Op zoek naar nieuwe dingen AH piepklein nkt dat iets over vijf jaar komt, binnen de helft van de tijd9 DC mensen werken onder moeilijke omstandigheden Drs. E. DE ZOETE: D. A. CLAUS: Bij uitvoering reorganisatieplan D-80 FLITSEN pagina 7 ien raadplegen. Uitbrei- met 2 meg (1 meg 1 •lijk om de responstijden (1 te maken, dus betere •bruikers in de toekomst de bestanden te laten Ven verwacht dat het dus een enorme vlucht zal ijbij aan dat er een goede [opdat niet iedereen via de Jen". (gebruik van beeldbuizen Ven overigens een uitbrei- jt, terwijl men juist zou iruik zou dalen, ice aan de gebruikers te lande printers van elk 1000 •r in gebruik genomen die er raast. (Vandaar de bijnaam 16 magnetische schijfeenhe- ns is uitgebreid met 16 »an elk 300 miljoen tekens, [capaciteit gestegen tot 6,4 jacht de heer Van der Ven In 1980 zullen de huidige computers al weer vervangen worden door nog snellere. Ook na 1980 zal het ACC regelmatig met nieuwe ontwikkelingen worden geconfronteerd. Er hoeft dan ook geen angst te bestaan, dat de in de aanhef genoemde beweging uit het ACC zal verdwijnen. van huis uit econo- kwam hij per 1 april lenst. Per 1 april 1976 ie toenmalige afdeling i" heeft hij nu ook de iwoordige Directoraat is pas drie jaar bij deze er De Zoete intussen dat hij met recht kan ote stroomversnelling van automatiserings- Id meevoert. Een on- kkeling. er De Zoete dat het bedrijf in computer ging werken. Dat X) geheugenposities. Toen hij n was er een computer, een igenposities. Inmiddels zijn er 'an het type 370/148. Niet il misschien, maar als men puter beschikte over 32.000 nu kan worden gewerkt met luidelijk dat er wel wat is iet niet bij: er komen nieuwe mcern. Bij Grootverbruik en I er op wordt gestudeerd om ring te geven over een eigen n de DC's in Zaandam en ils en er wordt overwogen om terminal van het food - DC van en door een echte computer, wordt dit jaar tevens toegerust ;t hier gaat om een kostbare iet jaarlijkse budget dat het ïschikking staat en dat nu - al rs. De Zoete wijst er dan ook ?pij sinds 1 januari j.l. dient te sten. De heer De Zoete: "Dat eventien jaar, waarin Ahold ters. Daarmee is het feitelijk n. Mede een gevolg van de De werkmaatschappijen heb- k een eigen verantwoordelijk- utomatisering." lirecteur systemen tot taak om isen en mogelijkheden die zich kkelde en automatiserings en irdoen. Informatie put hij in sratuur, maar vooral ook uit is hij vice-voorzitter van "een ïanagers uit de detailhandel", des Entreprises k Succursales minimaal tweemaal per jaar [gelegd om tot uitwisseling van heeft de heer De Zoete met de wereld rond gekeken. Dit eis naar japau. Naast dit alles krijgt hij tenslotte erg veel informatie aangedragen via j leveranciers. Hij zegt: "Als je denkt dat iets over vijf jaar komt, is het I er vaak binnen de helft van de tijd." Het is een kwestie van afwegen. Soms kan met de aanschaf van een nieuwe I computer beter een maand worden gewacht, omdat er dan ineens een snellere en goedkopere op de markt is. Zulke ontwikkelingen wordt de heer De Zoete geacht in te schatten. Tevens dient hij er op te letten dat de zaken op elkaar afgestemd blijven. "Als computer 1 niet met de cijfertjes van computer 2 kan werken, dan zit het fout. Om het in computertermen te zeggen; je moet er constant I voor zorgen dat de "compatibiliteit" wordt gehand haafd." "Als je een huis aan het ver bouwen bent zal geen man het in zijn hoofd halen zijn vrouw de schuld te geven van de rot zooi!" Met dit voorbeeld maakt de heer J. A. van Put ten, site-manager van Distri butiecentra Zaandam, Bever wijk en Hengelo, duidelijk in welke situatie zijn sector moet opereren. Enerzijds is er het reorganisatieplan D-80, dat het distributiesysteem van Ahold een nieuwe decentrale vorm moet geven. Aan de andere kant de grote onzeker heid - met name in de personele sfeer - zolang D-80 nog niet in uitvoering is genomen. De heer Van Putten: "We werken al geruime tijd onder uiterst moeilijke omstandigheden.... en toch heb ik vaak de neiging om van onze medewerkers in DC's nog méér te vragen. En dan doe je precies, wat in het voorbeeld eigenlijk niet kan, maar— en dat voelt iedereen in de DC's Je wilt de filialen, onze klanten ook niet met onze zorg nog eens extra belasten". DC Vegtael Directe aanleiding voor het gesprek met de heer Van Putten is de opening van het nieuwe Miro-distributiecentrum te Veghel. "Natuurlijk ben ik blij met die vestiging. Maar ik acht het gevaar aanwezig, dat de druk op de -mensen - die nu nog moeten werken in de oude situatie - nog groter gaat worden. Daarom lijkt Veghel mij een goede gelegenheid onze problemen eens in den brede onder de aandacht te brengen". Zijn verhaal begint in feite in 1974, toen Ahold een mager jaar beleefde en men met name er in de filialen naar streefde de arbeidsuren zo efficient mogelijk te besteden en de aanvoerlijnen zoveel mogelijk in de handen van de distribu tiecentra te leggen. Op het moment dat de DC's hierop redelijk goed waren ingespeeld, kwam plan D-80 om de hoek kijken. De heer Van Putten: "Op zichzelf een goed plan, dat kleinere beter bestuurba re eenheden op het oog heeft, maar dat veel beslissingskanten kent. Duidelijk is dat het heel wat tijd vergt vóór de uitvoeringsfase is bereikt. En daar zitten wij nu mee." onzekerheid Twee elementen springen naar voren: De onzekerheid bij het personeel van de DC's dat niet weet waar in 1980 hun werkplaats zal zijn, terwijl het zich voorts zorgen maakt over het vervallen van de ploegentoeslag en hoe dat afge bouwd gaat worden. Verder is er nog steeds een selectief aannamebeleid om te trachten een evenwichtige personeelsbe zetting te verkrijgen bij uitvoering van D-80. Dat laatste heeft tot de situatie geleid, dat een te groot deel van het goederenverzamelpersoneel thans be staat uit losse arbeidskrachten: "En dan. te bedenken, dat dit een vak is dat je pas na jaren volledig onder de knie hebt. Een team in een distributiecentrum moet bestaan uit mensen die op elkaar zijn ingespeeld en dat bereik je natuur lijk niet met zo'n groot percentage losse krachter»", betoogt de heer Van Putten, die overigens alle begrip heeft voor het voorzichtige wervingsbeleid. "En daar mee kom je dan met een groot schip in smal vaarwater. Aan de ene kant nemen de noden van de filialen op servicegebied toe. Aan de andere kant moet je proberen de problemen van je mensen straks bij decentralisatie zo klein moge lijk te hebben". inzet Dat de wil om het - ondanks alle onzekerheid en soms minimale bezetting - toch goed te doen er is, illustreert de heer Van Putten met het gegeven, dat de dagdienstmedewerkers van de 10 zater dagen die ze vrij hadden er 8 hadden gewerkt, terwijl zij in de nachtdienst al te vaak ook 's zondagsnachts weer aantraden. "Dat is een groep mensen, die een stuk van hun privétijd inlevert tegen een beloning die via ons vaderlandse belas tingsysteem in geen verhouding tot de geleverde prestaties staat. Overwerk is financieel een wassen neus. Dat doen de mensen om dat ze hart voor de zaak hebben". Hij wijst er voorts op, dat het de chauffeurs zijn die bij de filialen, als onze vertegenwoordigers, soms het een en ander te horen krijgen. "Dat zijn dan mensen, die 's morgens om 4 uur achter het stuur zijn gaan zitten en ze moeten dan soms ook nog de bui voor ons opvangen. Naar mijn mening is Ahold een zeer democratisch geleid bedrijf, maar ner veus in zijn ontwikkeling. Problemen van vandaag moeten vandaag nog wor- Oe rubriek Ritsjes is een gratis advertentie rubriek voor alle medewerkers van Ahold. De advertenties dienen voorzien te zijn van naam en adres en/of telefoonnummer. Advertenties onder nummer kunnen niet worden geplaatst. De Vereniging Amathysta (vereniging van geologen, mineralogen, petrologen en paleontologen (fossielen), houdt op zaterdag 6 oktober 1979 een jubileumbeurs in "De Vest" te Alkmaar. Entree f 2,50. Volop parkeergelegenheid. Iedere betalende bezoeker ontvangt een leuke attractie. Mevr. G. A. W. de Beurs-Mersmann fil. 0723 Oude verpakkingen, winkelzakken e.d. zijn kennelijk schaars. Op onze oproep in het juli- nummer is slechts door één lezer gereageerd. Hij wordt hartelijk bedankt en aan de anderen de vraag: kijkt u nog eens op zolder, in kas ten e.d.? Bij het inrichten van de vitrines bleken wij niet in het bezit te zijn van de OPW minia turen (stoomlocomotief, postkoets etc.).- Wie is bereid ze ter beschikking te stellen Graag een berichtje naar Mw. T. Plooijer, Stichting Museumwinkel, Ankersmidplein 2, 1506 CK ZAANDAM (tel. 075-593026). In verband met studie in Leiden (5e jaars Ne derlands) zoek ik een rustige kamer/etage met gebruik van keuken en douche in Leiden of Leiderdorp. De weekends ben ik afwezig omdat ik als part-timer werk in AHSM 1182 in Oud-Beijerland. Tel. 01860-3543. J. Hoks Groenesteeg 8 Leiden den opgelost. Dat vraagt paniekbesten- dige mensen en uiterst vlotte besluit vorming. Daarbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat maatregelen in de personele sfeer een bijzondere zorgvul digheid - en dus tijd - eisen. Daarmee moeten wij - allemaal haastige Aholders - nog leren omgaan". Begin september Is Albert Heljn gestart met de verkoop van miniatuurboekjes met populair-wetenschappel{Jke inhoud, afgestemd op de jeugd. De boekjes, die een formaat hebben van 5x7 cm. en in een oplage van ruim een half miljoen gedrukt zijn, omvatten ieder 16 pagina's. De 32 titels, zoals b.v. ruimtevaart, mode, locomotieven, sterren en planten zijn fraai in 4-kleurenduk geïllustreerd. Deskundigen hebben hun medewerking verleend. We hebben niet voldoende ruimte om alle namen te noemen en beperken ons dus tot een enkele. Chriet Titulaer ruimtevaart bijzondere natuurverschijnselen sterren en planeten Jan Huckriede muziekinstrumenten E.S. Asscher edelstenen Louki Geurts mode De serie is vooral interessant voor de j mgd en leent zich uitstekend tot het i anleggen van een verzameling. Met dat ooel is dan ook een verzamelmap uitgegeven. De miniatuurboekjes kosten bij tien gulden boodschappen een dubbeltje per stuk. Gedurende twee maanden worden per week vier nieuwe boekjes uitgegeven. De heer D. A. Claus loopt als organisatie man al zo'n achttien jaar mee. Eerst bij Simon de Wit en sedert de fusie in 1972 bij Ahold. Hij is hoofd van de afdeling Pro ject Management, die eigenlijk is ontstaan uit de afdeling Organisatie Detailhandel. Voorheen een zelfstandig opererende af deling, nu bewust onder het Directoraat Systemen gebracht, ter versteviging van het contact met automatisering, omdat immers vele nieuwe dingen daarmee te maken hebben. "Door op die bredere basis te gaan werken, hopen wij gebrui kers (de werkmaatschappijen) veelzijdiger diensten te kunnen aanbieden. De afdeling richt zich op de ontdekking van voor ons bedrijf nieuwe dingen. Wanneer iets dergelijks wordt waargenomen, wordt een initiatief voorstel voor nader onderzoek opgesteld en aan de desbetreffende directie voorgelegd. Wanneer een dergelijk voorstel wordt aangenomen, wordt een uitgewerkt projectplan opgesteld, waarin de wijze van uitvoering van het project, de projectorganisatie alsmede het daaraan verbonden budget is opgenomen. bovenal nieuw De heer Claus: "Wij zijn wat dat betreft in de markt voor alles wat in de vernieuwingssfeer ligt en een toepassing kan vinden in onze onderneming. In feite is het ondememingsresearch, waarmede wij inmiddels al enige bekendheid krijgen. Denkt u daarbij dan aan uniforme artikelcodering en point of sale. Via goede relaties met Amerikaanse en Europese bedrijven komen wij bovendien tot uitwisseling en dat werkt prettig." Vooral point of sale, het project in het AH-filiaal in Heemskerk is een goed voorbeeld van een toekomstige grootschaliger toepassing in de bedrijfstak. In het alge meen moeten projecten aan de maatstaf van het nieuw zijn beantwoorden. Een afdeling, die zich specialiseert in het leveren van project management, d.w.z. het leveren van een be kwaam projectmanager, stelt natuurlijk hoge eisen aan haar medewerkers. "Ik ben van mening", aldus de heer Claus, "dat de kwaliteit van de verleende dienst valt of staat met de bekwaamheid van de projectmanager. Bij uitbreiding van de bezetting vindt dan ook een zorgvuldige selectie plaats. De verdere projectbezetting is vanzelfsprekend eveneens van groot belang. Tenslotte is een project een gemeenschappelijke inspanning, waarbij het totaal resultaat geldt. Wanneer in een voorkomend geval specifieke deskundig heid ontbreekt doen we een beroep op externe hulp. Zo werd in het point of sale project te Heemskerk een beroep gedaan op ergonomische specialisten van de Rijksuniver siteit."

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 7