Simon bedrijfsleiders bijeen in Utrecht Albert Heijn's buurtwinkel een succes Het is m n eerste verbouwing en naar ik hoop m'n laatste pagina 2 FLITSEN "Het nieuwe buurtwinkel- concept van Albert Heijn, dat september vorig jaar van start ging met de opening van onze winkel aan de Vijzelstraat, is een groot succes. De omzet van het afgelopen jaar was 5 x zo hoog als het jaar ervoor", aldus de heer F. I. Ahlqvist, algemeen directeur Albert Heijn Supermart bv, tijdens de opening van de tweede Al- bert Heijn buurtwinkel nieuwe stijl aan de Stadionweg in Amsterdam. De ervaringen met het filiaal aan de Vijzelstraat zijn in overeenstemming met de in het onlangs verschenen jaarverslag van de Rijksplanologische Dienst geconstateerde trend. Er bestaat een duidelijk streven naar een herstel van de woonfunctie in de stedelijke centra. Hierbij past logischerwijs het op peil houden en verbeteren van goede winkel voorzieningen in de stadscentra. "Met onze winkel in de Vijzelstraat hebben wij vorig jaar een aanzet gegeven voor een nieuw buurtwinkelconcept", aldus de heer Ahlqvist. Hij memoreerde in dit verband de woorden, die bij de opening van het nu één jaar oude filiaal aan de Vijzelstraat, gesproken werden door de heer G.J. Heijn, president-directeur Di visie Detailhandel Ahold. Deze gaf destijds een aantal voorwaarden, waar onder de kleinere buurtwinkel volgens onderzoekingen van Albert Heijn kans van slagen zou hebben: een verkoop oppervlakte van minimaal 350 m2; een volledig assortiment inclusief brood, groente, vlees, delicatessen, zuivel en diepvries; voldoende los- en laadmoge- lijkheden in verband met de bevoorra ding. Uit de verhoogde omzet valt tevens af te leiden, dat de consument het z.g. one-stop-shopping in de buurt op hoge prijs stelt. De klanten komen gemiddeld 3 a 4 keer per week in het filiaal. Het gevolg is een betere spreiding, waardoor de afhandeling aan de kassa's vlotter kan verlopen. Na één jaar Vijzelstraat heeft men bovendien kunnen vaststellen, dat de buurtfunctie in ieder opzicht een reali teit is, want het blijkt, dat 2/3 van de klanten afkomstig is uit het gebied met een straal van ongeveer 500 meter rond het filiaal waar zij wonen en/of werken. Daarvan komt ruim 80% te voet; daarnaast komt 14% van het totaal aantal bezoekers met de fiets. Naast de vele positieve geluiden over Albert Heijn en de buurtwinkel moest de heer Ahlqvist ook een ernstig kritisch geluid laten horen, dat betrof de tijdro vendheid van het gemeentelijk goedkeu- ringsbeleid voor de vestiging van derge lijke zaken. Alleen al voor de goedkeu ring van de Stadionweg was een papie ren voorbereiding van anderhalf jaar nodig. Albert Heijn heeft een interessante verlanglijst voor verbouwing van be staande zaken in oude Amsterdamse wijken. Bovenaan de lijst staan aanpas singen in de verkooppunten van de Van Baerlestraat, de Joh. Verhulststraat, de Maasstraat, de Rijnstraat, de Van Wou- straat, de Overtoom, de P.C. Hooft- straat en de Kinkerstraat. Ook in andere grote gemeenten, o.m. Rotterdam en Bedrijfsleider A. J. Klinkenberg, AHSM filiaal Stadionweg: "Het is m'n eerste grote verbouwing, maar ik hoop dat 't ook m'n laatste is geweest. We hebben in feite 10 maanden in de rommel gezeten en dan komt de heropening voor ieder een - voor klanten en personeel - als een glorieuze dag." Dat het aan de Stadionweg 173 Amsterdam, in het zelfbedieningsfiliaal van AHSM, zo lang heeft moeten duren schrjjft bedrijfsleider A.J. Klinkenberg o.a. toe aan de extra voorzieningen die getroffen moesten worden. "De uit breiding bracht zoveel noodzakelijke vergunningen met zich en dat remt op zich de gang van zaken al." Overigens kunnen de heer Klinken berg en zijn 40 medewerkers trots zijn op het resultaat, waaraan ze dan misschien zelf in mindere mate een daadwerkelijke bijdrage hebben ge leverd maar de ontberingen van de afgelopen maanden hebben ze dan toch zonder grote problemen door staan. Het ziekteverzuim kwam - ondanks de soms chaotische toestan den - uit op rond 3%, terwijl het landelijk gemiddélde nog altijd op 10.9% ligt. De verbouwing van het filiaal, onder de 'rook' van het Olympisch Stadion, Utrecht, zou Albert Heijn graag met buurtwinkels willen beginnen. Gezien de lange tijd van voorbereiding hoopt men 5 vestigingen per jaar te realiseren. is ingrijpend en veelomvattend ge weest. De verkoopruimte is - door bijtrekking van twee belendende win kels - van 200 op 400 m2 ge bracht. Het personeelsbestand ging van 30 naar 40 en het aantal kassa's van 3 naar 5. De heer Klinkenberg: "Het was hier dan allemaal ook veel te klein behuisd. We waren het enige filiaal dat geen zuivel verkocht. Van ons groenteassortiment moesten we 60% op de stoep uitstallen. Aanvoer van goederen moest gebeuren via de klanteningang. Voor de positie die we hier - zonder grote concurrenten - innemen was een uitbreiding dan ook dringend noodzakelijk." Nieuw is nu dus het vers-assortiment, terwijl ook het pakket 'houdbaar' een verbreding heeft ondergaan. Warm brood, fijne vleeswaren, tijd schriften, meer keus in diepvries en groenten.... De heer Klinkenbeig: "We hebben een assortiment dat vrijwel gelijkwaardig is aan dat van grotere AHSM's". De voorzieningen van bijvoorbeeld de versa'fdeling (koelapparatuur) hebben in verband met geluidshinder van motoren voor de nodige vergun ningsproblemen gezorgd. Maar er zijn voorzieningen getroffen die de buren overlast zullen besparen. De BL is overigens best te spreken over de trouw, die de klanten hebben betoond. Ondanks de moeilijke om standigheden waarin zo lang moest worden gewinkeld is de omzetdaling binnen aanvaardbare normen geble ven. Hij verwacht mede op grond daarvan een stijging van het aantal klanten van 35%. De heer Klinkenberg (43 jaar oud en 29 ervan in dienst bij Ahold) is bovendien bijzonder ingenomen met het incasseringsvermogen van zijn medewerkers. "Als je ziet hoe deze mensen bijvoorbeeld de afgelopen strenge winter in een tochtige, koude omgeving hebben moeten werken temidden van allerlei sloopaktivitei- ten, dan neem ik daar m'n petje voor af." Personeelsblad Ahold N.V. September 1979 36ste jaargang no. 8 verschijnt 10x per jaar Oplage: 27.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten D. v. Dijk O. Gerritsen W. Haeser Mej. T. Harder J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen, Voorschoten Op 20, 21 en 22 augustus j.l. vond in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht de tweede serie Simon bedr(jfsieidersdagen van dit jaar plaats. Ruim 100 bedrijfsleiders van Simon-fi- lialen uit het hele land waren naar Utrecht gekomen om van filiaaldirec teur, de heer Th. van Duimen, te vernemen hoe het "Simon nieuwe stijl" in het laatste halfjaar verging en hoe de aanpak voor het komende halfjaar zal zijn. Er kwamen talrijke onderwerpen aan de orde, die van belang zijn voor het succesvol opereren van "Simon nieuwe stijl". Een onderwerp, dat met name de volle aandacht kreeg, was de nieuwe adver tentie-aanpak. Natuurlijk moet bij een veranderde sfeer bij Simon ook de publiciteit worden aangepast. "En die zal", zo vertelde de heer T.J. v.d. Laan, die o.m. belast is met de publiciteit, "vanaf nu meer opzien baren dan in het verleden". In de loop van dit jaar is het grootste deel van de over het gehele land verspreide Simon-winkels in een nieuw jasje gestoken. Er is naar gestreefd de filialen aantrekkelijker te maken wat het assortiment betreft en zoveel mogelijk een echte buurtwinkel te laten worden: naast een winkel ook een gezellig ont moetingspunt in een de laatste tijd sterk herlevende buurt. Bijna alle Simon-winkels hebben nu dat sfeervolle karakter. Dat betekent dat Simon' advertenties ook dat karakter moeten uitstralen. Tegen een pagina-groot, telkens wisse lend decor van verschillende Simon-fi- lialen, zowel van binnen als buiten, worden voortaan de aanbiedingen van Simon in de kranten afgedrukt. Dit gebeurt niet meer in de zg. huis-aan- huis-bladen, maar in het "eigen" ver trouwde dagblad, de ene week in de landelijke dagbladen, de andere week in de plaatselijke pers. Eind augustus is de nieuwe adverten tiecampagne van start gegaan, waarin Simon als degelijk, betrouwbaar en vakkundig overkomt. "En dat zijn we ook", betoogden de heren Van Duimen en Van der Laan, "al ruim 120 jaar". Th. van Duimen T. J. v. d. Laan

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 2