Chocoladefabriek tijdig klaar voor CHOCOLADELETTERS IN EEN NIEUW JASJE GESTOKEN Nieuwe presentatie goed aangeslagen Presentatie, verpakking, assortiment en prijs aantrekkelijker voor consument pagina 4 FLITSEN Om niet achterop te raken bij de verkoop van chocoladeletters en in de toekomst van een belangrijk marktaandeel verzekerd te blijven, zal Albert Heijn het kwaliteitsmerk Delicata dit jaar op een andere wijze aan de klant gaan presenteren. Niet alleen staat de vernieuwde verpakking nu geheel in de nostalgische sfeer van het Sint Nicolaas-feest, maar ook zal het volledige Delicata chocoladeletter-assortiment op een bijzondere wijze in de filialen worden aangeboden. Daarnaast is ook de om vang van het assortiment letters gewijzigd en harmonisch op gebouwd naar de verschillende gewichten. Aantrekkelijk voor de klant is, dat de juiste letter via het unieke systeem van pre sentatie onmiddellijk vindbaar is. Voorts is de vernieuwde let ter niet duurder geworden, doch zelfs iets in prijs verlaagd. Bij de filialen, die de chocoladeletters gaan verkopen, is de vernieuwde presen tatie in ieder geval goed aangeslagen, volgens de heer D. Onrust, verkooplei der voor kruidenierswaren in de sector houdbaar. "Het is erg belangrijk, dat de filialen onze onderzoekingen en gedachten, die aan het vernieuwde produkt vooraf zijn gegaan, overnemen. Wij kunnen wel een jaar met een ontwikkeling bezig zijn, maar ook de mensen die het produkt gaan verkopen, moeten er achter staan. Maar in de filialen is het vernieuwde Delicata produkt enthousiast ontvan gen. En nu is het maar afwachten of de consument het ook zo oppakt. Maar daar heb ik alle vertrouwen in, voor mij kan het al haast niet meer stuk", aldus verkoopleider D. Onrust. verpakking De geheel vernieuwde verpakking van de chocoladeletter, in de smaken melk, puur en melk-hazelnoot, is sterk aan de Sinterklaas-sfeer aangepast. "Zoetwarenprodukten zijn impulsaan kopen, die dus meestal niét voorkomen op het boodschappenlijstje van de huis vrouw. En mede ook omdat een letter meestal niet door de koper zelf wordt geconsumeerd, maar cadeau wordt ge geven, moet de verpakking van het produkt er goed uitzien. En dat denken we nu te hebben bereikt". assortiment Nieuw is ook de presentatiemethode. De chocoladeletters zullen in de filialen in een meubel overzichtelijk aan de con sument worden gepresenteerd, gerang schikt op alfabetische volgorde en tevens op smaak en formaat en op prijs. Alleen voor de kleine 40-grams schoenletters is geen plaats in het meubel, alle andere letters van het Delicata letterassortiment (85 gram melk of puur, 150 gram melk of puur en 175 gram melk-hazelnoot) bevinden zich in het presentatiemeubel, dat van duurzaam materiaal is vervaar digd en ook de komende jaren tot de inventaris van de winkel zal behoren. Dit unieke presentatiemeubel zal veel aan een goede verkoop bijdragen. "Vroeger lagen de letters in de winkel altijd door elkaar heen, wat niet alleen voor de consument onhandig was, maar ook voor de winkelier, die steeds alles recht moest gaan leggen. Met het ontwerp van dit kant-en-klare meubel, zijn deze problemen opgelost". 6 letterprodukten In vergelijking met vorig jaar is het assortiment van 8 letterprodukten, te ruggebracht tot 6. De 68 grams letter is verdwenen en de melk en puur chocola deletters van 170 gram zijn terugge bracht tot 150 gram. Daarentegen is de hazelnootletter in gewicht verzwaard van 100 naar 175 gram. Belangrijk detail is nog, dat de choco ladeletter een geheel eigen produkt is van Ahold. Van de geboorte (research, verpakking) tot aan de produktie wordt de chocoladeletter geheel in eigen beheer vervaardigd. De voorbereidingen voor de vernieuwde presentatie van de chocoladeletter zijn voltooid, zodat het woord nu aan de consument is. De heer Onrust: "Maar daar hebben wij alle vertrouwen in, nu in navolging op de "produktvemieuwers" ook de produk- tiemensen en de winkeliers erg positief en tevreden op het vernieuwde produkt hebben gereageerd. Albert Heijn biedt de klant nu immers een aantal belang rijke voordelen tegen een lagere prijs". ramingen. En daarin zit voor ons gelijk het grootste probleem, je moet de werkelijke produktie namelijk altijd weer bijsturen. En het gaat daarbij niet alleen om de produktie van de letters, maar ook om de verpakking, die tijdig besteld moet worden en waarvan de levering vier tot zes weken vergt. Het zou voor iedereen dan ook veel beter zijn als de filialen en ook derden die choco ladeletters van ons afnemen, al in het begin van het jaar de voorlopige bestel lingen opgeven. Dan zou je namelijk al wat eerder met de produktie kunnen beginnen en aan het eind van het produktieproces wat ruimer in je tijd komen te zitten. Want nu is alles pas in de tweede week van oktober gereed gekomen en moest het een week later in de winkels afgeleverd worden. Het is dit jaar krap aan geweest", aldus de heer J. Velt. opslagruimte Verantwoordelijk voor de gehele choco- ladeproduktie bij Marvelo is de 'heer J.M. Hek, die er samen met zijn personeel voor heeft gezorgd dat de vervaardigde 20 letters van het alfabet (de I,Q,U,X,U en Z ontbreken nog steeds in het assortiment) tijdig gereed waren voor verzending en een plaatsje hadden in de opslagruimte van het PB in Zaandam. De heer Hek neemt zelf tussen het werk door nog steeds graag een stukje choco lade. Hij kan het tijdens een rondleiding dan ook niet nalaten herhaaldelijk de kwaliteit van "zijn" produkt te keuren. Een rondleiding die laat zien wat een lange weg, van cacaoboon tot en met het verpakken van de chocolade door het produkt moet worden afgelegd voor het in de winkel ligt. Een deel van het werk gebeurt nog steeds met handkracht in het PB. ook al heeft de automatisering intussen veel werk overgenomen. Er werken het gehele jaar door vier man in de malerij, in de vormerij wordt er van april tot half oktober constant door vijf man geproduceerd, terwijl in de pakka- mer elf mensen de laatste hand aan het produkt leggen. Op de inpakafdeling voelen de dames elkaar zo langzamerhand zo goed aan dat er soms 30.000 letters per dag door gaan. Naast het verpakken worden hier ook de overdozen gevuld, waarin steeds een assortiment van de verschillende letters moet. Waarbij elk assortiment dan weer is gebaseerd op de vraag van iedere afnemer naar de lettersoort en het gewicht. De gevulde assortimentdozen gaan op order van het bedrijfsbureau naar de transitoafdeling, die voor opslag en verzending naar het DC zorgdraagt. "De opslag geeft een hoop problemen", zegt produktiechef J.M. Hek. "Want als je al in mei of zelfs april met produceren begint, dan moet je die chocoladeletters een halfjaar opslaan. De opslag moet op de juiste plaats gebeuren, zodat de kwaliteit gehandhaafd blijft." presentatie Zowel de heer Velt als produktiechef J.M. Hek zijn erg te spreken over de vernieuwde verpakking en presentatie, van de chocoladeletters. Meer hierover kunt U elders in deze "Flitsen" lezen. "Het ziet er allemaal veel fraaier uit, het lijkt nu meer op een sinterklaascadeau", zegt de heer Velt over de nieuwe verpakking. De heer Hek is min of meer dezelfde mening toegedaan. Hij: "Vroe ger had je te maken, met een kaal, saai doosje, waarbij je niet eens zag wat er in zat. Nu ziet de verpakking er veel feestelijker uit". "En ook de nieuwe manier van presen tatie in de winkels met het speciaal ontworpen meubel staat me erg aan, zodat ik hoge verwachtingen heb van de verkoop", besluit de heer J. Velt. Het is voor Ahold's produktiebedrijf Marvelo elk jaar weer j 1r een hele klus om ruimschoots voor de komst van St. Nicolaas Uil erKlUttb alle bestelde chocoladeletters gereed te hebben. Er komt een hoop kijken voor de letters, in de smaken melk, puur en melk hazelnoot, klaar voor consumptie in de winkels liggen en er werd in het PB aan de Oostzijde in Zaandam dit jaar dan ook al vroeg gestart met het produktieproces. Er moeten gigan tische aantallen letters worden gemaakt en er is van april tot half oktober dan ook door 20 man continu aan de fabricage van de chocoladeletters gewerkt. Terwijl het machinepark in het begin bestellingen, die de filialen in april/mei van het jaar grondig wordt nagekeken, al doorgeven, om storingen tijdens het produktiepro- ces zo veel mogelijk uit te sluiten, zit de "Maar de definitieve bestellingen van heer J. Velt, planner van het bedrijfs- eind augustus wijken in de praktijk bureau, al gebogen over de voorlopige altijd nog rond de tien procent af van de

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 4