Ahold computercentrum (ACC) constant in beweging Domme machine moet exact kunnen doen wat je wilt SUL BOEKJE OPEN OVER COMPUTERTAAL G. M. VAN DERVEN: M. VAN MARION: pagina 6 FLITSEN De CLA medewerken zfjn niet alleen actief in het automatiseren in het Ah old-concern. Via diverse commissies wisselen z(J kennis en ervaring uit met andere vakgenoten. Als voorbeeld van dit soort activiteiten kan ook het werk van de heer W.B.C. Ebbinkhufjsen worden genoemd. Twee Jaar geleden werd h(j chef programmering en tegenwoordig is hfj quality control manager. Hij zit in de automatisering sinds 1962 en deed o.a. nogal wat ervaring op b(j het Nederlands Opleidingsinstituut voor Informatie. Uit die tUd dateert een opdracht - In 1972 - om een leerboek te schrijven over "Cobol", een program meertaal die in de computerwereld het meest gangbaar is. Dat deed de heer Ebbinkhufjsen en dat is uniek. Intussen kwam de derde druk eind augustus uit en de heer Ebbinkhufjsen is alweer bezig met de voorbereiding van de vierde druk. Om maar even te illustreren hoeveel er tussen de diverse drukken wijzigt: voor de tweede druk kon hij nog maar 10 procent uit zijn eerste boek overnemen en voor de derde druk 30 procent van de tweede druk. EUj is dan ook anderhalf jaar met herzien bezig en dat zal voorlopig nog wel zo doorgaan. Het boek is het enige Nederlandstalige op dit gebied, dat bjj vrijwel alle grote computergebrui kers in ons land wordt gehanteerd en zelfs de leveranciers gebruiken het bjj hun opleidingen. Bij Ahold was het boek waarin een stuk praktijk- gebeuren wordt beschreven [voor programmeurs] al in omloop vóór de komst van de heer Ebbinkhuijsen. Nu verwerkt hij er wel eens iets in uit de Aholdpraktjjk... In de tien jaar dat hij bij Ahold werkzaam is, heeft de heer G. M. van der Ven als hoofd van de afdeling Produktie in het vroegere EG V-bestel en nu als hoofd van het Ahold Computercentrum (ACC) de nodige computerapparatuur de revue zien passeren. Onder het ACC ressorteren: de Bestelcentrale o.l.v. de heer J. Jansen; de Data Room o.l.v. de heer F. Vermaat; de computer-afdeling o.l.v. de heer J. F. Pa- meijer én de afdeling Technical Support o.l. v. de heer R. Koer se. Hoe is nu op deze afdelingen de stand van zaken De heer Van der Ven belicht ze stuk voor stuk, waarbij hij niet verhult, dat ondanks de indrukwekkende ver nieuwingen wordt gekampt met een aantal aanloop problemen. data room De invoering van de optische lezer (waarover in een vorig nummer van Flitsen uitvoerig werd verhaald; red.) verloopt volgens de heer Van der Ven trager, dan men aanvankelijk had verwacht. Dit wordt enerzijds veroor zaakt door kinderziektes in de optische lezer zelf en anderzijds door het wennen aan de nieuwe veranderde In het software house Creatieve Logica Ahold (CLA) wordt de scepter gezwaaid door de heer M. van Mariondie op 31 augustus jl. alweer twaalfeneenhalf jaar bij het bedrijf werkteBegonnen op de afdeling systemen en procedures - een meer administratief gerichte job - maar via opleidingen bekwaamd voor de taak waar hij nu voor zit, doorkneed met software- problematiek. Software, wat is dat eigenlijk? -Een ongrijpbaar begrip? De heer Van Marion: "Integendeel; het is wel degelijk tastbaar op het punt van het vaststellen van regels voor de computer. Waardoor de domme machine exact gaat doen wat je wilt. Dat betekent van alles, op die plaatsen waarbij dat in seriebewerkingen noodzakelijk is. Dit leidt tot systemen voor de computer - een samenstel van afspraken, machineinstructies en activiteiten die uitein delijk worden volbracht door machines én mensen. Dan kan men spreken van een informatiesysteem dat er op is gericht om mensen die in het bedrijf werken, via de computer informatie te geven op basis waarvan ze besluiten kunnen nemen". automatisering Aldus is automatisering volgens de heer Van Marion altijd nog mensenwerk. Als het goed is, is het voor altijd goed. Maar als een mens één fout maakt bij de programmering, is het prompt op tien afdelingen terug te vinden. Dat is vaak frustrerend. Er is een luisterliedje dat klinkt "Adem mijn adem; voel wat ik voel" en het lijkt wel of Ahold zich door die tekst heeft laten leiden bij het opstellen van een strak werkschema voor het opstarten van projekten om fouten zoveel mogelijk uit te sluiten. Dat model, dat elders op deze pagina's staat afgedrukt, heet: AHDEM, dat staat voor Ahold Development Methodology - de adem die je in een projekt blaast om het tot leven te brengen. De opzet ervan is, dat een automatiseringsprojekt in fasen wordt aangepakt. De heer Van Marion trekt een parallel met de bouw van een huis. Men begint met een vooronderzoek, waarbij men het als systeemontwikkelaars met de toekomstige gebruiker op papier eens wordt (uitgangspunten). Dan volgt een toepasbaarheidsonderzoek. Weer op papier: een master- plan om uit te vinden of door automatisering een technisch aanvaardbare oplossing voor het probleem kan worden gevonden. Kosten en voordelen worden tegen elkaar afgewogen. Dan volgt een besluit, dat drieledig kan zijn: stoppen (doordat het niet aantrekkelijk blijkt); alternatieven zoeken en weer een toepasbaarheidsonderzoek instellen of de gevonden oplossing uitvoeren. In dat stadium kan er een lijst van eisen worden opge steld. Er volgt een eerste schets, een systeemanalyse, nog steeds in samenspraak met de gebruiker. In deze schets (het systeemvoorstel) kunnen er - hoewel er al kosten zijn gemaakt - nog aanpassingen worden aangebracht. Er kan ook alsnog worden gestopt. Wordt het doorgaan, dan is men toe aan gedetailleerder uitwerkingen; de laatste fase voor de uiteindelijke uitvoering, het programmeren. Is ook dat rond, dan wordt de zaak met de gebruiker uitgetest en desnoods opnieuw aangepast. Wijzigingen in de wensen van de gebruiker op dit moment brengen hoge kosten met zich mee. Deze kosten zijn vergelijkbaar met de hoge kosten van aanpassing van een gereed gekomen huis. Pas na dit uittesten, vergelijk opleveren van een huis, kan worden gesproken van een systeem dat operationeel is geworden en door kan naar het rekencentrum om definitief in produktie te worden genomen. Hoewel, definitief. Net als bij renovatie in de bouw kunnen tussentijds de wensen van de gebruiker wijzigen of andere factoren die wijzigingen nodig maken. Noem het revisie. Dat gebeurt voor eenvoudiger systemen dan ook eens per jaar en voor belangrijker systemen zelfs tweemaal. "In feite ben je er nooit mee klaar", aldus de heer Van Marion". schrijfwijze. Daarbij komt, dat er sinds het bekend worden een jaar geleden van de komst van het vernuftige apparaat op de afdeling onmiskenbaar een brokje onrust is ontstaan, wat er toe heeft geleid dat geroutineerde krachten het werken op de data-room bij voorbaat hebben gelaten voor wat het was. Tijdelijke krachten zijn er voor in de plaats gekomen, maar het gebrek aan routine wreekt zich. Daarbij komt nu een produktiever- meerdering van 14 procent ten opzichte van vorig jaar, waardoor het extra moeilijk wordt om het werk op tijd te klaren. De optische lezer verwerkt inmiddels alle Perops uit de AHSM's, de PB's, de DC's en het HK en de heer Van der Ven hoopt dat na alle moeilijkheden de verwerking van de salarissen in de achtste periode net zo goed zal ver lopen als vroeger toen de Perops door de data typistes werden verwerkt. Op de dataroom neemt de hoeveelheid aangeboden werk regelmatig toe; met name is er een grote toename van facturen van leveranciers waar te nemen. Helaas zijn deze facturen ongeschikt voor de optische lezer en zullen dus met de hand moeten worden vastgelegd. Men hoopt in de loop van dit jaar de inkoopooeken en het onderhouden van de zgn. PKU bestanden via de optische lezer te verwerken. Indien dit lukt zal er volgens de heer Van der Ven minder gebruik worden gemaakt van service- en uitzendbureaus. bestelcentrale Op de Bestelcentrale, is de invoering van het nieuwe order entry-systeem enigszins vertraagd door de gebrui kelijke software-problemen. Invoering van dit systeem, voorlopig wil men met 3 filialen starten, zou een grote tijdsbesparing kunnen opleveren. De heer Van der Ven schetst het oude systeem van bestellen: in het filiaal loopt iemand langs de schappen om - aan de hand van een bestelboek - de hestellingen op te nemen. Is dat gebeurd, dan wordt de zaak doorgebeld naar de bestelcentrale; de bestellingen worden in het filiaal opgelezen en aan de andere kant van de lijn via streepkaarten opgenomen. Een procedure van ongeveer 25 minuten. Bij het nieuwe order entry-systeem loopt er in het filiaal ook weer iemand langs de schappen, maar nu gewapend met een soort zak-rekenmachine en een lichtpen. Op de schappen zitten stickers met "bars" (streepjesco des) voor de diverse artikelen, die met behulp van de lichtpen eenvoudig aan het geheugen van het machientje worden toevertrouwd. Met behulp van een "modem", een apparaat dat de codes in signalen omzet, wordt de bestelling dan telefonisch doorgegeven aan de Bestelcen trale, waar de signalen rechtstreeks door de computer worden opgenomen. Een kwestie van enkele minuten. Als de testfase, die deze maand van start is gegaan, gelukt hoopt men dit systeem binnen twee jaar in alle AHSM's te hebben doorgevoerd. technical support De afdeling Technical Support is gegroeid uit de vroegere afdeling Systeem Programmering. Deze afdeling heeft tot taak de besturingssystemen van de computer draaiende te houden. Dat betekent regelmatig wijzigen, vernieuwen en verbeteren van deze systemen. De afdeling dient ook de ontwikkelingen op het gebied van computers nauwlettend te volgen en adviezen daaromtrent uit te brengen. Verder worden door deze afdeling regelmatig metingen verricht met het doel de computers zo efficiënt mogelijk te gebruiken. computer-afdeling De uitbreiding van de apparatuur heeft zich dit jaar vooral gemanifesteerd door het in gebruik nemen van een veertigtal beeldbuizen, waarmee gebruikers met de computers kunnen communiceren om zodoende hun

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 6