Ahold is gezegend met een goede club mensen 1? jaren twintig Nieuw electronisch brein voor AH-Grootverbruik 5 jaar WILSUMER BERGE ZILVEREN JUBILARIS G. J. HEIJN: V 55 man bij "nieuwe baas" FLITSEN pagina 3 "A.H./Ahold is altijd gezegend geweest met een verdraaid goede club mensen. Anders was het nooit gelukt zó te groeien en te bloeien", aldus het compliment van de heer G.J. Heijn [48 jaar] aan het concern waar hij per 1 september 25 jaar in dienst was. Dit vraaggesprek met de zilveren jubilaris, die momenteel president-directeur van de Detailhandels Divisie Nederland van Ahold en tevens lid van de Raad van Bestuur van Ahold is, werpt een blik op de mens G.J. Heijn. Vindt u zo'n jubileum iets bijzonders? G.J.: 'Inderdaad is zoiets bijzonder, want het is me nog nooit overkomen. Er zijn nogal wat jubilarissen die zeggen: voor mij hoeft niets te gebeuren. Als er dan tóch wat gebeurt, vinden ze het achteraf vaak best leuk. Ik trad op 1 september '54 in dienst. "Ik vind dat ik het heel slim heb gedaan om die eerste september goed te kunnen onthouden, want op 1 september '56 ben ik getrouwd. Er zijn dus twee redenen om 1 september als een gedenkwaardige dag te bezien. M'n jubileum wordt 14 september gevierd. Die vrijdag is er van 14 tot 16 uur een besloten bijeenkomst, van 16 tot 17.30 uur is er een (openbare) receptie en 's avonds is er ook weer iets, maar vraag me niet wat. Ik ben er helemaal buiten .gehouden, laat me gewillig leiden, zal het ondergaan, 'k Hoop dat het vriendelijk is...." Kent Ahold de mens G.J. Heijn na zoveel jaar? G.J.: 'Wie kent zichzelf helemaal. Ik denk dat het in eerste aanleg niet makkelijk is om mij te kennen. Naar mijn oordeel sta ik niet bekend als iemand die je onmiddellijk als een open boek kunt lezen. De mensen zullen wat meer tijd nodig hebben om mij te leren kennen, want ik ben in eerste instantie wat terughoudend. Ik ben duidelijk anders dan mijn broer - die is vlotter". Sterovita Hoe en als wat bent u destijds gestart? G.J.: "Ik ben begonnen bij de toenmali ge dochteronderneming NV Sterovita Melkprodukten, op het adres Overtoom 189 in Amsterdam. Was er directieas sistent, mocht meneer L. van der Knaap helpen. Verder zaten in de directie B. Talsma (in die tijd zeer bekend in de zuivel) en H. Glazenburg, die later lid van de Raad van Bestuur van Ahold is geworden. Ik kwam er op 23-jarige leeftijd binnen en ben er gebleven tot 1 september '57, drie jaar precies dus'. 'Na Sterovita heb ik drie maanden achter de toonbank gestaan in het filiaal Beethovenstraat in Amsterdam en in Amstelveen. Daarna kreeg ik een eigen rayon (Den Haag, Wassenaar en Rijs wijk). Die tijd in de winkel en dat driekwart jaar Rayonleider zijn was zeer leerzaam, want je leert dan wel het abc van het vak'. Zou iedereen in dit huis zo'n praktijkop leiding moeten hebben? G.J.: De klant van Nederland heeft geen boodschap aan Ankersmidplein 2 in Zaandam. Alles wat hier wordt uitgebroed, moet toegespitst zijn op de winkels en dient bij te dragen tot een betere gang van zaken in de winkels, want die vormen het feitelijke gebeuren. Het is soms wel eens moeilijk om dat hier in Zaandam in 't oog te blijven houden. De mensen op het hoofdkan toor lopen het gevaar misschien wel eens te denken: wat zou je hier toch lekker werken als die winkels er niet waren. Maar, per definitie: de winkels vormen de essentie van een grootwinkelbedrijf, daar draait alles om! omzet Schetst u de ontwikkeling van het bedrijf eens? G.J.'Daarover kan ik zeggen, dat we de 250 miljoen gulden omzet steeds eerder in het jaar halen. In '63 haalden we voor het eerst dat bedrag in de tweede helft december en nu bereiken we deze 250 miljoen al vóór februari. Dat is dus wél een verschil. Niet alleen echter de omzetgroei is spectaculair, ook de toe name van de soorten activiteiten. Na de bedieningswinkeltjes hebben we min stens vijf andere winkelvormen gescha pen, en ook restaurants, en onze inter nationalisering. De complexiteit van onze onderneming is dus geweldig toe genomen'. Waar gaat 't met Ahold naar toe? G.J.: Lacht. 'De goede kant op. Ik denk dat we nog heel lang toegespitst blijven op die activiteiten, die ons in direct contact met de consument brengen. We zullen onze buitenlandse activiteiten verder uitbreiden. In Nederland is de groei er niet uit, maar die zal nooit meer zo spectaculair zijn als in de zestiger jaren. Ik reken erop dat Spanje de groei gaat laten zien die we al eerder verwachtten, want in dat land De jubilaris temidden van zijn gezin. kunnen we nog veel goed doen. Verder zouden we graag nog wat wegrestaurants in West-Duitsland hebben'. Hoelang heeft u nog voor de boeg? G.J.: 'Leden van de Raad van Bestuur mogen met 60 en moeten met 62 jaar weg. Theoretisch kan ik dus nog veertien jaar mee. Ik acht 't waarschijnlijk dat ik tegen die tijd van de 60 jaar gebruik maak. Als één van de topmanagers slijt je in deze tijd sneller dan bijv. 40 jaar geleden. De snelheid van veranderingen is enorm toegenomen, terwijl de elasticiteit - die nodig is om telkens op nieuwe omstan digheden in te spelen - afneemt. Geluk kig brengt elk tijdsgewricht z'n eigen managers voort, die functioneren op de manier die dan nodig is. In de negenti ger jaren ben ik niet meer nodig'. Komen uw kinderen in het bedrijf? G.J.' 'Ik heb twee dochters, van 22 en 14 jaar, en twee zoons, van 19 en 16 jaar. Het is waarschijnlijker dat ze niet in het bedrijf komen dan wel. Ik heb het ze zeker niet verboden, maar zal ze beslist niet duwen in die richting. Als ze bewezen hebben uit het goede hout gesneden te zijn, is er overigens niks op tegen er in te treden". Wat was voor u wel eens vervelend en wat plezierig? G.J.: 'De detailhandel is geweldig boei end en levendig, want je hebt met mensen, klanten en medewerkers, te Het nieuwe electronisch brein van Albert Heijn Grootverbruik bv heet Burroughs 1855. Voor de leek een samenstel van metalen kasten, deels voorzien van enkele centimeters hoge schijven, deels uitgerust met toetsenborden en andere aan schrijfmachines herinnerende - ele menten. Voor systeem-analist/programmeur J.P. Slot is de '1855' echter een apparatuur om van te likkebaarden. Uit het losse handje spuit hij de gegevens: een geheugengrootte van 256 kilo-bytes, 2 regeldrukkers met een snelheid van 375 regels per minuut, een schijven-geheugen voor 65 miljoen let tertekens en 6 beeldschermen. Met name het geheugen - goed voor de opslag van de inhoud van de complete Winkler Prins-encyclopedie - betekent voor Grootverbruik een enorme vergro ting van de mogelijkheden. In vergelij king met het tot dusver gebruikte systeem zijn de mogelijkheden vijf maal groter geworden. Dat zal met name ten maken. Als manager met mensen om je heen ligt daarin tegelijkertijd zowel de bevrediging als de frustraties van je werk opgesloten. spreuken U bedient zich graag van spreuken? G.J.: 'Ik lees ze vaak en sommige spreken me geweldig aan. Vooral deze twee: De beste leider is hij, die verstand heeft om de juiste mensen te laten doen wat hij gedaan wil hebben en zelfbeheer sing genoeg om zich niet met hen te bemoeien, terwijl zij het doen (Franklin Roosevelt): Ik ben oud en heb veel narigheden leren kennen, maar de mee ste daarvan zijn nooit gebeurd. (Mark Twain). Deze twee spreuken heb ik op een papiertje in m'n zakagenda zitten. goede komen aan de klanten. Van alle afnemers van Grootverbruik zal name lijk worden vastgesteld wat het indivi duele assortiment is, zodat bij aflevering van goederen een complete - op eerdere afname gebaseerde - bestellijst wordt meegeleverd. Ook krijgen de klanten een volledige opgave wat in een bepaald tijdvak in geld en hoeveelheden is afgenomen. Ander voordeel - maar dan voor Groot verbruik zelf - is dat kan worden afgestapt van het ponskaartensysteem. Alle handelingen van inkomende en uitgaande goederen worden via beeld schermen in het geheugen gebracht. Dit verhoogt de snelheid van administrering en zorgt voor een onmiddellijke be schikbaarheid van opgaven van voorra den etc. Het ligt voorts in de bedoeling ook de financiële administratie via de '1855' te gaan voeren. Deze loopt nu nog via de Ahold-boekhouding. Half augstus heeft Ahold met Kon. Wessanen N.V. overeen stemming bereikt over de defini tieve indienstneming van het per soneel van Slachterij Luto te Groenlo. Al ruim twee Jaar maak ten de Centrale Slagerijen ge bruik van het pand en werkten de 55 personeelsleden - toen nog in dienst b|j Wessanen - voor Ahold. Ahold heeft nu de betrokken personeelsleden in dienst geno men en een veeljarig huurcon tract voor het pand afgesloten. Wessanen staakte 2 jaar geleden de activiteiten in de slachterij en bracht deze over naar Almelo. De slachterij produceert nu wekelijks 65 ton aan verpakt vlees. Het Ostara Vakantiepark "Wilsumer Berge", zo'n 10 km over de grens in het achter Twente gelegen Grafschaft Bentheim, vierde dit jaar zijn 5-jarig bestaan. Uiteraard gebeurde dit samen met de gasten, waarvan er velen dit park in de loop van deze vijfjaren als "hun" park zijn gaan beschouwen. Het lustrumfeest werd afgesloten met een groots vuurwerk boven het natuurbad van de Wilsumer Berge. 25 jaren lang loopt GJ nu al mee, 25 jaren is hij Ahold-emplwajee. 25 jaren Gerrit bij Albertus Heijn, 25 jaren bij A. Heijn steeds Heijn maar zijn. 25 jaren van de nijv 're, vlijt 'ge Lies, 25 jaren consciëntieuze Piet Precies. 25 jaren weinig "klets" en zeer veel "daad, 25 jaren soms zo walg'lijk akkuraat. 25 jaren een pur-sangerig purist, [Die onze komma 's, punten, altijd heel veel beter wist], 25 jaren teek 'nen tijdens het gesprek, 25 jaren teek 'nen van de zaken-cheque. 25 jaren teek 'nen op een bord, met krijt, 25 jaren ook steeds "in" voor wat jolijt. 25 jaren supermarterig non-stop, Nu na 25 jaren op de super top. Dat nóg 25 jaren 't Zij hem niet gegund, Nóg zo 'n 25 jaren maakt de sterkste munt. Dus GJ, slechts GOEDE wensen, V'r U en Uw gezin: "Geluk, gezondheid en lang leven worde Uw gewin. Blijf voor ons nog vele jaren van zéér goede nut, Doch praat bijtijds met P. v. Dun, die veel weet van de VUT. HR.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 3