viert 25-jarig zakenjubileum Voor mij zijn er geen lastige mensen9 Ahold's wielerambassadeur Grote belangstelling Systeem van "Open inschrijving" doet intrede bij sociale vaardigheidstrainingen Mevrouw A. J. Koenen-Bulte van het filialenbureau: pagina 6FLITSEN Op het gebied van "sociale vaardigheidstrainingen" is de afd. Opleidingen van Ahold in het najaar van 1978 enigzins afgeweken van de tot nu toe gevolgde koers. Naast functie- of sector-gerichte cursussen koos men voor het systeem van "open inschrijving". Dit hield in, dat iedereen die belangstel ling had voor het volgen van een van de zeven cursussen zich zelf kon aanmelden (waarbij overigens wel de voor elk onderdeel van het bedrijf gebruikelijke procedures moesten worden gevolgd, zoals toestemming chef enz.). De be langstelling was al meteen groot: rond 150 mensen lieten zich inschrijven, hoewel aan het feit, dat deze cursussen werden gegeven toen nog geen ruime bekendheid was gegeven. de wieg De heer L.M.G. Kratsbom, opleidings functionaris, heeft als projectleider So ciale Vaardigheidstrainingen, aan de wieg van deze nieuwe aanpak gestaan. "Het was een experiment," zegt hij, "we kozen voor een opleiding, die voor een ieder toegankelijk moest zijn. Dat week af van de gebruikelijke gang van zaken, waarbij wij ons richten op een bepaalde functie of op een bepaalde groep perso neelsleden. Voor deze cursussen kon een ieder zich opgeven, ongeacht functie of bedrijfsonderdeel. Wel is natuurlijk steeds bekeken, of de opleiding voor iemand geschikt was en of betrokkene in staat zou zijn deze te volgen." Er lagen twee motieven ten grondslag aan het opzetten van deze trainingen: a. in sommige bedrijfsonderdelen of in sommige functies komt men niet in aanmerking voor groeps- en sector opleidingen, omdat het dan om te kleine aantallen gaat. b. In diverse delen van het bedrijf bestaat soms de behoefte om even "op herhaling" te gaan en vroeger vergaarde kennis op te frissen. "We kregen op die manier een zeer gemengd gezelschap," vertelt de heer Kratsbom, "Hoe dat zou uitpakken wisten we eigenlijk niet. Maar dat is zeer positief geweest. Er ontstonden zeer genuanceerde discussies over uiteenlo pende <|nderwerpen. Men kwam tot uitwisseling van ervaringen in de diverse delen van Ahold. Dat gebeurt nooit wanneer je in een opleiding mensen hebt, die allemaal eenzelfde functie in eenzelfde werkmaatschappij hebben." nieuwe cursussen Voor dit najaar staan weer nieuwe cursussen op het programma. Het zijn er zeven: leiden van vergaderingen; deelnemen aan vergaderingen; schriftelijk rappor teren; communicatie; beoordelen/be oordelingsgesprek; tweegesprekken en informatie nieuwe wet Ondernemings raden. Behalve "schriftelijk rapporteren" (deze cursussen omvatten één dag) duren alle trainingen twee dagen (met verblijf) in een conferentie-oord. Dan kan een compleet cursuspakket worden afge werkt; de inhoud van een cursus, zo licht de heer Kratsbom toe, wordt overigens steeds bijgesteld en aangepast om deze zo goed mogelijk op de doelgroep af te stemmen. initiatief Na de eerste trainingen - die modem van opzet zijn, er wordt o.m. gebruik gemaakt van video-apparatuur waarbij men zichzelf in actie kan zien - zijn met de deelnemers gesprekken gevoerd. Kratsbom: "Men was overwegend te vreden. Op de vraag of men een collega zou aanraden een cursus te volgen zei 100 procent "ja. "Dat geeft toch wel voldoening." Belangrijk punt in de opzet van deze sociale vaardigheidstrainingen acht de heer Kratsbom het feit, dat het initiatief tot deelname bij de mensen zelf is komen te liggen. Hij stelt: "Tot nu toe was het een chef, die zo ongeveer bepaalde of iemand voor een cursus in aanmerking kwam. Maar zoals wij dit nu hebben georganiseerd kan iemand zelf naar een chef toestappen met het verzoek hem ergens voor op te geven. De medewerkers kunnen nu zelf de eerste stap doen. Ik hoop dat men die durf ook toont, al heb ik geen idee hoeveel reacties er zullen komen." Wie belangstelling heeft kan gegevens opvragen bij de heer L. Kratsbom, DU 2095-HK Zaandam. Op het HK ziet zij de mensen wel eens denken (en misschien zegt iemand het wel eens hardop): "Daar heb je haar weer met haar gezeur." Maar mevr. Koenen gaat een kriti sche opmerking meteen te lijf: "Neen mijnheer, ik wil alleen maar een antwoord. Filiaal dit of dat wil iets weten." Mevr. Koenen: "En dan vinden ze mij misschien wel een lastig mens..." In de filialen denkt men daar overi gens geheel anders over. Het gaat te ver om te zeggen, dat zij op handen gedragen wordt, hetgeen ook moei lijk zou gaan: voor de meesten is zij alleen maar een (vriendelijke) tele foonstem. Maar toch, als iemand uit een filiaal eens in Zaandam moet zijn voor een vergadering of zo, dan wordt niet zelden nog vlug even een bezoekje aan het Filialenbureau ge maakt om eens persoonlijk kennis te maken. hobbies Mevr. Koenen werkt nu acht jaar bij het bedrijf, eerst bij de bestelcentrale en na een interne sollicitatie op het filialenbureau. Eerst was zij daar halve dagen aanwezig, nu vier hele dagen. Ze komt altijd tijd tekort. Wat geen wonder is als je bedenkt dat ze naast haar taak als echtgenote en moeder vele hobbies heeft. Om er een paar te noemen, borduren, post zegels verzamelen, lezen, wandelen (het liefst langs het strand). De bedrijfsleider van filiaal 1132, de heer J. Houben werd tijdens zijn re ceptie ter gelegenheid van zijn 25- jarig zakenjubileum verrast door een grote oplegger van AH. Achter in de "bak" zat namelijk het voltallige personeel dat hem op deze originele manier het cadeau be staande uit een NISTAC tuinset overhandigde. Nadat de deuren van de oplegger op de officiële manier geopend werden door de bedrijfsleider werd het zegel gecontroleerd via het vervoersmani- fest en na luid geschal kon het personeel via de laadklep naar bene den nadat het ongeveer 25 minuten in de wagen gezeten had. Het feest kon aldus beginnen. Het werd een late avond en verschillende personeelsleden hadden het de volgende dag danig lastig met hun werkzaam heden. Woensdag 6 juli werd het feest weer voortgezet, maar nu in huize Houben te Stein. Hier werd het gevierd met het voltallige kader van AHSM bv. Ook deze werden weer verrast toen een aantal bedrijfsleiders in wieier- tenue en op racefietsen hun plasje kwamen doen bij de heer J. Houben, die een groot wielerenthousiast is en bij menige wedstrijd optreedt als wedstrijdleider. De bedrijfsleiders van de filialen van Albert Heijn Superman (AHSM) had den moeilijk een betere pleitbezorgster kunnen vin den dan mevr. A. J. Koe nen-Bulte van het Filialen bureau op het HK te Zaan dam. Zij staat op de bres voor de mensen in de filialen, overal waar het nodig is. Elke dag komen er uit het gehele land zo 'n honderd telefoontjes "eerder meer dan minder" bij haar binnen en bijna al tijd moet er dan een pro bleem - klein of groot - worden opgelost. Dat gaat binnen het HK niet altijd van een leien dakje, mevr. Koenen zegt het eerlijk: "Men vergeet wel eens, dat het in de filialen verdiend moet worden. De centjes moeten daar vandaan komen." Een andere uitspraak van haar is: "Het Filialenbureau is er ten dienste van de filialen." Dit houdt wel in, dat zij net zo lang doorgaat met informeren totdat zij een bedrijfs leider of afdelingschef antwoord kan geven op een bepaalde vraag. "gezeur" De problemen die zij dageüjks voor gelegd krijgt lopen nogal uiteen: van een gebroken ruit tot het niet ont vangen van de bestelde goederen of de binnenkomst van verkeerde goe deren. "Er kan van alles gebeu ren. Soms heeft de post vertra ging en krijgt iemand de berich ten niet waar hij om zit te sprin gen. Er is altijd veel op te los sen". Elke dag gaat zij met plezier naar haar werk en de manier waarop zij haar taak uitoefent wordt in den lande alom gewaardeerd. "Men stort zijn hart wel eens uit. Het ontbreekt mij jammer genoeg aan tijd om uitvoerig op zo'n gesprek in te gaan", zegt mevrouw Koenen. "Ik kan me ook goed verplaatsen in de positie van zo'n filiaalchef. Voor mij zijn er geen lastige mensen. Als er ergens een probleem is dan moet dat worden opgelost. Of het een echt probleem is doet dan niet terzake: voor die man of vrouw is het een probleem." Volgens haar zou iedereen van het HK die rechtstreeks met de fi lialen te maken heeft enige tijd in een filiaal moeten werken en daar dan "alles, maar dan ook alles" moeten doen. Naar haar mening zou men dan vaak meer begrip hebben voor de uit de filialen komende wensen. Elke dag, honderd keer: "Met mevr. Koenen, Filialenbureau, zegt u het maar". En elk telefoontje wordt genoteerd om later precies te kunnen nagaan wat er is gepasseerd. "Het is onvoorstelbaar, zo'n scala van onderwerpen waar men soms mee zit. Ik ben wel eens de achtste waar men mee belt, omdat men niet weet wie men hebben moet". Mevr. Koenen blijft opgewekt, on danks alle filiaalproblemen. "Wij zijn op het Filialenbureau een ver lengstuk van de filialen. Zo zie ik het".

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 6