee te spe len, ook onbewust als hij intensief bezig was. De archeoloog die een verwoed roker was, en regelmatig probeerde te stoppen met roken, viel het op dat hij door het steentje minder was gaan roken, want als hij ermee speelde rookte hij niet. En als hij wilde roken moest het steentje weg....wat hij als onprettig ervaarde. Stoppen met roken werd toen voor hem met behulp van het steentje een makkelijke sport. Het steentje werd bewust gebruikt om te minderen en als hij dan toch behoefte aan een sigaret had, nam de archeoloog eenvoudig het steentje ter hand. In korte tijd slaagde hij er zo in om volledig met roken te stoppen, 't Geheim van het steentje deed de archeoloog over aan zijn zoon en die weer aan zijn zoon, enzovoorts. Zo heeft het steentje anderhalve eeuw lang een belangrijke betekenis gehad voor vele stoppers met roken. Eén van de nazaten van de archeo loog overhandigde begin 1979 het steentje aan de Stichting Volksge zondheid en Roken. Hij vertelde daar enthousiast de geschiedenis van het steentje met het verzoek om iedere roker die wil stoppen van de werking van het steentje te laten profiteren. Hier haakte AC restau rants op in door replica's van dit stopsteentje te vervaardigen, waar mee de mysterieuze krachten die van het steentje uitgaan bewaard zullen blijven voor generaties die nog gaan komen. De stopsteentjes worden in alle AC Restaurants verkocht f 2,50. STICHTING SPAARFONDS: De depositorente over het jaar 1979 is vast gesteld op 4,58%. De rentevergoeding wordt per ultimo van het jaar gegeven over de laag ste stand van de spaarrekening gedurende het gehele kalender jaar verminderd met een franchise van ƒ3.500,-. De berekening van de extra rente wordt ge baseerd op het gemiddeld depositotarief bij de Amro Bank over deposito's van 100.000,- op jaartermijn. Genomen wordt het gemiddelde van de rentetarieven, zoals deze zijn in de eerste week van de vier kalender kwartalen. De uitkomst hiervan bedraagt voor dit jaar 9,13%, hierop wordt het percentage a 4,55% van de vaste rente in mindering gebracht, zodat de extra vergoeding op 4,58% uit komt.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 3