VUT- en VAT V-regelingen zijn aantrekkelijk Diepvries-stokbrood bij Simon Tussentijds bericht over de eerste 7 perioden 1979 (28 weken) van Ahold N.V. en de Stichting Ahold Inter nationaal Opstelling van Juniorclub II UITSLAG ENQUETE pagina 2 FLITSEN "De regelingen VUT en VATV zjjn aantrekkelijk omdat ze het de mensen mogelijk maken korter te werken en vervroegd met het werken te stoppen. De pensioenuitkering die men krjjgt als men 65 jaar wordt, is even hoog als in het geval dat men was blijven werken. Iemand die 60 jaar is en van de regelingen gebruik wil maken gaat wel in inkomen achteruit. B(j het ontwerpen van de regeling is echter geprobeerd een geleidelijke overgang te verkrijgen naar het inkomen dat men krijgt op het moment dat men echt met pensioen gaat. Toch is het aantal mensen, dat al daadwerkelijk gebruik maakt van VUT en VATV tot nu toe aan de lage kant gebleven. Ons idee is, dat men niet precies door heeft hoe het allemaal gaat. Het is nog erg nieuw. Misschien ook ziet men er wel wat tegenop." Dit zegt de heer Chr. van Gent, hoofd Personeeldiensten DDN, tevens voorzit ter van de uitvoeringscommissie VUT en VATV. Daarvan maken verder deel uit de heren A.J. Smout (afd. Sociale Verzekeringen), A. van Dorssen (Pen sioenfonds Ahold) en D.J. van der Tuin (Centrale Personeeldienst afd. Arbeids voorwaarden). VUT en VATV, twee nieuwe uitdruk kingen in de personeelssector. VUT staat voor "vervroegd uittreden": vanaf de 62-jarige leeftijd mag men het bedrijf verlaten, waarbij tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd (65 jaar) een bepaalde financiële regeling wordt getroffen. In het algemeen gesproken betekent het, dat het bruto-inkomen 20% daalt. VATV is de afkorting van "Vrijwillige arbeidstijdverkorting"; wanneer men de 60-jarige leeftijd heeft bereikt mag men vier in plaats van vijf dagen per week gaan werken. Financieel betekent dit een teruggang in inkomen van circa 5%. voorlichting Bij Ahold heeft men ca. 80 mensen in de leeftijd van 60 t/m 64 jaar in dienst, die in aanmerking komen om van VUT óf VATV gebruik te maken. Allereerst werden drie voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd. Men behoefde niet meteen een eigen oordeel te geven, men kon er eerst eens over nadenken, er thuis over praten, aan de gedachte wennen om eventueel met VUT te gaan of in de VATV te stappen. enquête "Enige tijd na die informatie-avonden hebben wij de mensen een enquêtefor mulier gezonden om te proberen aan de weet te komen hoe ze er over denken vertelt de heer Van Gent. Het aantal mensen, dat meedeelde gebruik te zullen maken van de regeling was aan de lage kant 38% zag wel wat in VUT, 54% voelde wel voor de VATV. In bedrijfs takken waar men al langer met deze regelingen werkt zijn de deelnemings percentages hoger. Van Gent: "Toch kan ik me wel voorstellen, dat men er even aan moet wennen. Het gaat om mensen, die nog volledig meedraaien. De regelingen gel den namelijk alleen wanneer men ten minste 32 uur per week werkt. Men wil er natuurlijk thuis eens over praten, de mening van de vrouw is ook belangrijk. Het zijn bovendien regelingen op basis van vrijwilligheid. Er zullen wel mensen zijn, die de beslissing nog even uitstellen en misschien pas op 63- of 64-jarige leeftijd besluiten vervroegd uit te treden of korter te gaan werken. Vooral dat dagje minder werken via de VATV lijkt me een gunstige regeling, ook financieel. Je krijgt wat meer vrije tijd en dan kun je langzamerhand mogelijkheden zoeken om die te vullen. Wanneer je gebruik maakt van de VUT regeling, dan ben je meteen de hele week vrij. Dat is voor sommigen misschien niet direct een aantrekkelijk vooruitzicht." Financieel kunnen er ook bepaalde vragen rijzen bij toepassing van VUT en VATV. Allerlei zaken kunnen een rol spelen: belastingen, ziektekostenverze keringen, kinderbijslag enz. Van Gent: "joins kunnen we op alle vragen nog niet onmiddellijk antwoord geven, want ook degenen die de regelingen moeten uitvoeren moeten er nog mee leren werken." Intern wordt er hard gewerkt om VUT en VATV goed te regelen, waardoor er geen vertragingen ontstaan in de beant woording van vragen. Bovendien krijgt men langzamerhand een beter inzicht in de problemen die er bij de mensen leven. Op grond van de eerste ervaringen met beide regelingen zal een populaire infor matiebrochure worden samengesteld. "Daarin zullen vooral feitelijke gegevens worden opgenomen," aldus de heer Van Gent. "Als bedrijf staan wij er betrekke lijk neutraal tegenover of de mensen wel of niet belangstelling hebben voor VUT of VATV. Wel wijst hij er met nadruk op, dat het Personeelsblad Ahold N.y. November 1979 36-ste jaargang no. 9 verschijnt 10x per jaar Oplage: 27.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten D. v. Dijk O. Gerritsen W. Haeser Mej. T. Harder J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen, Voorschoten Nieuw in de Simon-winkels zijn sinds begin oktober de diepgevro ren stokbrooden, een produkt, dat in ons land nog niet eerder op de markt werd gebracht. Het gaat hier om voor 3/4 gebak ken stokbroden, die binnen 10 minuten in de oven klaar kunnen worden gemaakt voor consump tie. In een verpakking van 2 stuks, zo groot dat ze gemakke lijk in oven en diepvriezer passen, liggen de stokbroden voor 1.50 in de Simon-winkels. Het blijft in de Simon-winkels dus niet bij de voor Nederland nieuwe en handige verpakking van de Bonduelle-spinazie. Bin nenkort (begin jan.'80) zijn er naast de bestaande gezaagde blokken ook los gevroren am bachtelijke visfilets te verwach ten. Gestart zal worden met vis in de soort kabeljauw, gevolgd door schelvis en koolvis. Als het aan de heer Hus, van Simon Merchandising, ligt blijft het niet bij deze nieuwe produk- ten. "Je moet gewoon consumen- tengericht blijven denken en op die manier een produkt gaan ont wikkelen. Maar voor je dan over dat nieuwe produkt geheel te vreden bent, gaat er wel een hoop tijd voorbij". gaat om een recht van de personeels leden: "Wanneer iemand het wil moet het mogelijk gemaakt worden. "Hij kan niet gemist worden" is hier niet van toepassing. Iedereen heeft het recht - wanneer hij aan de vereisten voldoet - vervroegd uit te treden of vier dagen te gaan werken. En wat dit laatste betreft is het dan niet de bedoeling, dat iemands werk van vijf dagen voortaan in vier dagen gedaan moet worden. Het moet een evenredige vermindering van werk betekenen. Dat zal wel eens moeilijk zijn, maar het bedrijf heeft de plicht dit te regelen. Geen chef mag dat tegenhouden." De heer Van Gent wijst er op dat de regelingen getroffen zijn mede met het oog op het scheppen van werkgelegenheid voor jongeren. Als zo danig is het toch wel van belang, dat men niet uit onwetendheid of onbekend heid afziet van gebruikmaking van de regelingen. Een beetje propaganda mo gen we er als Ahold dan ook wel voor maken," meent de heer Van Gent, die met de uitvoeringscommissie graag op de hoogte is van alles wat zich rondom VUT en VATV afspeelt. "Misschien zijn er wel bepaalde problemen, die aanlei ding kunnen zijn de regelingen op sommige punten te verbeteren," zegt hij. "Dat kan best, want het is voor iedereen nieuw. Laat iedereen die over de toepassing van de regelingen wil praten of daarover vragen wil stellen, zich vooral tot zijn personeelchef wen den. In vele gevallen zal hij een goed Op donderdag 6 september j.l. is bin nen Albert Heijn Sup er mart, de Juniorclub II van start gegaan. Deze groep bestaat uit geselecteerde sector chefs, die vanaf bovengenoemde da tum zullen deelnemen aan centrale activiteiten. De eerste dag wordt ge zien als een introductiedag waarbij de deelnemers per man 10 minuten kregen om zich in een korte speech aan elkaar voor te stellen. De rest van de dag werd besteed aan "schriftelijk rapporteren". Althans werd een eer ste aanzet gegeven, omdat in het ver loop van de cursus "rapporteren" een belangrijk onderdeel zal blijven. Naast de centrale activiteiten wordt ook individueel in het filiaal, een "persoonlijke" opdracht geformu leerd uitgaande van de reële werk situatie en ter lering/training van de betrokkene. Het enthousiasme van de groep herkent u op de foto. De omzet aan derden was in de eerste 7 perioden 19792.835 mifjoen. Vergele ken met de overeenkomstige perioden van vorig jaar een stijging van 8,5%. De per saldo 3,8 mifjoen lagere interestlasten en de 1,1 miljoen hogere baten uit deelnemingen compenseerden het 4.6 mifjoen lagere bedrijfsresul taat. De nettowinst kwam uit op 25,5 miljoen, een handhaving dus van het goede niveau in de overeenkomstige perioden van vorig jaar. Dankzij een concurrerende prijsstelling met behoud van de dienstverlening, waardoor de nettomarges onder druk kwamen, kon ons aandeel in de Neder landse levensmiddelen-detailhandels markt gehandhaafd blijven, hoewel de structurele aanpassing van Simon en Miro nog niet in alle opzichten verliep zoals verwacht. De slechte weersomstan digheden in het begin van het jaar hadden een negatieve invloed op de resultaten. Dientengevolge kwam het resultaat van de Nederlandse bedrijven lager uit. De buitenlandse bedrijven boekten een hoger resultaat. De negatieve uitkomsten van de Jobby's, waarvan de exploitatie inmiddels werd beëindigd, werden opgevangen door in het verleden getroffen voorzieningen. In vergelijking met eind 1978 steeg het totaal werkzaam vermogen met ongeveer 5%. Er waren geen belangrijke wijzigin gen in de financieringsstructuur. Voor het gehele boekjaar 1979 verwach ten wij dat de nettowinst niet veel zal afwijken van die van 1978. aavies Kunnen geven. Bovendien kent hij de weg in het Ahold huis om bepaalde problemen te laten uitzoeken. Stel zo'n vrijblijvend, informatief gesprek niet uit. Het kan iemands laatste jaren voor de pensionering op een plezierige manier beïnvloeden. En wie wil dat niet?" Gecombineerde winst- en verliesrekening 1979 19781) 1978 (miljoen guldens) (28 weken) (28 weken) (52 weken) Omzet aan derden 2.834,6 2.611,4 4.939,6 Exploitatieresultaat 78,3 79,6 151,8 Afschrijvingen 30,0 26,7 51,4 Bedrijfsresultaat 48,3 52,9 100,4 Afschrijving goodwill 0,3 0,2 0,4 Baten uit deelnemingen 2,7 1,6 3,2 Interest per saldo 4,3 8,1 13,8 Winst voor belasting 46,4 46,2 89,4 Belasting op winst 21,4 20,9 41,0 WIR-premies 0,5 0,2 Nettowinst 25,5 25,3 48,6 Nettowinst aandeelhouders 25,3 25,0 48,1 Geplaatst aandelenkapitaal ultimo 49,1 44,6 44,6 Winst per gewoon aandeel 20 nominaal (in guldens en gecorrigeerd) 10,32 10,35 19,94 Bedrijfsresultaat in procenten van de omzet 1,70% 2,03% 2,03% Nettowinst in procenten van de omzet 0,90% 0,97% 0,98% Gecorrigeerd in verband met valutakoersen ultimo 1978 en invloed bijzondere belastingaftrek 1978.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 2