Al die 42 jaar met veel animo en plezier gewerkt Vraag naar dr. Vogel brood stijgt G. van der Eng geniet nu van zijn pensioen: Dr. Alfred Vogel heeft het niet begrepen op Hitbrood met zoetigheid, op witte suiker en op in vlees voorkomende eiwitten. De nu 77 jaar oude Zwitserse arts houdt het liever op natuurlijke produkten in een zo oorspronkelijk mogelijke staat. 23 jaar geleden Brood, cén van de belangrijke voedings middelen uit onze westerse wereld, was naar zijn opvatting voor veel verbetering vatbaar. Nu 23 jaar geleden kwam het dr. Vogel-brood in de handel, maar vooral de laatste jaren is de vraag er naar Merk gestegen. De brede belangstelling voor een gezondere levenswijze is daar aan uiteraard niet vreemd. Hij herinnert het zich nog als de dag van gisterenEen aan- vangssalaris van niet meer dan drie gulden vijftig, toen hij 42 jaar geleden als loopjongen in dienst kwam bij het filiaal van Albert Heijn in Uitgeest. Op een maandagmorgen moest hij zich melden bij de bedrijfsleider en werd er direkt op de fiets op uit gestuurd om samen met de eerste bediende de klan ten te gaan "horen". De volgende vijfjaar werden toen door de heer C. van der Eng de goederen bij de klanten in Uitgeest, Limmen, Castricum en Akersloot afgeleverd, alles op de fiets. Het vormde het begin van een iange, trouwe staat van dienst bij Albert Heijn, waar pas op 17 juni dit jaar een eind aan kwam in de Delftse kaas- en wijnshop. De heer G. van der Eng (links, lachend) op een drukke zaterdag in de wijn- en kaasshop in Delft, het filiaal waar hij afscheid nam na 42 jaar trou we dienst. meteen op de grootste hobby die de heer Van der Eng sinds zijn pensionering heeft. En dat is dan ook de reden dat hij het eigenlijk helemaal niet erg vindt al op 60-jarige leeftijd uit het bedrijf te zijn gestapt. Nog maar net terug van een reis van 7 weken naar Italië en Oostenrijk vertelt de heer Van der Eng: "Die vakanties heb ik altijd erg belangrijk gevonden. Je was altijd 48 weken in het jaar keihard aan het werk en ik ging dan elk jaar naar hetzelfde vakantieadres toe. Je wist dan tenminste wat je daar aantrof, hoe de mensen waren, enzovoorts. De vakantie was mij veel te kostbaar om elk jaar wat nieuws te proberen, waarbij je het risico liep dat het tegen kon vallen. Maar nu zijn mijn vrouw en ik echt van plan om nog een boel te gaan zien. En daarom zijn die vijf jaar dat je eerder uit het bedrijf stapt zo belangrijk voor mij. Je kan nu nog een hoop zien, in een stoel zitten voor het raam kan je in het bejaardentehuis altijd nog doen. Dat is nog niks voor mij. We hebben een gezellige caravan, waarmee je gewoon heengaat waar je wilt". Eerstvolgende vakantiebestemming is het Beaujolaisgebied in Frankrijk. "Je hebt zelf altijd veel wijn verkocht, maar nooit het proces van wijn maken meege maakt en dat wil ik nou ook wel eens bekijken".- De heer G. van der Eng heeft het er voo-lopïg nog druk mee, dat mag duidelijk zijn. Maar wie geeft hem ongelijk na 42 jaar keihard werken. Een tijd waarin hij het kruidenierszaakje van Albert Heijn op de hoek zag uitgroeien tot wat nu een groot concern is. "Er is in die tijd natuurlijk vreselijk veel gebeurd. Ik heb alleen te weinig gege vens verzameld om er een boek over te schrijven. Al die jaren heb ik met veel animo en plezier gew-erkt en was altijd 48 weken in een jaar voor de volle honderd procent met mijn werk bezig. En dat ging dan wel wat anders dan tegenwoordig. Je werkte vroeger zo'n 60 tot 70 uur in de week. elke dag van acht uur 's morgens tot acht uur 's-avonds en op zaterdagen tot tien uur 's-avonds. En toen ik eenmaal bedrijfsleider was, en dat was voor het eerst in het filiaal aan de Van Woustraat in Amsterdam, moest je 's-avonds ook nog altijd de hele boekhouding erbij doen. Kas opmaken, maandkredieten bijhouden en natuur lijk de balansen opmaken." "De mensen weten tegenwoordig niet meer wat je vroeger presteerde als je je werk altijd goed deed. Voor het opma ken van de balans moest je vroeger bijvoorbeeld alle rekken leeghalen, alles wegen, tellen en weer terug zetten. Tegenwoordig zit alles verpakt en hoef je alleen nog maar lijsten af te strepen. Én ik heb in die 42 jaar toch wel 75 balansen opgemaakt, met altijd weer die spanning van hoe het afliep. Want als bedrijfsleider was je grondsalaris laag. maar kreeg je extra een percentage van de omzet, van kaas, koffie en thee die je verkocht, zodat je met hard werken je eigen loon kon opbouwen", aldus de heer G. van der Eng. geheugen Het zit hem allemaal nog vers in het geheugen en hij vertelt vlot en makkelijk over al "zijn" filialen van Albert Heijn. Al bij het begin van ons gesprek worden uit alle gaten en hoeken in zijn boven huis boven het filiaal van Albert Heijn aan de Javastraat in Den Haag, het een na laatste filiaal waar de heer Van der Eng werkzaam was, de fotoboeken, oorkonden en beloningen tevoorschijn gehaald. Allemaal herinneringen aan 42 jaar Albert Heijn, die vanuit Uitgeest via Amsterdam, Amstelveen ("Daar hebben we de hele groei van die stad meegemaakt en in het begin van de zelfbedieningszaken samen met Middel burg vaak gestreden om de beste om zet"), Zwanenburg, Santpoort en Den Haag naar de kaas- en wijnshop in Delft voerde, waar hij zijn loopbaan afsloot. Albert Heijn Delft in vroeger jaren. GEZONDERE LEVENSWIJZE licentie De Albro-bakkerij te Zwanenburg bakt nu bijna een jaar dr. Vogel-brood. Dat is overigens geen zaak die je zo van de ene op de andere dag kunt aanpakken. Alleen bakkers, die bereid zijn aan een aantal eisen van de Zwitserse natuurarts te voldoen mogen zijn brood in licentie bakken. Er moet een speciale graanme- lange worden gebruikt. De tarwe en rogge hiervoor moeten op verschillende manieren worden bewerkt, waarbij in principe hetzelfde resultaat ontstaat als 6.000 jaar geleden, toen de korrel met de hand werd fijngestampt. Hierdoor blij ven erg veel ruwe vezelbcstanddelen (vliezen en zemelen) in het meel achter. De/c bevorderen de reiniging van de spijsverteringskanalen. Vervolgens on dergaan rogge en tarwe een speciaal fermenteringsproces, waarbij de gebro ken korrel gedurende 36 uur in water wordt geweekt. Hierdoor komen de groeikiemen tot ontwikkeling hetgeen de verteerbaarheid ten goede komt. "Zon der dat proces zou het Vogel-brood letterlijk te zwaar op de maag liggen, terwijl het nu net zo goed verteerbaar is als witbrood", vertelt Albro-bednjts- leider T.I. Winkel. eiwitten Bij de bereiding mogen beslist geen vetten of suikers worden gebruikt. Tar-' wcgluten en magere melkpoeder zorgen voor extra eiwitten. Een belangrijk ingrediënt bij de bereiding van het dr. Vogel-brood is tijd. De heer Winkel: "Het proces mag beslist niet worden verhaast, alles moet heel rustig verlopen, ook het bakken duurt langer." bekendheid Albro bakt momenteel vijf- a zeshon derd dr. Vogel-broden per dag. Een aantal, dal geleidelijk stijgt, maar toch nog iets beneden de verwachting blijft. Vermoedelijk ligt dit aan dc vri|e lage bekendheid van dr. Vogelbrood. Gezien het eerlijke karakter van dit brood, verdient het volgens de heer Winkel beier. Eén van de mooiste herinneringen uit zijn 42-jarige loopbaan bij Albert Heijn heeft de heer G. van der Eng aan de uitreiking van de "Gouden Pluim Deze kreeg de nu gepensioneerde bedrijfsleider in 1960 uitgereikt voor de meest succesvolle verkoop van een bepaald artikel per week, gerekend over een jaar. De hoofdprijs dus van een 52 weken lang durende strijd tussen de AH-filialen. De Gouden Pluimwerd feestelijk uitgereikt in het hoofdkantoor in Zaandam, waarna een heerlijk feestdiner volgde in het Formosa-restaurant in Amsterdam. Up dejoto het winnendegezelschap bijeen, met in het midden mevrouw Van der Eng met de "Gouden Pluim" en rechts, schuin achter haar filiaalhouder G. van der Eng. Op de foto ook de leider van de verkoopactie, de heer Valk (3e van links staand) en groepsleider, de heer De Haas (zittend, 3e van links). De toenmalige divisieleider de heer Van Rooy zit links van de heer De Haas. Verder op deze foto de filiaalmedewerkers van bedrijfsleider G. van der Eng, tezamen een ijzersterk team vormend. "Dat was weer het echte toonbank- werk. Het was heerlijk als je een klant in de zaak kreeg die een party ging geven, want dan beleefde je het feestje gewoon helemaal mee. Samen met de klant stelde je de maaltijd samen met vele soorten buitenlandse kazen en de daar bij behorende wijnen. Ja, dat was een bijzonder fijne tijd, waar ik nooit spijt van heb gehad". Er komt haast geen eind aan de verhalen van de heer Van der Eng. die overal met plezier aan lijkt terug te denken. Want naast het harde werken als bedrijfsleider bracht het toch ook een hoop plezier met zich mee. Van der Eng: "De bedrijfs leider was een soort wonderdoener in het filiaal. Het belangrijkste was dat je je eigen enthousiasme moest overbrengen op je personeel. En dat deed je ook op gezellige avondjes als de Sint Nicolaas- viering en met het voorbereiden van een actie". Waarbij de zes Delfts blauwe borden uit de achterkamerkast tevoorschijn ko men, die de heer Van der Eng als bedrijfsleider heeft ontvangen voor het goed volbrengen van "Ons Plan", het halen van de door de bedrijfsleiding in Zaandam opgestelde jaaromzet. Ook op een zevende bordje had de heer Van der Eng recht, maar aangezien die er gewoon niet was, ontving hij als alter natief een groten glazen bokaal. "Ook heb ik eens met een verkoop- wedstrijd voor blikjes tomaten een reis naar Capri gewonnen. Met het vliegtuig gingen we toen via Rome naar Napels en met een helikopter verder naar Capri. Een onvergetelijke reis". En als hel woord reizen valt, kom je

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 10