mm I Je zit niet meer zo vast 1De winkel is ruimer geworden Scanning beeft zijn plaats in levensmiddelenbranche in Verenigde Staten veroverd ivfc T. A. de Ridder: H. J. A. VAN SCHAIK: ui 9 9 99 FLITSEN pagina 7 99 Het Simon-filiaal aan de Amsterdamse Kinkerstraat - met z(jn 350 vierkante meter winkeloppervlak toch geen klein te is aanzienlek ruimer geworden. Dat is de conclusie van bedrijfsleider T.A. de Ridder [32] na een uitermate geslaagde remodeling in februari van dit jaar. En dat terwijl bijvoorbeeld alleen al de "vers-sector" met zo'n zestig artikelen is uitgebreid. Ook kwamen er twee bedie ningsafdelingen [vers brood, verse snü- vleeswaren) by, die een deel van de bestaande magazijnruimte voor zich opeisten. Dat alles gaf aanvankelijk wat proble men. De heer De Ridder: "We hebben ons eigenlijk een beetje op de versgroe- pen verkeken. Zo'n assortimentsuitbrei ding vraagt eigenlijk om meer ruimte, en die is er niet. Verder hadden we in het begin duidelijk wat moeite om de voorraadbeheersing in de hand te hou den. We zaten nog met een fors aantal produkten die na de remodeling eigen lijk niet meer in het assortiment thuis hoorden. En we konden het toch moei lijk weggooien." foutloos inslaan Maar ook hier scheen weldra de zon weer. De heer De Ridder: "Er werken zo'n 35 mensen in dit filiaal. Voor een goede organisatie hebben we de winkel als het ware in mootjes gehakt en een aantal personeelsleden elk een "stuk winkel" toebedacht. Ieder heeft daar voor zijn eigen verantwoordelijkheid: bestellen, schoonhouden, codering, voorraadbeheersing, enzovoort. Dat werkt voortreffelijk. We kunnen ons hier nu eenmaal geen voorraden permitteren, dus moeten we er voor zorgen dat we per dag vrijwel foutloos inslaan. En dat lukt uitstekend. Er staat hier hooguit één pallet met goederen die over zijn." ander bedrijf Resumerend: "Het is structureel een heel ander bedrijf geworden dan vroe ger. Er is weinig hetzelfde gebleven en dat komt de consument alleen maar ten goede. Hoewel nog niet iedereen altijd het zijne kan vinden - het assortiment is met 400 artikelen uitgebreid - zijn de reacties zeer enthousiast. Zelf ben ik ook altijd een groot voorstander van deze remodeling geweest. Ik ben overtuigd van deze nieuwe koers. Je hoeft er qua liildlii Het Simon-filiaal aan de Haagse Voorthuizenstraat is eigenlijk bet prototype van de buurtwinkel op de hoek. Een gezellig pand met een winkeloppervlak van zo'n zeventig vierkante meter, maar met betrekkelijk weinig magazijnruimte. Vandaar dat de recente facelift van het pand [in april j.l.] aan bedrijfsleider H.J.A. van Schalk [55] en de overige personeelsleden niet ongemerkt voorbij Is gegaan. "Het heeft veel van ons gevergd", aldus de heer Van Schaik. "Het duurde drie weken en al die tijd bleef de winkel gewoon open. Dat was geen pretje, noch voor ons, noch voor de klant, noch voor de verbouwers. Maar nu het zo ver is kan ik eigenlijk niets dan positief zijn. De hele nieuwe opzet naar buiten, het omzet niet onmiddellijk tastbare resul taten van te zien, maar het is duidelijk dat die er uiteindelijk komen. De warmte, de sfeer in de winkel, het grotere assortiment, meer bedieningsaf delingen, alles gaat weer terug naar het ouderwetse. En dat is prettig. Want dit mag dan een grote zaak zijn, het blijft een buurtwinkel. Ik kijk wel eens de girokaarten na. Het is frappant om te zien hoe de meeste klanten in de onmiddellijke omgeving woonachtig zijn". T.A. de Ridder: "Het is een heel ander bedrijf geworden". assórtiment, de kleuren, ik kan niet anders zeggen dat de mensen er zeer enthousiast over zijn." even wennen De .heer Van Schaik is al zo'n zevenen dertig jaar in dienst van Simon. Hij beheerde drie filialen. De laatste negen jaar is hij gevestigd in Den Haag, en dat bevalt hem zeer goed. "Vijf jaar geleden bij de eerste remodeling was het even wennen", zegt hij. "Het toenmalige assortiment van zo'n 1500 artikelen werd in één klap drastisch teruggebracht tot 500. Ik moet eerlijk zeggen dat we het in het begin geen van allen zagen zitten, ook de klanten niet. Maar nu zie je dat heel anders. Je werd in feite anders opgevoed. De agressieve verkoop, het stunten, dat kenden wij voordien bijna niet. Maar na een half jaar kwamen de resultaten. De omzet werd binnen een jaar verdubbeld en sindsdien is er elk jaar nog sprake van een omzetverhoging geweest." 850 artikelen Het nadeel van de eerste remodeling vond de heer Van Schaik dat er nauwe lijks naar het karakter van de buurt en de winkel werd gekeken. "Deze keer is dat veel beter gegaan. Er is duidelijk uitgegaan van onze behoeften. We wor den nu driemaal in de week bevoorraad met zo'n 850 artikelen. Vanwege de ruimte kunnen we hier helaas niet over het complete assortiment beschikken, maar daar staat tegenover dat we tegenwoordig periodiek in staat zijn een aantal artikelen te verwisselen. Iets nieuws erin, iets wat slecht loopt eruit. Zodoende zitje niet meer zo vast." Tenslotte wil hij nog even iets zeggen over het verschijnen van de eerste Simon Thuiskrant. "Een goed idee. Echt iets buurtachtigs. Deze zaak is ook een echte buurtwinkel en zal dat ook altijd blijven. Je hoort veel persoonlijk lief en leed en dat schept een band met de klanten. Omgaan met mensen hoort nu eenmaal bij het kruideniersvak". Foto boven: H.J.A. van Schaik: "Er is uitgegaan van w onze behoeften". Zoals bekend neemt Ahold sinds 1977 proe ven met een automatisch afrekensysteem. Met behulp van electronische kassa's worden codes, die op de artikelen staan afgedrukt, afgelezen en omgezet in een voor de klant duidelijk leesbare prijs en artikelnaam. De eerste proeven werden genomen in het AHSM-filiaal in Heemskerk. Op dit moment zet men de proefnemingen nog steeds voort. Het zal echter nog wel ge ruime tijd duren eer het systeem in Neder land op ruime schaal is ingevoerd. Dit is wel het geval in de Verenigde Staten, zoals onder meer blijkt uit een artikel in het Financieele Dagblad van 25 juli j.l. Om de geïnteresseerden een beeld te geven van een mogelijke toekomst, drukken wij hierbij het artikel af. Doorbraak U.P.C. Eind december 1978 waren in de Vere nigde Staten 562 supermarkten met scanningapparatuur aan de kassa uitge rust. In de loop van januari werden nog eens 43 supermarkten ervan voorzien, zodat op 31 januari van dit jaar in reeds 605 supermarkten scanners waren geïn stalleerd. Verwacht wordt, dat tegen het einde van 1979 rond 1200 supermarkten van de meest moderne elektronische af- rekenapparatuur zullen zijn voorzien. Hierbij zal het in ongeveer 40% van de gevallen gaan om aanpassing is het aansluiten op elektronische kasregisters van scanners) van reeds bestaande "Point Of Sale" (POS)-systemen. Op dit moment zijn er in de Ver enigde Staten zo'n 5.000 met POS-appa- ratuur werkende bedrijven welke hun systemen in de afgelopen tijd hebben verbeterd en aangepast en die zonder al te veel moeite voorzien kunnen worden van scanners. Het totaal aantal supermarkten, dat per 31 januari 1979 met scanners is uitge rust, verdeeld over de diverse lever anciers, geeft, aldus de Stichting ter Bevordering van een Uniforme Artikel- Codering volgens een rapportage in haar bulletin nr. 5, het volgende beeld te zien: NCR IBM Datachecker Sweda Univac 255 238 64 37 11 42%) 39%) 11%) 6%) 2%) 605 100%) In februari jl. werden 61 scanner installaties toegevoegd waardoor het totaal per eind februari in Amerika op 666 kwam te staan (NCR 25, IBM 21, Datachecker 11 en Sweda 4). Vermeldenswaardig is, dat 5 distribu tiebedrijven in de VS in totaal 181 supermarkten (dit is ongeveer 30% van het totaal aantal supermarkten met scanners in de VS) voorzien hebben van deze moderne elektronische afrekenap- paratuur. De betreffende supermarkt organisaties zijn: aantal supermarkten: Giant Food 74 Winn-Dixie Stores 61 Wegman's Food Markets 20 Ralphs Grocery 13 Schmuck Markets 13 Van het totaal aantal supermarkten met scanners in Noord-Amerika staan er 28 in Canada. Het automatisch afhandelen van het kassagebeuren zal in de VS ongetwijfeld een verdere grote vlucht nemen. Belangrijk voor het succes van de auto matische leesapparatuur is wel de accep tatie door de consument, de vakbond en de pers. De organisaties van werknemers en consumenten, die in de eerste aanleg oppositie voerden tegen deze nieuwe vorm van kassa-afhandeling, hebben inmiddels hun acties gestaakt. Beide organisaties nemen momenteel een neu traal standpunt in. In de pers daarentegen wordt nog steeds volop aandacht besteed aan een UPC- ontwikkeling, die thans een realiteit is. In de publicaties wordt onder andere aandacht besteed aan de recente door braak van de UPC in de Verenigde Staten en aan het beschikbaar komen van marktgegevens. Het Financieële Dagblad 25-7-79. Nou, dat is volgens mij geen werkoverleg

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 7