Met 60 of 65 jaar met pensioen De beauty (en de) consument SIMON-FILIALEN WEDSTRIJD ENTHOUSIAST ONTVANGEN KEUZE VOOR 800 AHOLD-DAMES FLITSEN pagina 5 Pensionering op 60 jaar of op 65 jaar. Dat is de keuze waarvoor ongeveer 800 dames in dienst van Ahoid-werkmaatschappüen zich de komende weken gesteld zien. Aan het einde van dit jaar moet de keuze gemaakt zijn. Het Centrale Coördinatie Team (C.C.T.), dat speciaal in het leven is geroepen voor de organisatie rond de Simon filialenwedstrijd "Wij gaan het maken", heeft drukke weken achter de rug. Grote bedrijvigheid heerste er dage lijks op de 11e verdieping van het hoofdkantoor in Zaan dam, van waaruit de 108 deel nemende Simon-filialen op de hoogte werden gehouden van het verloop van de winkel wedstrijd, die van de 2e week in september tot eind oktober heeft geduurd. De wedstrijd is opgezet om het personeel van de Simon-filialen een extra prikkel te geven om het werk goed te blijven doen. De klant verwacht immers, dat het winkelpersoneel bij Simon het vak verstaat. Extra moeite, die royaal werd beloond met forse prijzen. De Simon-filialenwedstrijd ging begin september van start. Onder het motto "Wij gaan het maken" hadden de medewerkers van de Simon-filialen de opdracht 8 weken lang alles te doen om het de klant extra naar de zin te maken. Er moest meer aan dienstverlening worden gedaan in de winkels, die er extra goed verzorgd en opgeruimd dien den uit te zien. De klant moet niet langer alleen naar Simon komen voor scherpe prijzen, constante kwaliteit en een verrassend assortiment, maar ook voor de sfeer. Het begin van de wedstrijd viel op maandag, 10 september, snel na de verbouwing en aanpassing, die het grootste deel van de 108 Simon-filialen hebben ondergaan. Het was zuiver een wedstrijd voor het personeel. reacties "Met Dekker", "Wij gaan het maken", klinkt het opgewekt aan de andere kant van de telefoon als wedstrijdcoördinator C. Dekker opneemt. Het illustreert, hoe intensief de heer Dekker, speciaal voor deze actie vrij gemaakt uit zijn normale functie van projectleider, met de Simon- filialenwedstrijd bezig is geweest. "Wij hebben het gevoel, dat de filialen- wedstrijd overal goed is aangeslagen. Er komen veel leuke reacties binnen en er wordt door de Simon-medewerkers veel tijd en werk besteed aan de wedstrijd", licht hij toe. De wedstrijd werd gespeeld over 4 ronden van elk 2 weken, Na elke ronde waren er 7 groepswinnaars, aangezien de 108 Simon-filialen waren verdeeld over 7 groepen. Elk teamlid van de winnende filialen heeft een prijs ontvan gen en een insigne, genaamd 't Hart van Goud In totaal waren er 28 groepswinnaars. Daarnaast kregen de Simon-filialen na elke ronde een aantal punten toegekend, die na 8 weken bij elkaar werden opgeteld en de allround winnaar en de nummers 2 en 3 aanwezen. Voor elk van de medewerkers van het winnende filiaal was een prijs beschik baar, terwijl tevens een plaquette en een goed diner tot de hoofdprijs behoorden. premiesprints Zoals gezegd werd de wedstrijd gespeeld over 4 ronden van elk 2 weken, waarbij iedere ronde zich op een aantal zaken toespitste. De le ronde had betrekking op orde, netheid en hygiëne in het filiaal. In de tweede ronde lag de nadruk op beheer, vakkennis en houding (klan tenbehandeling, kassabezetting, beprij- zing, kassa-afhandeling, energiever bruik). In de 3e ronde, gehouden in week 41 en week 42, werd gelet op het gebruik van het winkelmateriaal, het inhaken op de publiciteit en het benutten van de display ruimte, waarna in de afsluitende 4e ronde slechts 2 vragen op de check list voorkwamen, deze waren gericht op de evaluatie en hoe nou verder te gaan. Naast de puntenwaardering per ronde en de groepwinnaars, die daaruit naar voren kwamen, waren er tijdens de Simon-filialenwedstrijd "Wij gaan het maken" ook elke week premiesprints. Hiervoor gingen wekelijks oranje enve loppen naar alle filialen, met daarin gezellige en vaak ook leerzame op drachten. Met de premiesprints waren geen punten te verdienen, maar werden als beloning aan de origineelste inzen ders wel leuke attenties als T-shirts uitgereikt. veel vrijheid "We hebben de Simon-medewerkers in de filialen veel vrijheid gegeven door henzelf elke ronde de beoordeling op te laten stellen op de checklist. Maar daarnaast zijn ook buitendienst-func tionarissen per ronde met een checklist bij de filialen langs gegaan", aldus de heer Dekker. Ook nu de actie tot het verleden behoort, moeten de klanten tevreden bij Simon winkelen en snel weer terugko men. En om dit nu blijvend te bereiken, denkt de heer Dekker al weer vooruit. "Nu loopt alles nog prima, maar ook in de toekomst moeten de Simon-filialen schoon, opgeruimd en gezellig blijven. We zoeken nu dan ook nog naar iets, waarmee we dat blijvend kunnen berei ken. Het personeel moet niet alleen bij een actie als "Wij gaan het maken" hard bezig zijn, maar moet altijd plezier in het werk hebben. Met deze filialenwed strijd denken we in ieder geval een stap in de goede richting te hebben gezet". "Het gaat om dames, die vóór 1 januari 1976 in dienst zijn gekomen," vertelt de heer J.W. Brinkhuis, directeur van nv Pensioenfonds Ahold. "Deze dames hebben bij hun indiensttreding het recht gekregen op 60-jarige leeftijd met pen sioen te gaan. Enige jaren geleden kwa men er echter wat geluiden, dat men daar wel 65 jaar van wilde maken. Dat is toen wel gebeurd voor degenen die nieuw in dienst kwamen - vanaf 1 januari 1976 - maar aan de "oude rechten" kon uiteraard niet worden getornd. We hebben toen de dames een vrije keuze gegeven, maar velen wisten daar niet goed raad mee. Maar nu moet er toch een beslissing worden genomen. Dat kan ook wel, want diverse zaken die toen nog onzeker waren zijn inmiddels wel geregeld." De najaarsactiviteiten bij AHSM die toegespitst zijn op de wedstrijd 42ste en 43ste week, staan in het teken van Beauty Body. Van lichaam en schoonheid, van verzorging en verfraaiing van de mens. Of dat nu een man, vrouw, meisje of jongen is. Deze actie wordt ondersteund door een speciaal magazine in full colour, van 24 pagina's met daarin een schat aan gegevens. Alle assortimentsgroepen die in de Beauty Body shop van AH-su- permart aanwezig zijn, komen daarin aan bod, zoals mond- en haarverzor- ging, periode verzorging en cosmetica in de meest uitgebreide zin van het woord. Gewone tips, gebruikstips, verzorgings wetenswaardigheden, ze zijn alle terug te vinden in het kleurrijke magazine, dat bovendien volop is gelardeerd met advertenties van de grootste Albert- Heijn-leveranciers. Dankzij de samen werking met deze leveranciers, die be reid waren te adverteren, kon dit maga zine tot stand komen. Het zal in een oplage van één miljoen exemplaren worden verspreid. Cover Girl "Wat wij met dit magazine willen bereiken?. Welnu, wij willen ermee de compleetheid onderstrepen van het Beauty and Body winkeltje in de grote win kei''-vertellen de heren J. Hunfeld en G. Eijkelkamp, respectievelijk verkoop leider en assistent-verkoopleider van deze afdeling. De heer Hunfeld wijst er op, dat Albert Heijn al circa 6 jaar werkt met Cover Girl International Cosmetics, maar dat de bekendheid ervan volgens AH-begrippen nog niet voldoende tot de consument is doorgedrongen. De con sument is gewend cosmetica te kopen in een winkel met bediening; is bovendien sterk merkgehecht. Cover Girl is een nog niet wijd en zijd verbreide schoon heid in ons land. Wél in tal van andere landen in de wereld, van Australië en Japan tot Finland toe. Daarom moet alles worden gedaan om de bekendheid van Cover Girl in Nederland algemeen te laten worden. De consument moet er van doordrongen zijn, dat de naam Cover-Girl borg staat voor kwaliteit. Er moet een automatische herhalingskoop ontstaan. Daarom ook, dat Cover Girl centraal staat in deze najaarsactiviteit. "In de advertenties van het magazine en in de winkels krijgt zij een vorstelijke aandacht. Deze actie is een voorzet voor een goede omzet van Cover Girl artike len in het komende jaar. De snelle groei van drogmetica moet voortgang vinden" aldus de heer Hunfeld. zorg voor je zelf Maar Cover Girl mag dan een belangrij ke plaats innemen in het magazine, er is nóg een activiteit, die de volle aandacht krijgt en die tegelijkertijd sterk verband houdt met lichaam en schoonheid, met Beauty Body. Dat is de presentatie van het boek "Zorg voor jezelf". Op initiatief van Albert Heijn geschreven door Pia van Boven, redactrice van Avenue. In dit boek wordt de complete lichaamsverzorging voor mannen, vrou wen jongens en meisjes belicht. Zeer uitvoerig en in details op alles ingaand. Met daarbij een schat aan kleurenfoto's en tips. Een waardevol bezit dus. Tijdens de najaarsactie wordt dit boek in de verkoop gebracht op een wijze, die het de consument praktisch onmogelijk maakt er achteloos aan voorbij te gaan. Teneinde de consument nog meer te stimuleren tot een bezoek van de Beauty Bodyafdeling, bevat het magazine ook nog een prijsvraag, waaraan prachtige prijzen verbonden zijn. Er zijn 10 hoofd- of eerste prijzen, bestaande uit reizen voor twee personen naar grote Europese steden per KLM die aan deze actie haar medewerking verleent. Bij die reizen wordt bovendien nog 500 per persoon zakgeld verstrekt. Daarnaast zijn er 500 tweede prijzen in de vorm van de prachtige Cover Girl make-up dozen, die elk een waarde van 27,90 hebben. Als derde prijzen worden 500 exempla ren van het boek "Zorg voor jezelf" uitgeloofd. motivatie Het hele pakket van activiteiten valt of staat met de opstelling van de medewer kers in de filialen. Dat zij gemotiveerd aan het werk zijn behoeft geen twijfel. Maar om die motivatie toch nog iets aan te wakkeren, hebben de heren Hunfeld en Eijkelkamp in week 36 vijf bijeen komsten belegd met de medewerkers, die bij de najaarsactiviteiten betrokken zijn. Tijdens die vijf bijeenkomsten is overigens ook informatie verstrekt over de wijnmaand-actie en wel door de heren D. Onrust, verkoopleider houdbaar en diens assistent H. Gelauff. Die bijeen komsten namen drie dagen in beslag en werden telkens bezocht door 40 - 80 medewerkers- afhankelijk van het rayon. Zij hadden plaats in Zaanstad, Zwolle en Eindhoven. Daar zijn de medewerkers optimaal geïnformeerd en is de aanpak besproken. "Alleen zij kunnen de actie doen slagen. Het hoofdkantoor kan alleen maar helpen" - is het oordeel van de heren Hunfeld en Eijkelkamp. Er waren destijds verschillende redenen om ook voor dames de pensioenleeftijd van 60 naar 65 jaar te verleggen. Die redenen lagen op sociaal terrein (door te blijven werken behoud je langer allerlei contacten met de buitenwereld), maar voor een belangrijk deel ook op finan cieel gebied. Tenslotte speelde ook de "emancipatie", het gelijkstellen van man en vrouw, een rol, zij het dat het in dit geval enigszins ging om een "voor sprong" van de vrouw (vijf jaar eerder met pensioen!) ongedaan te maken. De heer Brinkhuis: "We behoeven er niet omheen te draaien, dat voor veel mensen de financiële kant van de zaak een heel voornaam punt is. Begrijpelijk overi gens." Door vijf jaar langer werken kan de vrouw vijf dienstjaren meer opbouwen, hetgeen een enigszins hoger pensioen betekent. Vijf jaar langer werken bete kent ook. dat men vijf jaar langer een in verhouding tot het pensioen gunstig inkomen blijft houden. Voor ongehuwden geldt bovendien, dat in het pensioen rekening is gehouden met de AOW-uitkering voor gehuwden. Een ongehuwde krijgt echter een lager bedrag aan AOW, zodat het totaal inkomen lager komt te liggen dan voor een gehuwde. Aan ongehuwden die op de leeftijd van 65 met pensioen gaan wordt een gedeelte van het verschil tussen beide AOW-uitkeringen gecom penseerd. De hoogte hiervan is uiteraard mede afhankelijk van het aantal dienst jaren. 1976 In 1976 kwam de verlegging van de pensioendatum in discussie. Maar men sprak toen ook over Vervroegd Vrij willig Uittreden (VUT), over Arbeids tijdverkorting (ATV), over extra vakan tiedagen voor ouderen enz. Allemaal zaken, die nu in regelingen zijn omge zet. "Dat was toen nog niet het geval en dat maakte het voor velen moeilijk een keus te maken," aldus de heer A. van Dorssen, chef. afd. Verzekeringen van nv Pensioenfonds Ahold. "Wij wilden in 1976 de keuze laten maken, maar dat is toen niet gelukt," voegt hij er aan toe, "Er waren teveel onzekerheden over het totaalpakket aan voorzieningen, dat voor de leeftijdsgroep 60-65 jaar ter beschikking zou komen. Daar is nu meer duidelijkheid over." De dames die nu voor de keuze staan zitten in de leeftijdsgroep 25-59 jaar, waren op 1 januari 1976 in dienst van Ahold-ondernemingen, hadden toen de leeftijd van 25 jaar bereikt en werkten tenminste 80% van de normale werktijd. Voor deze dames - voor zover zij in 1976 geen beslissing namen - is een brochure samengesteld, waarin alle gegevens die voor het nemen van een besluit van belang zijn, vermeld staan. Het is de bedoeling, wanneer er althans belang stelling voor is - de heer Van Dorssen neemt aan van wel - op diverse plaatsen in het land voorlichtingsbijeenkomsten te organiseren voor niet al te grote groepen. Dan kan een ieder alle gewen ste informatie verkrijgen. keuze Van Dorssen: "Eén ding staat echter wel vast: men moet dit jaar de keuze maken en die is verder bindend. Men zal niet over een paar jaar weer verandering in de beslissing kunnen aanbrengen. Wie nu voor 60 jaar kiest kan er in de toekomst geen 65 jaar meer van maken, omdat de regelingen voor 60-65 jarigen zo gunstig zijn geworden. Men staat nu voor de mogelijkheid te kiezen. Daar moet men wel gebruik van maken." Dames die in aanmerking menen te komen voor een keuze van de pensioen datum (van 60 naar 65 jaar of op 60 jaar blijven staan) en geen formulier hebben ontvangen worden verzocht zich in verbinding te stellen met het Pensioen fonds.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 5