COFj-Rgjatie COg^Rejatje CENTRAAL GESTELD Wat doet de Werkgroep Organisatie en Kommunikatie" Wats Cents Frans Petra: 'Iederee trekken km Gaat de Ondernemingsraad door de komst van de nieuwe wet op de Ondernemingsraden vereenzamen? Kommissie Kontakt Kommissarissen wil kennismaken met Raad van Kommissarissen LAATSTE VOORZITTEI pagina 6 Onder verantwoording van de CQR In de achter ons liggende jaren heeft men In sommige kringen het Wetsvoorstel nummer 13954 revolutionair genoemd. Volgens anderen gaat eigenlek niets veranderen. [U weet wel: "alleen maar bordjes verhangen".] Ik geloof dat beide meningen oqjuist zijn. De realiteit is dat de Ondernemingsraad straks - zonder directeur - zijn eigen werkwijze bepaalt en de Onderne mingsraad, niet de overlegvergadering (de plaats waar Ondernemingsraad en Ondernemingsleiding elkaar ontmoe ten) gaat straks zelf bepalen op welke wijze hij gebruik gaat maken van de bevoegdheden die hij heeft. Een van de gevaren die in de nieuwe situatie schuilt is dat de verzelfstandiging te ver gaat, dat de Ondernemingsraad zijn standpunt al heeft bepaald en aan zijn achterban heeft doorgegeven, voordat er ook maar één overlegvergadering heeft plaatsgevonden. Men heeft zich dan vastgelegd op een standpunt en men kan daar dan niet meer zonder gezichtsverlies op terugkomen. En dat is niet het enige gevaar. Als men zelfstandig optrekt en het gehele jaar door aktief bezig is met allerlei zaken, en daarover slechts enkele keren per jaar met de Ondernemingsleiding overlegt, dan ontstaat het gevaar, dat men van elkaar afgroeit, vervreemdt, dat men na verloop, van tijd niet meer weet wat bij de ander leeft, kortom dat ieder een eigen leven gaat leiden. En natuurlijk is de kans aanwezig dat het overleg verschraalt en geformaliseerd en geminimaliseerd wordt. Ik zeg nadrukkelijk: dit KAN gebeuren, maar het hoeft beslist niet. Een gezonde situatie is m.i. te bereiken door o.a. het maken van een aantal afspraken. Zo zal men moeten proberen afspraken te maken om het vroegtijdig publiceren van standpunten en daardoor ook het gezichtsverlies over en weer te voorkomen. Men kan en moet ook proberen te bereiken dat het overleg niet beperkt blijft tot die paar verplichte overlegvergaderin gen per jaar, die toch altijd, juist omdat zij een verplicht karakter hebben, ietwat formeel zullen verlopen. Er moet gewoon volop ruimte zijn of gekreëerd worden, om daarnaast tal van andere kontakten te hebben. Het grootste gevaar van de komende vernieuwing- is volgens mij, het passief op je laten afkomen van die vernieuwing. Het is nodig de nieuwe situatie in brede kringen tijdig te bespreken en met alle betrokkenen. Hierbij denk ik aan Ondernemingsraadleden, bestuurders, managers, PZ-afdelingen enz. Dit is het enige middel om vereenzaming van de Onderne mingsraad nieuwe stijl, tegen te gaan. R.S. Cascone [Sekr. Centrale Ondernemingsraad] De COR-pagina's komen tot stand onder ver antwoording van de COR en vallen dus buiten de verantwoording van de redactie van Flitsen. Reacties met betrekking tot COR-Relatie dienen dus niet opgestuurd te worden naar de redactie van Flitsen, maar naar de heer R. S. Cascone, secretariaat COR Antwoordnummer 97 te Zaandam. decentralisatie Zoals de naam al aangeeft houdt onze Werkgroep zich voornamelijk bezig met organisatie-vraagstukken. Een bijzondere rol speelt op dit moment het decentralisatie beleid van Ahold. Zoals in de vorige Flitsen reeds is vermeld, is de COR van mening dat de huidige overlegstructuur [de wijze waarop ondernemingsleiding en werknemers [OR/en] overleg plegen] onvoldoende is afgestemd op de decentralisatie-ont wikkelingen. Deze constatering is voor de COR aanleiding geweest om onze Werkgroep opdracht te geven een studie te starten over de overlegstructuur binnen Ahold in relatie tot de veranderde organisatiestructuur (voorbeeld van dit laatste is het in leven roepen van Divisies binnen ons concern). Het is overigens de bedoeling u op de hoogte te houden (door middel van deze pagina's) van deze ontwikkelingen. Raad van commissarissen (RvC) Tot ons taakgebied behoort ook het contact met RyC. De complexiteit van dit onderwerp heeft er toe geleid dat de COR in het verleden weinig initiatieven heeft ontplooid. Het ligt in onze bedoeling hieraan meer aandacht te schenken, mede gelet op het feit dat waarschijnlijk de wetgeving rond de samenstelling van de RvC veranderingen zal ondergaan. functie-classificatie ben van onze moeilijkste bezigheden is zeker het functie classificatie vraagstuk. Waarom? Het is een specialistisch terrein dat door leken heel moeilijk te verkennen is. Onze eerste stappen zijn daarom a) inzicht krijgen in wat functie-classificatie is, b) inzicht krijgen in de verschillende functie-classificatie systemen en hun toepassingen bij Ahold. buitenlandse activiteiten De COR adviseren inzake het beleid dat door de COR gevolgd zou moeten worden met betrekking tot de Buiten landse Activiteiten van Ahold (BI-LO, CADADIA, enz.) is ook één van onze taken. Ook dit werkterrein is in het verleden een beetje in een vergeethoekje gebleven doordat de wetgeving onduidelijk was. De nieuwe wet op de Ondernemingsraden heeft de De Kommissie Kontakt Kommissarissen van de COR wil graag kennismaken met leden van de raad van kommissaris sen. Dit is medegedeeld in een brief aan deze raad. De kommissie denkt niet in de eerste plaats aan individuele gesprekken, maar meer aan een bijeenkomst met meerdere leden van de raad van kommissarissen. In de Kommissie Kontakt Kommissarissen hebben zitting de heren R.S. Benninga, D. van Eik, C.R. Koom en G. van Manen, alsmede de heer J.Ph. IJpma. De kommissie zal de Raad van Kommissarissen binnenkort voorstellen doen over vorm en inhoud van een dergelijk gesprek. De Kommissie Kontakt Kommissarissen zal zich ook beraden over de (her)benoemingsprocedure van kommissa rissen. De heer Fibbe vond het verstandig, dat men dit in een kleine kommissie doet. Dan kan men de zaken met meer openheid bespreken. De komende vier jaren nemen vier (van de acht) kommissarissen afscheid wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens. De kommissie zal de R.v.C. "profie len" kunnen bespreken. "Dat is echter maar de helft van het verhaal. Je hebt er veel profijt van als in het college gespreide bekwaamheden aanwezig zijn. Maar het komt vaak ook aan op de levenservaring en de karaktervastheid van de mensen die een probleem moeten oplossen." De heer Van 't Huil onderscheidde twee soorten profiel: een algemene (welk genre kommissarissen hebben we nodig om de raad als team te kunnen laten functioneren) en een bijzondere: welke speciale eigenschappen zijn gewenst voor een kommissaris van een onderneming als de onze. Fibbe: "Een kommissaris moet verstand hebben van directeuren. De belangrijkste taak is toch eigenlijk op te letten of de directie haar huiswerk goed doet. Zij moeten het vertrouwen hebben, dat de zaak in goede handen is, dat er een open verhouding is tussen toezichthoudende kommissa rissen en directie en tussen directie en meepratende overlegvergadering." A. Heijn: Eigenlijk zou je kommissa rissen uit de detailhandelssector moeten hebben, maar dat lijkt me in Nederland moeilijk uit te voeren." Van 't Huil: "Je komt toch problemen tegen, die je vertaalt naar je eigen branche. Dan kun je toch je ervaring van elders gebruiken." onduidelijkheden voor een deel weggenomen. Over de gebleven vraagtekens vindt overleg plaats tussen werkgroep (namens de COR) en Raad van Bestuur (RvB). Hierover hopen we op korte termijn meer te kunnen vertellen. Dit zijn dan in het kort onze lopende activiteiten. Op het moment dat de onderwerpen Werkoverleg, Organisatiestruc tuur en Expansiebeleid aan de orde komen, dan worden deze eveneens door onze werkgroep behandeld. De achterliggende gedachte van dit artikel is, dat de achterban: - vertrouwd raakt met de zaken waar wij mee bezig zijn, - zich betrokken voelt; - hierop reageert. Het zijn zaken die van belang zijn voor iedereen, Werkgroep "Organisatie en Konunonikatie" De zwaarste kluif ifck; handen heeft zijn*! gevolg van de niem Deze wet is op 1 i houden ons op i funktioneren van d nieuwe wet. In deze wet is de veiii vastgelegd en dat 4] inzet. Om daartoe te ko gegeven door het u zonder deskundigs s nemen in onderwei i leden aangedragen reglement Op dit moment is o® van een reglement «i Hierbij hebben wij raden (BOR) en ia beeldreglementen m Daarnaast grijpen v ment. Het COR-rejj mingsraden erg beli Dit reglement bepa| wet, het intern funft Duidelijk moet wej bevoegdheden van de "Het was een vreemde gewaar wording". Zo kenschetst Frans J. Petra (39) achteraf het uurtje, dat hij in augustus de officiële vergadering van de Centrale On dernemingsraad mocht voorzit ten. De heer A. Heijn zou wat later ter vergadering komen en via drs. P. J. van Dun (directeur Personeelszaken) kreeg de heer Petra het verzoek om de ver gadering alvast onder zijn lei ding te laten beginnen. "Het gebeurde te onverwacht om er over na te denken," zegt Frans Petra, "Al ging het op dat moment niet om bepaalde beslissin gen van de COR- er stond een presentatie van de nieuwe ziekteverzuimregistratie op de agenda - het was toch iets opmerkelijks. Het overviel me enigszins." Frans Petra had het laatste jaar overigens al enige ervaring opgedaan in het leiden van een vergadering. De gekozen leden van de COR kozen hem in 1978 tot voorzitter van de z.g. voorvergadering. De voorvergade ring is de vergadering van de gekozen leden zonder aanwezigheid van "de onderne mer", in dit geval de heer A. Heijn, die de COR-vergadering leidt. Frans Petra: "Dat is sinds 1 september allemaal veranderd. De voorvergadering wordt nu COR-vergadering en wanneer de ondernemer er bij is wordt het de overleg vergadering." Op het moment van het vraaggesprek (31 augustus) is nog niet bekend wie er voorzitter wordt van de COR "nieuwe stijl". De heer Petra: "Daar kunnen we op dit moment niet over praten, want daar moeten we in de COR nog over beslissen. Bovendien moeten de eventuele kandidaten ook gaan hoe zij zo'n functie met hun norn taak kunnen combineren, want het vn nogal wat tijd." Ook is het belangrijk het goed functioneren van een voorzit dat de onderlinge samenwerking en standhouding met de sekretaris goed Maar wel een "geschreven portret" Frans Petra als laatste voorzitter van voorvergadering. Hij werkt 17Vi jaar het concern en startte zijn loopbaan Simon de Wit. Hij is lid van de Diens bonden FNV (al is hij het niet altijd eens de standpunten daarvan), kwam in 197; de OR van de Divisie Nederlandse Dien in 1977 deed hij zijn intrede in de COI sinds 1978 leidde hij de voorvergaderini geen slapeloze nachten "Daar bereid ik me altijd speciaal op vo< vertelt hij, "Het is toch niet zo gemakkei Wanneer de heer Heijn er bij is draa gewoon mee als lid en dat is vergadert< nisch toch weer heel anders. Maar van voorzitterschap heb ik geen slapeloze ni ten gehad, gelukkig niet." Frans Petra heeft in de vergaderingen al getracht een ieder aan zijn trekken te k komen. "Maar," zegt hij, "de mensen verschillend van aard. Probeer daar n. eens een homogeen gezelschap van maken. Dat is moeilijk zo niet onmogel We lagen in de voorvergadering wel t met elkaar in de clinch. Soms was er wereld van verschil. Je moest dan t proberen de standpunten onderling a: stemmen, maar je kon nooit iedei tevreden stellen. Sommigen zullen zich eens tekort gedaan hebben gevoeld. Di om heb ik wel eens behoefte gehad om kennelijk diep teleurgestelde mensen wa te praten. Een meningsverschil mag n uitgroeien tot een blijvend verstoorde v< standhouding. Je moet met elkaar verder

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 6